Autorská práva u her

Dnes se velmi živě diskutovala otázka zda je či není správné vyrobit si hru. Dovolte abych přesunul původní diskusi nad autorskými právy od jedné konkrétní hry tam, kam lépe patří, tedy sem.

Myslím že všichni výrazně zjednodušují. Ať ti, kdo tvrdí, že kopírováním nikomu nic nezmizí a tudíž neutrpí žádnou škodu, tak i ti kteří tvrdí přesný opak. Zkusím to pro začátek trochu shrnout.

Celý problém autorských práv (a jejich porušování při kopírování) je třeba vzít z pohledu autorského zákona. Ten neumožňuje chránit hru sakumprásk včetně námětu, herního systému, pravidel a herních komponent. Pro příklady použiju nám všem známé Carcassonne.

Námět hry chránit nelze. Námětem myslím obecnou myšlenku typu "hra na téma budování měst a cest v krajině". Stejně tak nelze chránit nápad "písnička o lásce".

Herní systém jako takový též chránit nelze. Nikdo si nemůže autorsky chránit myšlenku sestavování kartiček k sobě podle toho, co je na příslušné kartičce namalováno. Taktéž nelze chránit myšlenku typu "za město budou 2 body a za cestu jen jeden". Podobně tak nejde chránit v hudbě třeba sled akordů C Ami F G, který najdete v Dajáně, v Neviem byť sám od Elánu, v Na kolena od Ivana Hlase a dalších asi tisíci písních.

Grafické zpracování herních komponent chránit lze. Není možno mírně překreslit tvar hradeb a prodávat to jako hru Karlštejn. Autor původního díla může žalovat a soud bude zkoumat míru podobnosti.

Podobně to je s pravidly. Nelze chránit herní systém, lze chránit jeho fyzické zpracování. Tedy grafiku a text. Takže prosté přeložení původního textu porušuje autorská práva. Stejně tak využití původní grafiky. Ovšem pokud napíšete pravidla znovu, svými slovy, v jiné struktuře a bez využití původního textu, vytvoříte vlastní autorské dílo. Opět míru podobnosti musí určit soud v případném sporu iniciovaném původním autorem, nebo jeho zástupce (dovozce a podobně).

Další otázkou je kopírování autorských děl. Není zakázáno vytvořit kopii díla pro svou potřebu, ale je zakázáno tuto kopii zpřístupnit dále. Nehraje roli zda ji zpřístupníme zdarma či za peníze, nebo jinou protihodnotu.
---
Z toho vyplývá, že vyrobit si hru pro sebe samo o sobě porušením autorského zákona není. Podle mého názoru k porušení práva dochází v momentě kdy tuto hru zpřístupníme druhé osobě. Což se u deskovky nejspíše stane.
---
Pak je tu druhá otázka, spíše morálního charakteru. Pro někoho je toto porušení autorského práva zanedbatelné, ale pro jiného ne. Stejně jako pro někoho je 50km v obci nepřekročitelná hranice, zatímco jiní řidiči jedou ve stejném místě 75 s odůvodněním že jde o rovnou 4-proudovou cestu v jejímž okolí nejsou chodníky. A tak jako se neshodnou obě skupinu řidičů, tak asi ani u her to nebude jiné. Takže hrr do sebe! :-)
28.7.2009 21:49:57

opravdový problém?
Pokud pominu Vaše oprávněné výhrady k legálnosti domácí výroby deskových potažmo karetních her, tak mi připadá, že v podstatě nejde o problém. Proč? Protože se domnívám, že měřítko, v jakém se taková činnost objevuje je dle mého názoru zanedbatelná.
Nebo snad víte o někom, kdo si hry vyrábí a nekupuje? Přece se to nikomu nemůže vyplatit, když vezmu v potaz cenu papíru, barvy a dalších potřeb.
Proto souhlasím s tím, že v právní i morální rovině to není v pořádku, ale nevidím v tom něco, co by mělo nějak tento druh průmyslu ovlivnit. Něco jiného je např. PC herní průmysl.
p.s. neznám nikoho, kdo by si hru, kterou lze koupit doma vyráběl.

10.5.2010 19:47:15

Jéje to je ale pěkná diskuze
Škoda že už je skoro rok stará ...
Nicméně stejně se přidám:

1.
Myslím, že je zbytečné bát se toho, že by domácí výroba her ohrozila herní trh jako takový. Na každou podomácku vyrobenou hru připadnou (odhadem) minimálně desítky až stovky krabic normálně prodaných, takže výrobce nebo distributor rozhodně nepřijde zkrátka. (Na rozdíl od např. muziky, kde je situace opačná). A ta jedna hra navíc, kterou neprodal ... hmm tak o to opravdu nezchudne.
(Čímž neřeším jestli to je nebo není legální, ale řeším jestli to má vliv třeba na rozhodování o dovozu a lokalizaci rozšíření pro český trh.)

2. Ad Ringo, bod 3 (28.7.2009 22:00:37) - ale teď nebudu mluvit o hrách, spíš obecně
Pokud si něco umím vyrobit doma a kvalitně (a není to zatíženo autorským právem), proč bych proboha měl někomu platit za to že si to od něj koupím ? To, jestli tím dusím nebo nedusím ekonomiku mi jako jednotlivci může být fakt jedno. I když budu uvažovat podle nějaké ekonomické teorie, tak v první řadě musím zohledňovat svůj užitek.
A k věcem na které se autorské právo vztahuje: Tady si zas vypůjčím příklad z hudby, ve které se orientuji nejlíp: Když srovnám ceny CD na našem a třeba anglickém trhu, tak mi fakt nejde do hlavy, proč průměrná maloobchodní cena CD, ale i třeba DVD, je u nás minimálně dvakrát větší ? (To, že průměrný Angličan má značně větší kupní sílu než průměrný Čech snad dodávat nemusím). Tahle cenová politika jen nahrává nelegálnímu stahování a kopírování. I když sou originálky jednoznačně hezčí, tak většina lidí nejezdí dvakrát ročně do Londýna, aby si tam za rozumné ceny doplnila svou hudební sbírku. (A to ne pro to, že by neměli na letenku, která je mimochodem dost levná, ale třeba proto že se jim víc líbí dovolená na chatě u řeky). A ne každý umí nakupovat přes net, i když objednávkami ze zahraničí té naší ekonomice taky zrovna moc nepomůžu ...

10.5.2010 19:54:50

rbx
no neviděl bych to tak jednoznačně, co celý proces s The Pirate Bay ? Ti kluci taky jen provozovali torrentový server, na kterém nejsou žádná data, jen trackery, což jsou zjednodušeně linky odkud stahovat. A nevyšli z toho zrovna dobře.

10.5.2010 19:59:19

rbx

trohat
rikal jsem to v souvislosti se zdejsimi tematy, tedy deskovymi hrami. Ne to, ze nekde ripnu dvd, mrsknu ho na rapid a nekdo dalsi to pak poskytuje verejnosti.

10.5.2010 20:27:49

rbx
já si nějak nedokážu představit jak může být desková hra ke stažení, proto sem ten dotaz od JJ chápal obecněji
(a když to budou podklady na výrobu komponent tak si myslím že je to právně stejné jako DVD-rip)

10.5.2010 20:51:33

rbx

trohat
treba tady: http://www.headlesshollow.com/freebies_games.html#rh
nebo tady http://www.boardgamegeek.com/geeklist/33437/free-print-and-play-games-that-are-ranked

:-)
Ale ja to spis myslel jako odkazy na prelozene herni materialy a jine komponenty.

10.5.2010 21:51:49

Opět po roce
Zdravím všechny!

Měl jsem připravený následující příspěvěk, pak jsem trochu skouknul starší diskuze a vidím, že už se to tu vlastně řešilo. Nebudu tedy zakládat nové vlákno, ale stejně to sem hodím. Nenechte se prosím ještě víc znechutit:

"""Už nějakou dobu mě "tlačí" jedna myšlenka. Snad bych se měl obrátit na nějakého právníka, ale myslím, že i mezi vámi najdu dost fundovaných lidí a názorů. Jak se to má s domácí výrobou her (pro vlastní použití) a porušováním autorských práv? Porušuji autorská práva vždy, když si vyrobím něčí hru sám? Kde je případně hranice, kdy práva porušuji a kdy ještě ne?
Abych byl konkrétnější, uvedu dva příklady:

1) Seženu si (tj. a) sám ofotím, oskenuju či jinak okopíruju, b) např. stáhnu ofocenou, oskenovanou či jinak okopírovanou z internetu) originální grafickou podobu hry, vše si vytisknu, popř. podlepím, nastříhám, ..., doplním dřevěné a jiné komponenty a jdu vesele hrát s kamarády. Porušuji autorská či jiná práva?

2) Někde se seznámím s danou hrou, seženu si prázdnou kartonovou desku a ručně si nakreslím herní plán, seženu si prázdné karty a ručně si je nakreslím, ... Kreslím přitom zjednodušeně, spíše schematicky, nejsem žádný výtvarník, tedy zdaleka se nesnažím zcela kopírovat originál. Nakonec doplním komponenty (figurky z jiných her, knoflíky, ...) a případně si vytisknu pravidla volně stažitelná z internetu. Porušuji autorská či jiná práva?

Samozřejmě v obou případech jde o výrobu kopie nějaké hry, prodávané běžně v obchodech, a o výrobu jediného exempláře dané hry pro vlastní použití (hraní s kamarády)."""

Teď, když jsem si tu přečetl pár příspěvků, by mě spíš zajímalo, jestli se na oba "druhy" kopírování koukáte stejně? Mám teď na mysli váš osobní pohled, nikoliv ten právní.

23.8.2011 00:56:08 | Upraveno autorem (porovnej)

to J.J.
Můj názor na morálnost si protentokrát nechám pro sebe (už vícekrát jsem ho tady v diskuzích prezentoval).

Jen za sebe bych chtěl říct, že pokud se nejedná o výrobu jen části hry kvůli lokalizaci do češtiny, tak nevidím důvod, proč si na koleně něco pižlat, protože si myslím, že když do toho započítám čas věnovaný výrobě a vlastní výrobu, tak si myslím, že pokud chci aby to nějak vypadalo, tak to vyjde dráž, než si to jít koupit. Vím o čem mluvím. Jenom kvalitní výroba lokalizovaných karet pro Battlestar Galacticu mne vyšla tolik, jak hra samotná.

Takže k tomu aby si někdo vyráběl kompletní hru můžou existovat jen 3 důvody:

1) Pokud má být výsledek kvalitní, tak si ten dotyčný neumí spočítat, že i s časem který tomu věnuje (čas jsou peníze) mu to vyjde mnohem dráž než koupě originálu.

2) Je to kutil, kterého baví výroba a je pak hrdý na svou práci a jde mu víc o své dílo, jak o získání hry.

3) Je mu fuk jak vyrobená hra vypadá, jde mu jen o mechanismus hry a je mu jedno, že ji obrazně řečeno bude mít namalovanou propiskou na listu vytrženém z bloku.

Já nepatřím ani k jedné téhle skupině, a protože považuju za stejně důležité jako mechanismus, tak i atmosféru hry s perfektně zpracovanými originálními komponentami, tak mi přijde nejlevnější si hru koupit.

23.8.2011 02:57:38

to J.J.
Podle mě je oboje kopírováním a dokonce i v tom krenově bloku s propiskou :)

kren
Taky jsou tu tací, kteří si hru vyrobí, než si ji koupí, kvůli otestování. Pak se jim ale hromadí doma okopírované hry, které si nekoupili :) Ale třeba si koupí všechny, co já vím.

Osobně se přiznávám, že jednu ne moc zdařilou kopii jsem si vyrobila ze dvou důvodů
1) hra nebyla nikde ke koupení, tak jak kruci neporušit autorská práva :)
2) opravdu mě velice lákalo zakusit ten budovatelský pocit a uspokojení z vlastního dílka

Ovšem výroba mě natolik vyčerpala, že jsem hru ani nikdy nehrála.
Zrovna tak jsem uvažovala o výrobě hry, která je dávno out of print a nikdo mi ji nechce prodat :) (ale jsem si skoro jistá, že už nic nevyrobím, jednak mě ta hra už nezajímá a jednak nemám už tolik chuti budovat)
Jak se na to díváte v takovém případě?
Totéž s hudbou - nelegálně kopíruju jen to, co se nedá sehnat - a to si myslím jsem spíš výjimka...

23.8.2011 07:09:37

ad nesehnatelná hra
Výroba nesehnatelné hry je jiný případ. Pokud ji někdo mermomoci chce a chce do toho investovat čas i peníze, tak proč ne. Viz Duna.

23.8.2011 08:31:49

par her jsem si nakreslil sam
tedy nezkopiroval, nakreslil a vypadalo to moc hezky, takze se pochvalim, kvalita se tomu uprit nedala, byl to takovy pekny malovany homemade. o se tyce prav, samotnou kresbou jsem je asi neporusil, ale pokud si k nim zkopcim pravidla a zacnu hru pouzivat, tak to porusovani prav asi bude, protoze pravidla mym dilem nebyla. Co se tyce primeho foceni a scanovani herniho materialu, tam je to asi bez debat. Nevim ale jak je to brano zakonem, zda jako u her ci hudby - naprosty zakas jakehokoliv kopirovani, nebo jako u filmu, kde je povoleno si z TV nebo z videopujcovny film nakopirovat pro svou vlastni potrebu a potrebu primych pribuznych v jedne kopii, samozrejme se zakazem to kopirovat vicekrat a posilat mezi lidi dale.

23.8.2011 10:22:59

kren
Nejsem odborník na autorský zákon, ale myslím si, že z pohledu autorského zákona by asi nehrálo roli jestli je dílo sehnatelné nebo ne, ale to je spíš otázka pro právníky.

23.8.2011 10:33:47 | Upraveno autorem (porovnej)

to Parxel
1) Já jsem ve svém postu nic z pohledu autorského zákona nepsal
2) J.J. chtěl OSOBNÍ pohled na věc, NE právní (poslední věta jeho postu z 23.8.2011 00:56:08)

23.8.2011 10:58:54

jen malá citace
Zákon č. 121/2000 Sb. o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon)

§ 30
Volná užití
(1) Za užití díla podle tohoto zákona se nepovažuje užití pro osobní potřebu fyzické osoby, jehož účelem není dosažení přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu, nestanoví-li tento zákon jinak.

(2) Do práva autorského tak nezasahuje ten, kdo pro svou osobní potřebu zhotoví záznam, rozmnoženinu nebo napodobeninu díla.
...
(4) Rozmnoženina nebo napodobenina díla výtvarného zhotovená pro osobní potřebu fyzické osoby podle odstavce 1 musí být jako taková vždy zřetelně označena.

(5) Rozmnoženina nebo napodobenina díla výtvarného zhotovená pro osobní potřebu fyzické osoby podle odstavce 1 nesmí být použita k jinému než tam uvedenému účelu.

§ 30a
Rozmnožování na papír nebo na podobný podklad
(1) Do práva autorského nezasahuje
a) fyzická osoba, která pro svou osobní potřebu,
b) právnická osoba nebo podnikající fyzická osoba, která pro svou vlastní vnitřní potřebu,
c) ten, kdo na objednávku pro osobní potřebu fyzické osoby,
d) ten, kdo na objednávku pro vlastní vnitřní potřebu právnické osoby nebo podnikající fyzické osoby
zhotoví tiskovou rozmnoženinu díla na papír nebo podobný podklad fotografickou technikou nebo jiným postupem s podobnými účinky, s výjimkou případu, kdy jde o vydaný notový záznam díla hudebního či hudebně dramatického, a v případech podle písmen c) a d) řádně a včas platí odměnu podle § 25.


Ergo - pokud si pro svou osobní potřebu zkopírujete hru, ničeho se tím nedopouštíte. Notabene pokud si ji vyrobíte "od nuly" - pak jste autory relevantní grafiky a vaše grafika požívá ochrany dle autorského zákona :-)
Otázkou je, zde je "osobní potřeba" také hraní ve více lidech - dle mého názoru by to mohlo projít, protože hra je od základu určena pro využití více lidmi. Tomuto názoru odpovídá i např i rozsudek Vrchního soudu v Brně sp. zn. 1 Co 27/2006-282, ve kterém se vyskytuje mj. i věta "Užitím pro osobní potřebu je nutné rozumět užití díla v soukromí zhotovitele rozmnoženiny, v rámci rodiny, přátel, osob blízkých"

23.8.2011 11:08:16 | Upraveno autorem (porovnej)

to araudrauq
J.J. chtěl každého osobní pohled na věc. Ne citaci ze zákona - výslovně to ve svém novém postu psal.

23.8.2011 11:14:41

aradrauq
ja se u cteni techto paragrafu vzdycky zarazim nad tim, jak tohle kdo chape. Protoze treba u SW autori delaji vse pro to, aby ti znechutili i osobni potrebu hry, kterou si legaln zakoupis. U hudby udajne nesmis uldelat kopii ani MP3. Je to brano jako zasah do dila, i kdyz teda nevim jak. Ve snaze dodrzovat tyto zakony poslednich asi 10 let kupuji jen original hudebni CD, original placky s hrami na pocitac, nebo cartridge do konzoli, valim do toho neskutecne prachy a podle techto paragrafu, kdyz si je prectu, tak jako laik bych pochopil, ze jsem si to klidne mohl prakticky zdarma vsechno vypalit a nikdo by me za to nestihal a usetril bych nekolik desitek tisic. Nastesti mam takovou sberatelskou dusi, ze original je proste original a je fajn pocit vlastnit original placku nez hromady napalenych Verbatimek:-) I kdyz jeden hacek to ma. Je trestne si stahnout treba sw, ktery je fakticky nelegalne sdilen na netu nekym jinym? A kdyz mi kamarad vypali hru, porusuje tim zakon jen on nebo i ja tim, ze ji od nej prijimam?

Co se tyce sehnatelnosti nebo nesehnatelnosti, tak je pravda, ze to roli nehraje. Na netu je sice spoustu stranek tvaricich se jako legalni abandonware, ale clovek by porad musel sledovat, jestli na nekterou hru nebylo uvaleno embargo autory nebo jestli hra nesla znovu do prodeje jako nejaka classic compilation. Takze ono to asi uplne legalni taky nebude, at je to sehnatelne ci nikoliv. Spise jde o to, zda si toho nekdo vsimne ci nikoliv.

23.8.2011 12:23:47 | Upraveno autorem (porovnej)

Ringo a kren
Ringo
Zkopírovat (pro svou potřebu) můžeš cokoliv. Jen to nesmíš jednak poskytnout dál (pak by to nebyla osobní potřeba) a jednak nesmíš při kopírování "obcházet účinné technické prostředky ochrany práv". Takže pokud není hudba nijak chráněná, nic ti nebrání převést ji do mp3 a vesele poslouchat. Horší je to se softem - pokud je jakkoliv chráněný, máš smůlu. Respektive, zkopírovat si třeba DVD můžeš, ale nesmíš ho cracknout, aby ti šel z kopie. Absurdní, ale je to tak.
Se stahováním bych byl opatrný. Sice se traduje, že stahovat můžeš, ale nabízet nesmíš, nicméně dle mého názoru si tím, že něco stáhneš (soft, film, hudbu) de facto přivodíš hospodářský prospěch a jsi mimo §30 odst. 1 - užití je tedy neoprávněné (pokud ono autorské dílo nemáš legálně doma). To samé bude s kamarádem - když ti poskytne vypálené DVD, má problém (pokud se na to přijde) a ty se pohybuješ na tenkém ledě.
Nicméně jsme OT, takže pokračování radši přes soukromky.

kren
Osobně jsem toho názoru, že pokud někdo investuje čas a peníze do toho, že si vyrobí hru, ať si ji užije. Je jen na něm, jestli zaplatí podstatně víc za "profesionální" samodomo výrobu nebo jestli si jen pokreslí tužkou papírky. Z morálního hlediska s tím nemám problém, dokud to dotyčný nenabídne k prodeji.

23.8.2011 13:39:15

to araudrag
... s tím nemám problém, dokud to dotyčný nenabídne k prodeji.

Nechci znovu rozvířit debatu, která tu už mnohokrát proběhla, ale chci jen říct svůj názor, že já s tím problém mám. Takový člověk částečně poškozuje vydavatele, ale v konečném důsledku takový člověk poškozuje nás všechny. Mnohokrát byl vznesen dotaz na vydvatele jestli vyjde to nebo ono rozšíření a odpověď byla vždy stejná - podle toho, jak se bude hra prodávat. takže čím víc lidí si hru vyrobí na koleně, tím menší šance je, že si ji budou moct ostatní koupit za rozumný peníz, nebo že si ji budou vůbec moct koupit. Jedna vyrobená hra je jako plivnutí do moře, ale jednak jde o princip a jednak tohle dělá víc lidí.

23.8.2011 13:55:25

aradraug
To jsem z toho jelen :)
Mně z toho zase vyplývá, že si hru vyrobit nesmím, protože jestliže se obohatím staženým filmem, tak se obohatím i vyrobenou hrou, ne?
Já žiju v domění, že kopírovat pro svou potřebu smíš jen to, co vlastníš a hru kterou obšlehnu z netu přece vlastní někdo jiný.

Pro upřesnění - samozřejmě jsem nehájila své jednání z právního hlediska, tam samozřejmě nehraje roli sehnatelnost hry. Ale sama pro sebe v tom morální oporu mám. Nezpůsobila jsem žádnou škodu vydavateli, protože si hru nemůžu koupit.

23.8.2011 13:59:07 | Upraveno autorem (porovnej)

aradraug
problem stahovani/sdileni je v P2P. Tam stahujes a zaroven sdilis, takze se podilis na sireni produktu dale. co se tyce stahovani treba z abandonware, stahuji, ale nesdilim. Proto me hlavne zajima tahle slozka. Je trestne prevzit produkt defakto od pirata? Podle me svym zpusobem ano, podilim se na teze kriminalite, on to nabiz, ja to beru. Proto one kopirovani povazuji za mozne v momente, kdy si vytvarim kopii neceho, co mam original. Pak nastavaji treba ty paradoxy s crackovanim. Mam produkt original, ale nebavi me mit CD v drivu, tak si to cracknu. Nicmene, dokud tu cracknutou vec nenabizim dale, trestat me nikdo nemuze, je to jako kdyz ze zakoupene knizky vytrhnu stranku - porusil jsem dilo, ale nikoho neposkodil, maximalne sebe tim, ze jsem si to znicil. Z cehoz mi nakonec tedy vychazi - kopirovat ano, ale vec, kterou jsem zaplatil autorum. a podobne to asi bude u vyrabenych stolnich her. Nekde musim vzit seznam komponent, vzhled komponent a pravidla. Pokud mam doma kopii a original ne, tak jsem to evientne nekde ukradl (jiz neresim kopii originalu, ktery jsem treba prodal, tam bych rekl, ze jsem se prav na dotycnou vec vzdal a nemel bych mit ani tu kopii).

23.8.2011 15:14:15

Názor
Autorský zákon rozlišuje 2 typy děl - klasická audiovizuální díla (filmy, hudba) Ty je možné dle citace paragrafů níže kopírovat (tím pádem i např. hudbu) či stahovat legálně. Samozřejmě je nelegální šíření - ale jen šíření veřejnosti ( zaheslované ftp pro osobní potřebu by asi mělo projít jelikož se vyloučí přístup veřejnosti )


Druhou skupinou je software a databáze ty není možno ani stahovat. Natož cracknout, jak bylo napsáno též níže.

Do díla není možno zasahovat - odstraňovat ochrany či jen poskytovat prostředky k porušení ochrany. tzn. nejvíc jsou na tom biti majitelé originálů s ochranou jež si kopii legálně prostě neudělají.

K tématu:

Bod 1 - Okopírovat si hru a sám si ji vyrobit je podle mě v souladu se zákonem. Problém by asi byl v herně, kde se poskytuje dílo veřejnosti. Ale zahrát si to sám doma naprosto ok.

bod 2. Naprosto bez problémů - postupy a algoritmy nejsou chráněny (tj. mechanismus hry což je jen algoritmus nebo sled postupů). Proto ani na žádné hře není napsáno patentováno a číslo patentu :)
Naopak, jak již bylo řečeno níže, vznikne nové dílo, které je autorským zákonem chráněno jako celek (tedy hlavně grafika a zpracování ) jelikož je unikátní.

Toť můj názor založený na kdysi absolvovaných přednáškách informatického práva. Je možné, že se v néčem mýlím :)


Když už se řeší ta otázka autorské ochrany mnohem víc mě znepokujuje / štve ten úžasný zákon, který OSE garantuje příjem z každého nosiče. De facto se tím předjímá, že každý občan je potenciální pirát a tím pádem se zákonem nutí přispívat spolku autorů. Není to ujeté? Koupíte si pevný disk a automaticky platíte OSE autorský poplatek. Že si tam nahrajete diplomku? Fotky z dovolené? A že nic nekradete? No a ... zaplaťte. Nedivím se lidem, že s takovýmto zákonem nemají výčitky pokud si něco stáhnou. Už mají tak trochu předplaceno ... :)

23.8.2011 17:20:17 | Upraveno autorem (porovnej)

díky
Děkuji za vaše názory, skutečně mě zajímají. Chápu, že je to velice složité a emocemi naplněné téma. A jsem rád i za právnické analýzy.

24.8.2011 15:49:59

Vlastní hra podle vymyšleného námětu
Moc pěkná diskuze, ale jsem z ní trochu blbec a už je dost stará. Nicméně nenašel jsem zde relevantní odpověď pro můj dotaz.

Na základě níže napsaných příspěvku se prosím vyvarujme diskuzi o morálních hodnotách, či časové náročnosti, či tomu, že se to prostě finančně nevyplatí. Jde mi o to, zda je to legální nebo ne.

Rád bych vyrobil karetní hru, kde bych si vytvořil vlastní design, vlastní text, napsal vlastní pravidla, ale námět, nápad a herní styl hry by byl totožný, jako originál.

Můžu takto "zkopírovat" hru? Má autor hry patent, nebo autorská práva na postup a nápad?

Podle mě ne, podle jiných ano. Ale jak by to pak řešili například u her Sázky a dostihy vs. Monopoly, popřípadě Acitivity vs. Párty alias a jiné?

2.2.2016 11:18:39

ruy

stalky
ked chces a nemienis na tom dalej financne profitovat tak pre vlastnu potrebu si mozes vyrobit aj kopiu ferari

2.2.2016 11:39:04

Joe

Stalky
Autorské právo chráni:

grafické spracovanie
konkrétnu textovú formu

Na druhej strane nápad alebo hernú mechaniku nemáš ako ochrániť (okrem niečoho ako "tap a card", na čo má patent Wizards of the Coast napríklad - ale môžeš to nazvať inak, ako "kneel" v A Game of Thrones LCG...).

Takže pokiaľ to nie je konkrétna grafika niekoho, alebo presný text z karty či pravidiel (a nie je to niečo chránené patentom), tak to použit/prerobiť môžeš.

2.2.2016 11:51:19 | Upraveno autorem (porovnej)

Charitativní aukce

Bylo nebylo - dobročinná aukce
Bylo nebylo - dobročinná aukce
Akt. cena: 777
Končí za: 7 hodin

Všechny tyto aukce >>

Vybíráme z Bazaru

Čarokniha
Čarokniha
Akt. cena: 47 €
Končí za: 6 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas