Zóna: Tajemství Černobylu

xxxxxxxxoo hodnoceno 50x (Seznam vlastníků)

Zóna: Tajemství Černobylu - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 18 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Současnost, Post-apokalypsa
Herní kategorie: desková hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: Krzysztof Głośnicki
Maciej Drewing
Rok vydání: 2020
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy ze hry


Tak jaká je?
22.12.2020 15:13:24

Jako OK
Bylo to pěkné, ale že bych to musel hrát znovu... Takové trochu pejsek s kočičkou vařili dort - namixované mechanismy z různých her vyprodukovaly takový zvláštní mišmaš, u kterého si nikdo nebyl jistý, jestli to teda je dobré, nebo ne...

Kdybych to měl shrnout, je to takový těžkopádný, kompetitivní Eldrich Horror.

⚜⚜⚜
L'Inquisiteur des Jeux de plateau
Montjoie! Saint-Denis!

22.12.2020 23:41:46 | Upraveno autorem (porovnej)

Podrobnosti tady
https://deskoherniinkvizice.podbean.com/e/dojmy-zona-tajemstvi-cernobylu/

⚜⚜⚜
L'Inquisiteur des Jeux de plateau
Montjoie! Saint-Denis!

25.12.2020 19:18:52

Za mě ok
Je to veliká hra, která zabere celý stůl. Má hodně postav (10) takže každý najde svého favorita (proč jsou ženské postavy pouze dvě?!) A postava bezdomovce je opravdu vtipná. Všechny postavy a vlastně celá hra je krásně ilustrovaná a moc hezky se na ní dívá. Co mi ze začátku hodně vadilo jsou malé trojúhelníčkové žetonky, se kterými je špatná manipulace, ale člověk si na ně člověk rychle zvykne. Jejich výhodou je, že se používají na více věcí, takže to šetří čas a místo na stole. O čem to je a jaké mechanismy používá tady psát nebudu- to je všude popsané. Hra docela odsýpá a těšila jsem se na každý tah - co tam bude nového, co získám když mutanta/anomálii porazím, jak to prodám a co si za to nakoupím. Některé anomálie a mutanti jsou navíc vtipně pojmenovaní a o krásných ilustracích jsem už psala. Souboje jednoduché (kostky), ale ne hloupé. Nepovedený hod ještě neznamená konečná - občas se s tím dá něco udělat. A tady se dostávám k tomu, co se mi líbí asi nejvíc. Není to zařezávací hra (á la TWOM), takže když vám to sem tam nepadne, tak to není konečná. Takže za mě ok. Jo, není to kdovíjaká epická hra po které nemůžete usnout protože jí máte plnou hlavu, ale zase si nezaslouží ten hejt (Zatrolenky – překlad BF- to už není ani rádobyvtipný a Deskoherní inkvizice S+ K, kde mi to přijde, že o té hře měli jasno už před zahrátím.

31.12.2020 10:07:16 | Upraveno autorem (porovnej)

Asi nejsem ten, co by to měl soudit,
ale pokusím se o objektivní shrnutí. Taká jsem k tomu přistupoval lehce skepticky poté, co to Aleš z JC "shodil ze stolu". Zatím jsem hrál jen jednou na solo a celkem jsem se bavil. I z prokousáváním pravidly (ano, po skoro roce jsem si to už opravdu nepamatoval - ale nutno říct, že rozhodně nebylo potřeba je znovu číst celá, spíš jen poskládat jednotlivé prvky do celku) mi hra trvala 120 minut. Zaujalo mě, jak pěkně funguje trh - karet se protočí opravdu hodně, zvěsti nejsou zdaleka tak zařezávací, jak jsem čekal, souboje překvapivě celkem snadné (mám pocit, že jsem asi neprohrál jediný souboj) a celkové hra je daleko méně o náhodě, než jsem čekal - je to hodně o ekvipu, který se navíc hodně (!) točí. Všechny tři důležité úkoly jsem dal na první pokus. Více o Zoně budeme hovořit 8. 1. s Alešem při rozhovoru JC.

31.12.2020 10:30:47

Hráme dvaja..
a sme spokojní. Nepoznáme síce originál, podľa ktorého sa hra dávala dokopy, ale tento postapo setting nám opravdu sedí a tešil som sa na niečo, čo bude hrateľné aj v dvojici. Prvou hrou sme prešli ako Pelly, všetky testy na prvýkrát a vyhral som celkom ľahko, až som mal divný pocit. Druhá hra už bola iná. Vyhrala manželka (prežila 3 dni v sarkofágu) až na 4. pokus (v posledný možný deň) a môj jeden pokus, kde som zbesilo nabehol do sarkofágu nepripravený, ma stopol hneď na zlej reputácii (čo som dopredu ani netušil, že na tom môžem skončiť).

Nesúhlasim s Pellym, že hra nie je o náhode. Je a je veľmi veľa o náhode, ale s tou náhodou je nutno počítať a dá sa na ňu pripraviť a dá sa s ňou pracovať. A s týmto úplne súhlasím, že je to o vybavení a o práci s ním. Vybavenia je veľa, je rôzne a nie je extrémne silné. Takže človek na tých pár miest musí dobre vyberať a nebať sa používať jednorázové predmety. Rovnako si človek musí dávať pozor kam sa vydá a mať trochu prehľad, aké testy ho čakajú, lebo keď otvoríte ťažko zámok tajnej lokácie a narazíte na vedecké testy, keď ste zrovna silový maník, tak vám v tom nič nepomôže :D .

Asi to nie je hra, ktorú by som s ľahkosťou srdca doporučoval každému, ale zďaleka nie je automaticky tak negatívna, ako vyznieva z niektorých prvých dojmov (sú to len prvé dojmy, nie recenzie - na recenziu si treba hru viac naštudovať, ako ju len zmätočne hrať pri filme, sám a potom pustiť svoje dojmy do éteru ;) - joubcast mám rád, ale toto im moc nevyšlo - nie to, že sa im to nepáčilo, ale celé to okolo). Myslím si, že pokiaľ má niekto rád postapo prostredie a možno nedisponuje angličtinou, aby šiel do alternatív, či má rád samotného stalkera, tak by tomu mal dať určite šancu, hra môže príjemne prekvapiť. Pokiaľ má niekto toho nahraného už veľa a je vyberavý na mechaniky (to nemyslím v pejoratívnom význame), tak od toho môže dať s kľudom ruky od hry preč.

31.12.2020 10:51:14

ad náhoda
tak ono záleží, co od toho člověk očekává. Já do toho vstupoval, že souboje budou o náhodě jako v Talismanu, a z té jedné své hry jsem nabyl pocitu, že to nejsou ani zdaleka. Proto jsem psal, že není tolik o náhodě.

31.12.2020 11:02:14 | Upraveno autorem (porovnej)

Pár poznámek

a) "Deskoherní inkvizice S+ K, kde mi to přijde, že o té hře měli jasno už před zahrátím." - s předpokladem, že to nebude nějaký velký hit, ale spíš hra, která sází hlavně na licenci, jsem k tomu přistupovala. Nikoli ale ve stylu "to bude ale blbost". Třeba Speedy byl naopak příjemně překvapený tím, že to v jádru funguje jako Eldritch.

b) "Všechny postavy a vlastně celá hra je krásně ilustrovaná a moc hezky se na ní dívá." - úplně nesouhlasím, obrázky na plánu jsou na můj vkus moc rozpixelované

c) "Co mi ze začátku hodně vadilo jsou malé trojúhelníčkové žetonky, se kterými je špatná manipulace, ale člověk si na ně člověk rychle zvykne. Jejich výhodou je, že se používají na více věcí, takže to šetří čas a místo na stole." - nezvykne, člověka ta jejich titěrnost bude akorát tak pořád štvát, protože mají tendenci pořád někam zapadávat

e) "Není to zařezávací hra (á la TWOM), takže když vám to sem tam nepadne, tak to není konečná." - jako jo, nakládačka od nepřátel je spíš nepříjemnost, ale třeba v minulé hře mi to vůbec neházelo a zemřela jsem 2x. A není to jen o hodech kostkou, náhoda je tam všude - karty setkání, které si vytáhnete, karty v sarkofágu, artefakty, nepřátelé...

d) "Jo, není to kdovíjaká epická hra po které nemůžete usnout protože jí máte plnou hlavu, ale zase si nezaslouží ten hejt" od Inkvizice to hejt nedostalo, se Speedym jsme se shodli, že je to ok, fajn, pro fanoušky STALKERA a Černobylu super, pro ostatní spíš tuctová hra.

31.12.2020 12:05:32

to sp1ke

Když bys čas, místo rozboru mého dojmu, raději věnovala recenzovaným hrám bylo by to lepší. Pak nebudeš dělat velké recenze po dvou zahráních ;)

9.2.2021 14:46:02

hodnocení sólo

Hru jsem hrál zatím jen sólo, ale jsem z ní nadšený. Jsem velký fanda tématu, v Černobylu jsem osobně byl, takže je úžasné si dobrodružství prožít znova. Plánek se mi graficky líbí, vše je přehledné, moc hezký je boxík za 4 druhy mutantů a anomálií. Nepotěšily mě chybné lama karty (z obou stran stejné), to už se tu řešilo, vytisknul a zalaminoval jsem si opravené.

Na hře vyzvihuji hlavně atmosféru. Když si k tomu pustím soundtrack ze seriálu Chernobyl nebo ze hry STALKER, do toho čtete karty událostí, bojujete s mutanty, hledáte tajemství, abyste se na závěr pokusili najít bájny Zdroj přímo v Sarkofágu, jo to má grády :-)

Kostky dokážou nepříjemně potrápit (3x mínus není zas tak nepravděpodobné), ale většinou mě to jen zdrží a holt musím do bunkru se vyléčit nebo opravit poškozené vybavení.

A ano, ty malé žetonky mě i po 4. hře dost se... iritují - přemýšlím, že objednám žluté plastové kostičky, co jsou v běžných deskovách (Pandemic, Mars) a budu je používat místo žetonků :-)

Pokud jste fanoušci Černobylu, určitě hru doporučuju.

9.2.2021 16:43:24

Kepka
Tak my radši příště velkými písmeny do popisku napíšeme, že se o recenzi nejedná. Tak nějak jsme mysleli, že je to jasné, když jsme ty dojmy za recenzi nevydávali :)

***
Deskoherní inkvizitor, občasný překladatel a korektor

9.2.2021 17:59:49

zdenda-foto
co mam zadat u toho tisku za rozmer, aby to dobre sedelo? diky

9.2.2021 19:16:11

Bubak42
tisknul jsem z PDF jako 100% velikosti a mělo to stejný rozměr jako původní karty. Jinak karty mají 120x80mm

10.2.2021 08:20:28

gar-mogoth
Jinak se mi moc líbí jak reagujete na zpětnou vazbu... asi jako autoři RobotiCS :D

11.2.2021 08:15:43 | Upraveno autorem (porovnej)

Kepka
Nějak tomu nerozumím. Nešlo o recenzi, ale o dojmy. Je to tak aspoň uvedeno u popisku podcastu. Reakce inkvizitorů mi přišla naprosto v pohodě. U autorů RobotiCSu to bylo úplně odlišné.

11.2.2021 09:28:17

Vybíráme z Bazaru

U-Boot KS edice
U-Boot KS edice
Akt. cena: 2000 Kč
Končí za: 6 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas