nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Změňte OSUD: Kletba z minulosti

Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: karetní hra, kooperativní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Albi
Ediciones MasQueOca
Pegasus Spiele
White Goblin Games
Autoři: Lukas Zach
Michael Palm
Rok vydání: 2019
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Můžete změnit osud! Vraťte se v čase a změňte běh událostí, které vedly ke smrti člověka. Dokážete učinit správná rozhodnutí, aby k této tragédii nedošlo?

Hra Změňte osud: Kletba z minulosti vás zavede do Německa a starověkého Egypta. Tragická ztráta milované osoby po sobě nezanechává nic než zármutek a zmar. Vy jste tvůrci osudu! Vstupte do života lidí a změnou krátkých okamžiků zkuste odvrátit smrt osoby, předurčené k smrti.


Příprava hry:

Hra se skládá z 25 velkých a 60 malých karet. Velké karty zahrnují 9 karet herního manuálu, 13 příběhových karet (je na nich popsán příběh, který musíte změnit) a 4 karty shrnutí (na nich se dočtete, jak příběh skončil a zda jste dokázali změnit osud osoby, předurčené k smrti). Malé karty zahrnují: 9 časových karet (ukazují počet kol zbývajících do konce hry), 4 karty pátrání (představují počet stop, které mohou hráči v rámci hry odhalit), 33 karet osudu (představují výsledek rozhodování hráčů v podobě vítězných bodů) a 13 karet stop (obsahují doplňkové informace k některým skutečnostem uvedených na příběhových kartách).

Příběhové karty se rozloží vedle sebe ve vzestupném pořadí. Pod každou z nich se umístí karta stopy se stejným číslem. Nad kartu č. 12 se položí všechny karty osudu. Všechny karty se umisťují rubovou stranou nahoru a není dovoleno se na ně dívat. Zbylé malé karty se roztřídí podle typu a položí se na dvě hromádky poblíž. Tyto karty jsou z obou stran stejné a plní funkci ukazatelů stavu. Začíná se příběhovou kartou č. 12, na které jsou uvedeny informace o okolnostech smrti předurčené osoby. Dále je třeba si přečíst kartu stopy č. 12 „Zábradlí“.


Průběh hry:

Hráči se střídají v jednotlivých tazích po směru hodinových ručiček. O všech rozhodnutích mohou diskutovat, ale konečné rozhodnutí má v rukou ten hráč, který je právě na tahu.

Základním rozhodnutím je, kterou příběhovou kartu na časové ose otočit. Vždy se nejprve musí odhodit časový žeton a poté se otočí příběhová karta a přečte se její text. Hráči se dohodnou, jestli utratí další žeton pátrání a odhalí i kartu stopy, umístěnou pod příběhovou kartou. Dodatečná stopa obsahuje upřesňující informace k tomu, co je na příběhové kartě tučně zvýrazněné (např. osoba, předmět, konkrétní situace). Ale pozor - ve hře jsou pouze čtyři žetony pátrání, takže hráči se mohou pouze čtyřikrát podívat na dodatečnou stopu, je proto nutné dobře vážit, kdy tuto možnosti využít.

Na konci karty je třeba se rozhodnout, jak je možné danou událost změnit. Na výběr jsou tři možnosti označené písmeny A, B, C. Smyslem je vybrat takové rozhodnutí, které nepovede ke smrti. Jakmile se hráči rozhodnou pro konkrétní variantu, najdou ji v balíčku karet osudu nad kartou č. 12. Pokud např. rozhodují o kartě č. 1, pak si vezmou kartu 1A pro volbu A, 1B pro volbu B, nebo 1C pro volbu C. Jestliže dané rozhodnutí změnilo průběh události k lepšímu, hráči získají kladné body. Pokud se celá záležitost zhoršila, hráči získají záporné body. V případě 0 bodů se zásah do běhu událostí nezměnil a předurčená osoba se přiblížila k svému původnímu osudu. Zbývající dvě karty osudu, které se váží k dané příběhové kartě, se vrátí zpět do krabičky, aniž by se na ně hráči dívali.


Konec hry:

Hra končí ve chvíli, kdy již nejsou k dispozici žádné časové žetony. V takovém případě se přečte první karta shrnutí, nadepsaná „Konec příběhu“. Hráči sečtou „vítězné body“ na vyložených kartách osudu a podle tabulky na kartě shrnutí se dozví, jak dopadli. Existuje několik konců:

  • Méně než 0 bodů: Ach ne! Všechno jste zhoršili a k úmrtí došlo ještě s větší pravděpodobností.
  • 0 - 3 body: Byli jste na dobré cestě, bohužel se vám nepodařilo smrti zabránit.
  • 4 - 6 bodů: Byli jste blízko, ale osud byl neúprosný.
  • 7 - 8 bodů: Blahopřejeme! Opravdu se vám podařilo smrti zabránit!
  • 9 - 10 bodů: Rozluštili jste pozadí celého příběhu a lehce jste úmrtí zabránili.
  • 11 a více bodů: Skvělé! Nejenže jste překonali nástrahy osudu, vedoucí k smrti předurčené osoby, ale ještě navíc jste její život učinili lepším.

Nakonec si, pokud hráči chtějí, mohou na dalších kartách shrnutí přečíst, jak se celý příběh původně odehrál.

Autor: Majdina

Další názvy této společenské hry

  • Undo: Curse from the Past
  • Undo: Fluch aus der Vergangenheit
  • Undo: Getekend door het verleden
  • Undo: Una Maldición del Pasado

Vybíráme z aukcí

WORD - slovní labyrint
Akt. cena: 150 Kč
Končí za: 20 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>