Zámky šíleného krále Ludvíka

xxxxxxxxoo hodnoceno 209x (Seznam vlastníků)

Zámky šíleného krále Ludvíka - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: ekonomická
Čeština: ke stažení
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Ted Alspach
Rok vydání: 2014
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Pravidla

Zdar.
Chtel bych se zeptat na vas nazor ohledne tohoto pripadu: postimg.org/image/qru9dth2n/
Jde mi o to, zda odecitam bod pri doteku rohu 600 obytne mistnosti a 150 spolecenske mistnosti? My jsme ho odecetli, jen si chci byt jisty. ;)

Jo a v jedne mistnosti na stole lezi Suburbia. ;)
24.10.2015 17:48:11

Sousedství s kulatou místností
Ne, v tebou popsaném případě by místnosti za sousedící považovány nebyly. Vedla se o tom diskuse na BGG se závěrem, že hranatá místnost se musí kulaté dotýkat jako tečna, aby sousedily. Pouhý roh jako místo dotyku k sousedství nestačí. Vzájemně se dotýkající dvě kulaté místnosti sousedící jsou, dvě hranaté místnosti dotýkající se pouze svými rohy sousedící nejsou. V tomto smyslu není definice sousedících místností v pravidlech naprosto vyčerpávající a přesná. Chtěli jsme to v české verzi oproti originálu zlepšit, ale v grafickém souboru nebylo dost místa, aby se to povedlo dokonale.
Ono kdybyste ve vašem případě vestibul 600 opravdu důsledně vycentrovali na dveře navazující na přízemní chodbu, byl by vestibul nalepen na zahradu nahoře a kulatého Berchtina salónku by se možná nakonec nedotýkal ani tím rohem.

24.10.2015 22:06:11 | Upraveno autorem (porovnej)

nejasnost v pravidlech
Při první hře jsme narazili na toto:
1) při vyhodnocení "Odměna za dveře vedoucí ze zámku ven" je v pravidlech "Chodby se nepočítají a sklepní místnosti ano"...a co schody...je to chodba? Hráli jsme že ano. Respektive jsem měl samotné schody a nezpočítal jsem si je do bonusu...je to tak správně?
2) V pravidlech je: "Při uzavření dvou sklepních místností zároveň,můžete si vybrat, za kterou si body znovu započítáte"...tím se myslí, když si vyberu bonus - odměnu za uzavření obytným místností? Hráli jsme to tak, že jsme si dali body za postvení+piktogram+bonus za uzavření. Ale spoluhráč tvrdil, že to je za jednu mistnost (třeba tu přiloženou) a zároveŇ by to měl dostat i za tu dřív položenou-také právě uzavřenou = 2x bonus? To se mi nezdá. Jako že při uzavření dvou sklep.místností najednou si vezme např.20 000 penez? To tak není, ne?

8.11.2015 09:32:18 | Upraveno autorem (porovnej)

to: JaraS
1) Schody jsou take "mistnost typu chodba" - viz. ikona maleho bileho obdelnicku. Takze jsi to hral spravne

2) Bonusem se mysli bonus za uzavreni mistnosti. Tj. napr.:
- mas jednu podzemni uzavrenou mistnost a jednu neuzavrenou.
- postavis dalsi podzemni mistnost a to tak, ze uzavres tu, co byla neuzavrena a zaroven i tu nove postavenou.
- Zapocitas si body za nove postavenou mistnost (vcetne bodu za prislusny aktualni pocet mistnosti jineho typu)
- Pak se uplatni bonus za uzavrenou podzemni mistnost (ten se u podzemnich pocita jen za kazdou druhou). Tj. vyberes si jeden z jinych "uzaviracich" bonusu, treba +10000 a ten uplatnis. Ziskas tedy 10000 (ne 20000 - protoze bonus za uzavreni dostava jen za 2. uzavrenou podzemni, ne za 3. - a je jedno kterou z tech dvou nove uzavrenych budes povazovat za 2. a kterou za 3.)

8.11.2015 12:03:34

JaraS
1. Ne, to jste dobře nehráli. Luznyj pravdu nemá. Schody jsou schody, místnost typu "spojovací místnosti", to ano, ale ne chodba. Odměna za dveře vedoucí ven říká, že se nepočítají chodby. Ne že se nepočítají spojovací místnosti. Jen chodby (žádná ikona spojovacích místností na žetonu královské odměny uvedena není). Schodiště se tedy taky počítají. Je to místnost, lze ji uzavřít a získat za to odměnu atd.
Vezmi v úvahu, že místnost před přiložením předmětného schodiště dveře vedoucí ven měla. Co by se s těmito dveřmi stalo přiložením schodiště? Zavřely se? Ne, dveře ven teď vedou na opačném konci schodiště.
2. Tady má Luznyj pravdu. Jde o to, že odměnu za uzavření získáváš až za každou sudou uzavřenou sklepní místnost. Takže když uzavřeš dvě najednou, můžeš si vybrat, která z nich byla ta správná sudá.
Nevím, jestli se mi povedlo to vysvětlit srozumitelně.
Ta otázka mi totiž není úplně jasná.
Pokud například existuje extrémní situace, že máš v zámku zatím jen jednu uzavřenou sklepní místnost, a podaří se ti přiložením jedné nové sklepní místnosti uzavřít jednu normální (přízemní) a tři další sklepní místnosti (např. včetně té právě přikládané), dostaneš odměnu za uzavření místnosti té jedné přízemní plus dvou sudých sklepních místností. Takže vlastně tři odměny najednou. Tyto odměny by pak mohly všechny být téhož typu, například 3 × 10.000, tj. celkem 30.000 peněz.

8.11.2015 13:40:52 | Upraveno autorem (porovnej)

Hmmm
V ceskych pravidlech (stazenych zde ze Zatrolenych her) je tento popis desticky Kralovy prizne za "dvere vedouci ven":
Prizen za vychody ven je zalozena na poctu vychodu ven z hradu (mimo vychody ze spojovacich salu). ....
V anglickych pravidlech je to taky tak (nemecky neumim).
Takze volny vychod ze schodu je sice vychod ven (dulezite pri dodrzovani podminek staveni dilku, kde vzdy musi existovat alespon jeden), ale podle mne se NEPOCITA do zde zminovane Odmeny.
Nevim, jak je to v tistenych cexkych pravidlech - sam mam nemeckou verzi

8.11.2015 14:06:25

Aha
Tak jsem se kouknul do pravidel na strankach MindOK-u a tam je skutecne uvedeno "... mimo chodeb...".
Skoro mi to pripada jako chyba prekladu. V anglickem originalu je totiz slovo "Corridor" pouzivano ve smyslu "Spojovaci mistnost". To, co v ceskych pravidlech je nazyvano "Chodba" je v anglickych "Hallway"

8.11.2015 14:29:14 | Upraveno autorem (porovnej)

luznyj
Česká pravidla pověšená na webu Mindoku jsou v tomto bodě jednoznačná. Neověřoval jsem, zda jsou shodná s papírovými přibalenými v krabici, předpoklám však, že ano. Pokud dotaz Járy S směřoval na výklad českých pravidel, je to tak, jak jsem to napsal.
V anglických pravidlech první edice je to tak, jak říká Luznyj. V německých je to zmatené. U karet chybí popis vylučující chodby nebo spojovací místnosti, ale na kartě úkolu je ikonka spojovacích místností, na žetonu královské odměny ikonka ani zmínka není.
Proč je česká verze napsaná odlišně od anglické, to už nevím, přestože jsem autor překladu. Je možné, že to je chyba překladu, je možné, že byla nějaká druhá verze anglických pravidel, je i možné, že jsme pracovali s německým překladem, že byla nějaká oprava či výsledek nějakých FAQ nebo debat. Je to trapné, ale už si to nepamatuji.
Tak či onak, rozdíl na strategii ve hře valný vliv zřejmě mít nebude a česká verze nějakou jednoznačnou regulaci (jak jsem ji popsal) v tomto bodě nabízí.

8.11.2015 17:30:30 | Upraveno autorem (porovnej)

karel
Tuto hru jsem sledoval uz od zacatku, takze myslim, ze v tomto ohledu jsou anglicka pravidla stejna od prvniho zverejneni.
Naprosto souhlasim s tim, ze ceska oficialni pravidla jsou v tomto ohledu jasna (a shodna s karlovym vysvetlenim).
Taky si myslim, ze nema cenu zkoumat, proc se lisi od anglickych. A pokud se v budoucnu neukaze, ze by prislusna kralovska odmena ci bonusova karta byly prilis silne, pak se to klidne muze hrat tak i tak.

8.11.2015 18:28:21

@karel, lyznyj
Díky
1) tedy schody jsou propojovací místnost, tedy se započítávají do bonusu dveří vedoucí z hradu
2) ještě doplnění dotazu. Když budu mít jednu podzemní místnost uzavřenou a druhou ne; následným tahem uzavřu 2. a 3. místnost...vyberu jeden bonus a až uzavřu 4.místnost, tak také dostanu bonus, jelikož bude opět sudá, že?

8.11.2015 21:30:23

Jara.
Ano, přesně tak, obojí správně.

8.11.2015 21:52:15

východ ze zámku
Ahoj mám 2 dotazy
1) jestli se dají počítat východy ze zámku i ty které jsou tak přiložené že k nim nejde přiložit žadná místnost ani chodba. Myslím třeba kruhovou místnost (500) s dveřma do světových stran a k tomu například přiložená ta velká mistnost 600m co má dvoje dveře vedle.
2) dojde sloupeček s určitým typem místností a poté se táhne kartička aby se doplnil trh jenže místnost takového typu už není..

11.1.2016 19:28:39

Ouhara
1. Počítají se taky. Zpravidla se jen nepočítají východy z chodeb, ale to jen pro potřeby bodování.
2. Otočíš další kartu.

11.1.2016 19:32:51

Počítání bodů
Ahoj, potřebuji si ujasnit počítání bodů.

Kola:
1. Položím místnost za 3body plus bonus za proložení další místnosti za 2body. Připíšu jen 3body protože odpovídající přiloženou místnost na bonus body nemám.

2. Položím novou mistnost k místnosti z předchozího kola. Připisuji body za místnost jako takovou a dále body za splnění bonusů této místnosti, protože vyhovuje místnosti z prvního kola.

Otázka: můžu aktualizovat body za bonus místnosti z prvního kola? Protože přiložením místnosti z druhého kola se splnila bonusová podmínka místnosti z prvního kola. Nebo je první kolo jiz odehrané a tím pádem si body za bonus z prvního kola nepripisuji?
- Pokud budu aktualizovat body celou hrou, tak tedy aktualizují body za případné bonusy ze sklepů, kdy dostávám bonus třeba za jídelny po celou hru.
- Pokud ne, tak se tím pádem budou přehledněji hlídat body. Čili, připisuji body pouze na konec kola hráče za přiloženou místnost a body s ní spojene a na konci hry za bonusy krále, karet úkolů, peněz atd.

Jde mi o přehlednost počítání bodů.

4.11.2016 09:31:59 | Upraveno autorem (porovnej)

ripeed
Nemám zdaleka tolik nahráno, ale vzhledem k tomu, že jsem hrál nedávno na deskohraní, tak se domnívám že:

Co se týká sklepů, tak tam se bonusy připisují po celou hru. Je to i poměrně jasně napsané v pravidlech, odstavec Bodování při umístění sálu:

5. Ověřte sklepní sály a přičtěte body za každý uvedený symbol, který odpovídá právě umístěné destičce.

Co se týká zpětného započtení bonusových bodů za přiložení odpovídajícího typu místnosti, tak také ano, viz stejný odstavec:

3. Zkontrolujte sály propojené s právě umístěnou destičkou a přičtěte případné body podle symbolů na těchto sálech, pokud k tomu nová destička opravňuje.

4.11.2016 13:03:50

Kajousek
Díky za osvětlení.

4.11.2016 13:23:19

Pravidla
Dobrý den, mám dotazy k pravidlům.

1. Pokud mám bonusovou kartu 1 bod za každou spojovací místnost, počítají se sem schodiště a chodby (ty malé)? Moji spoluhráči tvrdí, že ne, ale v pravidlech je napsáno, že tam spadají, plus mají označení spojovací místnosti.

2. Poku mám pouze 2000, - a chci si koupit místnost s 4000,- na sobě, ale její prodejní cena je 6000,-. Můžu si ji pořídit? V pravidlech jsem se dočetl, že peníze položené na místnosti mohou sloužit k nákupu.

Děkuji za odpověď

20.11.2020 22:46:59

Kouty
Ano (počítá se tam dokonce i tvůj úvodní dílek, taky je to chodba) a ano

20.11.2020 23:13:30 | Upraveno autorem (porovnej)

Kouty
Pokud je něco napsané v pravidlech, tak to platí. Moc si neumím představit tu argumentaci spoluhráčů...

Správná odpověď by se taky dala napsat takto: "V pravidlech je uvedeno, že jsou, dokonce jsou na nich i symboly."

Pravidla jsou totiž základním zdrojem a autoritou, co se smí a nesmí. Nejsou to debaty kdekoli na fórech. Takže i když je pravděpodobné, že ti tu někdo (například já) řekne totéž, platí pravidla.

Klást dotazy má smysl pouze v případě, že je něco z pravidel nejasné nebo vypadá, že je to chyba. To zjevně není tento případ.

Pokud totiž nestačí tvým spoluhráčům jako argument to, co je v pravidlech, těžko přijmou jako argument "ptal jsem se na ZH a tam mi řekli...".

Překladatel pravidel nejen pro fu Mindok

22.11.2020 07:21:13 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Zbloudilí
Zbloudilí
Akt. cena: 300 Kč
Končí za: 11 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas