Záchranáři: Boj s ohněm

xxxxxxxxoo hodnoceno 291x (Seznam vlastníků)

Záchranáři: Boj s ohněm - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 6
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: kooperativní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Kevin Lanzing
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

rbx
rbx - avatar

Pravidla, nejasnosti

Diskuze obecne o pravidlech, nejasnostech v nich apod.
25.2.2012 13:05:52

pohyb hasičů kolem domu
Ahoj, Záchranáře se teprve učím, ale nikde jsem nenašel že by se psalo o pohybu hasiče kolem domu, řekněme v rodinné verzi hry. Políčka za zdmi domu jsou stále ve hře? Potřebuju na pohyb po nich AB? Např. na začátku hry kdy stojí hasiči před domem, tak záleží kde stojí, jestli u vchodových dveří nebo dál od nich. Pokud stojí dál od nich potřebují už nějaké AB k tomu aby se ke dveřím vůbec dostali, což je třeba při hře v 6ti hráčích, kdy 4 hráči stojí u dveří, zbylí dva o políčko vedle, tzn. že ty dva musejí vyčerpat 1 AB navíc aby se dostali do domu? A co když chci do domu vchodem na druhé straně domu? Musím jít skrz dům přes zdi, nebo vystoupím z jednoho vchodu a ihned se přesunu k protějšímu vchodu bez ztráty AB nebo to musím "obskákat" po 1AB dokola... Snad jsem se vyjádřil srozumitelně. Díky za radu

10.7.2014 14:53:05

michal09
uz jsem to teda dlouho nehral, ale policka okolo domu jsou jako kazda jina, tj. musis po nich skakat a platit za to AB. A nebo se taky muzes popovest sanitkou popr. hasicskycm autem, coz te pri obihani domu venkem vyjde podstatne levneji.

Jeste jak popisujes s temi 6 hraci - tak podle me muze stat vice hasicu na tom samem poli, tj. zadny nemusi dobihat ke dverim...

10.7.2014 15:08:44 | Upraveno autorem (porovnej)

michal09
Je to, jak říká cartas. Políčka kolem domu jsou běžnými políčky (pravidla - str. 3 - sekce Herní plán), tudíž při pohybu po nich se spotřebovávají příslušné AB. Ovšem zároveň platí, že na jednom políčku může stát libovolný počet hasičů (pravidla - str. 4 - sekce Provedení akcí - Pohyb).

11.7.2014 12:56:38

Planý poplach
Ahoj, mám dotaz jelikož s hrou se teprve seznamuji.
Pokud najdu místo osoby planý poplach, mám žeton odstranit. Mám ho vrátit a zamíchat zpět mezi ještě nepoužité žetony nebo ho mám odstranit úplně, aby se již do hry nemohl vrátit?

3.8.2014 23:02:28

osoby
Stejne jako davame stranou zachranene osoby, odstranujeme ze hry i zetony falesny poplach. Jinak byl balicek zetonu osob falesnymi poplachy stale vic a vic zaneraden...

3.8.2014 23:49:14

Planý poplach
Děkuji, našel jsem to hned poté, co jsem dotaz odeslal. Předpokládám doufám správně, že i když je planý poplach umístěn na políčku zachráněných, nepočítá se mezi zachráněné a stále je nutné tam mít minimálně 7 žetonů s osobami či zvířaty, že?

4.8.2014 07:39:08

ano
planý poplach tek nemusíš dávat na hromádku zachráněných...

4.8.2014 08:58:20

Vodní dělo vs. hašení
Otázka na znalce. (Já mám svou teorii, ale tu si nechám zatím pro sebe)
Je použití vodního děla akcí spadající pod termín Hašení?

Podle pravidel -Možná- ano. Podle karty akcí -Možná- ne.
Ptám se, protože to může ovlivnit funkce některých postav (od PHP až po Statika).

14.8.2014 11:07:55

Pár nejasností
Zdravím Vás. Mám pár nejasnosti s pravidly. Není to nic zcela zásadního, ale chci hrát vše tak jak by se hrát melo.

1. Nástup do vozidla: V pravidlech je psáno ze nastup a výstup z vozidla nic nestoji. Chápu tedy dobře kdyby byl na políčku kde je nakreslena červená kostka s číslem 5 a chtěl bych jit o jedno pole nahoru na kostku s číslem 4 kde už bude sanitka, tak nic za tento pohyb neplatim?

2. Nebezpečné latky v kouři: nebezpecne látky se chovají jako ohrožené osoby a ty mohou byt na poli s kouřem, jak jsem se tady na webu docetl? Mohou byt tedy i nebezpečné látky v kouří? A jak je to s jejich počtem v poli? Je to dané podle obtížnosti a při záchraně se dále neobnovuji?

3. Rozžhavení: Mám-li na poli s ohněm rozžhaveni a padne na toto pole rozšíření pozaru , tak je mým úkolem udělat explozi na poli kde se to nachází a potom házu kostkou znovu na dalsi požár? Nebo rovnou házím podruhe co se stane na jiném poli a na tom kde se to padlo prvne se nic neděje?

Díky moc za odpověď.. Jinak musím uznat ze je to vynikající hra!! Hraju to doma i sam, jak jsem na tom zavisly :-D

1.1.2015 22:58:46

Johnnik, johnjarik
Johnjarik:
Použití vodního děla je hašení. V pravidlech se píše "Hašení pomocí vodního děla..."
Z toho plyne, že statik nesmí hasit ani vodním dělem a hasič vybavený PHP může své dodatečné AB využít k hašení vodním dělem.
Johnnik
1. Teoreticky by v souladu s textem pravidel bylo možné přesunout zdarma (bez využití jakýchkoliv AB) hasiče z jednoho pole s vozidlem na druhé pole obsazené tímtéž vozidlem. Toto opravdu z textu pravidel plyne. Připadá mi to však trochu jako logická díra, na kterou autor nepomyslel, a asi bych se takovémuto výkladu bránil.
2. Ano, v pravidlech se nic nepíše o kolizi nebezpečných látek s žetonem kouře, takže to ničemu nevadí stejně, jako ničemu nevadí současný výskyt ohrožených osob na polích s žetonem kouře. Nevím o žádném režimu hry, kdy by se doplňovaly žetony nebezpečných látek. Jejich počet ve hře je dán zvolenou úrovní obtížnosti (viz str. 7) a jakmile vybuchnou nebo jsou odstraněny, jsou prostě pryč.
3. Rozšíření ohně na pole s žetonem rozžhavení nezpůsobuje samo o sobě žádné exploze. Jak se píše v pravidlech - je-li na poli určeném hodem na rozšíření požáru žeton rozžhavení, vyřešíte nejprve toto jedno rozšíření požáru (je-li tam zároveň žeton ohně, způsobí to explozi, ale ta je daná jen a pouze faktem, že je tam žeton požáru, žeton rozžhavení k tomu nic nepřidává), a poté provedete další hod na rozšíření požáru. Ten zase může a nemusí způsobit explozi, opět jen v závislosti na tom, zda na cílovém poli již leží žeton ohně. Pokud opět na cílovém poli leží žeton rozžhavení (a zcela bez ohledu na žetony ohně či kouře), opět po vyřešení rozšíření ohně provedete další hod kostkami na rozšíření ohně. Atd. atd.

2.1.2015 09:35:53 | Upraveno autorem (porovnej)

johnik
Ještě doplním karla v bodě 1) samotný pohyb z pole mimo vozidlo na pole s vozidlem určitě 1AB stojí. Tím nástupem se míní "přesun z pole s vozidlem do vozidla samotného".

2.1.2015 10:50:19

wolfsen
Ano, to určitě. Ovšem tady řešíme situaci, že hasič stojí na poli s vozidlem (a je mimo vozidlo) a přesouvá se na to druhé pole, které zaujímá totéž vozidlo. Mohl by v souladu s pravidly zdarma nastoupit do vozidla a opět z vozidla vystoupit, přitom si zvolit, že vystoupí na tom druhém poli. Tím by efektivně přešel z pole na pole zadarmo jen proto, že na obou polích zároveň stálo vozidlo.

2.1.2015 10:58:38

Příprava hry
Když připravují hru... Tak hazim kostkami, kde řešim exploze běžným způsobem. Provádím i zbourání sten a případně rozbití dveří? Nebo prostě k ohni přidam další 4 ohne na pole (vlevo,vpravo, nahoře a dole)? Bez ohledu na steny či dveře?

2.1.2015 13:49:13

Kouř
A ještě něco ted jsem četl v pravidleh toho složitějšího Rezmu... A při doplňování osob tam je psáno ze osoba se nedoplni na pole kde je oheň nebo kouř, strana 10 dole. Neplyne z toho ze osoba nemůže byt na poli s kourem ? A smí hasič ukončit svuj tah na poli s kourem?

2.1.2015 14:15:50

johnnik
Když se píše, že máš vyřešit exploze podle obvyklých pravidel popsaných výše, tak to znamená, že je máš vyřešit podle pravidel popsaných výše. Tedy včetně poškození stěn atd.
Text na str. 10 dole, kde se píše, jak se umisťují nové žetony ohrožených osob, popisuje, jak se umisťují nové žetony ohrožených osob. Rozhodně to neznamená, že se mění pravidla o zasažení ohrožených osob nebo hasičů kouřem...

2.1.2015 14:58:58

Hašení vodním dělem
Ahoj. Pochopil jsem oblast hašení i to, že v oblasti nesmí být hasič. Hodím kostkama a padnou souřadnice, které nejsou v oblasti. V pravidlech se píše: otočte kostku.

Jakou kostku mám otočit? černou nebo červenou? A co když mi to nepomůže a pořád budou souřadnice mimo oblast? V tom případě mám smůlu? Díky

20.11.2016 09:22:55

Titus
Přece tu, na které padlo číslo mimo kvadrant hašení. Je to ta, ona, nebo obě...

20.11.2016 12:47:35

jsem ztracen aneb příprava hry pro pokročilé Exploze č. 1
Hru nemám k dispozici, ale pročítám si pravidla a nějak nedokáži pochopit jak je to míněno v přípravě hry pro pokročilé v bodě 4 (Exploze š. 1)

Proč mám házet jenom černou osmistěnnou kostkou, potom je tam natištěn setup a zase vrací k černé kostce.

1. Jak mám určit, kde přesně je ohnisko požáru (žeton ohně a žeton rozžhavení), když mám k tomu jenom jednu kostku?

2. Proč si mám házet kostkou, když už je tam natištěno rozestavení? Podle mě ta věta nedává smysl: "Podle výsledku hodu určete cílové pole (ohnisko) první exploze takto: /natištěné rozestavení/

Lépe to nedokáži popsat, ale snad jste z toho co jsem napsal pochopili, co nechápu. Možná je to triviální věc, ale už nad tím dumám půl hodiny a ono nic.

28.10.2019 14:17:05

Jacob
Pokud přijdeš ve čtvrtek do klubu, můžeme na to mrknout přímo v pravidlech na místě ;)

28.10.2019 14:22:22

Jacob
Smysl, který věta dává, je tento: je uvedeno osm možných souřadnic ohniska první exploze. Jsou označeny čísly 1-8. Máš z nich určit jednu pozici, a to tu, jejíž číslo padne při tom hodu osmistěnnou černou kostkou...
Překladatel pravidel nejen pro fu Mindok

28.10.2019 16:25:03

jsem nalezen
už jsem to pochopil, díky moc Karle :)

28.10.2019 16:30:56

Vybíráme z Bazaru

Hospodský kvíz
Hospodský kvíz
Akt. cena: 400 Kč
Končí za: 10 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas