nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Yangtze

Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: ekonomická
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Piatnik
Autoři: Reiner Knizia
Rok vydání: 2016
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Yangtze je rodinná hra pro dva až čtyři hráče. Hráči se stávají čínskými obchodníky a nakupují zboží plující po řece Yangtze až do města.


Příprava hry: Doprostřed stolu se umístí herní deska. Každý hráč obdrží číselnou tabulku znázorňující své jmění, na které si označí počáteční hotovost (30 mincí), k tomu obdrží ještě žeton v hodnotě padesáti mincí, zástěnu, za kterou si bude schovávat své zakoupené žetony zboží a filiálek (domečků) a sadu šesti karet jednorázově použitelných výhod. Poté střídavě každý hráč náhodně vylosuje z pytlíku jeden žeton zboží a umístí ho na řeku znázorněnou na herní desce. Toto se opakuje, dokud nejsou zaplněna všechna místa na řece.


Průběh hry:

Začíná hráč, který umí nejlépe jíst hůlkami. Každý tah hráče se skládá ze tří po sobě jdoucích akcí:

  1. Prodej jednoho druhu zboží: Zboží je rozděleno na běžné a vzácné. Dále se dělí podle druhu (bambus, papír, rýže atd.) a nakonec ještě podle symbolu. Hráč může prodat sadu zboží jednoho druhu (bambus), nebo sadu zboží se stejným symbolem ze své zásoby. Vzácné zboží má samozřejmě větší hodnotu než zboží běžné. Čím více žetonů stejného druhu zboží (nebo se stejným symbolem) hráč prodá, tím více peněz za nej dostane.

  2. Nákup jednoho žetonu zboží z řeky: Na řece Yangtze je celkem osm míst pro žetony zboží. S každým místem pro žeton zboží u řeky sousedí chýše s číslem od 10 do 4. Toto číslo udává cenu umístěného žetonu zboží. Čím blíže je tedy žeton zboží k městu, tím je levnější, naopak zboží na druhém konci řeky je dražší. Hráč si koupí jedno zboží na řece za uvedenou cenu.

  3. Doplnění zboží: Po zakoupení žetonu zboží se zbývající žetony posunou po řece blíže k městu, aby tak zaplnily vzniklou mezeru na řece. Poté kupující hráč vylosuje ze sáčku jeden žeton zboží a umístí ho na konec řeky, aby se na řece nacházelo opět osm žetonů. Ze sáčku může být vytažen kromě žetonů zboží i žeton filiálky či panovníka. Pokud se jedná o žeton filiálky, proběhne o něj dražba. Pokud se jedná o žeton panovníka, umístí se na pozici pro panovníky a vyhodnotí se akce, kterou daný panovník přináší.


Konec hry:

Hra končí v okamžiku, kdy všichni hráči po sobě ohlásí pass, nebo když je ze sáčku tažen poslední (dvanáctý) panovník. Hráči doprodají svoje dříve zakoupené zboží, pokud nějaké mají a sečtou svoje jmění. Poté se ještě ohodnotí filiálky. Počítají se stejné druhy (hráč s nejvíce filiálkami jednoho druhu obdrží 30 mincí, druhý hráč v pořadí 15 mincí) a rozdílné druhy (pokud má hráč všechny 4 druhy filiálek, dostane 50 mincí, za 3 druhy 30 mincí a za 2 druhy 15 mincí). Hráči také mohou dostat mince i za některé nevyužité karty výhod. Nejbohatší hráč vyhrává.

 

Autor: Kanic

Vybíráme z aukcí

Krycí jména: Duet CZ
Krycí jména: Duet CZ
Akt. cena: 220 Kč
Končí za: 4 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>