Wilderness War

xxxxxxxxxo hodnoceno 8x (Seznam vlastníků)

Wilderness War - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Divoký západ
Herní kategorie: válečná
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: GMT Games
Autoři: Volko Ruhnke
Rok vydání: 2001
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

O hře

Tady se atmosféry nebojím :)

proč tu nejsou nějaké dojmy? Včera jsem hru pořídil a nemůžu se dočkat až si zahraju, líbí se mi to děsně moc..

jaké to je? :)
24.6.2011 10:20:21

Into the Wilderness
Tahle hra mě baví asi ze všech GMT her, co mám, nejvíc. Zkusím shrnout proč:

Kromě tématu se mi líbí, že za každou stranu se hraje jinak. Britové mají silné a početné vojsko a jejich cíl je jasný: dobývat a dobývat. Jejich slabinou však je z počátku drahá aktivace generálů a také nemají indiány, kteří pomáhají řadovému vojsku s pohybem v divočině. Pokud totiž vojáci vyrazí bez domorodých průvodců do lesů a hor, pohybují se po jednom políčku.

Zatímco Britové mohou indiány na svou stranu získat až v průběhu hry pomocí karet, Francie je má k dispozici od začátku. Díky nim může plenit britské osady a města a získávat tak vítězné body. Plenění sice vypadá jako snadná cesta k bodům, ale tak docela to není. O jeho výsledku totiž rozhoduje hod kostkou podle výsledku se například může objevit domobrana a zničit indiánskou jednotku.

Také se mi líbí, jak terén ovlivňuje pohyb po mapě - v "civilizaci" se vojáci pohybují bez omezení, ale v divočině k tomu potřebují indiány a naopak. Důležitou roli hrají řeky, po kterých lze snadno překonávat velké úseky a mimo jiné také nabízí možnost vylodění.

Jednotky také mohou stavět pevnosti a opevněné osady, které jim pak usnadňují zásobovnání a pomáhají jim vyhnout se vyhladovění.

24.6.2011 11:23:29

vinas
Super, díky za info :-) těším se až to rozchodím.. jak dlouho trvá reálně jedna partie, když oba umí pravidla?

24.6.2011 11:47:44

Na GMT docela krátké
Záleží na scénáři a na tom, jak dlouho budeš přemýšlet. Ale do tří hodin se při znalosti pravidel vejdeš určitě.
Taková rychlovka jako Washington's War to není, ale na GMT tvorbu je to docela krátké :-)

24.6.2011 11:55:35

první dojmy
Ve zkratce řečeno - prostě paráda. Sice jsme nasekali hromadu strategických a herních chyb, ale jinak je ta hra úplně jiná, než co jsem dosud od GMT hrál.

Přestože jsou pravidla stejná pro oba hráče, tak výchozí postavení a rozmístění jednotek nutí hráče hrát úplně odlišným stylem. Francouzi hlavně drancují pomocí indiánů a Britové zase přečíslují Francouze svými jednotkami.

Hra nic neodpustí. Body nejsou za obsazení nějakých území a regionů, ale za poražení soupeřových armád a dobytí pevností.

První hra klasika pořád jsme něco hledali v pravidlech, ale v podstatě jsme nenarazili na žádný problém, který by jsme v pravidlech nenašli vysvětlený. Nicméně i tak v nás zůstal po první hře pocit určité neuchopitelnosti "jak hrát".

24.8.2011 21:15:58

vassal
skusili ste niekto hru cez vassal?

BTW hru som rozbalil, nastudoval pravidla, odohral 1-2 seasons ale zatial mam z toho pekny chaos.

12.9.2011 00:53:05

Gaspar
Z toho si nic nedělěj, to je u takovéhle hry úplně běžné. Pokud jsi z Prahy, tak můžem zahrát někdy na živo. :)

12.9.2011 06:46:27

parxel
som z Bratislavy :) mame v partii skusenosti s TS, ale toto zatial posobi ovela zlozitejsie, kedze nemam vela skusenosti so zetonkovymi wargames pride mi to pekelne neprehladne tie kopky zetonikov, rozne jednotky ktorych sa tykaju rozne vynimky v pravidlach. ale som odhodlany do toho ist :)
odohral si viacej partii? ako je to so znovuhratelnostou? neexistuje jedna jasna vitazna strategia (napr pre Francuza skusit sa so vsetkym prevalit v prvom roku a vyhrat na body)? skusili ste aj iny scenar ako AM?

BTW trosku ma zaraza ze tato hra stoji co sa tyka hodnotenia komunitou mierne stranou. Je naozaj slabsia ako ostatne CDG od GMT?

12.9.2011 12:16:13 | Upraveno autorem (porovnej)

Gaspar
Není slabší, je výborná, ale téma láká jenom odvážné. Většina lidí tuhle tematiku prostě ignoruje. Co se týče výherní strategie, to už sis určitě musel u GMT všimnout, tak to záleží na protihráči a dané situaci - žádná hra není nikdy stejná. Doporučuji přečíst si Strategy notes v zadní části playbooku. Je to něco jako Jak hrát efektivně.

12.9.2011 12:25:26

Gaspar
My jsme se v tom s Kung Paem take docela placali, takze si netroufnu hodnodit ty strategie. Já jsem si tuhle hru koupil, protože se mi líbí to téma.

12.9.2011 12:38:15

maly dotaz
co sa tyka pravidiel nemal som nijaky problem, ale jedna vec mi cely cas vrta v hlave a nenasiel som odpoved. Preco maju niektori britski velitelia (Loundon a pod...) na svojich zetonkoch zlty vrch? co to oznacuje?

12.9.2011 12:41:34

Gaspar
To znamená, že maximálně 2 ze 3 takto označených velitelů mohou být na mapě ve stejný moment. Tzv. British Commander-in-Chief Band. Pravidla str. 7, 5.55:

5.55 British Leader Reinforcements: When a British Event calls for leader placement, the British player draws the appropriate number of leaders randomly from a pool, then chooses where they enter. The British may NOT have more than two leaders with Command ratings of “7” in play. Whenever a third is chosen from the pool, the British player must immediately choose and remove from the game one of the other two already on the map. If both on-map “7” leaders are besieged, return the third to the pool (without substitution).
HISTORICAL NOTE: The British suffered command disruptions until a satisfactory commander-in-chief for North America was found.

12.9.2011 12:48:25 | Upraveno autorem (porovnej)

diky
to pravidlo som mal v hlave, len mi nedopla ta suvislost s tym oznacenim.
dufam, ze sa mi podari zajtra konecne poriadne odohrat. Vcera som kolegovi pravidla vysvetloval vyse hodiny a to som na kopec detailov zabudol. pocas druheho seasonu sme zistili ze sme to beztak hrali uplne zle (zabudli sme na pravidlo ze drilled troops musia byt v supply aby mohli hadzat siege roll) a kedze cas pokrocil zbalili sme to.... :)

12.9.2011 12:55:58

dojmy
Odohral som niekolko hier. Vsetky za Frantika a chcem sa podelit s dojmamy. Atmosfera skvela, bavil som sa vzdy po cely cas, ale musim skonstatovat, ze oproti napr TS tu ma nahoda este vacsi vplyv.
Pokial v prvom sessione, pripadne v prvom roku dostane Brit do ruky viacej kariet reinforcementov ma to viacmenej vyhrate. (karta "british regular" sa da hrat len jedna za session, ale napr je uplne kludne mozne zahrat 1x regularov a 2x highlanderov + light infantry za jediny session). V prvom rade tym totiz uplne anuluje svoju zakladnu nevyhodu - neschopni a nepohyblivi velitelia (s posilamy pridu aj velitelia) a pripadna Lahka pechota alebo indiansky spojenci rusia francuzsku vyhodu boja v divocine a ambushu. Pokial k tomuto dojde hned na zaciatku hry Francuz uz nema v podstate co riesit. (moze to obcas na chvilku zvratit nejakym stastnym hodom kociek) Body moze ziskavat z Raidovania, ale uspech je 33% a ako hra postupuje Brit ho aj v tomto dokaze lahko anulovat. Dalsia velmi brutalna karta je ta, kde si Frantik musi vymenit velitelov. Pokial mu Brit hned v uvode odveli Montcalma (coz je imho jediny Francuzsky velitel ktory dokaze zhromazdit vacsiu armadu a hybat sa za 1 OB) na druhu stranu mapy (napr do Ohio Forks) znacne pozdrzi akykokolvek francuzsky pokus o ofenzivu - co je v konecnom dosledku smrtelne, kedze ak ma Frantik nejaku nadej na uspech v ofenzive je to skor na zaciatku hry.
Na druhej strane ak ma Brit uplnu smolu na karty a reinforcementy mu nechodia a naopak mu chodia prevazne karty s operacnou hodnotou 1-2 je vo velkej nevyhode. Prakticky sa nemoze hybat.
Tolko o kartach. Kocky sa mi rozoberat nechce.
V tych par hrach sa mi to asi dva krat stalo, ze ma brit zasypal hned na zaciatku plnou rukou reinforcementov. Dostaval som sa do situacie ked som naozaj rozmyslal ci riskovat a spoliehat sa na odvazne utoky v divocine proti presile (ak nevide som v prdke), alebo utekat a vsetko za sebou palit (ale co dalej to som netusil).
Asi to chce este odohrat dalsie partie. V kazdom pripade opat zdoraznujem ze zabava to bola velka.

18.10.2011 15:05:58

Gaspar
hrál jsi plnou hru nebo turnajovej scénář? Já hru neměl, když mě bavila, takže jsem to pařil jen online na WGR svého času a nikdy se mi nepodařilo někoho k plné hře přesvědčit (nebo jsme snad jednou začali...). Prej je mnohem hranější turnajovej scénář. No a ten se mi pak časem ohrál a přišlo mi, že to lidi mají skoro nacvičený...
Jinak o reinforcement kartách souhlas, to platí zčásti i v tom turnajovém. Taky proto už by mě to nebavilo, asi by se taková hra dala dnes udělat lépe.

18.10.2011 19:34:15

to Petr
hovorim o turnajovom scenariu Anus Mirabilis. K plnej hre som sa este neodhodlal z casovych dovodov :)
s tym nacvicenim mas asi pravdu, ale to sa da povedat o vsetkych podobnych hrach. Koniec koncov aj o sachu :)
mozno by mohlo fungovat pravidlo, ze Brit nemoze hrat viac ako jednu reinforcement kartu za session, ale este si netrufam nieco take tvrdit. odohral som 3-4 partie. Stale verim, ze aj v pripade velmi zlej konstelacie kariet sa da nieco vymysliet. Mozno treba skusat raidovat s Montcalmom :) tam je sanca na uspech potom 66%. (btw v jednej partii som to skusil a na prvej stokade sa Montcalm nechal zastrelit nejakym sedlakom, ktory po nom strelil obstaroznou musketou po dedkovi)

edit: ale ked nad tym cim viacej premyslam zrejme to naozaj inak nejde ako nahrabat co najviac bodov na zaciatku (raidy+pripadne nejaky ten vojensky uspech) a potom uz neriskovat ziadne zbytocne straty bodov.... vsetko stiahnut, zlikvidovat opevnenia ktore mozu padnut do ruk supera, s Montcalmom avoidovat bitvy a indianmi sekat zasobovacie linie Brita aby nemohol rychlo obliehat domovske pevnosti. Len sa nenechat vyprovokovat do riskantnej bitvy, kazdy strateny bod je klincek do rakvy. (to je ten problem vzdy som sa nechal nalakat na riskantnu bitvu ako byt zalezeny ako krysa - ale za Frantika sa inak neda). Musim si to ryhclo zase zahrat :)

18.10.2011 19:54:49 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Legendary: Secret Wars - Volume 2
Legendary: Secret Wars - Volume 2
Akt. cena: 1000 Kč
Končí za: 3 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas