Vikomti Západního království

xxxxxxxxxo hodnoceno 87x (Seznam vlastníků)

Vikomti Západního království - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
TLAMA games - logo
Autoři: Sam Macdonald
Shem Phillips
Rok vydání: 2020
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Ahojte,

už to niekto aspoň skúšal hrať, že by sa podelil o pocity? :)

na BGG to už nejaké hodnotenie má...
27.7.2020 16:59:02

Hudy84
Ja som to síce nehral, no z recenzii čo som pozeral playthrought sa mi to javí akčnejšie ako Paladinovia. Je tam väčšia interakcia medzi hráčmi, povedal by som že viacej pohybujucich sa častí. Javi sa mi to komplexnejšie. Naopak samotní designeri hry sa vyjardili že Paladinovia sú najkomplexnejšia hra v trilógii.

Vlado "Kasi" z KE

podporujem
* HRAD HIER *

28.7.2020 11:07:28

hodnocení
Na BGG se často udílí hodnocení, i když tu hru lidé ještě nehráli. Vikomti ještě nejsou vyrobeni, dorazit by měli v říjnu.

28.7.2020 12:12:35

Dojmy
Takže už je skladom :-)
Skúšal to už niekto?
Silno nad tým uvažujem, vyzerá to dobre ...

10.10.2020 14:49:49

Ještě chvilku
Nasdílím, jakmile jí budu mít a zahraju. Nejde nemít celou trilogii i s letopisama, na to je to moc dobrá série! :)

10.10.2020 15:36:33

Let's play
Po nečakane vydarenom let's play Pax Pamiru sme sa rozhodli, že budeme v nich pokračovať, a hneď najbližšie to budú práve Vikomti! :) Už budúci týždeň!

----------------------------------
herný klub NITHRANIA z Nitry

10.10.2020 15:51:11

Cardinalle
Super, Brano, to se moc tesim, jsi jednicka!

10.10.2020 16:43:20

Solo

Včera my prišli Vikomti tak som ich vyskúšal a dojmy boli veľmi pozitivne.

13.10.2020 10:13:30

Dojmy po první hře
Paráda. Předesílám, že se jedná o dojmy po první hře ve 3 hráčích. Bude to podle mě skvělé v jakémkoli počtu. Je to naprosto v duchu trilogie Západních království, tentokrát objíždění panství kolem hradu s možnostmi 1. obchodovat (body jen za otáčení dluhů / smluv), 2. stavět (body, posilování efektů desky, okamžité bonusy ze stavenišť), 3. obsazovat pozice na hradě (body, okamžité efekty, silná multiplikace akcí při zaměření na tuto strategii), 4. přepisovat rukopisy (některé s okamžitým efektem, ale hlavně generování bodů samostatně i v sadách rukopisů). Kdo zná ikonografii této série, pro něho to bude hračka, jinak je toho docela dost, ale dá se pochopit. Je tam vcelku dost věcí, které je potřeba během tahu (zvlášť při kombení efektů) uhlídat, ale přijde mi to logické a “uhlídatelné”. Jediné, na co jsem zcela zjevně při první hře zapomněl, je braní mincí za postavy, které jsem odstraňoval z balíčku karet. Vyhazoval jsem ale spíš laciné, takže to zas tak velká ztráta nebyla. Při zaměření se na strategii hradu se může hra zvrtnout trochu v rallye okolo hradu, ale jen se zaměřením na hrad se asi spíš vyhrát nedá - tím spíš, když se víc hráčů rozhodne pro tuto strategii a začnete si vyhazovat poddané z hradu - to se pak ten třetí s kalamáři a rukopisy v kapse jen směje :) Hodně zajímavé jsou mj. dvě mechaniky - limitování pohybu vikomta cenou vynášených karet postav a podmínky konce hry. Konec hry nastává dobráním smluv NEBO dluhů, kdy při “konci na SMLOUVY” jsou bodovány splacené DLUHY a naopak. My jsme tedy v první hře byli všichni přehnaně počestní, takže tuhle mechaniku jsme nevytěžili na max, ale příště zkusím víc černoty a už se na to moc těším. Za mě další super deck-building plus management hráčské desky. Pozor, vypadá to jako že to bude hodně dlouhé, ale vyhodnocování střetů “žetonů morálky” velmi urychlí konec hry, což může být dost nebezpečné, když máte se svým panstvím ještě hodně plánů :)

1.11.2020 06:16:09 | Upraveno autorem (porovnej)

Je to spatny.. Hrano teda jen jednou a jeste jsme hrali spoustu veci spatne, ale ono neni divu, tech 30 stranek pravidel neni jednoduchy pobrat.

Mimochodem pripomnelo mi to Crown of Emara, coz je temer totozna hra, teda bez ty sady poslepovanejch mechanik a tudiz mnohem primocarejsi a prehlednejsi.

29.1.2021 17:40:25

.
My to teda taky zkusili, ve třech. A odvařený jsem z toho úplně nebyl. Resp. takhle - je tam spousta pěkných věcí - pohyb vikomta, zdroje na kartách, různé možnosti bodování, částečný feeling Paladinů (Architekty jsem ještě nehrál). Ale...

Hrad byl naprosto overpowered. Já jsem se na něj vykašlal, druzí dva hráči do něj jeli poměrně dost. A výsledné skóre 59-59-102. Což je úlet. Hrál jsem téměř výhradně na rukopisy (protože moc víc toho nešlo stihnout - nějak jsem si nezvládal hrabat zdroje na ostatní rozvoj). Hrad jsem vynechal totálně, postavil pár budov (reálně podle mě mají smysl hlavně ty, co poskytují symboly navíc, ale kde má člověk sehnat 7 šutrů...).

Rukopisy zněly dobře, ale odměny z nich nejsou nijak valné, takže na rozdíl od hradu mi to nepřišlo jako samopoháněcí strategie (u hradu po počáteční investici už každý panáček něco udělá a každé strčení nových panáčků do hradu generuje kaskádu odměn). Nakonec jsem byl rád, když jsem rukopisů nasbíral 8 (1 kompletní sada + 2 a 2 do dvou stejnobarevných trojic, aby to mělo nějaký bodový smysl). Z toho dva bodovací, které mi přinesly nějakých 5 bodů navíc.

Co mě na tom štvalo asi nejvíc, bylo, že se to tváří jako deckbuilding, ale vlastně je ho tam docela málo (tipuju, že jsem otočil balíček tak 3×). Kdyby se aspoň po každém kole jedna karta spálila naspod balíčku jako v Paladinech, mohl by si hráč vytářet nějaká komba. Takhle bral karty po 1 (max. po 2) a musel doufat, že něco přijde.

(Co jsem četl níže, hráli jsme teda špatně jednu věc - nebrali jsme si mince za odstraněné karty. Ale to by nás asi stejně úplně nevytrhlo, resp. všem by nám to dalo podobné množství mincí...)

Hra je podle mě slepená z dobrých nápadů, ale kdybych si měl vybrat, asi nejspíš radši sáhnu po Paladinech.

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB

12.2.2021 14:54:14 | Upraveno autorem (porovnej)

Kew
Dovolím si nesúhlasiť. :)
V sekcii videa je naše gameplay video Vikomtov, hral som na rukopisy, a nahral som 102 bodov. Ja si myslím, že hra dosť vybalancovaná, čo môžem povedať po viacerých hraniach.

Deck building to síce moc nie je, ale je veľmi dôležité, ktoré karty hráč nakupuje, pretože potom nepotrebuješ 7 kameňov, ale stačí mať symboly na kartách. :) A hlavne netreba kupovať karty stále, ale naozaj iba tie, ktoré mi pasujú do stratégie. A prípadne nejaké trashovať.

----------------------------------
herný klub NITHRANIA z Nitry

13.2.2021 12:22:24

Kew
Hral jsem nekolikrat ve dvou, jednou ve 3. V tech 3 jsem jediny sel na hrad a docela rychle ho zaplnil. Jenze konec hry byl porad jeste daleko, tak jsem sel stavet budovy. Nakonec jsem mel vsechny panacky v hradu a nepostavil jsem jen jednu budovu. Vyhral jsem, ale hrac, co jel jen na svitky, skoncil jen o par bodu za mnou. Ty svitky se daji sbirat hodne dlouho vzhledem k jejich poctu a 16 bodu za kazde ctyri je dost.

13.2.2021 12:50:01

.
Tak se mi asi nedařilo kupovat karty a hlavně čistit balíček tak, abych dělal, co potřebuju. Na to mi ta hra přišla celkem krátká.

Abych dělal efektivně např. zisk mincí, musím mít hodně "pytlíků" (nemá smysl brát mince po dvou za akci). Pak je ale už zase v table nechci a chci místo nic symboly toho ostatního, abych mohl dělat ostatní akce. A to se protáčí pomalu, protože pokud jsme dobře pochopili pravidla, není jak odemílat karty, které už leží v table.

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB

13.2.2021 12:59:29 | Upraveno autorem (porovnej)

Kew
Já bych ti, Ondro, doporučil si to zahrát ještě párkrát, zda třeba nezměníš názor (jestli ne, tak samozřejmě proti gustu ... )

Podle mě se v té hře dá stihnout hodně a strategie jsou podle mě velmi dobře vybalancované. I ve hrách, kdy někteří ignorovali hrad a já na něj jel, tak mě doháněli třeba na postavených budovách (když je vysázíš všechny, to je hned 45 bodů) ... taky se o ten hrad dá přetahovat, že se prostě vyhazujete ven ... opravdu se toho dá stíhat dost a i to čištění balíku, když nabereš ty správné karty funguje.

Za mě je to nejlepší západokrálovská hra (hrál jsem všechno, vlastním Paladiny a Vikomty).

13.2.2021 13:13:22

TomL
Možná tomu ještě dám někdy šanci ;)

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB

13.2.2021 13:30:26

Ještě k tomu protáčení karet a čištění
Ano, je pravda, že odstraňovat můžeš jen z ruky nebo z vrchu balíčku, ale to točení těch karet se dá ovlivnit. Je tam herní efekt na kartách, případně, když do tebe někdo drcne (skončí pohyb vikomta, tam kde stojí tvůj) ... můžeš tak urychlit nějakou kartu, aby ti vyjela z tabla dřív nebo si nějakou naopak podržet déle ...

13.2.2021 13:35:36

TomL
Neříkám, že ne :) Ale to, aby skončili dva vikomti na stejném místě, se nám stalo tak třikrát za hru - právě proto, že jsme nechtěli ostatním takhle pomáhat.

A zahazování jsme dělali dokonce z celého balíčku, protože nám přišlo, že náhodně odstranit horní kartu je poměrně dost riskantní, když nevíš, co tam je. A ani tohle "ulehčení" mi nepřišlo, že by tenhle aspekt výrazně ulehčilo.

Zpětně jsem ještě přemýšlel nad budovou, kterou jsem postavil hned na začátku a která ti dává o kartu navíc při dobírání. V podstatě dostaneš jednorázově kartu navíc a to je vše, protože karty prostě dobíráš do plného počtu a je ti v zásadě jedno, jestli je máš tři nebo čtyři. Protože pokud jsou ti tři na pytel, tak pořád točíš jen tu jednu. Víc než jednu kartu za tah většinou neodstraníš (a i kdyby byly dvě, tak pořád máš v ruce dvě karty, které můžeš zahodit). Navíc je spousta těch zahození jen do discardu (možná, kdyby tam bylo všude na výběr, jestli to má jít do discardu a nebo pryč ze hry). Případně kdyby se u toho discardu aspoň spouštěl patřičný efekt karty, pokud ho má...

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB

13.2.2021 14:04:03 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Stroganov
Stroganov
Akt. cena: 650 Kč
Končí za: 6 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas