nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Via Appia

Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: undefined
Vydavatelé: Queen Games
Autoři: Michael Feldkötter
Rok vydání: 2013
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Via Appia je hra pro 2-4 hráče, kteří se stávají staviteli silnice spojující starověký Řím s městem Brundisium (dnešní Brindisi).

Herní komponenty

Na hrací desce je zobrazena cesta z Římu do Brundisia, kterou budou hráči stavět. Cesta je tvořena třemi úseky mezi čtyřmi městy (Řím - Tarracina - Benvenutum - Brundisium), každý úsek se skládá z políček tří různých velikostí, které hráči musejí zakrýt stejně velkými dlaždicemi a pak po nich budou cestovat svými figurkami. Na začátku se figurky všech hráčů nalézají v Římě.

Dalším důležitým prvkem je lom, tvořený vyvýšenou plošinou, která je z boků ohraničena stěnami a na níž leží kameny v podobě dřevěných žetonů tří velikostí. Během hry budou hráči zatlačovat své kameny dřeveným posunovačem zezadu do lomu tak, aby jim vypadlo co nejvíce kamenů zepředu.

Průběh hry

Každý hráč, když je na řadě, vykoná jednu ze čtyř možných akcí:

  • Příjem - hráč si vezme peníze a/nebo kameny podle jedné z náhodně vyložených karet příjmu, ta se pak otočí lícem dolů.
  • Lom - hráč zatlačí jeden nebo dva své kameny zezadu do lomu a vezme si dlaždice velikosti odpovídající kamenům, které vypadly zepředu (popř. menší, nebo může vypadlé kameny prodat za peníze).
  • Stavba - hráč zakryje jedno nebo dvě políčko na úseku silnice, do něhož dorazila jeho figurka, dlaždicemi odpovídající velikosti. Za to získává body podle velikosti dlaždic.
  • Cestování - hráč může za peníze svou figurkou cestovat po již postavených dlaždicích. Když se mu podaří dojet do dalšího města, získá body a může od příštího kola stavět další úsek silnice.

Konec hry

Hra končí, buď když je postavena celá silnice (tj. všechna políčka jsou zakryta dlaždicemi), anebo když některý hráč dojede až do Brundisia. Pak se dohraje kolo, aby všichni hráči odehráli stejný počet tahů, a připočítají se závěrečné body. Ty se přidělují jednak za nejvíce zbylých peněz, jednak v každém ze tří úseků silnice dvěma hráčům, kteří zde postavili nejvíce dlaždic. Kdo má nejvíce bodů, je vítězem.

Autor: otmon