Útulná doupata

xxxxxxxxxo hodnoceno 106x (Seznam vlastníků)

Útulná doupata - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Zvířátka
Herní kategorie: desková hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: BoardBros
Kids Table BG
Lucrum Games
Autoři: Roberta Taylor
Rok vydání: 2021
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Zdá sa, že táto hra by mohla zaujať rodičov so staršími deťmi. Hral to už niekto? Aké to je?

12.11.2021 09:47:49

Odohrali sme už zopár hier. Je to pekné, treba pri tom zapojiť aj hlavu. Hrávame manželka, dcéra (10) a ja. Na pochopenie pre dieťa to nie je problém - v tomto je ten rodinný aspekt. Hráčsky aspekt sa skrýva v tom, že potrebuješ premýšľať (a dosť aj odhadovať) dopredu a toto (aspoň u nás) spôsobuje, že hra je zdĺhavá a trvá raz toľko ako je písané na krabici. 
Hra nás napriek tomu baví, počas hry samotnej nám trošku chýba napätie ale záverečné mesiace a počítanie je vždy to na čo sa veľmi tešíme.

Ak to zhrniem, tak to vlastne sedí. Od jari do jesene nevieme kde nám hlava stojí a sme pohrúžený do práce (zvieratká sa chystajú na zimu) a keď príde zima tak sa tešíme z toho, čo sa nám podarilo so zvieratkami pripraviť na zimu a v tomto momente hlavne pre dieťa vytvárame príbeh :) - no dobre, tak trochu aj pre nás dospelých. Táto hra bude mať podľa mňa silno atmosférický potenciál najmä ak sa bude hrať v zimných mesiacoch počas dlhých večerov :).

4.4.2022 00:49:39

Máme za sebou jednu hru ve dvou a dojmy spíše smíšené.

Super téma, atmosféra, provedení, to v každém případě. 

Není zde v podstatě žádné budování eginu nebo něco podobného. Prostě se snažíte získat předměty, které se Vám nejvíc hodí a k tomu suroviny na jejich zaplacení. Zdánlivě jednoduché. Prakticky je ale poměrně náročné to vymyslet.

Při získávání surovin obvykle nezískáte jen to, co potřebujete, ale i to co vlastně vůbec nepotřebujete. Při shánění karet se často stává, že většinu surovin někde získáte, ale pak se zaseknete na jedné zbývající a na ní utratíte akce úplně nevýhodně.

Naplánovat 4 akce, které se vzájemně ovlivňují není jednoduché samo o sobě. Tady je navíc velký faktor náhody v tom, jestli Vám pak kostky padnou a nebo nepadnou. Pokud nepadnou, může to být i docela problém. V posledním kole musíte dát velký pozor a plánovat tak, aby Vám to kostky nemohly kriticky pokazit.

Výsledkem je těžká AP v pozdějších kolech, protože hrát optimálně skutečně není jednoduché. Herní doba ve dvou byla tím pádem přes 2 hodiny a ani jeden z nás nebyl ze hry úplně nadšený.

Ale možná je to prostě jen tím, že nejsme cílová skupina.

4.4.2022 14:36:26

@kubicvak Zkouseli jste vymenit hod rodinnymi kostkami za hod vesnickymi kostkami? Uplne nechapu, proc tvurci chteji, aby se hazelo nejdrive 2-mi kostrakmi a pak az 4-mi, ktere jsou spolecne. Kdyby to bylo obracene, tak je mnohem mensi podil nahody. 

Dale si myslim, ze se da vzit druha sada vesnickych kostek a prvni hrac po odehrani sveho tahu muze hodit 1-2 kostkami( dle poctu hracu - 1 kostka pro 4 hrace, 2 kostky pro 2-3 hracu), druhy hrac muze hodit 1-2 kostkami po odehrani sveho tahu( dle poctu hracu), treti hrac 1 kostkou a obdobne 4 hrac, po odehrani sveho tahu. Tak aby si prvni hrac mohl naplanovat svoje akce a zbytecne se na nej necekalo.
 

4.4.2022 17:52:18

@p_lichnovsky Tyhle návrhy stojí určitě za zvážení, díky. Uvidíme po dalších hrách.

5.4.2022 13:22:38

p_lichnovsky: Aneb jak to ještě víc zkomplikovat. ;-)

Moje dojmy: Vypadá to moc pěkně (mám to z KS, takže krásné dřevěné suroviny). 
Na kartách je docela dost textu, takže úplně dětská hra to není. 

Je tam docela velký podíl náhody: co padne na kostkách, co si otočím náhodně z balíčku, co mi kdo vyfoukne z nabídky…

5.4.2022 14:42:28

@Varouch mozna jsem se vyjadril neobratne, ale je to velice jednoduche:

  1. Zmena je v tom, ze nejdrive hodis 4 kostkami, pak umistis panacky a pak kazdy hodi 2-mi kostkami - tim se eliminuje cast nahody, coz nekteri hraci kritizuji
  2. Zmena spociva v tom, ze mas 2 sety vesnickych kostek, 1 set je na aktualni kolo a druhy set na pristi kolo. Kazdy hrac na zacatku/konci sveho tahu hodi 1 nebo 2 vesnickymi kostkami dle poctu hracu a tim urci vesnicke kostky na pristi tah. Zacinajici hrac ma vice casu si pripravit svuj tah, aniz by blokoval vsechny ostatni.

Domnivam se, ze to das i ty.

5.4.2022 17:15:06

Pořád je to na mě nějaký komplikovaný. A bez tý náhody pak docela zaniká smysl některých karet a zkušeností.

Házet kostky na kolo dopředu toho stejně moc neovlivní. Otočí se nové karty ročních období, nový poutník, nové potěšení a udělátko, řeka se otočí. Nehledě na to, že karty se často mění během tahu ostatních hráčů. No nevim. 

Za mě má hra trochu nedomyšlenej mechanismus, kterej nějak funguje a nejde moc pozměnit, aby fungoval jinak/lépe.

5.4.2022 22:39:46 | Upraveno autorem (porovnej)

@Havelock  smyslem neni odstranit veskerou nahodu, ale omezit ji- porad hazis 2-mi kostkami, toci se udelatka + poteseni.

Ke kartam rocnich obdobi - neni problem si po hodu pripravit nove karty rocnich obdobi a mit je nad hraci deskou na dobiracim balicku, at vi prvni hrac, jake karty prijdou. U poutnika to muzes udelat take - zalezi na tobe.  U Reky vis jak se otaci. A to, ze se meni  udelatka a poteseni znamena, ze tam cast nahody zustane. Nevidim v tom problem.
Podle me zalezi jen na Tobe, jak hodne chces posunout tu hru k hracske urovni a jak hodne ji chces nechat rodinnou.

Jinak u Kaskadie, taky mame vylozene dopredu 4 zetony zvirat navic, aby clovek vedel, zda se mu to vyplati je vymenit pomoci sisky. Cast nahody zustava a cast je odstranena.

6.4.2022 07:38:30

@p_lichnovsky Ad Kaskadie (trochu offtopic), ale to co pises je navod jak uplne zablokovat tu vymenu a znicit celou hru. Tento mechanismus v Kaskadii jsme vetsinou vyuzivali, kdyz se objevily v nabidce lisky (ktere obecne jsou tou posledni volbou - vetsinou totiz potrebujes vic medvedu, vic jelenu, vic lososu, vic kanat, ale lisky do zadnych sad nepotrebujes). Co tedy budes delat kdyz v nabidce budou 3 lisky a v te “nove nabidce” take budou 3 lisky - coz budou protoze lisky se v pytliku hromadi? Az do konce hry uz to nikdo nevymeni? Nebo za 2 sisky budes menit starou i novou nabidku tj. pujdes za 2 sisky do uplne nahody tak jako v zakladni hre?

Nehlede na to, ze zvirata hru nerozhoduji - vetsinou se vyplati si sisky nechat za bod. Hru rozhoduji tereny - a tuhle “nahodu” nemohu ve hre vubec ovlivnit ani v zakladni verzi, ani s tvoji upravou.

6.4.2022 09:32:32

@p_lichnovsky nezlob se, ale ta úprava je taková těžkopádná. Samozřejmě každej ať si to hraje jak chce. Na to, co hra představuje, je ji potřeba zjednodušit a ne ji dělat ještě víc plánovací nebo hráčtější. Většina lidí očekávala odlehčený worker placement pro hraní s dětmi a odehraný do hodinky. Řekněme Divukraj Lite. U My Little Scythe se taková konverze povedla, Doupata ale takový cíl nejspíš nikdy neměla. Když budu chtít hrát odlehčenou hru, Doupata si nevyberu. Když budu chtít hrát hráčtější hru, proč bych si měl vybrat zrovna Doupata, která vyjma vizuálu ničím nevynikají? Já jsem z toho takovej rozpolcenej.

6.4.2022 11:44:14

Vybíráme z Bazaru

Lumpark
Lumpark
Akt. cena: 600 Kč
Končí za: 4 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas