Urban Sprawl - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2–4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: budovatelská
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: GMT Games
Autoři: Chad Jensen
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Lopotná práce stavitelů i nečisté triky politiků na hranici zákona - to jsou dvě cesty k zisku prestiže při budování velké městské aglomerace. Naučte se dobře obojímu, jinak nemáte šanci uspět v nelítostném závodu s konkurencí.

Urban Sprawl je hra pro 2-4 hráče modelující přerod malého města v mohutnou městskou aglomeraci. Hráči se ujímají role stavitelů a posléze politiků, s cílem nahromadit při rozvoji města co největší bohatství a prestiž. Prestiž je získávána díky budovaným stavbám, ale i díky výkonu různých povolání a později i komunálních politických funkcí. Vítězem se stává hráč, který má v závěru prestiže nejvíce.

Příprava hry

Každý hráč si zvolí barvu, kterou jsou posléze na mapě města označovány budovy pod jeho kontrolou. Na hracím plánu jsou připraveny balíčky karet se stavebními povoleními a tři balíčky s vlastními stavbami, rozdělené podle aktuální velikosti města. Každý z hráčů na stupnici vyznačí svou počáteční prestiž (0) a za peníze, které dostane přidělené do začátku, nakoupí několik malých počátečních staveb.

Průběh hry

Během vlastní hry se hráči střídají, v každém kole má hráč k dispozici 6 akčních bodů, které může využít k zakoupení dostupného stavebního povolení, zisku povolení k demolici, stavbě budovy dostupné v nabídce na herním plánu a nebo k uložení jednoho stavebního kontraktu k použití v některém z dalších kol.

Vlastní realizace kontraktů na stavby budov vede v řadě případů k dalším benefitům, a to nejenom pro hráče, který stavbu provedl - může jít o výplatu bohatství nebo prestiže, podmíněnou např. vlastnictvím budov o určité velikosti. Dále může karta obsahovat pokyn k výplatě bohatství nebo prestiže na určitém řádku nebo sloupci herního plánu. A v neposlední řadě může hráč získat určité množství bohatství nebo prestiže, pokud má určité povolání, reprezentované žetonkem získaným opět na základě některých stavebních kontraktů.

Další důležitou herní součástí jsou politické funkce. Jako výsledek voleb spuštěných některými kartami může hráč při splnění daných podmínek získat politickou funkci spolu s dalšími výhodami. Například hráč, který má nejvíce žetonů povolání získává při volbách funkci starosty, přičemž ihned po zvolení dostává do vlastnictví jeden malý park na ploše města, a na úplném konci hry pak získá prestiž za každou budovu přilehlou k některému parku.

Konec hry

Hra končí po odhalení karty "Olympijské hry" - dojde k finální výplatě prestiže na všech řádcích hracího plánu, přidá se konečné bohatství v poměru 1:10 a hráči získají i prestiž pramenící z politických funkcí, pokud nějaké vlastní.

Autor: gev

Vybíráme z Bazaru

Wild Pirates/Piratenspiel
Wild Pirates/Piratenspiel
Akt. cena: 250 Kč
Končí za: 7 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas