Tzolk'in: Mayský kalendář

xxxxxxxxoo hodnoceno 242x (Seznam vlastníků)

Tzolk'in: Mayský kalendář - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: desková hra, strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Cranio Creations
Czech Games Edition
Heidelberger Spieleverlag
IELLO
MindOK
REBEL.pl
Rio Grande Games
Autoři: Daniele Tascini
Simone Luciani
Rok vydání: 2012
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

2. stupeň technologie zemědělství a kdo začíná?

Dotaz: narazili jsme při hře na situaci, kdy na kole Palenque byly na poli č. 5 dve místa obsazeny žetony dřeva a kukuřice (ležely na sobě) a dvě místa zcela volná. Mohu, jestliže mám 2. stupeň technologie zemědělství, brát samotnou kukuřici - čili z polí bez žetonu kukuřice, anebo musím nejdříve vypálit les, když tam žeton dřeva leží (tím pádem naštvat bohy a slézt v chrámu o jedno místo dolů) a poté si vzít žeton kukuřice a samotnou kukuřici? Na boardgamegeeku se okolo toho strhla velká debata...viz

http://boardgamegeek.com/thread/867737/2nd-agriculture-technology-corn-harvest-tile-que

a dále, jak volíte na začátku hry začínajícího hráče? Myslím, že kdo začíná, má velkou výhodu a měl by být za to nějak "penalizován", viz agricola - o jedno jídlo méně. Díky.

3.1.2013 19:03:50

učili mě to přímo kluci od CGE a ...
... naučili mě to tak, že si můžeš vzít kukuřici a žádný žeton pole

začínající: nemyslím, že je to taková výhoda, jako v agri. Další hráči mají možnost nasadit na lepší pole... tedy vždy se nějak dohodnem ...

3.1.2013 19:30:27

...
My to hráli tak, že dřevo musí být první každopádně vytěženo/vypáleno aby bylo možno využít ten tech. Takže jinými slovy, tech byl použitelný jen na zcela vyprázdněných polích. Přišlo mi to tak logické. Pochybuju, že by to byl tak "zázračný" tech, který umí zasadit a sklidit kukuřici v lese. Myslel jsem, že to jen umožňuje sklízet kukuřici kukuřici už na "vyčerpaných" polích.

Taky jsem to bral tak, že v méně hráčích jsou volná pole mimo hru (jakoby ve hře vůbec nebyla)

3.1.2013 19:54:11

pelly
Z mého zcela subjektivního pohledu se to jeví tak, že technologie umožňuje sklízet na prázdném poli. Že na vedlejším poli je plno a ještě i les, to bych bral, že s tím není v rozporu. Takže bych souhlasil s Pellym. Pokud jde o začínajícího hráče, nevím, nemám nahráno, cítím sice, že to výhoda je, ale nevím, jak moc velká.

3.1.2013 22:22:54

...
-hrajeme tak, že jakmile je jakékoliv/klidně i jen jedno pole/ vybráno, využíváme technologii a sklízíme.
-začínajícího hráče řešíme jednoduše:jednou začne jeden, podruhé někdo jiný. Hned v dalším kole se to může vyměnit.

4.1.2013 11:20:12

all
Podle mě nemáte pravdu. V pravidlech na straně 8 u Palenque se na konci druhého odstavce píše, že pokud všechny dílky z polí v jedné skupině byly rozebrány, tak nemůžete tuto akci využít (není z čeho brát), pokud ale nemáte level 2 technologie zemědělství, který umožňuje sklidit obilí i když již nejsou dostupné žádné dílky kukuřice.

Podle toho je to naprosto jasné. Musím první rozebrat všechny dílky (lesy i kukuřici) a pak teprve můžu použít technologii na polích kde už je prázdno.

Příjde mi to tak logické.

EDIT: Podle vašich úvah by mi ta technologie přišla strašně silná.

4.1.2013 11:38:37 | Upraveno autorem (porovnej)

2.stupen technologie zemedelstvi
Odpoved je v pravidlech (ceskych) jednoznacna cituji Poznámku u popisu zemědělských technologií:
"a může sklízet i tehdy, když na příslušném akčním poli není vidět destička úrody kukuřice (tj. všechny destíčky úrody jsou schovány pod lesem, nebo tam již žádná není)"

Takže technologie je "silná" - beru kukuřici pořád s tím, že destičku úrody vzít musím pokud je k dispozici (proč bych jí taky nechával někomu kdo technologii nemá, že?)

4.1.2013 11:56:53

Objasnění
Tak jsem si pořádně přečetl tu diskusi co tu postoval Kospin...

Odpovídá tam autor hry. Původně to pravidlo bylo myšleno přesně tak jak jsem psal já, i jemu to přišlo logické a tématické. Ale pak ho změnil kvůli tomu, že někteří nepochopili co je prázné pole, protože brali jako prázné pole i ta, která jsou prázdná při hře ve 2 a 3 hráčích (opravdu je těžké pro některé pochopit, že když jsou ve hře dvou hráčů 2 políčka nevyužita, tak se to bere jakoby tam vůbec nebyla).

Takže to změnil na: "můžete sklízet kukuřici dokonce i když nejsou viditelné žádné dílky kukuřice", tzn. i když jsou schované pod dřevem a nebo pole je prázdné.

Nicméně původní pravidlo bylo, že nemůžete sklízet tam, kde je ještě stále dřevo na pokácení. Toto pravidlo bylo testováno, fungovalo podle něj dobře a je navíc tématické a logické a podle něj to budem i nadále hrát.

4.1.2013 11:58:15

beholder
až na poslední odstavec souhlas

nečetl jsem sice celou diskusi, ale dle mého sis to vyložil špatně, nebo jsem tě špatně pochopil.

Původní pravidlo znělo:
pokud jsou pouze lesy a alespoň jedno sklizené pole, můžeš těžit. Pokud jsou pouze lesy, nemůžeš těžit, přičemž v menším počtu hráčů se na neobsazené políčka nahlíželo jako na neexistující.

Nové pravidlo je:
sklízíš kde chceš, je jedno jestli v lese, sklizeném poli nebo "neexistujícím" poli. S druhou technologií jako by pro tebe neexistovalo omezující pravidlo.

4.1.2013 12:21:16

Pelly
Jo tak jsem to pochopil. Podle původního pravidla jsi samozřejmě mohl už po prvním vykáceném lese sklízet obilí. Šlo o to, že technologii jsi mohl používat až když byly vykáceny všechny lesy a to mi příjde správné.

4.1.2013 12:37:06 | Upraveno autorem (porovnej)

ale o tom se tam nepíše, nebo?
Jak to, že: "Šlo o to, že technologii jsi mohl používat až když byly vykáceny všechny lesy"?

Autor píše, to co jsem uvedl, tedy: "pokud jsou pouze lesy a alespoň jedno sklizené pole, můžeš těžit"

Na sklízení již sklizeného pole nevidím nic nelogického, prostě mám technologii na zúrodnění pole a je mi jedno, že vedle roste les. Proč bych měl být nucen nejprve vykácet les, pak sklidit obilí a teprve potom využít technologie zúrodnění ???

edit:
tak ano, máš pravdu, původně zřejmě mělo pravidlo platit jak píšeš ty, ale nepřijde mi to vůbec logické ...

4.1.2013 12:58:51 | Upraveno autorem (porovnej)

ad beholder 11.38
Dvě poznámky:
Myslím, že Beholder právě v tomto svém příspěvku má logickou chybu v úvaze.

Citace:
"Podle mě nemáte pravdu. V pravidlech na straně 8 u Palenque se na konci druhého odstavce píše, že pokud všechny dílky z polí v jedné skupině byly rozebrány, tak nemůžete tuto akci využít (není z čeho brát), pokud ale nemáte level 2 technologie zemědělství, který umožňuje sklidit obilí i když již nejsou dostupné žádné dílky kukuřice.

Podle toho je to naprosto jasné. Musím první rozebrat všechny dílky (lesy i kukuřici) a pak teprve můžu použít technologii na polích kde už je prázdno.

Příjde mi to tak logické." Konec citace.

Není to tak, co říkáš, že je jasné. Nemusím rozebrat lesy i kukuřici, ale je-li nějaké již vyprázdněné pole, mohu na něm tu technologii využít. To, že technologii lze využít, když byly všechny destičky rozebrány, neznamená, že ji lze použít JEN TEHDY. Lze ji využít i jindy, například když nějaká políčka jsou ještě nedotčená. Důležité je, že musejí být nějaká již vyčerpaná, na těch těžím. EDIT: ZDE V TOMTO POSTU MÁM OMYL JÁ, MŮŽU TĚŽIT I TEHDY, POKUD JEŠTĚ NA VŠECH JEDNOTLIVÝCH POLÍČKÁCH PŘÍSLUŠNÉ POZICE DOSUD LEŽÍ I DŘEVO (KDE NEBYLO DOSUD ODSTRANĚNO). OMLOUVÁM SE ZA ZMATEK.
Určitě by se to dalo zapsat těmi logickými značkami pro výroky, ale ty já neumím.
A takhle mělo i to pravidlo fungovat, s tím jsem při překladu pracoval.
Při hře méně hráčů bych bral pole prázdná od začátku jako neexistující, ne že je vyprázdněno. TATO VĚTA JE TEDY BEZ VÝZNAMU. VIZ MŮJ POST VÝŠE.

a ad Hracik - začínající hráč ve dvou se nestřídá. Mění se jen při výběru pozice "začínající hráč". To je v pravidlech jasné.

4.1.2013 13:26:13 | Upraveno autorem (porovnej)

karel
"Hned v dalším kole se to MŮŽE vyměnit."

Myslím, že to pochopil a hraje správně... :)

Edit:
Jinak plný souhlas s tebou. Připadá mi, že ani autoři nejsou zcela jednotní. Jeden říká to co píšeš ty, druhý to co píše Beholder a poslední pravidlo to mění a děla ještě silnější než to, co říká první :)

4.1.2013 13:31:15 | Upraveno autorem (porovnej)

karel
ok beru, tahle to je podle změněného pravidla, které bylo změněno dodatečně a tudíž nebylo testováno narozdíl od toho původního (tak jak to píšu já), jak napsal sám autor.

V pravidlech u technologií (anglických) se píše, že když není "available" dílek s kukuřicí můžeš sklízet bez toho aby sis ho vzal. Podle mě dílek s kukuřicí schovaný pod dřevem je pořád "available" jen je nutné ho odkrýt (spálit nebo vykácet)

4.1.2013 13:56:22 | Upraveno autorem (porovnej)

Pelly
Mě to příjde maximálně logické oproti tomu novému, protože podle toho nového můžeš dokonce použít technologii tam, kde jsou pořád všechny 4 dřeva (sklízení kukuřice v lese? wtf?)

viz:

Ok, I'll try to clear this issue.

- The actual ruel states that, with CROP ROTATION (2nd level of agriculture technology) YOU CAN HARVEST CORN EVEN WHEN THERE IS NO VISIBLE CORN TILES, that means that you can harvest corn where there is empty field (no more corn tiles) AND where there is only forest tiles visible (nobody harvested yet).

My original rule was more thematic, since you cannot harvest where there is forest still to cut... but for the gameplay purpose the rule works pretty well.
The rule has been playtested and the game is still well balanced.

4.1.2013 14:13:42

...
A teď si nejsem jistý k čemu patří to "but for the gameplay purpose the rule works pretty well. The rule has been playtested and the game is still well balanced."

Jestli k tomu starému pravidlu nebo tomu novému.

4.1.2013 14:15:02

beholder
sklízet v lese je rozhodně nelogické, to s tebou souhlasím, ale přijde mi logičtější sklízet když alespoň jedno volné než sklízet když všechna volná (na tom mi nepřipadá nic logického).

edit:
... připadá mi to vzhledem ke kontextu, že to platí k novému pravidlu ...

4.1.2013 14:39:11 | Upraveno autorem (porovnej)

shrnutí
existují tři výklady pravidel:

1) Sklízet díky technologii lze jen tehdy, je-li již sklizeno alespoň jedno pole
2) Sklízet díky technologii lze jen tehdy, jsou-li již sklizena všechna pole
3) Sklízet díky technologii lze kdykoliv, nezávisle na stavu a počtu polí

první dva jsou upraveny třetím, který je (ať se nám to z hlediska logiky líbí či nikoliv) oficiálním výkladem.

Nicméně: hrajte si to podle kterého se vám zlíbí, je to vaše hra, takže si s ní dělejte, co se vám zlíbí

4.1.2013 14:45:35

Pelly
tak to je potom další třetí pravidlo, které je někde mezi původním a novým. Takže si každý vybere jak to chce hrát :). Mě osobně to nové příjde moc benevolentní, výrazně posiluje ten 2. tech a je nelogické. To co říkáš ty bych byl schopen akceptovat, ale nejlogičtější mi příjde to úplně původní. Prostě je to technologie, která umožňuje sklízet obilí z již úplně vyčerpaných a vypleněných polí, kde už by ani tráva nerostla (tam kde není už ani kousek lesa, prostě bez žetonů)

4.1.2013 14:47:25 | Upraveno autorem (porovnej)

technologie zemedelstvi
podle mne to ma dve roviny

a) oficialni pravidla hry - tam je vse jasne a neni o cem diskutovat

b) tematicnost (logika) - tohle je znacne subjektivni a je to ciste zalezitost predstavivosti.
Ja osobne si tu technologii predstavuju tak, ze umozuje ziskat kukurici z jineho zdroje. A ziskane jidlo obchodem vymenim za kukurici - neco jako modre policko, kde take logika rika ze kukurici prece v rece primo nenachytam, ostatne druhy stupen te same technologie rika ze beru +1 na modre. Takze si lze snadno predstavit, ze na zelenych pak misto z pole neberu primo kukurici, ale treba "bobule" nebo "brambory" nebo ja nevim co a ty pak vymenuju za "jednotnou menu = zeton kukurice".

4.1.2013 14:52:58

Beholdere
vždyť o tom tady už dobrou čtvrthodinu hovoříme Mlho ...

1) So, if you have only wood tiles visible, BUT still some EMPTY space (with all the tiles already removed), you CAN harvest from there.

by daniele tascini

2) you cannot harvest where there is forest still to cut

by daniele tascini

3) YOU CAN ALWAYS HARVEST CORN WHERE THERE ARE NO VISIBLE CORN TILES, as the rulebook states, that means ALSO WHEN THERE ARE ONLY UNCUTTED FOREST TILES

by daniele tascini

V poho, je to nepřehledné, nic osobního ...

4.1.2013 14:53:16

robkin
:D

krásně napsané, pobavils

TU!

4.1.2013 14:56:02

Pelly
Ale vždyť já to celou dobu chápu, tak nevím proč mi to rozepisuješ...

4.1.2013 15:04:43

4.1.2013 14:47:25 Beholder wrote
"tak to je potom další třetí pravidlo, které je někde mezi původním a novým"

podle toho to tak nevypadá ...

4.1.2013 15:08:43 | Upraveno autorem (porovnej)

Pelly
Už v 11:58:15 jsem psal objasnění toho pravidla

"Takže to změnil na: "můžete sklízet kukuřici dokonce i když nejsou viditelné žádné dílky kukuřice", tzn. i když jsou schované pod dřevem A NEBO pole je prázdné."

To co jsem psal 14:47:25 bylo jen tak btw, ale pokud máš potřebu poučovat a chytat za slovíčka, tak prosím, posluž si.

4.1.2013 15:14:25

B
v pohodě, nemusíš se čertit. Nebuď citlivka

4.1.2013 15:21:38

Vybíráme z Bazaru

Warhammer Underworlds - Wyrdhollow
Warhammer Underworlds - Wyrdhollow
Akt. cena: 1200 Kč
Končí za: 5 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas