Twilight Inscription

xxxxxxxxoo hodnoceno 25x (Seznam vlastníků)

Twilight Inscription - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 8
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: budovatelská
Čeština: vydání ohlášeno
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: James Kniffen
Rok vydání: 2022
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

..tak se podělte:)

14.10.2022 16:33:16

Pročetl jsem zatím půlku návodu, zatím dobry :D zkusím o víkendu zahrat sólo a pak nápisu první dojmy. Kdybych to nestihl tak mi přisla válka o prsten a studuju ji :D

15.10.2022 00:05:56

Tak jsem odehrál svojí první hru - sólo - s umělou inteligencí (která se ovládá dost jednoduše). Hrál jsem na tu nejlehčí obtížnost a uhrál jsem 42 bodů, což sice není prohra, ale nic slavnýho to taky neni. :D Ale dost mě to bavilo. Je tam toho dost na prozkoumávání. Na každým tom listu se dají vymýšlet různý strategie a je to docela zábava (ale občas i frustrující, když si vyberu list podle zdrojů na kartě, ale pak mi padnou kostky, který by se mi hodily někde jinde :D ). Navíc každej ten list má dvě strany, takže buď můžou všichni hráči hrát to stejný, nebo má každej jinou mapu, planety, atd. To znamená, že i pro sólo to nemusí být pokaždý stejný. 

No, jsem zvědavej, jaký to bude ve více hráčích, ale v rámci věcí, co jsem hrál sólo, mě tohle možná bavilo asi nejvíc, ale zas tak často sólo hry nehraju.

15.10.2022 13:57:10

první dojmy z prvního hraní ve dvou na variabilních stranách desek:
Není to samozřejmě tak epické jako TI4, ale první hra nám  trvala 1,5 hodiny a pri vyšším počtu hráčů kteří znají pravidla by se vždy asi dalo do dvou hodin vejít vzhledem k tomu že všichni hrají simultánně.
Kvalita komponent je samozřejmě na dobré úrovni, jen jsem ještě nezjišťoval kde sehnat oranžové stíratelné fixy až dopíšou 😀 Hrací desky zabírají celkem dost místa. I když je v každém kole aktivní jen jedna tak nemohou být na sobě, protože můžete spotřebovávat zdroje během kola i z jiných. Je to opravdu největší roll and write hra co jsem viděl.
Kola probíhají rychle. Odhalí se nová karta události na které jsou obvykle zdroje na útratu. Každý hráč si zvolí která deska bude aktivní pro toto kolo, utratí podle pravidel desky zdroje. Hodí se kostkami a utratí se zdroje na nich - ze 3 černých vždy a z barevných pouze pokud jsou na daném kartu odemknuty. Pokud přijde událost válka tak se vyhodnotí střed se sousedem vlevo a v pravo. Pokud je událost agenda tak se hlasuje. Války přijdou celkem 4 a hlasování 3.
Protože jsme hráli s automou tak síla UI se zvyšovala během hraní pomocí symbolů na barevných kostkách. Hlasování probíhalo také odlišně. Spojovali se 2 karty agendy a cílem bylo přehlasovat UI aby hráč dostal pozitivní odměnu, jinak byla negativní. To byl pro mě nejslabší bod hraní s UI.
Za duchy Creussu jsem hodně hrál na desce navigace ve které jsem měl výhody a Mentak hrál hodně na desce války. Zatím to vypadá že výběr frakce bude mít velký vliv na celkový styl hry.
Rád bych si zahrál příště ve 3 nebo 4 a vyzkoušel hru bez automy. Hrát v osmi mě zatím přijde šílené, ale když by všichni za sebou měli alespoň jednu hru tak to asi nemusí být nereálné. Tak snad se k tomu dostanu, zítra má přijít Válka o prsten 😀

 

 

16.10.2022 23:02:42

Já můžu přispět dojmy ze 2 odehraných her ve 4 ještě s anglickou předprodukční kopií. ve více hráčích je to drsnější závod o body z Mecatol Rex i o splnění veřejných cílů, kde víc bodů bere jen ten první. Zároveň je fajn mít ve válce soupeře, co se musí soustředit i na druhou stranu a ne jen na vás.

Neměli jsme ještě finální kostky a byly trochu nepřehledné, ale některým hráčům bude i tak vadit, že symboly jsou bílé, přitom na plánech jsou červené, modré a zelené.

A hned po první hře jsem usoudil, že to mazátko na fixce je na takový objem mazání k ničemu a zvolil jsem hadřík, kterým to šlo mnohem rychleji dolů. Tady bych inženýry z FFG pokáral.

 

Michal Ekrt | Board Games Brand Manager
ADC Blackfire Entertainment s.r.o.

17.10.2022 18:58:39 | Upraveno autorem (porovnej)

Já jsem velký fanoušek TI3/4, roll/flip&write her a Hadrianova valu, takže tahle hra byla jako udělána mně na míru. Zahrála jsem zatím jen jednou sólo (anglickou verzi), ale hodně se mi líbila. 1,5 hod i s častým nahlížením do pravidel. 

Herně s Imperiem nemá společného v podstatě nic. Což se asi dalo čekat. Ale tematicky se hodně snažili. Kromě toho, že na stole zabírá opravdu hodně místa, jsou tu všechny rasy z TI4 a jejich speciální schopnosti odpovídají více méně tomu, co bych si od nich představovala. Jsou tu ty 4 listy, které zase více méně odpovídají 4X - objevování nových planet, jejich těžba, válka a nějaké vylepšování vaší rasy. 

Pro ty, kdo mají rádi komplexnější roll/flip&write hry, je tu přesně to, co od nich čekají - udělám toto, dostanu odměnu, tu využiju tamhle, z toho dostanu jinou odměnu a tu zase využiju jinde. To, že v každém kole jde použít jen jeden ze 4 listů, ale hru dělá překvapivě jednoduchou, minimálně ve srovnání třeba právě s Hadrianovým valem. Zároveň mi ale přijde, že bude mít o dost vyšší znovuhratelnost, díky těm 24 rasám a 8 různých verzím každého ze 4 listů. Těch kombinací je tak opravdu hodně. 

Ty oranžové křídové popisovače jsou naprosto úžasné, píšou opravdu jasně, ale i tak se asi jednou vypíšou. Naštěstí jdou na Amazonu sehnat podobné, včetně tenkého hrotu, jen stojí cca 45 Kč/ks. To mazátko je opravdu jen na opravování drobných chyb, jak píšou v pravidlech, po hraní je lepší to vzít jemným kapesníkem.

17.10.2022 19:39:23 | Upraveno autorem (porovnej)

@esed prosím tě poslal by jsi odkaz na ty popisovače z amazonu? Děkuju

17.10.2022 19:50:21

Zahrál jsem zatím 1x úvod sólo a 1x plnohodnotnou sólo hru a musím říct, že co do setupu a herní doby super - celkem cca. 1,5 hodiny. Překvapivě fungovala i “AI", která je velmi jednoduchá na obsluhu. Komplexní zážitek, sice náhoda na kostkách, ale ta se dá managovat právě výběrem jednotlivých desek zaměření a např. utrácením zboží za suroviny.

Rozhodně výborný vizuál a těším se, až zahraju ve více. Btw. ty oranžové fixy jsou TOP a to mazátko je opravdu na dvě věci… :-)

___________
Alea iacta est!

18.10.2022 11:00:09

Takže jen na sólo hraní pohoda jako většina flip/roll and write her? A i když jsem TI nehrál? (Ne že bych nechtěl, ale nebylo kde/s kým.)

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

26.10.2022 21:43:11 | Upraveno autorem (porovnej)

@GeneralX ako prvý asi odskúšam oranžový edding360. dá sa zohnať aj u nás.

27.10.2022 14:14:35 | Upraveno autorem (porovnej)

@Jonash Já myslím, že tohle si může užít i člověk, co klasický TI nikdy nehrál. Mechaniky jsou úplně jiný. Jediný, co na sebe navazuje jsou flavour texty na kartách jednotlivých frakcí a znalci TI budou už trochu vědět, na co budou zhruba tak zaměřený a tak. Ale jinak je to prostě jiná hra :) 

29.10.2022 19:31:47

@stepatom Je mi jasný, že herně to je zcela jiný. Ale ta částka za hru je dost vysoká, tak chci vědět co nejvíce.

Sólo se hraje jak? A co balanc a znovuhratelnost?

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

29.10.2022 20:01:09

@Jonash Sólo to za mě funguje překvapivě dobře - “automa” Ti vyžírá cíle a nutí Té budovat vojenskou sílu a bojovat. Nedá Ti to zadarmo, hrál jsem tedy jen na nejlehčí obtížnost, ale byl jsem spokojený. Poměr cena/výkon je za mě dobrý, production value odpovídá, se znovuhratelností problém nevidím, vždy můžeš hru okořenit unikátními stranami hračských desek plus k Různým strategiím pomáhají unikátní vlastnosti jednotlivých ras.

Disclaimer: hodnotím po dvou zahraných hrách

___________
Alea iacta est!

29.10.2022 20:52:32 | Upraveno autorem (porovnej)

Třeba @Addis dal hře 4,5 hvězdy, přitom jeho text vyznívá spíše negativně. Tak jak to je?

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

29.10.2022 22:03:00

@Jonash Dojmy mám ze hry spíše pozitivní. Pokud tě baví různé kombení tak nejspíš chybu neuděláš. Někde zatrhneš X, to ti umožní zatrhnout Y a to ti umožní spustit schopnost frakce která dělá Z atd. Tohle ve hře funguje dobře a měl jsem pocit, že žádná z desek není slabší nebo silnější. Na každé se dá zahrát dost bodů což je dobře vyvážené.

Znovuhratelnost dělají různé frakce a těch je tam dost. Je fakt, že tě to nutí hrát jinak. Některá deska navigace může být taky dost odlišná a mění to pak tvojí strategii. U ostatních desek jsem nějaký extra rozdíl nezaznamenal. Karty cílů taky moc hru nemění. 

Bohužel jsem ze hry necítil žádné téma. Bylo to něco jako ,,dobře, takže mám k dispozici trojúhelník, kostičku a kolečko". Co se týče tématu tak jsou lepší hry např. Ostrov dinosaurů.

Další mínus pro mě je délka. Necelé dvě hodiny zapisování a pamatování si jaký zdroj mám kde k dispozici mě docela dalo zabrat. 

Jako další pro mě mínus je, že hra nemá žádnou podmínku vítězství. Takové hry mě přestanou brzo bavit. Zahrál jsem dvě hry na střední obtížnost 84VB a 86VB (což není nejhorší) a nějak se mi to už překonávat nechce. 

Pokud ti nevadí délka hry a baví tě překonávat své skore tak tě to bude určitě bavit. 

 

29.10.2022 22:56:13

U sólo hry mas podle obtížnosti jasné definované podmínky prohry, nicméně jde samozřejmě o optimalizaci v rámci jednotlivých desek. Jak píše @Addis, dá se pěkné rozhýbat engine, ale v konečném důsledku hraješ na vítězné body, téma si v tom musí každý najít. Za mě tam je, ale nemůžeš čekat to samé jako od TI4. 

Hrací doba při poslední hře pod 1,5 hod. sólo.

___________
Alea iacta est!

29.10.2022 23:20:57

@Jonash  me to treba taky prislo celkem drahe, ale na knihy dobrovsky maji akci kdyz koupis za 2000,- tak s kuponem AFKDBOBRISLEVA (mela by platit do 4.11.) mas o 500 levnejsi. Stoji to tam 1800, tak prihodis nejakou drobnost za 200 (vanoce se blizi ;⁠-⁠) ) a mas to za 1500 a k tomu neco navic, za me dobry 🙂 nebo pockat na nejakou jinou slevu.

30.10.2022 00:32:33

@Addis Díky. Takže pak bych čekal spíš 3,5* max, možná 3. Mi to právě nějak nešlo k sobě…

@Romero  díky, ještě uvidím (zatím spíše ne)

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

30.10.2022 13:20:19 | Upraveno autorem (porovnej)

Mě připadá, že tam je hrozně málo úkolů. Jak jsou ty 4 typy podle desek. V podstatě jen 3 na 1 desku. 3 hry a máš po úkolech. To samé karty událostí. Opět je to hodně podobné. Jen třeba tahle karta přijde o 1 kolo dřív než při minulé hře apod.

Jaký na to máte názor vy?

Nemůžu si pomoct, ale něco mi tam zkrátka chybí.

Jinak první hra sólo, byť na lehkou obtížnost, a nahrál jsem 93 bodů?

Podotýkám, že to je moje úplně první roll&write hra, kterou jsem kdy hrál.

Myslíte, že bude nějaké rozšíření? Nebo jak to bývá u těchto her?

 

Edit: Druhá hra za hodinku v sólu odehraná. Na lehkou obtížnost 72 bodů. Všechny úkoly splněny jako první, MR zabraný jako první. Ale válka projetá… 2 vyhrané z 8.

Trochu mě zaráží?, že je tam hromada relikvií, ale ani jednu jsem ještě nezískal. Jasně, je jich tam hodně, aby ji v 8 hráčích mohl každý získat. Ale přijde mi, že místo pár kartiček, tam opravdu mohlo být více úkolů. Nebo agendy. Té je také poměrně málo.

Třeba mi takhle chudé připadá jen to sólo? Předpokládám, že v 8 lidech to musí být jiný kolotoč.

 Těším se, až to dáme. Je rozdíl sehnat 8 lidí na 2 hodiny nebo na 14 :D  

 

Jinak oproti Twilight imperium je to takové relaxační. Člověk si sedí, maluje, škrtá…

Ale TI se to fakt rovnat nemůže. Je to prostě úplně jiná hra. Jen v kabátu TI, což mě osobně se hrozně líbí. Grafické zpracování i celkem kvalita materiálů.

6.12.2022 15:47:48 | Upraveno autorem (porovnej)

Přijde to jen mě, že v anglické verzi jsou fixy mnohem výraznější? Koukám na videa a tam to je všechno krásně výrazně vidět.

Když používám svoje fixy z české verze, pomalu to není vidět očima, natož, kdybych to točil na video.

Máte někdo podobný pocit? Protřepávám je před každou hrou a dost dlouho, jak je psáno v návodu.

29.12.2022 07:50:37

@Alvad na bgg jsou errata k počtu kol a rozjel jsem zatím svou první hru, tak uvidím. Ale jelikož se hraje sólo 23 kol oproti základu 25 kol, očekávám, že dosáhnout více bodů bude těžší… odpadne dřívější konec podle karet událostí viz jedno vlákno zde v dotazech.

small man Tonda

6.2.2023 20:00:46

@Alvad jo sorry to jsi psal vlastně ty :D

small man Tonda

6.2.2023 20:02:08

Vybíráme z Bazaru

Mřížka/Podložka Carcassonne/Karak
Mřížka/Podložka Carcassonne/Karak
Akt. cena: 160 Kč
Končí za: 6 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas