Titan - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 240 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: desková hra, strategická
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Avalon Hill
Heidelberger Spieleverlag
Valley Games, Inc.
Autoři: neuvedeno
Rok vydání: 1980
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Hra ve 3 - první dojmy

Tak včera jsem absolvoval první neonline bitvu v Titanu (online jsem hrál jen pár her, takže žádný borec nejsem a jde tedy o pohled naprostého začátečníka).
Stručně - bomba!
Obsáhleji: Nejprve upozornění - Titan není hrou pro příležitostné hráče. Je třeba zvládnout základní principy hry, aby se zkrátila herní doba, my začli v 9 večer a končili v půl 2 v noci, nutno ovšem dodat, že to nikomu tak nepřišlo a po "půl hodině" se všichni divili, že už je půl 12. Je to dáno tím, že v online verzi vám počítač propočte možné pohyby a tím výrazně zkrátí pohybovou fázi. Zde to nejde a jelikož j epohyb velmi důležitý, musí se přemýšlet a leckdy se přemýšlí dlouho. Dále je třeba si zapamatovat, co která legie obsahuje a co může kde rekrutovat. Znalost těchto základních věcí by dle mě mělapřejít do krve tak po 4-5 hrách a čas tak výrazně zkrátit.
Nicméně to byl jeden z nejlepších herních večerů všech dob, hra má úžasnou atmosféru, kterou dokresluje (alespoň pro mě) nádherná mapa, temná a tak nějak "kouzelná". Titan je opravdu čistokrevnou válečnou hrou, strategie na mapě dělá hodně, musíte si uvědomit, kam jít, abyste mohli rekrutovat to, co potřebujete, hlídat si svou Titan legii, blokovat soupeři přístup k jeho rekrutovacím místům a v neposlední řadě pomůže dobrá paměť, jelikož podle toho, co a kde soupeři rekrutují, si můžete zapamatovat obsah jejich legií a přizpůsobit tak místo bitvy. Tím se dostávám k taktické části. Zvládnout bitvu není tak lehké, jak vypadá. Když dobře naplánujete strategickou část, taktiku v bitvě vám to velmi ulehčí, jelikož bitva na terénu, ve kterém se vaše potvory cítí jako doma, je snažší. Využití terénu, pozice střelců, rychlé jednotky, to vše hraje roli a taktika je opravdu velmi důležitá. Ano, v bitvě se hází kostkami, ale je jich tolik, že se výsledek většinou zprůměruje a náhoda je minimální, nicméně občas se povede silný úder od slabší jednotky nebo naopak - činí to bitvu napínavou a nic není stoprocentní.
Dále je zde možnost blafování a schovávání svého Titana, aby soupeř netušil, ve které legii ho máte, což také hraje svou roli.
Takže zatím dojmy VELMI pozitivní a těším se na další hru. Je totiž ještě hodně co zlepšovat a co se učit a myslím, že i po pár desítek her tomu nebude jinak. Další postřehy po pár hrách v případě zájmu doplním. Teď jdu titan nafotit a odpo to sem hodím.
31.1.2009 09:49:36

sydo:
já jsem pro zveřejnění dalších tvých postřehu :)

31.1.2009 10:47:51

sydo
Také bych byl rád za další postřehy ze hry.a samozřejmě i fotky,hlavně detaily.

31.1.2009 11:35:09

kostky ve hře - pro Ringa :D
Včera proběhly 3 bitvy s následujícím scénářem: dvě stejně početné legie, pouze jedna z nich měla střeleckou jednotku a anděla (trochu silnější jednotka), zbytek zhruba stejně silný. Legie se střelcem a andělem pokaždé vyhrála, zázraky se nekonaly. Třetí bitva - podobný průběh, ale slabší strana dokázala efektivně využít lvů na pouštním terénu a obě legie se vybily navzájem. Takže kostky občas připraví překvapení a napětí (včerejší útok 2 kostkami, stačí na jedné hodit 2 - bum, obě 1), ale rozhodně bitvu nerozhodnou, taktizování a terén hrají větší roli než jsme doufali. Prostě válečná hra, která se tváří jako klasická deskovka.

Btw. fotky jsou, čekají na schválení ;)

31.1.2009 11:38:23

2 Sydo
myslim ze kostky ve valecne hre prekousnu, stejne jako prekousnu urcity prvek nahody v pocitacove Civilization, kdy Phalanx obcas oddelal tank:-) Preci jen v bitve je nekdy te stesteny taky trochu treba a bylo by divne, kdyby tam byla nulova nahoda.

31.1.2009 13:08:35

První partie také ve 3
Včera jsme hráli cca 100 minut naši první skutečnou partii. Mými protivníky byli samozřejmě moje děti (9+12). PRavidla jsem měl myslím hodně dobře nastudované, nějaká partie online. Mé dojmy jsou smíšené :) Defacto celou dobu se nebojovalo, tak nějak se každý orzprostíral na svém koutku mapy. Hru nsekutečně zdržovalo neustálé zjišťování co kdo má pod svými žetony legií...Pro příště určitě vytisknu nějaké tabulky, kde si to bude tajně každý evidovat, jinak to je strašnej vopruz. Abych byl pochopen, nebyl problém v pravidlech pro rekrutování, koneckonců samotný herní plán má perfektně vše zobrazené na obou stránách. Jak jsem psal, neujstále bylo nutné se dívat na obsah legií, neustále se zapomínalo, kde vlastně ta legie měla být (tedy zapomněl se umístit žeton na to pole). Doufám, že to všechno přejde do krve s pozdějšími partiemi. Problém nebyl ani v cestování a po té hodince a půl už se člověku najednou vybavuje, jak vlastně to je zorganizované.

Posledních asi 15 minut hry byl náš první souboj. Přepadnul jsem v bažinách svého nejmladšího syna a protože oba jsme měli Titana v legii, bylo jasné, že pro jednoho z nás to znamená šlus :) Měl jsem převahu jedné postavy, ale zase jsem musel dobývat. Ve 4.tahu jsem konečně přemohl první postavu soupeře a v dalších tahu si přivolal anděla z jiné legie. To rozshodolo partii, protože v úplně posledním kole zbyl soupeři Titan a zraněný kyklop a mě Titan a právě ten přivolaný anděl. Nakonec jsem soupeře udolal a získal 84 bodů. Hru jsme pak stejně ukončili, protože dětičky musely spinkat :)

Celkově jak jsem psal, se jedná o určitě zábavno hru, která především v soubojích hodně připomíná HoMaM. Nimcéně prostoje jsou třeskuté a jenom ten náš souboj trval určitě 15 minut :) Nimcéně dětičky se strašlivě těší na další partii a kvůli tomu jsem hru vlastně pořizoval :) Ideální ale podle mě hrát Titan pouze ve 2 lidech a pouze s 8 legiemi :) Zatm to vidím na 7/10 :)

16.4.2009 09:20:10

Richmond
Díky za report. To psaní legií která co obsahuje určitě pomáhá, také to teď tak děláme. Další urychlující věcí je, že hráč, který bude na tahu si hodí kostkami už v kole předchozího hráče, aby si mohl rozmyslet, kam půjde. Jinak hra straní agresivním hráčům, pokud se nebudete zašívat a svou silnou legií budete honit ty soupeřovi, naroste vám titan a přibydou andělé a máte do budoucna výhodu.

16.4.2009 09:26:27

re: sydo
Nějakou tabulku jsem viděl na BGG, takže ji zkusím. Mladší syn prohrál, protože nějak si nehlídal svou legii Titana a zřejmě předčadně ji rozdělil a nestačil pořádně doplnit :) Ale ten poslední souboj opravdu stál za to! V posledních kolech se synáček klepal před hodem a byl úplně u vytržení, protože nám oběma šlo o kejhák. :)

16.4.2009 09:32:54

Richmond
No jo, když jde o všechno, to je hned jiné napětí, které hra bez eliminace neposkytne. Taky mám vždycky nahnáno :)

16.4.2009 09:51:07

rbx

Richmond
trosku offtopic, ale vidim, ze Tvoje deti umi prohravat. To je fajnove. Snad se k tomu taky dopracuju, az povyrostou a zacneme hrat.

16.4.2009 11:35:23

rbx
jo ro je fajn, my máme kámoše, který je jak malé dítě /ale ne richmondovo :)) - hráli jsme Borderlands, on udělal kravinu a pak se to s ním vezlo. Celou dobu říkal, jak je ta hra na prd a celou nám ji otrávil :(

16.4.2009 11:37:31

re: rbx
no prohrávat docela umí, ale občas hrají nesmyslně jen proto, že se zaměří na bratrovražedné škodění :) Takže místo aby dovedly vítěznou partii do konce, uškodí útokem na svého bratra samy sobě :)

16.4.2009 11:39:14

re: sydo
Na tom něco bude :) Mladší nemá moc rád třeba Haciendu, protože končí pravidelně drtivě poslední, přeci jen mu je ještě 9 let. Zato Age of Mythology, kde často vyhrává, by mohl hrát do alelujá :)

16.4.2009 11:40:29


pravidelně končím druhý v Acquire (i když minule jsem dostal strašně na budku), tu hru jsem vyhrál jen jednou a neuvěřitelně mě to štve. Ale na druhou stranu mě to motivuje se pořád snažit. Nicméně ještě pár takových her a půjde to z domu :D

16.4.2009 11:49:09

hra ve 3
Tak Titana jsem koupil asi před 3 měsíci a od té doby nehrajeme prakticky nic jiného, jenom občas to prokládáme Dobyvateli vesmíru a Fury of Dracula. Většinu her jsme odehráli ve třech, bylo jich pár i ve dvou a ve čtyřech a jedna dokonce v šesti (tu jsme hráli od osmi večer asi do pěti do rána).
Hlavně jsme chtěl ale napsat, že navzdory tomu, že jsem prakticky ještě ani jednou nevyhrál, tak mě to pořád baví hlavně kvůli té atmosféry co u toho je.
Ještě bych se chtěl podělit o jeden úžasný herní zvrat. Hráli jsme s kámošem hru ve dvou, protože nikdo jiný zrovna nemohl, a my se od začátku hry nedařilo. Vůbec mi nepadala kostka na pohyb, takže jsem se nemohl dostat tam kde jsem chtěl, boj byl ještě horší. Už jsem si myslel, že to projedu na plné čáře, protože mi protivník napadl légií s Titanem. No něják jsem se ubránil a od té doby se mi začalo nehorázně dařit. takže jsem ho nakonec úplně rozdrtil. Což je zatím moje jediné vítězství v Titánovi.

17.4.2009 11:17:13

Raven
ty jo, hra v 6 by mě asi zabila, ale řežba to musela být pěkná :) Jakou nejsilnější potvoru jste vymustrovali? Došlo na Kolosy?

17.4.2009 11:22:50

sydo
Došlo, ale až úplně ke konci.

17.4.2009 14:05:24

Vybíráme z Bazaru

Kronika zločinu
Kronika zločinu
Akt. cena: 635 Kč
Končí za: 3 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas