Terra Mystica - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 100 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: strategická, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Feuerland Spiele
MindOK
Autoři: Helge Ostertag
Jens Drögemüller
Rok vydání: 2012
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

2 hrači

Hral to niekto vo dvojici,je to dobre? Alebo radšej viacej hračov?
8.5.2013 22:23:05

Je to OK
Hrál jsem to s malým ve dvou cca. 7x a bylo to v pohodě. Ve více mi to přijde trochu lepší (těžší na plánování a rozhodování se), ale zase ve dvou hra netrpí syndromem přehnaně dlouhého posledního kola, kde každý počítá jak získat co nejvíc bodů. Takže za mě : ve dvou je to v pohodě hratelné.

9.5.2013 06:56:55

souhlasím - ve 2 ok
Nejlepší zážitek ze hry mám sice ve 3-4 hráčích, protože musíte více přemýšlet o strategii na hrací ploše, ale poslední dobou hrajeme hodně her ve 2 a pořád objevuji nové věci. Pořád jsme například měli za to, že ve 2 si každý urve 2 kulty a není co řešit. Včera mi manželka vyrazila dech, když víly proti gnómům ovládly všechny kulty. Neměl jsem šanci, protože rychle vyjela ve všech nahoru a nemělo smysl ji honit, vždy by mi odskočila na 10. stupeň. No a druhá věc, která mě překvapila byla, že gnómové vyhráli i s 2. místy ve všech kultech. Variabilita hry je neuvěřitelná. Dokonce i ve 2. Navíc je to rychlovka na hodinku. Člověk si trošku utřídí strategii některých postav, aniž by jej někdo výrazně obtěžoval bojem o území. O tento prvek je hra ochuzena, což je dobře i špatně.

9.5.2013 08:26:43

ve dvou hráno jen 2x
Ale v pohodě, všechno opravdu běhá, jen místa na mapě je víc

9.5.2013 10:53:59

?
Nevím jistě, jestli by ti vždy odskočila na 10 stupeň. Není v pravidlech náhodou napsáno, že za každý kult, kde chceš být na 10, musíš mít jedno město? Nevím jak ve 2 hráčích, ale ve 3-5 jsi rád, když dáš dohromady 2 města = 2 kulty na max. Takže v dalších dvou bys ji dohnal.
Nebo se pletu?

26.5.2013 20:25:57

ve dvou
Proč bychom to neměli hrát na polovině herního plánu? Chápu, že některé pozice jsou pro určité rasy lepší na druhé části plánu, ale stejně. Prostě nechápu, proč neupravili plán pro různý počet hráčů.

6.6.2013 13:27:54

Ve dvou (za mě) ne.
Už máme nahráno poměrně dost partií a nejsem nijak překvapen tím, že označení "i pro dva hráče" je tady čistě marketingový tah. S přítelkyní jsme to zkoušeli a je to prostě o ničem. Hromada místa = nulová nutnost přemýšlení, kam půjdu, kde si musím urvat svůj kousek na slunci, než tam někdo vleze. Protočení many se de-facto neděje, protože s vámi sousedí jen jeden hráč a ten nestaví do nekonečna. Tím je hra ochuzena o jeden ze základních pilířů (jasně že se snažíte vedle sebe stavět obchodní stanice, ale vesnici už cpete jinam, protože nehodláte pomáhat soupeři). Druhé místo v kultech je naprosto jisté, není moc o co bojovat. Já tvrdím - nemastné neslané.
Ve třech neslané.
Hratelné ve čtyřech.
Zábava na 100% v pěti. Ano. Trvá to dlouho a jde o náročnou partii. Ale Terra Mystica JE náročná hra. Komu to vadí a chce něco jednoduchého, měl by zvolit jinou deskovku.

Můj názor, souhlasit netřeba.

17.11.2013 17:02:53

Je to hratelne i ve dvou?
S odstupem casu bych se chtel zeptat na nazory na tuhle hru. Je hratelna ve dvou? Napiste i proc ano nebo ne pripadne postrehy jak to ve dvou "vylepsit". Abstraktni vzhled mi nevadi, absence nahody je vytana, v cem spociva konflikt? Nejcasteji hrajem ve dvou s manzelkou (porad a jsem rad za to) tak nevim zda je to dobre v tomhle poctu.
Kdyz tak napiste i vhodnou alternativu podobnou teto hre.

Dekuji

2.2.2016 20:50:18 | Upraveno autorem (porovnej)

morpheus
Mam za sebou desitky her a podle me je to i ve dvou v pohode hratelne bez nejakych "vylepsovaku". Strategie je samozrejme jina, nektere narody jsou vhodnejsi pro poloprazdnou mapu, jine si libuji v konfliktu spousty hracu. Co shledavam jako nejdulezitejsi rozdil mezi 2 a 4 hraci neni boj o misto na slunci, ale dobijeni energie. Ve dvou se mnohem hure dobiji energie nez ve 4, coz ale otevira prostor pro herni strategie nepouzitelne ve 4. A take absence boje o premiove desticky za chramy a svatyne. Ve 2 (a 3) hracich mas jistotu, ze pokud budes chtit, tak na tebe zbyde, co chces (vyjma posunu na kultu o 3 stupne). Ale pokud ti ve 4 hracich tri lidi pred tebou vyfouknou, cos chtel, tak uz nic nenadelas (typicky 2 body za postaveni usedlosti). Ve dvou je samozrejme hra vice predikovatelna, takze muzes lepe planovat a optimalizovat svoje tahy. Zkratka ve dvou je to trochu odlisna hra, celkove mene konfliktni, ale neni to jen nejaka "expanze do vakua" Zalezi, jakou miru konfliktu preferujes.

Ve dvou taky odpada "problem zacinajiciho hrace": nektere narody maji obecne behem tahu potrebu udelat vice akci nez jine. Pokud je jeden narod "malotahovy", pak je po vetsinu hry zacinajicim hracem - potud OK. Kdyz se ale vedle nej posadi nejaky "dlouhotahovy", tak bez ohledu na to, ze casto konci az jako posledni, hraje v dalsim kole jako druhy a snadno se tak dostava k poptavanym energetickym akcim jako 7 penez nebo 2 ryce. Nekdo muze namitnout, ze i toto je soucasti strategie, ale to uz mi prijde pritazene za vlasy (tento "problem" odpada ve vice hracich, pokud pouzivas variabilni poradi hracu, ktere bylo uvedeno v rozsireni Ohen&Led).

A na zaver mala poznamka. Je pravda, ze ve dvou hracich bude clovek v zaverecnem bodovani nejhure druhy (opomijim stav, kdy je hrac na kultu na 0 a nedostane nic), ale je treba si uvedomit, ze bojujes jen proti jednomu hraci, takze rozdil mezi bytim prvni a druhy v rozloze neni 6 bodu, ale 12. Napriklad hrac A ma uzemi o rozloze 13, hrac B 11, takze A dostane 18 a B dostane 12 bodu. Kdyz to ale bude naopak, tak A dostane 12 a B dostane 18. Rozdil mezi temito stavy je (18-12)-(12-18)=12 bodu. Stejne tak v kultech neni rozdil 4, ale 8 bodu. Takze tohle nepodcenovat :-)

A tem, kdo neumreli nudou, gratuluji k docteni do konce :D

3.2.2016 01:19:56 | Upraveno autorem (porovnej)

Dva hráči a národy
Jsem ve hře začátečník. Hodně se mi líbí. Hráli jsme 2x ve dvou hráčích, i tak jednou ve čtyřech hráčích. Samozřejmě ve čtyřech hráčích je hra někde jinde, ovšem budu ji hrát hlavně ve dvou. Ve dvou jsme jednou použili nastavení pro začátečníky a skončili jsme bodově přibližně stejně. Podruhé jsem si zvolil mágy, manželka měla jiný národ a rozdíl byl diametrální v můj prospěch. Zajímalo by mě jaké národy používáte pro hru ve dvou nebo zda kompenzujete např. podle rozšíření obchodníci (jiné počáteční body...). Děkuji.

3.1.2020 12:58:26

pokud hraju ve dnou
volím nejraději Rybáky. Ale je to dost situační.

3.1.2020 13:02:20

@stana
Uprimne si myslim, ze tezko muzes hodnotit vyrovnanost narodou po trech partiich. Vzdyt jste snad ani nehrali jeden narod 2x, abyste se mohli poucit z predchozich chyb. Nektere narody jsou tezsi na zahrani, nektere primocarejsi, nektere lepsi do dvou hracu, nektere lepsi do peti hracu. A slusne s tim dokaze zamichat i nabidka svitku a bonusovych hodnoceni v kolech. Tohle vsechno se ale naucite az v prubehu hrani.

Muzete hrat drazbu (podle pravidel v rozsireni Ohen&Led), ale to vam jako zacatecnikum taky moc nepomuze, kdyz ty narody nebudete mit jeste osahane a nebudete vedet, co od nich ocekavat.

Muzete zkusit treba ty navrhovane zmeny ve startovnich bodech podle rozsireni Obchodnici. I kdyz ty podle meho nazoru reflektuji hlavne hru ctyr hracu.

Taky je mozne, ze jsi proste lepsi hrac nez manzelka a na skore je to videt ;)

4.1.2020 02:35:50

zkušenost
Dokud nebudete mít hru pořádně ošahanou, tak ztráty bodů budou způsobené hlavně chybami ve strategii, vyrovnanost národů nemusíte tolik řešit. Kompenzace jsou zanalyzované pro hru 4 hráčů, ale stejně to může být ukazatel, jaké národy jsou považovány za silné.
Až získáte zkušenosti, tak možná nebudete muset řešit ani tu vyrovnanost, jelikož ve dvou hráčích budou asi vždy dva národy, které pro daný setup budou víceméně rovnocenné.
Jinak specifikou hry dvou hráčů je velká otevřenost mapy, málo sousedění, a tedy málo točení energie.
Z toho budou dobře těžit Rybáci (obchodní stanice z akce pevnosti), Mágové (příjem energie získají rychle z destiček za chrám), Alchymisté, možná budou dobře fungovat i Fakíři a ze zbývajích barev bych si vzal Gnómy, Půlčíky a Čarodějky.

4.1.2020 09:17:04

Vybíráme z Bazaru

Mosaic: Wars & Disasters (kickstarter) - Sphinx
Mosaic: Wars & Disasters (kickstarter) - Sphinx
Akt. cena: 1490 Kč
Končí za: 5 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas