Takenoko - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Zvířátka
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Hazgaard Editions
Matagot
REXhry
Autoři: Antoine Bauza
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Me osobne se ta hra desne libi, je graficky pritazliva, ma jednoducha pravidla a jde tak snadno naucit. Diky vyssimu podilu nahody si ji navic muzou zahrat zkuseni hraci s min zkusenyma a funguje to. Co me ale vazne prekvapilo bylo, jak moc se tahle hra libila lidem. Vzali jsme ji ted na vikend Korunky a byla to tam nejhranejsi hra, sla prakticky z ruky do ruky, vystridalo se u ni fakt hodne lidi;) Asi kouzlo pandy;)
8.3.2012 12:21:55

Provedení
ale to provedení co jste měli s sebou asi nebude obsahem krabice nebo jo? Něco jsem zaslechl, že to je prezentační verze. Fakt vypadala krásně.

http://eklp.rajce.idnes.cz/2012-03-04_bila/#bila_0771.jpg
http://eklp.rajce.idnes.cz/2012-03-04_bila/#bila_0841.jpg

8.3.2012 13:03:30 | Upraveno autorem (porovnej)

Lumir
Jojo, to byla prezentacni verze. Ale ta normalni je uplne to same v malem (hexy maji osadnickou velikost), se specialne udelanou a nabarvenou figurkou pandy a zahradnika;)

8.3.2012 16:10:16

lumir
a i bambus je ruzovej, zlutej a zelenej a jednoduse bambusovej :)

8.3.2012 19:34:49

rbx

aneken
je to jedina hra, ktera me osobne z vasi letosni nabidky zaujala a urcite si ji poridim na doma, pro kluky. Tou dobou uz by je mohlo prestat bavit Drako, takze se na Takenoko moc tesim.:-)Holt Mage Knightem petileteho kluka neohromite :-)

8.3.2012 19:52:39 | Upraveno autorem (porovnej)

Je fakt příjemná...
Ze začátku mi přišla rodinná (náhodná) až moc, ale když to člověk akceptuje, je to prostě taková pohodová hra... Určitě pořídím do klubu, až ji vydáte...

8.3.2012 21:32:30

Má své mouchy
Máme už nahráno docela dost her a celkově se mi zdají žrací karty jednoznačně nejvýhodnější a nejlepší na získání. Navíc když ještě tyto karty rozhodují v případě remízy, tak jsou dost silné. Mohlo to být daleko lépe vybalancované. Když je žrací karta se třema různýma bambusama za 6 bodů a třeba pěstovací karta, kde se musí vypěstovat 3 zelené bambusové palíčka na každém přesně 3 bambusy a je to za 7 bodů, tak je to jasný nepoměr, protože tohle je třeba ve 4 hráčích skoro nemožné.
Další věc je ta, že pro pokročilejší hráče radí při dobírání karet už splněnou kartu odhodit. No jednou se nám už stalo, že před koncem hry takto hráč odházel skoro všechny karty, protože byly všechny splněné. Zkrátka mohlo tám být víc různých kombinací. Ale i přesto je to pěkná hra a baví nás.

4.5.2012 07:34:49

hraní s prckama
Včera večer jsme hráli já s dcerami, je jim 8 a 4 a i ta malá vydržela u hry až do konce, i když jsem za ní hrál vlastně já.

15.5.2012 10:31:54

Dnes na Palubě
Vyzkoušeno a hned po první hře říkám: Palec nahoru. Krásné zpracování, jednoduchá pravidla. Souhlasím s názorem, že "zahradnické" karty jsou hodně nedoceněné - s ohledem na body "žracích - pandích" a "políčkových" karet.
Ale jinak dobrá oddychovka, u které není potřeba extra hodně přemýšlení a pro děti tp bude super zábava.

7.11.2012 23:31:52

Vo dvojici
Prosím vás ako táto hra funguje vo dvojici? Že by som hral len ja s dcérou. Alebo takto sa opýtam. V akom počte je to najlepšie hratelné resp. má počet hráčov vplyv na hru? Dík.

8.11.2012 08:26:10

spring
Vyhodou Takenoka je, ze se da pekne hrat v jakemkoliv poctu hracu. Ja ho treba se zenou hraju ve dvojici dost casto a jde to pekne...

8.11.2012 11:49:22

springb
ve dvou v poho, ve třech taky v poho atd.

8.11.2012 22:08:09

Nevyrovnanost
Mně přijde hra celkem vyvážená. Ano, pandí úkoly jsou líp hodnocené, ale na druhou stranu, ty úkoly za vás nikdo jiný nesplní a musíte s pandou užrat přesně to, co je na kartě, což vás samo o sobě stojí dost tahů.

Zahradnické úkoly jsou sice možná na první pohled hůř hodnocené, ale pěstují všichni (a to i na sousedních polích, takže rychleji) a když hrajete chytře, mohou vám hodně přispět ke splnění úkolu. Navíc pokud je to úkol s hnojením nebo ohradou, je dost lehké ho splnit.

3.3.2014 00:08:06

BugHer0
U zahradníka je problém, že pomáháš ostatním s pandími úkoly tím, že jim pěstuješ krmivo, takže pokud máš smůlu, tak ti dycky akorát požerou to, co sis pracně napěstoval. Navíc tím pomáháš i ostatním zahradníkům. Zatímco u pandy nejenže "sklízením" nepomáháš se zahradnickými úkoly, ale navíc ještě blokuješ ostatní pandy, které by taky chtěly jíst.

3.3.2014 09:31:41

Počet hráčů
Jinak nevím, kdo tu edituje profily, ale pokud vím, tahle hra je max. pro 4 hráče. ;-)

3.3.2014 21:15:23

BugHer0
Pravda. Možná to je myšleno i s prostorem pro kibice :D

3.3.2014 21:33:24

Nevyrovnané úkoly
Bohužel po mnoha hrách jsme zjistili, že hra není tak moc doladěná, jak se všude opěvuje. Jsou tu tři typy úkolů - stavění zahrady, žraní pandou a růst bambusu. Již po dvou hrách jsme zjistili, že úkoly na stavění zahrady nemá skoro vůbec cenu řešit. Za prvé, je na náhodě jaké políčko si vezmete (šlo by vyřešit, že políčka by byla odhalená, a hráč si mohl brát políčko podle sebe), Koncept na několik kol s přikládáním zavlažením apod vám zmaří hráč jedním přiložením. V podstatě nikdy se nám nepodařilo splnit víc než jeden tento úkol za hru. Navíc bodový zisk oproti druhým úkolům s nakrmením pandy nebo růstu bambusu je hodně malý na to jak se člověk nadře. Každá hra pak vypadala tak, že se braly jen úkoly na růst bambusu, je to nejjednodušší, protože panda není nikdy schopna takové množství bambusu požrat, jako jste vy ho schopni vypěstovat, nikdo vám tak úkol nemůže moc mařit a bodový zisk je jasně nejvyšší (tady by mělo smysl, po splnění úkolu bambus sklidit a začít od začátku). Hra je graficky nádherná, herně pěkná, ale přišla mi nedodělaná.

3.8.2014 13:02:31

Nevyrovnané úkoly
No já mám po několika hrách pocit, že právě úkoly na růst bambusu jsou nejtěžší a růst zahrady zase docela lehký. Nehrajete např. něco špatně? Třeba pohyb zahradníka - může jen rovně, tedy jen šesti směry. Nedostane se na jakékoliv políčko, takže nemusí ani pěstovat, co zrovna potřebujete. U políček zahrady si zase vybíráte jedno ze tří, tam se ta náhoda dost omezuje. Koncept se zavlažením asi trochu nechápu, jak to může soupeř pokazit? Jako jo, může na určitou trasu přiložit sám, takže jakoby jeden vlastní tah asi přijde vniveč. Nezapomeňte, že bambus roste tam, kde je voda.

3.8.2014 17:45:40

Nevyrovnané úkoly
Co se týče těch úkolů na tvoření zahrady, tak znám spoustu hráčů na netu, kteří patří mezi špičku, že hrají právě tímto způsobem. Ostatní hráči vlastně vůbec nemají tušáka, co má hráč za lubem, jen si nechává tvořit zahradu od ostatních a sbírá zavlažovací panely, občas nějakej úkol samozřejmě splní, a potom na konci všechn zavlaží a udělá pět úkolů najednou, vlastně bez snahy.... to spíše pandí úkoly jsou nevyvážené, s tím souhlasím, ale je to jen kvůli tomu, že téměř nikdo nehraje dle oficiálních pravidel, ve kterých je výslovně napsáno (doloženo i FAQ), že když už máš s pandou sežrané nějaké bambusy, tak si nemůžete vzít žádný z úkolů pandy, který už vlastně máte splněn.... osatně stejně jako u ostatních úkolů...

3.8.2014 21:23:31

Nevyrovnané úkoly
Pandí- žrací úkoly jsou podle mě hodnoceny na první pohled výš proto, že je to jediný úkol, který si musím nahrabat pouze já. U ostatních se často stane, že hráč s úkolem nevědomky pomáhá, nebo už je hotov při vytažení úkolu.
O oficiálním pravidlu z příspěvku níže slyším poprvé. Stejně si člověk nemusí líznout ten úkol, který potřebuje. A jak se zbaví bambusů, které třeba snědl třeba při zarovnávání výšky bambusů?

4.8.2014 13:45:40

...
SMAZÁNO. ZAVÁDĚJÍCÍ

4.8.2014 20:44:20 | Upraveno autorem (porovnej)

Mystifikace
Kdo to hraje tak, jak píše matewr84, hraje podle špatných pravidel... a v FAQ ani v ofiko pravidlech navíc nic o tom, že by některé akce bylyza určitých podmínk zakázané, není.

http://www.jybe.ch/faq/takenoko_faq_eng.pdf

Hra samotná i pravidla jsou dost prostá. Jediný háček je v FAQ, které oproti pravidlům říká, že v pokročilé variantě se zahazují i splněné úkoly Pandy - což je ale špatně, protože to pak může vést k nekonečnému cyklu tahání nových úkolů. Že nelze žrát, pokud člověk nemá úkol, nikde napsáno není.

Imho to nedává smysl a tak hrajeme s pokročilou variantou z pravidel - zahazují se jen karty úkolů navázané na stav zahrady, tedy pěstování a políčka. Odhazování pandy nedává smysl, protože spolu se splněním úkolu jdou pryč i sežrané kousky, nejsou to tedy "bezpracné body" jako v případě ostatních druhů úkolů.

6.8.2014 15:06:08 | Upraveno autorem (porovnej)

Mystifikace
Mno když máte nažráno, co se dá dělat, hrajete to (takticky) špatně.

Ten, kdo má od každého druhu dva kusy a nemá u sebe kartu s úkolem na žraní, má prostě problém. Nekonečný cyklus nevznikne, protože po prolíznutí všech žracích úkolů zbývají ještě úkoly na zahradu a bambusy.

6.8.2014 15:43:08

Zrani
Jak nazrano? Vsak sezrane bambusy se vyhazuji, tak jak muze mit nazrano? Co tim pojmem myslis? Jo uz chapu, ze by jako zral dopredu aniz by mel zraci pandu. To je ale blbost. To jedine kdyby mu padla kostka ze ma nec sezrat, jinak je to jako stavet zahradu a bambusy a nemit na to karty. Pochybuju ze by to tak nekdo hral.

6.8.2014 17:15:16 | Upraveno autorem (porovnej)

Kde to teda je v těch pravidlech? ;-)
Už jsme řekl, to co tu píšete není ani v pravidlech (oficiální verze z BGG), ani v FAQ (1.5). (já jsem to nenašel)

"má prostě problém" tahle věta demonstruje jaká je to blbost, protože takovou situaci by žádný soudný herní designér prostě nedovolil. Zrovna Takenoko je navržena jako hra lehčího typu a tam možnost, že by hráč udělal hrubou chybu, která ho odstaví od velké části hry, prostě nemá co dělat.

Skyfire: Oni tu neřeší jestli to tak někdo hraje, ale jestli je to proti pravidlům.
Jinak si uvědom cílovou skupinu téhle hry, ne všichni jsou schopni takhle uvažovat. Pár lidí se kterýma jsem to hrál to tak občas udělalo (nažeru se do zásoby, než si vezmu úkol).

6.8.2014 17:20:30 | Upraveno autorem (porovnej)

...
http://www.antoinebauza.fr/?p=2262
odkaz na oficiální faq, na které odkazue sám autor na svých stránkách...
cituji:
• When a player draws an objective card that is already fulfilled by the current game state,
it is discarded (that includes Panda objectives)

a cituji pravidla:
Pokud si hráč dobere novou kartu úkolu a tato obsahuje úkol, který je již díky
rozložení na hrací ploše splněn, hráč tuto kartu úkolu zahodí a dobere si novou
kartu s úkolem libovolného druhu.

je pravda, že je to tam napsáno trochu zavádějicně (nevím jak je to v originále), ale není tam řečena žádná výjimka. Ale to je jedno, hlavní je vyjádření autora... a navíc je to i logické z hlediska designu hry... vždyť by to bylo strašně nevyvážené, hráč by se celou hru nemusel zabývat vůbec braním úkolů pandy, a jenom by zarovnával zahradu za účelem plnění a ničení jiných zahrádkářských úkolů a pak na konci hry by si nabral úkoly pandy a měl by jistotu že je splnil. Jak napsal zruda... je to právě o taktice a málokdy se hráč dostane do zacyklení... samozřejmě s dětma to takhle hrát nemůžeš, tam se vůbec pravidlo pro pokročilé ani neaplikuje... v každém případě záleží na skupině, my jsme to taky hráli takhle a bavilo nás to, jen po čase nám to začalo připadat nevyvážené, tak jsme se jukli na ofiko stránky, tam jsme našli tohle pravidlo a hned jsme ho začali používat a musím říct, že je to mnohem zajímavější a strategičtější :-)

6.8.2014 19:28:15 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Settlers: Zrod impéria - Atlantida CZ + obaly
Settlers: Zrod impéria - Atlantida CZ + obaly
Akt. cena: 1999 Kč
Končí za: 11 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas