Suburbia - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: budovatelská, ekonomická
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Bezier Games
Lookout Games
Autoři: Ted Alspach
Rok vydání: 2012
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Překlad pravidel

JoshuaGrey se mě ve zprávě ptal, jestli nemám k dispozici česká pravidla. Ta sice nemám a anglická mi přijdou jasná, ale pokud by tu o ně byl zájem, možná bych byl ochotný je přeložit.

A hodím sem i rychlé shrnutí, které jsem pro něj z hlavy sepsal, když už jsem se s ním dělal. Třeba někomu k něčemu bude. :)

Při přípravě vybereš náhodně podle počtu hráčů tolik hexů, kolik máš napsáno na podložce. Nemám ji u sebe, ale u A a B je to jasné, je tam jedno číslo (např. 18). U C je to trochu složitější, tam jsou 3 čísla ve sloupečku. Je to kvůli tomu, že do prostřední části hromádky se zamíchá karta konec hry - takže budeš mít dejme tomu 9, 9+1 a 5. Normálně z toho pak uděláš jednu hromádku. Když se pak vytáhne konec hry, dohraje se kolo a pak se zahraje ještě jedno celé od začínajícího hráče.

Jinak při přípravě každý dostane 15 dolarů, suburbs, park a továrnu, plus věci ve své barvě. Ze dvou tajných cílů si vybere jeden. Z hexů z hromádky A se udělá nabídka a podle počtu hráčů se udělají veřejné cíle.
V každém tahu hráč v podstatě vždycky koupí jednu kartičku. Buď ji vezme normálně z nabídky (za její cenu plus cenu podle pozice, pokud ji bere více zleva), nebo si vezme něco místo ní (jedna ze startovních karet, investice), v tom případě pak jednu kartičku z nabídky vyhodí, aby se posunula (opět zaplatí cenu za pozici, pokud ji nebere úplně vpravo). Případně si můžu vzít kartičku rubem nahoru jako jezero (jednorázově dostanu 2 dolary za každou sousední kartičku).

Když umístím kartu do svého města, dívám se nejdřív na ni doprava nahoru a upravím si podle ní jednorázově zisky a reputaci. Potom se podívám na ni dolů, pokud tam má nějakou funkci (například +1 zisk za sousední zelené), a tu vyhodnotím. Potom se podívám na všechny sousední, jestli je nějak ovlivnila. A potom se podívám na všechny ostatní ve svém městě (například pokud dostávám peníze za všechny zelené). Některé se dokonce týkají i měst protihráčů, takže ty si taky musím sledovat, pokud něco takového mám. Princip je prostě takový, že karty se ovlivňují i potom, co jsou položené, ne jen v tahu, kdy je pokládám. Vznikají tak synergie. Platí to i pro jezera, pokud něco stavím k už položenému.

Investice fungují tak, že znovu zaplatím cenu kartičky, dám na ni žeton a zdvojnásobím tím její efekty. Efekty sousedních se tím znovu nezapočítávají, pořád je považována jen za jednu stavbu.

Na konci tahu si podle svého zisku vezmu peníze, potom si podle své reputace přidám body (populaci). Pokud tím překročím červenou čáru, snížím si zisky a reputaci o 1.

A to je všechno, jestli se nepletu. Důležité jsou snad už jen významy slov na jednotlivých kartách - "adjacent" je sousední, "each of your" je za každou tvoji a "every" je za kteroukoli u tebe i u soupeřů. Na cílech může být ještě "lowest/fewest" - nejmíň; "highest/most" - nejvíc; a "contiguous" - souvislý (u jezer nebo šedých budov).


14.4.2015 12:37:50

pravidlá
pustil som sa do prekladu, najskôr bude iba textový a potom, keď prebehne nejaká pravopisná korektúra - či nejaké protesty ku prekladu - tak potom to skúsim plesnúť aj do grafiky...

28.8.2015 19:34:00

Vybíráme z Bazaru

Euthia CZ - LPT II + Expanze (kompletně vše, nové)
Euthia CZ - LPT II + Expanze (kompletně vše, nové)
Akt. cena: 7100 Kč
Končí za: 11 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas