Steam: Rails to Riches

xxxxxxxxoo hodnoceno 27x (Seznam vlastníků)

Steam: Rails to Riches - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 6
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Divoký západ, Vlaky
Herní kategorie: desková hra, dopravní
Čeština: není
Vydavatelé: Mayfair Games
PHALANX
Autoři: Martin Wallace
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

railroad tycoon alebo steam

zdar,mohol by mi niekto poradit,ci sa mi oplati kupovat steam,ked mam doma RRT?su to podobne hry alebo uplne odlisne?nerad by som ju totizto zbytocne kupoval,keby to malo byt skoro to iste ako RRT.
16.6.2009 23:05:38

RRT a Steam
ono je dosti osidne mit takhle dve v podstatne podobne hry, tematicky navic shodne. Z vlastni zkusenostzi pri vlastnictvi podobnych her (napr. Tikal, Mexica nebo Puerto Rico, Goa) vim, ze jedna dycky dostane prednosta u druhe ztracim duvod ji vytahovat, takze pak zapadne a je k nicemu. A pochybuji ze si nekdo rekne - hele, tady ty vlaky stoji tohle a tohle, zatimco v tehle hre tohle a tohle, takze ted si zahrajeme tuhle hru, at platime na chvili necim jinym. Zitra si zahrajeme zase tamtu. Podstatne dycky bude, ze budete chtit hrat vlackovou hru a sahnete proste po te, co bude bavit vice nebo kterou budete mit radeji.

17.6.2009 08:13:15

RRT
Nevím, podle mě to nemá smysl ... pokud chceš vláčkovou hru, tak pořiď spíš Chicago Express - taky tam jsou vláčky, taky tam jsou akcie, taky se staví trať (zboží se nevozí), ale jde o něco úplně jinýho a je to super :-)

Já jsem vláčkovej maniak a do Steamu asi nepůjdu - malá mapa, výrazně "hnusnější" zpracování a prakticky to samý ... Co jsem tak slyšel, tak pravidla mají být propracovanější a složitější než u RRT ... ale spíš bych si nejdřív zkusil zahrát Steam s komponentama RRT a pak až uvažoval o nákupu, když to bude stát za to ...

A možná bych ještě raději stáhnul z BGG nějakou fanouškovskou mapu pro RRT, vyrobil a hrál dál RRT .... a nebo pořiď Evropu do RRT :-)

17.6.2009 08:47:58

Srovnání
Já ti moc srovnání nedám, RRT budu mít teprve v červenci. Ale třeba pomůže srovnávací tabulka na http://www.boardgamegeek.com/filepage/40021

Výhody Steamu jsou minimálně dvě - nemá megalomanskou mapu (místo toho nabízí vybalancované 2 mapy pro odlišnépočty hráčů) a hlavně je možné použít mapy prodávané k Age of Steam. A předpokládám, že Mayfair bude později prodávat mapy také pro Steam, na což se těším. Na BGG najdeš fůru diskusí právě na téma "mám AoS, mám jít do Steamu apod.". Pokud chceš mít jen jednu vláčkovou hru, je dle mého jedno co si vybereš. My maniaci koupíme všechny 3 :)

Na grafiku kálí pes, mě osobně přijde RRT naprosto přeplácaný a přeprodukovaný :) Ale stejně si ho pořizuju :)

17.6.2009 08:56:40

Chicaco Express
No to by mi ale právě chybělo - to vození zboží! To je dost odlišná hra řekl bych (čímž neříkám špatná!).

17.6.2009 08:57:32

Ringo
Tomu co píšeš moc nevěřím. Alespoň to tak není v mém případě. A když se podíváš na diskuse fanoušků vláčkovejch her (včetně těch 18xx) tak zjistíš že to mastí všechno :)

17.6.2009 08:58:46

Richmond
no, 18xx jsou spíše hardcore ekonomické hry než klasické vláčky. Jednu dobu mě hodně lákaly, ale většinou se hrají kolem 4 hodin, což by můj mozek asi neunesl, už takhle mě vyšťaví partie Indonesie :)

17.6.2009 09:09:56

sydo
Jo, 18xx mají navíc prvek podílů v akciovkách, kterých je tam hodbně (velké plus minoritní), ale prostě jsou to vláčky :)

17.6.2009 10:14:59

Richmond
Rád bych po čase opět otevřel tuto diskuzi. Obracím se na Tebe Richmonde jako na vláčkového odborníka, protože čas uplynul a snažím se doufat, že RRT jsi koupil, vyzkoušel a můžeš tedy zasvěceně pohovořit o rozdílech, případně udělat srovnání.

Já jsem měl RRT, vyměnil jsem ho za RoW a je to u nás jedna z nejoblíbenějších her. Prostě vláčky nás chytly. Takže jsem uvažoval i nad Steamem případně Age of Steam.
Pátral jsem na BGG a tak nějak jsem pochopil, že se vlastně ve všech případech jedná o jedinou hru jediného autora, který se asi snaží v různých verzích vytáhnout některý z prvků, který v jiné verzi potlačil. AoS podle toho vypadá jako tvrdá obchodní strategie, RRT jako lehká vláčková hra pro širší publikum a STEAM jako něco mezi tím - navíc se dvěma druhy pravidel, aby se lidi mohli v téhle univerzální hře přiklonit buď k památce AoS nebo ke svižnému tempu RRT.

Moje otázka zní: Pochopil jsem to vztah těchle her správně? Nebo jsem zcela mimo? A vyplatí se mít doma obě dvě, potažmo všechny tři?

Samozřejmě uvítám názor kohokoliv jiného, není to otázka čistě na Richmonda :).

Díky za info :)

7.4.2011 10:04:22 | Upraveno autorem (porovnej)

Tangram
Bohužel jsem RRT dosud nehrál :( Pouze četl pravidla (včetně AoS) a prolejzal na BGG srovnávací recenze. Ale myslím, že jsi to vystihnul pregnantně ty rozdíly :) AoS je jednoznačně nejnesmiřitelnější vůči hráči, tam se trestá každá chyba. Steam ve své standard podobě se mu blíží, není tam v podstatě žádná náhoda. Základ Steamu je fajn, byť i zde je té náhody minimum oproti RRT. RRT jak jsem pochopil má té náhody trochu více (karty, doplňování zboží ve městech). Jenže ke všem hrám vychází rozšíření s možností kupovat akcie (hodně zjednodušené) a tak bych se pohyboval na tenkém ledě, pokud měl soudit hry včetně nich. Můj názor je, že se vyplatí mít jen jednu z těch her a k ní kupovat mapy/rozšíření. Kdyby vyšel ten reprint Aos dříve, určitě bych šel do něho, protože k němu je obrovské množství map a prostě je to kult :)

Asi jsem ti moc nepomohl, ale třeba tu jsou další, kteří mají jiný názor nebo dokonce hráli všechny 3.

7.4.2011 19:37:36

Vybíráme z Bazaru

Vládci podzemí - festival
Vládci podzemí - festival
Akt. cena: 200 Kč
Končí za: 5 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas