Steam: Rails to Riches

xxxxxxxxoo hodnoceno 27x (Seznam vlastníků)

Steam: Rails to Riches - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 6
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Divoký západ, Vlaky
Herní kategorie: desková hra, dopravní
Čeština: není
Vydavatelé: Mayfair Games
PHALANX
Autoři: Martin Wallace
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

První dojmy

Takže jsme se konečně dopracovali k první testovací partii. Hráli jsme ve 4 mapu severozápadu USA + přilehlé Kanady, tedy mapu určenou pro 3-4 hráče. Použili jsme pravidla pro Basic hru.

Výklad pravidel trval poněkud déle než normálně, přeci jen je to naše první vláčková hra. Nejtěžší bylo vysvětlit princip ukazatele příjmu (a že tedy ty peníze zde fungují malinko jinak) a kupodivu přesunu zboží. Přesto si myslím, že pravidla jsou napsána docela srozumitelně.

Principem hry je získat nejvíce vítězných bodů. V průběhu hry za peníze stavíte železniční tratě, propojujete města, převážíte zboží tam, kde je pro ně poptávka po svých i cizích tratích, zlepšujete výkonnost svých železničních orů, zlepšujete samotná města (což znamená, že se tam objeví opět zboží k převozu) a menší města urbanizujete, čímž je v nich provádět export/import zboží.

V základní verzi probíhá pouze jedna dražba a to pouze v před prvním kolem. Pořadí v těch následujících kolech je pak již určeno čísly na akcích, které si hráči vždy na počátku kola vybírají.

Budování tratí je lahůdkové a vymyslet správné cesty určitě dává prostor pro správné logistiky :) Konkrétně na mapě SZ USA je vše drahé (velké množství hor a řek). Převoz zboží je vlastně jediná činnost, kdy hráč dostává peníze. Za převoz zboží totiž je možné si zvolit, zda počet tratí, přes které bylo zboží převezeno, bude transformován do VB nebo do posunu na ukazateli příjmu. V prvních fázích se každý hráč dostává do mínusových hodnot (je potřeba nejprve zainvestovat do tratí a lokomotiv), teprve od druhé půlky jsme se dostávali do výrazně kladných hodnot. Ovšem dovolím si říct, že i to je vlastně začátečnická chyb, dle mého by měl hráč ideálně končit s příjmem 0.

Ve 4 hráčích končí hra po 8 kolech. My to zvládli za 2 a půl hodiny, což bylo způsobeno především mým neustálým vysvětlováním :) Právě fakt, že se hraje v tomto počtu pouze 8 kol, znamená, že je mapa pro tento počet hráčů naprosto ideální! Nedovedu si představit hrát na jakkoliv větší ploše. (četl jsem zde poznámky o "pidimapě", což je skutečně mimo). Takto totiž dochází k neustálé interakci, souboj např. o Scranton byl doslova šílený :) Po 8.kole byla mapa zastavená cca ze 2/3.

Hru jsem vyhrál poměrně s velkým náskokem, což bylo hlavně způsobeno tím, že jsem měl načtená pravidla :) Ale i poražené hra neuvěřitelně bavila. Za sebe musím říct, že nevím, co by se muselo v dalších partiích stát, abych hře nedal teprve potřetí ve své deskovkové kariéře 10/10 (a to jsem hodnostil už 73 her). Jen moje zásada, že neboduju po první partii, mi brání dát 10 už nyní.

I vzhledem k pořizovací ceně se jedná skutečně o skvělý kousek.
Komponenty jsou výtečné (já navíc získal herní materiál pro 10 hráčů + 1 černé zboží navíc), herní plán oboustranný (druhá stran je mapa dolního Porůří a Porýní pro 4-5 hráčů).

Krom toho dostáváte k dispozici Basic a Standard hru, přičemž ta druhá nabízí ještě větší komplexnost (hráči např. draží v každém kole o pořadí, na počátku každoho kola si sami formou vydání akcií určí kolik peněz budou mít k dispozici každé kolo apod.).
Věřím tomu, že jde také o skvěle vylancovanou hru, ke které se budou připravovat další mapy a že na BGG hra doskočí do TOP10 a porazí i svého "taťku" Age of Steam :)

21.6.2009 19:40:33

resumé
Tak mám za sebou už 3 partie. Včera jsem zkusili i mapu dolního Porúří a Porýní ve 3 (tedy na začátku hry jsme umístili o jednu kostičku méně než je zvykem). Opět výtečná více nž 2 hodinová zábava. Vyhrál jsem pouze o jediný bod a to hlavně díky poslednímu kolu, kdy jsem dodal více boží než sýnáček :) Už jsem se rozhodl, že udělím potřetí v životě čistou desítku. A to i přesto, že třeba ke komponenátám mám určité výhrady (např. obrázky pro úroveň lokomotiv by mohly být určitě zábavnější). I basic verze nám postačí na velkou porci zábavy, děti to také neuvěřitelně baví. Prostě del mého kauf roku.

2.7.2009 17:02:43

to Richmond
No doufám, že ti to nadšení vydrží :-)

2.7.2009 22:22:12

Konečně
Konečně mám za sebou první partii ve třech, i když mám hru už pár měsíců. A velmi mile mě překvapila. Po přečtení pravidel jsem měl pocit, že to je překombinované, po první hře pravidla absolutně přešla do krve. Nakonec jsme skončili dva na stejných bodech, ale já měl menší příjem, takže jsem prohrál (to jen k těm poznámkám, že vysoký příjem je ke konci k ničemu :-). Ale ve dvou si tuhle hru moc představit nedokážu..

14.12.2009 11:21:47

to Eyron
To chápu, ve dvou to fakt moc nefungovalo, proto mám tu hru schovanou a čekám, jestli to ve víc lidech bude hratelný nebo ne ... Aspoň že jsem v tý krabici měl kupu dřevěnejch žetonků navíc....

P.

14.12.2009 11:29:47

Eyron
No pro 2 hráče je zde na ZH ke stažení mapa Sicílie s malinko upravenými pravidly.

14.12.2009 12:54:12

Sardinie
Díky moc, úplně jsem to přehlédl...

14.12.2009 13:26:34

Sardinie
Noj vlaatně Sardinie :) ale mám to pomotaný se Sicílií, kterážto mapa myslím taky je pro 2 hráče.

14.12.2009 13:48:17

Vybíráme z Bazaru

Brian Boru Velkokrál Irska
Brian Boru Velkokrál Irska
Akt. cena: 900 Kč
Končí za: 4 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas