Star Trek: Expeditions

xxxxxxxxoo hodnoceno 3x (Seznam vlastníků)

Star Trek: Expeditions - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: kooperativní
Čeština: není
Vydavatelé: WizKids
Autoři: Reiner Knizia
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

rbx
rbx - avatar

Prvni dojmy

jak jsem jiz rikal v pokecu o hre, tak komponenty jsou perfektni. Ze hry vyzaruje takove zvlastni kouzlo, ma charisma a kraasne smrdi :-) Podobne krasne mi smrdel prvni Ascension. Take jsem rikal, ze karty jsou docela mekke, ale polaminovane takovym zvlastnim plastickym laminem, ze kdyz je michate, tak to vydava takovy divny hvizdavy sexy zvuk, jako kdyz smrdlate hadrem stare vzorkovane igelitove ubrusy ve skolni jidelne :-) Hezky pocit:-)

Jak je znamo, tak hra je kooperativni a vychazi z posledniho velkeho Star Trek filmu, kde se dozvite, jak se vlastne dala posadka lodi Enterprise dohromady. Floutek Kirk, "live long and prosper" Spock, sexy Uhura a bazlivy dr. Mc.Coy. To jsou hlavni postavy, prezentovane clix miniaturami. Spolu s nimi jsou ty miniatury Enterprise a klingonskeho krizniku. Vse je krasne detaile nabarveno, chybi jen shade a drybrush :-)
Clix znamena, ze v otocnych podstavcich figurek je vysec a v ni se toci az 12 ruznych charakteristik dane miniatury. Zasah do trupu Enterprise? Posun kolecka doprava, tedy snizeni stitu, ucinnosti zbrani atp. Takto to maji vsechny. Uzdraveni? Posun doleva, jedoduche, proste.

Ve hre jde o to, ze Enterpise leti k planete Nibiu, zajistit podpis smlouvy pridruzujici planetu k Federaci, Na orbitu ale narazi na Klingony, kteri se snazi presvedcit tamni vladu, aby smlouvu nepodepisovala. Take rozdmychavaji vasne a lide se zacinaji bourit a hrozi obcanska valka. V neposledni rade je problem s tamnim ekosystemem a hrozi, ze planeta zkolabuje. Toto jsou tedy tri zakladni plochy, kde budete muset uspet pri sve misi na Nibiu. Politika, Obcanska valka a Ekosystem. K tomu souboj s Klingony na orbitu a neuprosny cas, ktery vas deli od priletu klingonske flotily.
Tyto tri vetve jsou zobrazeny na ciselnych stupnicich, kde zacinate na nejhorsim stavu a snazite se dostat do maximalne plusovych hodnot. V teto hre tedy nejde pouze o to, ze vyhrajete, ale JAK vyhrajete. Muzete vyhrat s mizernym vysledkem, ze se planeta pripojila ke Klingonum, ale aspon vam nevyhlasila valku. Vitezstvi je urceno nejen body, ale i slovnim hodnocenim na kazde z ciselnych stupnic. Samozrejem, ze pokud prijdete o Enterprise, hra okamzite konci.

Na hernim planu je videt orbit se dvema lodemi, samotnou Enterprise pro akce na jeji palube a povrch planety, rozcleneny na zony. V techto zonach jsou rozprostreny event a mission karty, samozrejme rubem nahoru a vsechny stejny rub. Zacinate vsichni na lodi a zacinajici hrac si lizne kartu Hvezdne datum :-), ktera urcuje pocet hracovych akci pro toto kolo a okamzity event/eventy. Jsou zde totiz tri pole a bud resite pouze prvni, nebo prvni+druhe, nebo vsechny tri. Zalezi na obtiznosti, kterou si na zacatku zvolite. Jakmile probehne onen event, mate tedy nejake akce, ktere je treba utratit. A to jsou treba beam down, beam up, utok na Klingony, navsteva bliciho koutku (sickbay :-), brani predmetu, liznuti energize karty (karbonizujte uhlohydraty!! :-) atp. Nektere akce jdou vykonavat pouze na lodi, jine na planete. Udelate co potrebujete a hraje dalsi hrac.

Dulezite jsou mission karty na planete. Jakmile se dostanete = beam me down! :-) na planetu, do sektoru s kartou rubem nahoru, tak ji otocite. Pokud je to mission karta, tak si vezmete vrchni kartu z dane kupicky (jsou tri, podle trech hlavnich plotu, viz vyse). Karta je oznacena a obsahuje nejaky pribeh, challenge, ktery je potreba splnit a vysledek. Challenge jsou tri druhu a lisi se barevne. Stejne barevne jsou oznaceny i vlastnosti hrdinu ci posadky (v jednu chvili jsem kolem sebe mel sedmiclennou bandu StarTrek poskoku :-). Je hezke, ze kazdy hrdina je diky hodnotam na clix kolecku a diky svym vlastnostem specializovan na neco jineho, takze musi spolupracovat. Ja treba jako Kirk umel prenaset cleny posadky k libovolnym hrdinum. Date dohromady vsechny sily co mate, hodite dvema sestistenkami a porovnate s hodnotou ukolu. Pokud mate stejne a vic, je vyhrano. Ale POZOR! Zde zalezi i na tom, o kolik navic jste vyhrali. Podle toho totiz hra urci, v jake vetvi se budete dale pohybovat a tudiz jaky bude bodovy zisk na konci. Pokud se treba z karty 1 dostanee na kartu 2B, tak uz nemate moznost se dostat na kartu 3A, protoze ta je ve vetvi pod 2A. Je to klasicky strom.
Timto stylem se snazite ve vsech trech okruzich splnit treti uroven, neprohrat bitvu na orbitu a to vse jeste za dany cas, ktery vam ukrajuji karty Hvezdne datum.

Z deniku kapitana, hvezdne datum 2236.
Live long and prosper! Louci se Spock Siaron.

Zaver: ta hra me prinutila se jeste jednou kouknout na onen dil Startreku. Diky tomu jsem si to paradne uzil, protoze je to i o atmosfere. Pokud nekdo bude hrat tuto hru jen tak, ze bude pocitat cisla, tak to si muze zapnout Excel. Pro tyhle ldi ta hra neni. Neni to dlouhe a rozhodne to neni snadne. Nam v pulce hry pekne teklo do bot a to byla zakladni obtiznost, na tu nejvyssi to bude fakt drina.
Takze beru na Warcon! Jsem Kirk a hledam dalsi cleny posadky! :-) Energize me! Bzzzzzz.... flop!
27.7.2011 03:52:02

to rbx
Ty me nicis, vypada to na same hry, ktere me lakaji. Rad bych rovnez vyzkousel :-[ Jak to na tom Warconu zvladnu? :-D

27.7.2011 07:33:26

rbx
Na Warcon se nedostanu :(, tohle už radši ani nečtu, protože bych to taky chtěl :(.
Hm, tak jsem to nakonec stejně přečetl, jsem ztracen :)

27.7.2011 07:57:08

kapitane
porucik Loser se hlasi do sluzby

27.7.2011 08:42:25

rbx

tangram
Kdyz jsem nad tím tak přemýšlel, tank to mají fakt perfektně rozjete. Hrací plan je univerzální a jde použit pro jakoukol misi na jakoukoliv planetu. Stačí vydat rozšíření s jinou postavou, jinou planetou a jinou zápletkou a hotovo. Ne nadarmo se to jmenuje Expeditions v množném čísle. Nebo vydat miniplan s měsícem a rozšířit tak herní plochu... moznosti je dost.

27.7.2011 08:59:06 | Upraveno autorem (porovnej)

rbx
oblekam svuj piss-proof skafandr a muzu hrat bez omezeni, drzte mi misto u stolu!

27.7.2011 09:26:30

rbx

Loser, Vojta a Sydo
ok, posádka lodi Enterprise je kompletni. Teď jen kdo z vás bude Uhura :-))

27.7.2011 09:35:06

rbx
a to si jako hodil pres palubu spocka Siarona? :) Die long and painfully ! :)

27.7.2011 10:04:33

rbx

Spock Siaron
vcera zbaběle zdrhnul před koncem naši mise na intergalakticky bus na Kladno, takže zradil svého velitele. Čekal jsi něco jiného ušatče? :-)

27.7.2011 10:08:51

rbx
Potreby Siarona, prevazuji na potrebami vetsiny, mensiny nebo jineho jednotlivce :)

27.7.2011 10:15:37

Uhura
Ja jsem ze vsech asi nejvlasatejsi, takze se budu jako baba vyjimat. :-D Jeste by se to chtelo trochu opalit, ale to uz nestihnu...

27.7.2011 10:21:31 | Upraveno autorem (porovnej)

vojto
te kdyz tak necim namazem :D

27.7.2011 10:23:29

to loser
Jenom ne cokoladu, to neni ma oblibena pletova maska...

27.7.2011 10:25:34

Vojta
Napada me jeste jedna substance, ktera by te ztmavila, ale ta cokolada je myslim prijemnejsi :) jestli je volny Spock, tak jsem to ja!

27.7.2011 10:59:13

druha hra...
Ja sem spis zvedavy na tu druhou hru, kterou maji wizkids vydat...fleet captains

27.7.2011 11:12:07

sydo
Ty asi myslis blato, ze? ;-)

27.7.2011 11:14:38

sak007
Jo, ta vypada tez pekne, ale budou mit podle me konkurenci v Battleship Galaxies, zvlast kdyz jsou ty lode ve FC nenabarvene.

27.7.2011 11:22:04

role
tak ze zrovna ja budu doktor by me nikdy nenapadlo ale nakonec proc ne... prvni otazkou kterou se budu ve sve nove profesi zabyvat bude ztmavnuti kozniho pigmentu Vojty Uhuru

27.7.2011 11:22:33

rbx

Sak007
jo, Fleet Academy me take dost zajima, ale uz mene zajimava je cena, vychazi to pres 2000 :-(

27.7.2011 11:26:36

rbx
jak to nakonec vlastne dopadlo ? Rozstrileli jste toho warbirda ?

27.7.2011 11:30:39

rbx
cože, přes 2 litry? Dyť tam toho zas tolik není, viz. - http://www.boardgamegeek.com/image/1039847/star-trek-fleet-captains?size=large

btw teď jsem ještě narazil na ST Deckbulding game od Bandai.

27.7.2011 11:32:57

rbx

Beholder
protoze tech miniatur je tam 24. Jiny duvod me nenapada.

Siaron> nakonec jsme to dali naprosto bez problemu, mel jsi pravdu ze ten bodovy ziska v zaveru je velky. Tesim se na vetsi obtiznost. Ale Klingony jsme nerozstrileli.

27.7.2011 12:39:42

rbx
nj, ale Battleship Galaxies jich má jen o 4 méně, různé velikosti a namalované. Má sice 3x méně karet než ST, ale předpokládám, že tu cenu nedělají karty. No je to hodně divné.

27.7.2011 12:48:01

FC
Myslim, ze FC je sberatelska hra a ty jsou vzdy drazsi, tak asi proto.

27.7.2011 12:52:02

sydo
e-e...This game is also marketed as a non-collectible, non-blind product but will also be built upon the expandable board game model.

27.7.2011 13:01:16

FC
je sberatelska navic musi platit za licenci

27.7.2011 13:01:47

Vybíráme z Bazaru

Kōhaku
Kōhaku
Akt. cena: 109 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas