Shadows over Camelot: The Card Game

xxxxxxoooo hodnoceno 5x (Seznam vlastníků)

Shadows over Camelot: The Card Game  - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 7
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 20 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: karetní hra, kooperativní
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Days of Wonder
Autoři: Bruno Cathala
Serge Laget
Rok vydání: 2012
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

pravidla

Odehrál jsem s dětmi několik partií a vynořily se některé nejasnosti v překladu.

1. Pojem následující hráč - není tím spíše myšlena následující výprava?
2. Ruší karty Morgany pouze Merlin, nebo i odchod na výpravu?
3. Nejsme si zcela jisti významem Morgany č. 4 s otazníkem. Předpokládám, že se přičítá počet karet s otazníkem na jednotlivých výpravách, ale chtěl bych mít jistotu.
24.11.2012 20:15:44

pravidla
Taky jsme při hře měli nějaké nejasnosti ((o:
1. určitě ne, proč by mělo.
2. I odchod na výpravu - je to přímo v pravidlech u Morgany (str.12)
3. přičítá otazník - tzn. výsledná hodnota otazníku ve výpravě je tolik, kolik otazníku ve výpravě je. Takže může přidat jen 1 nebo hodně (nevím kolik má každá výprava max. otazníků)

25.11.2012 10:39:11

Snoopyx
Začnu odzadu.
3. Morganu s otazníkem jsme dneska rozebrali, pochopili a je to jasné. Plně souhlasím.
2. Vycházím z českého překladu, na svoji znalost angličtiny se nemohu spolehnout. Na straně 12 je řeč o tichu mezi hráči, nikoliv o tom, kdy končí dodatečné efekty. Ale myslím, že je logické, aby odjezdem na výpravu končil každý efekt.
1. Asi jsem se špatně vyjádřil. Pojem následující hráč pro nás znamená skutečně následující hráč, tedy první hráč po tom, co zahrál Merlina. Podle mě je ale myšlen hráč, který pojede na následující výpravu.
Moje dcera chápe text na kartách doslova a už několikrát měla pravdu, ale tentokrát si myslím, že logičtější je mé vysvětlení :-)

25.11.2012 13:33:46

k 1.
v překladu je následující, ale předpokládám, že mělo být ...až příště hráč Odjede na výpravu...

25.11.2012 14:05:45

pravidla tafur
2) Ticho při kartách Morgany ruší karty Merlin a Odchod na výpravu (hráč řekne, na kterou výpravu jde a pak ticho končí). To je napsáno přímo na straně 12, jak napsal Snoopyx. Efekty karet se ruší po vyhodnocení výprav v kroku úklid - karty jsou odhozeny, nebo je u nich napsáno, kdy efekty končí.

3) Prostě je do všech výprav přidán další otazník.

1) Už jsem zjistil, že někteří hráči mají problém se ztotožnit s pojmem, že "následující hráč odjede na výpravu" znamená, že to může být kterýkoli hráč hrající po aktuálním hráči, který si jako PRVNÍ VYBERE ODJEZD NA VÝPRAVU. Takže v pravidlech tento výraz přeformuluji :-)

25.11.2012 21:10:10

Merlin
Ještě se vynořila jedna nejasnost. Týká se Merlina č. 5. Výprava je za určitých podmínek automaticky úspěšná, ale zároveň je výprava úspěšná jako obvykle. Znamená to, že hráči dostanou dvojnásobný počet mečů, pokud je vše splněno? Není to poměrně snadná cesta k velkému množství bílých mečů? Moc se mi to nezdá.
A to neuvažuji o tom, že se tam objeví Morgana s mečem navíc. Při troše štěstí následuje okamžité vítězství.
Asi to moc rozebíráme.

25.11.2012 21:16:57

cauly
Psali jsme příspěvek zároveň.
Ještě ad 3) Opravdu je přidán do každé výpravy otazník? Není to spíše tak, že se připočítá hodnota otazníku v dané výpravě? Přidaný otazník by znamenal spoustu bodů navíc. Například při dvou otaznících by to bylo pět bodů navíc. Nezdá se mi to.
V každém případě děkuji za překlad i odpovědi.

25.11.2012 21:27:18

tafur
Otazník u Morgan - ano, je to do všech výprav, stejně jako u ostatních Morgan s čísly. Není každý den pro rytíře posvícení!

Merlin 5 - výprava je automaticky úspěšná, tudíž se u ní nemusí ani počítat hodnota zvěstí. Není jednou úspěšná a ještě navíc automaticky úspěšná. :-) Takže se oboduje jen jednou.
Ale co se týče štěstí, asi by to rytíři potřebovali. Hráli jsme 3x a 3x zvítězili zrádci (někdy o chlup. ale zvítězili).



P.S. Doufám, že "následně nějaký hráč" jako náhrada za následující vyhovuje.

25.11.2012 21:53:22

Merlin
Znamená to, že výprava může být úspěšná i s méně kartami než 5, když je součet 11,12,13, a pokud je tam 5 karet a k tomu vychází součet 11, 12, 13, je taky úspěšná a obrazně dvojnásob, ale měče dostaneš jako obvykle. Samozřejmě je úspěšná při 5 kartách a součtu menším nebo větším než 11, 12, 13.
Připočítává se otazník, a při 2 otaznících jsou 4 body navíc.

25.11.2012 22:03:17

cauly
a nechceš tam dát, to co jsem napsal níže?

25.11.2012 22:04:25

cauly
Merlina beru, důležitá je pro mě informace , že se nemusí počítat hodnota zvěstí. Nevěděl jsem si zkrátka rady s větou: Výprava je také úspěšná jako obvykle.
U Morgany se asi nechápeme. Pokud je Morgana s otazníkem zařazena do výpravy, měla by se v daném případě počítat jako karta s hodnotou 3. Stejně jako další dva otazníky. Tudíž se přičítá 9 bodů místo 4 (bez Morgany). Rozdíl je tedy 5 bodů. Navíc v pravidlech čtu, že se přičte hodnota vyznačená na kartě.
Já bych přičetl 2 body jako hodnotu otazníku v dané výpravě.
Je možné, že to myslíme stejně, ale z pravidel se to dá pochopit různě. Tak se raději ptám.

26.11.2012 17:28:05

tafur
Tak teď nechápu já.
Sám píšeš, že se přičte hodnota na kartě. A hodnota otazníku je X (X je určeno počtem otazníků na výpravě). Nebo je někde řečeno, že hodnota otazníku je 3? Ano, pokud rytíři na výpravu nešli i když už v ní jsou 3 otazníky a riskovali, že nepřijde Morgana, nepřijde Mordred a atp, tak asi mají trochu smůlu a zrádce si mne ruce.

A tady Bruno Cathala z BGG:
Otázka: If I have, for example, two "grail ?" cards on my grail quest (giving me 4 total grails) and the "Morgan #4 +?" card is in play. Do I now have three "grail ?" for a total of 9 or do I just add another 2 for a total of 6?

Odpověď: This Morgan adds one ? in each category in your example, this means that you now have 3 ? in grail category >>> 9 points !


P.S. A stejně tak, pokud bude v balíčku Morgana "?=1", tak se do výprav přidá pouze 1. Není to trochu kruté pro zrádce? :-)))))))))))))

26.11.2012 18:17:47

cauly
Mým problémem je, že mi angličtina příliš nepomůže. Proto se vrtám v češtině. Tak nějak jsem si to přeložil, ale ruku do ohně za to nedám.
Včera jsem uváděl příklad se dvěma otazníky na výpravě. Držel jsem se ho i dneska.
Jde o to, že pokud se Morgana stane součástí výpravy, zvedá hodnotu otazníku na 3. Hodnota se tedy příchodem Morgany mění, což mi přišlo nelogické. Připadá mi to jako dvojí trest.
Ale myslím, že mi Bruno Cathala odpověděl přesně na to, na co jsem se ptal. Přišlo mně sympatičtější připočítat 6 bodů za 2 otazníky plus Morganu. Ale Cathala jasně říká (aspoň jsem si to tak přeložil), že mám připočítat 9 bodů. Podřizuji se.
Díky :-)

26.11.2012 20:29:22 | Upraveno autorem (porovnej)

tafur
Přesně tak.
Žádné slitování s rytíři. Nemají lelkovat za pecí, ale vyjíždět na výpravy :-))
Někdo prostě hledá kdejakou skulinku, jak to rytířům ulehčit, ale na chudáka zrádce nikdo nemyslí!

26.11.2012 20:41:02

had

Morgana no.1
Kdyz je tato karta aktivni, lze zahrat akci odjezd na vypravu? Ja vlastne nevim, jestli mi to tazena karta umoznuje, jelikoz predchozi hrac muze byt zradce a typ karty si vymyslet.

1.12.2012 17:18:38 | Upraveno autorem (porovnej)

Morgana No. 1
Vše by vyřešila věta, že odjezd na výpravu v nepravou chvíli znamená automaticky neúspěšnou hlavní výpravu. Černé meče udělit podle daného typu karty a vedlejší výpravy počítat normálně. To je ale pouze můj návrh.

1.12.2012 23:44:30

Morgana no.1
Můžeš odjet na výpravu podle zvěsti, kterou řekne předcházející hráč. Pokud kecal odjedeš na výpravu, kterou řekl ne, která je tam doopravdy.

2.12.2012 10:25:31

Vybíráme z Bazaru

Nidavellir + Nidavellir: Thingvellir
Nidavellir + Nidavellir: Thingvellir
Akt. cena: 990 Kč
Končí za: 7 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas