Serenissima - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: undefined
Vydavatelé: Descartes Editeur
EuroGames
Autoři: Dominique Ehrhard
Duccio Vitale
Rok vydání: 1996
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

aké to je

Mohli by mi niekto napísať princíp, dojmi s tejto hry. ďakujem
19.12.2010 22:42:54

dobrá hra
Chtěl jsem napsat recenzi, ale lenost je hrozná věc. Tak snad vyjmenuji plusy a minusy, to by ti mohlo trochu napovědět:

+ nádherný hrací plán
+ spousta lodí, námořníků, zboží, vlajek...
+ mix obchodování, námořních hrozeb a válčení
+ skvělá komunikace mezi hráči - různé pakty,dohdy,smlouvy
+ není třeba válčit, stačí potenciální hrozba. Nakonci hry jsou plné lodě námořníků, pozvolna vyčkávající v přístavech, docela adrenalin
+ více strategií vede k vítězství (cenné přístavy vs. mnoho přístavů, mnoho lodí vs. vytížené lodě), jen tak rychle se hra neohraje
+ hra krásně odhalí skutečné vlastnosti manželky (přítelkyně) - jedna z mála her, kterou si i má polovička zahraje a rodinné ohledy jdou stranou, tuto hru nehraje proto aby si syn zahrál, ale jednoznačně aby mne pokořila

- relativně dlouhá doba přípravy a především balení hry
- herní doba cca 2 hod.
- umístění námořníci na lodích je peklo, někdoi strčí do hracího plánu a je zle
- ideální je hra ve třech, ve čtyřech je většinou Turek ten kdo se směje (má relativně vzdálené hlavní město a své teritorium od míst největších šarvátek)
- ke konci hry se poměrně dost prodlužují tahy jednotlivých hráčů. je třeba dobře počítat jaké zboží ještě stihnu odvést a kam
- zatím téměř vždy platilo pravidlo 2 se perou, třetí se směje
- pokud hráč který již nemůže vyhrát zvolí ke konci útočnou strategii spolehlivě zařízne potenciálního vítěze (syndrom nejslabší rozhoduje o nejsilnějším)

A rada na závěr. V této hře po dvou hodinách nevěřte nikomu !

20.12.2010 23:33:59

recenze
Recenze je ve fázi schvalování,tak vyčkej.

21.12.2010 14:20:00

názor na hru
Je to taková fajn obchodně-válečná hra. Hrajeme ji občas ze syny a u nás to má dvě fáze - nejdříve každý buduje a obchoduje, ke konci pak mohutně zbrojí a válčí.

21.12.2010 21:58:28

Perla medzi lodičkovými hrami
Súhlasím s Panzerom s tým, že väčšinu mínusov týkajúcich sa výhod slabších a nebojujúcich hráčov eliminujem dobrou diplomaciou a spoluprácou hráčov. V tej hre takmer nie je možné vyhrať bez výraznej diplomacie a jasných dohôd, ktoré potom občas niekto poruší.

Čo ja milujem na tejto hre je, že rýchlo a ľahko môžem meniť štýl hry z obchodníka na zabijáka, je tam veľká sloboda a môžem si pokojne voliť aj niečo medzi oboma extrémami. Ďalej je tam skvelý priestor pre hlbokú spoluprácu - ak niekto urobil hlboko podpásový ťah proti našim diplomatickým dohodám, vždy sme ho spolu dokázali zložiť.

Tvrdím, že v námorníckych hrách je práve pre slobodu v hraní a vo funkčnosti mechanizmov stále najlepšia. Ale pokojne mi oponujte :)

6.1.2011 10:01:58

Prales
Ano, změna stylu hry je v této hře naprosto perfektní. Např. v okamžiku kdy manželce zcela nevinně loďkou "proklepnu" jedinný přístav (podotýkám že i neúspěšně), okamžitě zapomíná že hra má být primárně o zavážení zboží a obsazování přístavů a byť je zrovna s přehledem ve vedení, do konce hry už jde jen po mně. V tu chvíli se jí mění cíle hry - tedy nikoliv vyhrát, ale pomstít se.
A dokonce i když mně napadne první ona, tak vždy z důvodu že kdyby to jako neudělala stejně bych jí údajně potom napadl já (což není pravda. Já hraju na vítězství :)

A ještě miluji obchody kdy s prstem na lodi plné námořníků (vždy si alespoň jednu takovou připravím) uzavřu obchod pro soupeře zcela nevýhodný a ještě ho donutím za něj poděkovat : Trochu mafiiánské praktiky, holt "ochrana" je drahá.

6.1.2011 11:51:56

dá se někde koupit?
Podle vašich popisů se mi zamlouvá čím dál víc, už to pomalu dospělo do fáze "musím ji mít":) ale co jsem se díval, tak u nás se nikde sehnat asi nedá, nebo máte někdo nějaký tip?

6.1.2011 12:37:24

zluda
Vydával to neboštík Eurogames, takže v obchodech v česku zcela jistě ne. Občas ji zahlédnu na nějakých zahraničních Eshopech.
Nebo zkus tady
http://boardgamegeek.com/geekstore.php3?action=viewitem&itemid=242762
Není levná (ani když ji prodávali nikdy levná nebyla) ale ten borec na BGG ji např. prodává za 35 + 9 Euro což je méně než za kolik se kdy prodávala.
Chce to hledat :)

Pokud jedeš na Zatrocon a chtěl bys, můžeš jí vyzkoušet.

6.1.2011 13:02:34

panzer
jojo na BGG jsem se koukal, ale jednak nemám moc důvěru k objednávání ze zahraničí a navíc se jedná o německou verzi:( budu muset ještě pohledat.

Edit: na Zatrocon bohužel nejedu, ale zkusil bych rád, tak snad na příštím:)

6.1.2011 13:21:46 | Upraveno autorem (porovnej)

Co ve 2 ?
Je to hratelné, nebo je člověk ochuzen jak třeba v civilizaci ?

6.1.2011 13:23:03

Lunitare
Hraji to nejčastěji ve 2 a baví nás to. Je to více o propočítávání tahů, protože na konci hry jsou většinou zaplněny všechny přístavy (až na hlavní města). Důležité je aby oba hráči měli hlavní město blízko sebe, tedy např. Benátky a Janov. Ve 2 odpadá syndrom dva se perou a jeden se směje a taky poslední neurčuje škoděním vítěze.
Trochu mi hra ve 2 připomíná studenou válku, je důležité udržet rovnováhu sil a stále hrozit.

Řekl bych že nejlepší je hra ve 4 pokud si dá někdo za úkol potrápit Turka (je trochu separován), potom ve třech hrají li hráči hodně diplomaticky (jak píše Prales), potom ve dvou (ve hře prakticky není náhoda krom výsledků bojů) - je to více o správné taktice a nejslapší je hra ve třech hraje-li některý z hráčů nediplomaticky, nebo ve čtyřech nechají-li hráči Turka napokoji.

A zmíním ještě jednu úplně jednoduchou úpravu pravidel, které hru ve 2 totálně zvedá - zboží nelze prodávat do vlastních přístavů. Pak se totiž i ve dvou hráčích z propočítávací strategie stávají diplomatické orgie :)

6.1.2011 13:39:24

Serenissima wargame
Přišli jsme čirou náhodou na variantu Serenissimy :o) Stačí vynechat z pravidel větu, že v přístavu lze nakupovat jen tolik námořníků, kolik je tam kostiček zboží, a je z toho docela solidní námořní wargame :o)
Otestováno ve čtyřech :o)

12.12.2011 11:57:52

Tygr
Jojo, byla to nečekaná řežba:) a nebylo to vůbec špatné - jsem zvědav jestli se to nakonec neukáže zábavnější než oficiální varianta:D

12.12.2011 12:17:54

2. edice
http://us.asmodee.com/ressources/jeux_versions/serenissima.php

http://boardgamegeek.com/boardgame/135281/serenissima-second-edition

28.1.2013 14:49:55

2.edice
a pisou snizeni hraci doby ze 4 na 2? Jak toho dosahli?

28.1.2013 20:29:21

zrychlení hry
Důvody zkrácení herní doby v nové edici jsou 2 zásadní:
1. Hraje se na 3 bodovací kola, přičemž karty šlechticů dokáží bodování urychlovat (ve staré edici je vždy daný počet hracích kol)
2. zmenšil se počet hracích polí na které je mapa rozdělena = rychlejší putování po mapě, rychlejší zavážení přístavů zbožím, častější konflikty)

4.9.2016 17:32:34

Vybíráme z Bazaru

Dominion CZ
Dominion CZ
Akt. cena: 650 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas