San Juan - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Období kolonizace
Herní kategorie: karetní hra, budovatelská
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Alea
Dino Toys
Rio Grande Games
Autoři: Andreas Seyfarth
Rok vydání: 2004
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

strategie Cechovní dům

Po několika partiích se mi zdá, že proti strategii stavět pouze produkční budovy a k nim Cechovní dům (na konci přidá po dvou bodech za každou z nich) prakticky není žádná obrana. To platí zejména tehdy, pokud dostanete Cechovní dům hned na začátku do ruky, ale celkem se vyplatí i na tuto kartu klidně čekat třeba až do posledního kola hry. Celá hra pak je jen o tom, jestli přijde (relativně velká pravděpodobnost, protože celý balík karet se za hru protočí i třikrát), nebo ne. Žádná jiná šestková budova a z ní vyplývající strategie nemá takový poměr náklady vers. bodový zisk. Jaký je váš názor? Mělo by smysl třeba dávat za Cechovní dům jen jeden a půl bodu za každou produkční budovu?
5.11.2009 22:13:08

Cechovní dům
No, řekla bych, že cechovní dům je téměř neporazitelný, pokud je dost brzo během hry postavena kovárna. Ale pokud někdo jede, že staví rychle málobodové karty, tak se síla cechovního domu ani nestačí projevit, protože hra brzy skončí a vyhraje ten, kdo zpravidla nemá ani jednu šestkovou budovu.

Ale strašně záleží, jak chodí karty:-)

5.11.2009 22:22:46

Pomníky?
Myslím že není bez naděje ani strategie Pomníků a Vítězného oblouku. Za náklady 3+4+5+6 získáš celkem 3+4+5+8 bodů a to ještě můžeš náklady snížit Kamenolomem o celkem 4. A případně Radnice přidá za každou z nich po jednom bodíku. Nevýhodou je, že máš zaplácnuté 4 sloty kartami, které se v celém průběhu hry nijak nevyužijí.

6.11.2009 10:17:05

reakce
Právě že bych řekl, že každá jiná strategie je v zásadě bez naděje. Vítězný oblouk mi přidá max. 8 bodů, a to jen když mi opravdu všechny pomníky přijdou a podaří se mi je postavit – čehož pravděpodobnost je malá. Navíc na jakýkoliv jiný účel je pomník „mrtvá karta“. Palác mi přidá 5, max. 6 bodů, každý další už jen velmi těžko. Radnice – dá tak max. 8 bodů, vic fialových budov mít těžko můžu, protože nějaké produkční mít musím a fialové jsou obecně dražší – těžko tedy to budu já, kdo partii 12. budovou zavře. Zato Cechovní dům je téměř jistých 20 bodů, zvlášť když stavím opravdu důsledně jen ty nejlevnější produkční (konec konců má barvírna indiga nejlepší poměr náklady vers. bodový zisk), produkčních budov je v balíčku hafo a jsou levné – žádnou fázi stavitele nemusím promrhat. A to ani nemusím mít Kovárnu. Zkrátka a dobře – má-li kdo Cechovní dům hned na začátku, není třeba partii vůbec hrát. Nemá-li, pořád se vyplatí na něj čekat až do posledního kola. I když se může stát, že nepřijde (jsou v balíčku jen dva), nebo ho někdo šoupne pod Kapli, tak pořád mi hra, kdy jen čekám, zda karta přijde a vyhraji, nebo nepřijde a nevyhraji, připadá dost plochá. Zajímalo by mě, zda máte podobnou zkušenost, a pokud ano, co s tím. Nějak zvýhodnit ostatní šestkovky? Nebo upravit Cechovní dům? Dávat za něj jen 1,5 bodu? Zkusím a uvidíme.

7.11.2009 15:22:40

Cechovní dům
Jenomže když stavíš nejlevnější produkční budovy (barvírna indiga), je problém naštosovat těch 5-6 karet, které potřebuješ na postavení cechovního domu.

Navíc ty pomníky, sloupy a spol. ti hodí body navíc, když vyložíš tu oranžovou budovu (nemůžu si vzpomenout, jak se jmenuje), co ti dáva +1 za každou fialovou.

Podle mě je klíčové strategii upravit operativně podle toho, jak ti chodí karty.

Už se mi párkrát stalo, že jsem sušila Cechovní dům od samého začátku a čekala a čekala, než dorazí nějaká rozumná (= levná) produkční, na kterou bych měla a než jsem ji vyložila, ostatní měli o 2-3 karty víc a já už náskok nedohnala ( hra končila, než jsem vyložila Cechovní dům, nebo jsem Cechovní dům vyložila, ale měla jsem strašně málo produkčních).

7.11.2009 16:36:34

taky mám
dokonce osobní zkušenost, že dům nakonec nepřijde... tak radši kartu nesuším, doufám, že dojde univerzita (to je bust!) a hraju podle toho co chodí.

7.11.2009 17:29:50

Cechovní dům
Nám se taky zdál Cechovní dům dost přeboostlý, tak jsme San Juan přestali hrát a začli hrát Race for the Galaxy (Dobyvatelé vesmíru). Není nad jednoduché řešení :-)

8.11.2009 10:28:33

kadaver
Také jsme od doby, co máme Dobyvatele vesmíru, na San Juan ani nesáhli. Přeci jen by to bylo jako zvyknout si na Rolls Royce a pak se vrátit k Trabantu. :)

8.11.2009 10:34:39

San Juan X Dobyvatelé
Dobyvatelé vesmíru mají pro nás obrovskou nevýhodu - nedají se hrát s barvoslepým (mým mužem). Tolik mé smutné konstatování.

8.11.2009 10:51:51

to Sodovka
V Dobyvatelích jsou barevně zakódované jen suroviny na kartách, což by se dalo poměrně jednoduše označit nějakými písmennými kódy, pokud by Ti nevadilo si trošku psát po kartičkách. Jinak je to opravdu vynikající hra a můžu ji vřele doporučit. A je podle mě mnohem vyrovnanější než San Juan.

8.11.2009 11:31:40

nebo
si kup plastové ochranné obaly na kartičky a vlož tam nějaké označení, napr. písmenká, nebo to napiš fixou rovno na ten obal. řešení za 20kč

8.11.2009 11:33:09

San Juan X Dobyvatelé
No, nejsou to jenom suroviny, on na tom sedavem pozadi nepozna ani, jestli je to vojenska (cervena linka) nebo normalni (cerna linka), a pod prudkym osvetlenim zkouma, jestli je zariva nebo neni. Vlastne pozna akorat kolecko a kosoctverec:-)

Add ochranne obaly - no, ja je na kartach nemam moc rada. Vlastne nalepky mame jenom na dvou hrach, ochranne obaly vubec nikde, a dokonce i deti a anglictiny neznali musi hrat s anglickymi originaly.

Jinak souhlasim, ze dobyvatele jsou o tridu vys, San Juan je takovy "gate opener". Dobyvatele jsou timto pro me vzacni a aspon se neohrajou:-)

A omlouvam se za zavedeni vlakna uplne jinam....

8.11.2009 12:39:11

Dobyvatelé
Nechcem byť protivný,ale Dobyvatelé majú tiež svoj Cechovní dúm! Len tam sa tomu hovorí: kolotoč, produkcia-spotreba krát dva. To ma na tom najviac hnevá, keď si už človek myslí ,že našiel hru na celý život ,tak sa vždy objavý nejaký Cechovní dúm.

23.3.2011 19:00:21

Omezení cechovního domu
A co kdyby dával 2 body jen za každý druh produkční budovy?

24.7.2020 08:01:44

Vybíráme z Bazaru

Ďábelský profesor a citadela času
Ďábelský profesor a citadela času
Akt. cena: 250 Kč
Končí za: 3 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas