Řím - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: desková hra, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Corfix
Queen Games
Autoři: Stefan Feld
Rok vydání: 2005
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Překrývání karet

Vezmu např. Architectuse. Pokud jsou karty překryté, platí ta horní? To znamená, že pokud překryju Architecta, už neplatí?
Pokud soupeř odstraní tu kartu, co na něm leží, odstraní jen tu horní kartu a Architect se tím vrátí do hry?
Pochopil jsem správně tu výhodu překrývání, že nepřijdete o bod v případě úspěšného útoku na horní kartu?
16.4.2013 09:46:01

karel
Jo, máš pravdu. Já jsem právě včera neměl německou verzi k dispozici a je to tam :-)

Jinak to ohledně überbauen jsem prostě našel ve slovníku, nejsem takový blázen, abych znal u každého německého slova všechny možné předpony :-) A tam se u tohoto slova uvádí výklady: stavět nad něčím, zvyšovat, přestavět a pokrýt.

19.4.2013 08:16:34

karel
Jo a vyzkoušet doporučuju, prostě ta hra je pak jiná a podle mě o trochu lepší. Bohužel ale ani tato úprava neřeší hlavní nešvar Říma, kterým je podle mě ultrarychlé ukončení hry v důsledku aplikace útočné strategie hned po začátku hry. Tam jsme museli aplikovat další house rule :-), rozdávat 5 karet a ne 4 a se soupeřem se podělit o 3.

19.4.2013 08:25:16

křen a prebio
Křene, z toho moc obavy nemám, protože překrývat se budou spíš nějaké plívy, o které asi nebude nouze. Jinak můj názor na hru je, že zásadní důležité karty jsou jen fóra a Mercator (v té něm. verzi Händler). Podaří-li se někomu mít fórum dříve, než ho má soupeř v ruce, je prakticky rozhodnuto, resp. je to už jen dostih o Mercatora. Vedoucí hráč už ho pak ani nemusí vykládat, stačí, že ho kontroluje. Takže jsme přemýšleli o různých domácích úpravách - oslabit fóra a Mercatora? Posílit jiné karty? Zvýšit celkový počet vítězných bodů ve hře? Nějak cíleněji namíchat balíček karet na začátku? Změnit počáteční rozdání karet hráčům? Atd., bylo by však příliš pracné vše zkoušet, takže hra propadla na dno skříně. Trochu je mi to líto, protože mechanismus považuji za velmi inovativní a neotřelý, ale bohužel za nějak nedotažený pokus. O rozšíření jsem tím pádem ani neuvažoval, třeba to nějak vychytali tam? Tvou verzi, Prebio, ještě zkusím, díky za tip.

19.4.2013 09:16:36 | Upraveno autorem (porovnej)

Mercator
dá se oslabit tak, že se zavede limit, kolik maximálně může nakoupit bodů za kolo, případně se mu ty body zdraží. Nebo ho prostě ze hry vyřadit.
Mám dojem, že jsem někde četl nějakou (snad oficiální) opravu, co s ním. Zkusím se po tom podívat a případně dát vědět. Tuším to bylo právě omezené tím, že ty body kupoval za dráž.

19.4.2013 09:34:03

Mercator
Sám autor doporučuje úpravu pravidel Mercatora tak, že lze koupit maximálně 3 body (tedy na jednu aktivaci utratit jen 6 sesterciů).

19.4.2013 09:55:35

Tygr a Mer
... že kupoval jen 3 body

edit:
trefa s krenem... soupis :)

19.4.2013 09:56:32 | Upraveno autorem (porovnej)

Řím II
Řím II není ani tak rozšíření, jako spíš samostatná půlka hry a je dobré ho vyzkoušet. Já sám ho mám a myslím, že odstraňuje některé nevyváženosti původního Říma. Každopádně ho doporučuju.

Jo a pro ty, kteří se neorientují, tak v češtině to nevyšlo (ač to původně Corfix sliboval) a existuje to pod názvem Arena - Roma II. Pravidla spolu s přeloženým přehledem karet a přelepkami jsou tady ke stažení. Proti Mercatorovi nebo Fórům jsou tam takové karty jako STATUA JOVIS, která dovoluje zničit za 10 sesterciů jakoukoli soupeřovu vyloženou kartu a nebo EQUITATUS, která ničí všechna soupeřova vyložená Fóra. Kromě toho jsou tam k dispozici další 4 karty fóra.

19.4.2013 09:57:35 | Upraveno autorem (porovnej)

Arena-Roma II
Tento môj príspevok zrejme po správnosti nepatrí sem, ale keď sa tu už diskutuje o tejto hre tak sa o svoju skúsenosť podelím tu. Asi pred mesiacom som s bratom hral Arena-Roma II (ŘímII). Nahlas sa prečítali pravidlá a išlo sa hrať. Prvá hra sa skončila rýchlo mojou fatálnou prehrou. No dobre. V poriadku, človek tak nejak potrebuje prísť na mechanizmus hry. Druhú hru sme hrali, a teraz to napíšem bez preháňania dve hodiny a nie a nie to skončiť. Boli situácie keď už bola prehra-výhra na vlásku, ale vždy sa ten dotyčný z toho nejak vylízal. Nakoniec sme sa dohodli, že to nedohráme. Neviem akú máte vy skúsenosť. Nie je tá hra vyvážená až príliš? Od tej doby nemám ani chuť sa k tej hre vrátiť. Dve hodiny sa naťahovať o výťazné body a koniec hry v nedohľadne.

19.4.2013 10:58:39

prebio
je OT, ale kdyžs to už nakousl níže, to s tím podělením se o karty se soupeřem na začátku hry mi vlastně taky není jasné. Měl jsem za to, že karty nevidíme dokud je neumístíme k žetonům a neotočíme.
Cit. "Z toho dá každý 2 zakryté karty druhému hráči."
Pak mi to výměna dvou karet přišla nějak o ničem. Tak prosím o objasnění, jak to vlastně na začátku je.

19.4.2013 11:10:29

Long trip
JJ, to se někdy povede i v původním římu :) Můj bro se švagrovou jsou na to experti :) Já na to vždy zíram jak puk, jak to dělaj :D

19.4.2013 11:18:19

ad spingb
Tak to se nám ještě nestalo. Myslím, že jsme ani nikdy nehráli Rome II samostatně.

19.4.2013 11:34:13

enzo
na svoje čtyří karty se podíváš, dvě z nich si necháš a zbylé dvě pošleš soupeři. Ale aby si podle nich nevybíral, co ti pošle on, posíláš mu je zakryté, takže je uvidí až v okamžiku, kdy i on ti pošle své dvě. A k žetonům je pak už samozřejmě přiřazujete po odkrytí.
Jediná věc, kterou pravidla myslím neřeší, je, kdo dává karty na stůl k žetonům jako první a jestli je to systémem "jednu ty, jednu já" nebo všechno naráz, protože to může udělat dost např. pokud mám Pretoriána nebo Legionáře.

19.4.2013 11:36:57 | Upraveno autorem (porovnej)

enzo
dle pravidel dostaneš 4 karty, podíváš se na ně a dvě pošleš soupeři, který udělá totéž. Vyměněné karty přidáte k těm na ruce a začínáte. Částečně se tím eliminuje to, že jednomu přijdou výrazně lepší karty než druhému.

edit:
NJN příliš mnoho kohoutů na jedno smetiště :)

19.4.2013 11:39:15 | Upraveno autorem (porovnej)

to Enzo
Nehledej v tom žádnou vědu. Prostě půlku karet co jsi dostal si necháš a půlku položíš skrytě před soupeře. Totéž udělá soupeř a pak si teprve ty dvě karty každý vezme prohlédne a dá do ruky k ostatním. Pak oba hráči karty skrytě položí k žetonům a po položení je všechny odkryjí.

Skrytě se ty dvě karty dávají soupeři z jediného důvodu, když by jako první strčil soupeři ty dvě karty odkrytě, tak by na to mohl soupeř reagovat a dát ti jiné dvě karty, než původně zamýšlel. Ze stejného důvodu se pokládají skrytě k žetonům.

19.4.2013 11:44:11

To Kew
Jak jsem psal níže k žetonům se karty pokládají také zakrytě, takže jediné co soupeř ví, tak kde máš mezery, ale neví jaké jsi kde položil karty. Hrajeme to tak, že pokládáme karty střídavě (!ale vždy skrytě!)

19.4.2013 11:49:31

kren
díky, asi jsme to tak i hráli, jen jsem si to při psaní příspěvku nevybavil :)

19.4.2013 11:54:01

Díky,
už to dává smysl.

19.4.2013 13:45:09

Vybíráme z Bazaru

Arkham horror: karetní hra CZ + obaly
Arkham horror: karetní hra CZ + obaly
Akt. cena: 900 Kč
Končí za: 6 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas