Řím - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: desková hra, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Corfix
Queen Games
Autoři: Stefan Feld
Rok vydání: 2005
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dotaz

Ahoj vsichni,
mam dotaz. Kdyz budu mit vylozeny dve karty TURRIS (vez), pak obranna hodnota vsech ostatich karet se zvysi o dve a kazda vez ma obranne cislo o jedna vetsi?
4.3.2009 10:10:21

Kent
S tím hercem jsi mě špatně pochopil. Ptal jsem se na to, jestli se herec, který napodobuje Nera či Atentátníka, odhodí, nebo zůstane tam, kde je. Že by se po použití herce odhodila i karta Nera nebo Atentáníka mě vůbec nenapadlo. :-)

6.10.2011 19:42:24 | Upraveno autorem (porovnej)

Kent
Nevidím dôvod prečo by nemohla veža zvyšovať obranu druhej veže a ostatných kariet o 1 :). Nikde v pravidlách nie je napísané, že nemôžu byť v hre vyložené 2 karty veže. Vždy sa riešilo len to, či veža môže zvýšiť obranu sebe (nie) resp. druhej veže (áno).

6.10.2011 19:45:24

věže...
Bráním svůj tábor.....dvě věže +2...je na tobě zda požiješ proti essedum a centuria nebo nera, aesculapinum a opět nera....dvě věže nevidím jako problém....cest je mnoho :o)

.p.s. ...ale jen se jak koukám zpět do rad....opakuju.....

6.10.2011 20:13:13 | Upraveno autorem (porovnej)

Ichthys
Aha, tak to potom jo. Asi sem to nečetl důkladně.... :-O

Ještě k těm věžím - možná máte pravdu, nicméně by mě to nenapadlo vykládat dvě věže a blokovat si tak žeton pro další důležitou kartu. Pravidlech to opravdu není a hádat se jak to autor myslel je myslím zbytečné. My to hráli vždy jen na jednu věž.

7.10.2011 05:43:12

malá poznámka
Ani jsem se nechtěl zapojovat do debaty. Ale jen zareaguju na Kentův post. Samozřejmě dvě věže být můžou, zvyšují obranu dvojnásobně, ale Kent správně poznamenal, že by si tak blokoval zbytečně místo pro nějakou kartu, se kterou by třeba mohl útočit. Já osobně nepoužívám moc ani jednu věž. Jenom v nezbytném případě, když potřebuju vyplnit místo a není nic lepšího. Dávat víc věží je podle mne stejně nesmyslné, jako by si celé hokejové mužstvo lehlo do branky - gól nedostanou, ale taky žádný nedají :).

7.10.2011 07:33:09

to Kren:
Tak tak, pravdu díš. Já také věž používám jen k vyplnění místa, hlavně když ji člověk dostane ze začátku, jinak ani není potřeba. Přeci jen smyslem této hry není obrana. Proto si myslím, že to ani autora hry nenapadlo se v pravidlech zmiňovat o možnosti vyložit dvě karty věže. Ale pokud to tak někdo hraje proč ne. Mě osobně se to tak příčí hrát. Vždy jsem našel jiný způsob jak zvítězit. :-))

7.10.2011 09:09:03

....
vyložit nesmysle a síla v ruce :o) .... samozřejmě jak kdy, ale většinou se pak chytají vypadlé bulvy.

7.10.2011 10:58:07

zahram
kartu Nero.Znicim superovu kartu so stavebnym objektom a Ja tiez odhadzujem Nera.Znamena to ze v mojom buducom kole budem musiet zacvakat jeden vitazny bod ked Si tam budem chciet polozit kartu?

16.11.2011 16:22:35

brblo
Neplatíš za to, keď budeš chcieť zahrať, ale zaplatíš za to, že máš prázdne miesto :).

16.11.2011 17:00:40

tak
pardon,zle som sa opytal.A este nieco dole v diskusii je pisane ze Si mozem dat viac kociek napr. na peniaze alebo karty.Nic take som v pravidlach nenasiel.V navode je jasne ukazane,kam ktora kocka ma ist.

16.11.2011 17:19:27

a
nechapem na co sluzi Consiliarius,Poradca.Ked prekryjem stavebne objekty ktore potom zahodim tak v dalsom kole musim cvakat vitazne body za prazdne miesta na karty

16.11.2011 18:05:03

brblo
Consiliarius
Nikdo tě přece nenutí, abys ty budovy překrýval. Je to jen možnost navíc.

peníze atd.
V žádných pravidlech nenajdeš všechno. Obvykle se pak má za to, že co není zakázáno, je dovoleno. Jak to je ve skutečnosti, to nevím, ale jak potom chceš řešit situaci, kdy ti padnou dejme tomu čísla, která nemáš obsazená (což se stává docela často). Pak bys musel některou kostku nechat propadnout. Nebo ti padnou čísla karet, které jsou zrovna nepoužitelné, nebo se nemusí aktivovat atd.

16.11.2011 21:53:44

to brblo ad více kostek na karty nebo na peníze
V pravidlech to je:
3. strana pravidel, 3. fáze, 1. věta:
"Pro provedení akcí existují 4 možnosti. ČETNOST a
pořadí, ve kterém se provádějí, nehraje roli."

Schválně jsem zdůraznil to slůvko ČETNOST. To znamená, že třeba fázi braní peněz můžeš klidně provést 3x za sebou se všemi třemi kostkami.

V anglických pravidlech je to ještě lépe napsané:
"There are 4 possible types of action which can be carried out. It does not matter how many times or in what order they are carried out"

A kdybych to překládal do češtiny já, tak bych to přeložil trošku jasněji:
... nezáleží na tom kolikrát akci provedeš ...

16.11.2011 22:53:08

to brblo ad Consiliarius
Aktivaci téhle karty jsem využil mnohokrát. Jestliže ti nepadnou vhodná čísla na kostkách, ale jedna znich je Consiliarius, tak ke zbývajícím kostkám přehodím své postavy, které mám na jiných pozicích a ty se aktivují. Například útočné karty ke zlikvidování soupeřových karet. A klidně překryju stavební karty, když můj zisk a nebo soupeřovo poškození převýší moji ztrátu za uprázdněné místo. Myslím, že uvažuješ moc jednoduše, je třeba promyslet všechna komba a možnosti.

Je to jasnější?

16.11.2011 23:04:58

kren
Pravdu máš.
Já tušila, že to tam někde přece jen je :D

17.11.2011 07:18:18

to ikri
No ono totiž je to v pravidlech dost nešťastně napsané. Tam je totiž napsané u akce pro braní peněz a u akce dobírání karet:

"Na žeton "karty" se položí jedna z akčních kostek a hráč si vytáhne z odkládací hromádky počet karet uvedený na kostce."

No a když někdo nečte pozorně pravidla, tak nabyde dojmu, že lze použít k braní karet (nebo peněz) jen jednu kostku. Jenže výše uvedený popis je jen popis JEDNÉ akce, která může být podle pravidel provedena NĚKOLIKRÁT.

Ještě malý dodatek pro brblu. Ještě je malý háček v braní těch karet a někdo to hraje nesprávně. Pokud dám na žeton pro braní karet dvě kostky (např. s hodnotou 2 a hodnotou 5), tak to NELZE hrát tak, že si doberu 7 karet (2+5) a z toho si nechávám dvě. Akce musí být vždycky komplet dokončena. Takže si doberu 5 karet (nebo 2) a z nich si nechám JEDNU a zbytek odhodím. Pak tu akci provedu znovu - takže si doberu 2 karty (nebo 5) a z nich si také nechám jen JEDNU. Nevybírám tedy ze sumace karet, ale postupně po jedné kostce.

U braní peněz je to jedno, tam to můžu sečíst a vzít si sumaci peněz, protože tam se z ničeho nevybírá.

17.11.2011 11:12:40 | Upraveno autorem (porovnej)

tak
dakujem vsetkym za odpovede.Hrali sme to vcera z jednou kockou jednu akciu a trvalo dost dlho kym sme hru dohrali.

17.11.2011 12:05:48

to brblo ad Mercator
Pokud s Římem začínáš, tak pozor na Mercatora, je to hodně silná karta. Vzhledem k tomu, že se do finální verze hry nedostaly 2 postavy, které výrazně omezují sílu Mercatora (Zloděj a Špeh), tak sám autor doporučuje úpravu pravidel Mercatora tak, že lze koupit maximálně 3 body (tedy na jednu aktivaci utratit jen 6 sesterciů).

17.11.2011 13:20:21

kren
Ano zacinam vcera sme ho rozbalili a hrali skusobnu hru.Mercatora som mal na ruke,potom my ho zena odpalila ale stacil som sa dost nabalit.Forum je tiez dost silne v kombinaci s Basilicou a Templum.

17.11.2011 13:27:27

kren
Preto sa my nezdalo to vase pravidlo o kockach.Dostanem Merkatora,nasadim dve kocky po sestke na mince a super je hotovy.

17.11.2011 13:37:12

Poradce a stavební jeřáb, blokace pretoriánem
1.) Když přemísťuji žluté karty pomocí poradce, můžu hnout i poradcem ? (to samé pro zelené karty a stavební jeřáb)
2a.) Chápu to dobře, že pretorián blokuje žeton, ne kartu ? Čili kartu můžu poradcem neb jeřábem přesunout jinam a pak jí aktivovat na novém žetonu ?
2b.) A dále, podle předešlé logiky, pokud je po přesunu na blokovaném žetonu bazilika (nebo chrám), tak ty pořád fungují (tj. zablokovány nejsou). Souhlasíte ?
3.) Můžu aktivovat kartu, přesunout ji jinam poradcem a znovu ji aktivovat na jiném žetonu ? Řekl bych, že jo.

24.5.2012 19:54:13

trohat
Myslím, že tvoje logika je správná ve všech bodech :)

24.5.2012 20:03:53

“Official” ROMA Notes
Tento souhrn dodatků jsem našel na BGG. Je tam zodpovězeno dost dotazů, které se zde objevily, ale i spousta dalších. Mně osobně to dost pomohlo...

(doufám, že neporušuju nějaké pravidlo ZH)

“Official” ROMA Notes
(compiled from BBG forums)


Architect
- Once Activated, the Architect may place a building over itself.

Consul
-May not be used to turn dice into a 7. You have to stay between 1 and 6.

Aesculapinum
- You may NOT search through the discard deck before activating the Aesculapinum. Only the top card should be visible.
Note: It is proper form for players to reveal all cards as they discard them.

Consularus
- You may cover up any cards when rearranging the characters, including any building cards or the Consularus himself.

Essedum
- The Essedum is activated for that entire turn. If you can attack twice, it will apply to both attacks.
If activated twice, it decreases the defense of all the opponents cards by -4, or if you had 2 Essedums out and each activated by a single die then opponents suffer -4 to defense.

Machina
- You may cover up any cards when rearranging the buildings, including any characters cards or the Machina itself.

Mercator
- Can be used to purchase a maximum of 3 VPs (for 6 gold) per activation. In theory, a thrice-activated Mercator would be able to purchase 9 VPs in a single turn.
This fix comes directly from Stefan Feld, the game’s designer.

Mercatus
- When activating the Mercatus building, you receive 1 Victory Point from the opponent for each opposing Forum, not from the bank. (There is an error in the English edition of the rules.)
Note: Otherwise you, you would be depleting the bank further, helping out an opponent with many Forums.

Onager
- If you place 2 dice on the Velites (or Onager), then you launch two separate attacks. (ie, two different die rolls, whether against the same card or different cards).

Scaenicus
- Whenever you activate him with a die, you get to use the power of any character you have down in another position. Each time you do this, you can freely choose any character you still have down at that point, even if you use multiple dice to activate him multiple times on the same turn.

Senator
- Once activated, the Senator may place a character over itself.

Templum
- When adjacent to an activated forum, a THIRD dice is rolled, adding 1-6 VPs to the haul. There must be an available (not yet used) third dice.
Thus, rolling a Forum + Templum uses all 3 of a players dice in a turn. You could get up 12 VPs in a turn, plus 2 more VPs if a Basilica is on the other side of the Forum.

Turris
- Two Turris cards on the table means +2 in defence.
Note: A Turris doesn't affect itself. The other Turris can affect it though, so you'd have +2 on each card, but just +1 on each Turris.

Velites
- If you place 2 dice on the Velites (or Onager), then you launch two separate attacks. (ie, two different die rolls, whether against the same card or different cards).

6.1.2013 22:27:43

Vybíráme z Bazaru

Tzolk'in - CZ (Mindok) Nová/Nehraná
Tzolk'in - CZ (Mindok) Nová/Nehraná
Akt. cena: 22 €
Končí za: 13 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas