Republic of Rome, The

xxxxxxxxxo hodnoceno 16x (Seznam vlastníků)

Republic of Rome, The - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 6
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 240 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: kooperativní, diplomacie
Čeština: undefined
Vydavatelé: Avalon Hill
Jeux Descartes
Valley Games, Inc.
Autoři: Don Greenwood
Richard Berthold
Robert Haines
Rok vydání: 1990
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Pravidla online - verze i pro dva a solitér!

VG vypustili pravidla:
http://files.boardgamegeek.com/file/download/5nsggyu5tz/RoR_Rules_V5_LowRes.pdf
18.12.2009 18:04:53

trohat
promiň, ale zabavuje se:)
možností bude hodně, protože, tato hra si zaslouží pravidelnější hraní.
teď i pro kandelabra:
to máš za Mariu:)
bylo nás nakonec pět, tři absolutní nováčci a dva pokročilejší hráči. Od šesti se začalo hrát naostro a končili jsme o půl desáté...takže tak 3 a půl hodiny s tím, že jsem si pořád objasňovali pravidla (děkuji tacudovi za trpělivost).
Myslím si že pravidelností se dá odehrát i daleko rychleji a hlavně, když se zažijí základní pravidla, dají se dále rozšiřovat a začne se HRÁT, jak psal Trohat...Jako třeba mé obvinění velmi populárního konzula, který vyhrál první galskou válku by nebylo stylem...Ten za vše může, ale rozvedl bych to do Catonovské epopeje...
Jinak je to opravdu skvěly mix kooperativní hry s každý za sebe. Jak už jsem někde psal Battlestar Galactica, kde každy je Cylon.
Hráli jsme jen základní Early Republic, kde jsme museli pořád spolupracovat. Posilovat armádu, vysílat ty pravé lidi do války, ikdyž ti se většinou ukázali jako žabaři:)moc se neitrikařilo, vůbec jsem nevraždili soupeře...je toho spousty.
Dále co musím ocenit je prvek náhody a kostky: Náhoda ve hře je, ale je ovlivnitelná, prostě, když máš dost peněz, dokážeš cokoliv.
Fakt skvělý zážite a těším se na opakování, kdy zkusím strategii revolty a dobití Říma:)



7.5.2010 14:48:13

Hraje to někdo?
Ja vlastne dvakrat s tacudem a dvakrat sam...jake mate taktiky? kdo u Vás vítězí?
ve hře více hráču to bylo jednou zvoleni Consulem of Life a pak tažením Era ends karty a celkovým součtem influence...
Vyhrál u Vás už někdo jako Rebel?

jinak jsem si dnes nechal na samolepící papír vytisknout opravy herní desky, snad to nebude moc rušivé...

17.6.2010 15:37:20

ocasek
na výhru jako rebel by to asi chtělo pozdní éru, ne ? třeba v early to není moc pravděpodobné ...
a jaké to je když to hraješ v jednom ? je to pořád zábavné ?

17.6.2010 15:54:43

trohat
není...ale právě zase to hraju tak, že zkouším...tedy nehraju podle oficiálních pravidel, podel kartiček jak se která má chovat, ale jako by nás bylo pět...
no v early je těžké přesvědčit legie, ale zase republika má málo peněz, nebezpečí bankrotu=vítězství rebela a hlavně je na pokraji vzbouření lidu a to je opět vítězství rebela...
myslím, že by šlo si nahrabat do kasy na placení legii,dále se snažit aby co nejvíc stoupalo unrest, díky neschvalování land bill,neřešeným válkám a určitě nejít na influenci, tedy nedarovat conduction...pak se nechat prohlásit diktátorem a dát svému členu frakce funkci Podkoního, tím máš hned součet jejich útočné síly...a sice překecávání je 5+, ale zase si můžeš připlatit na 4+..no snad to v pátek zkusíme s anekenem...
sakra teď jsem prozradil svou taktiku...

17.6.2010 16:11:37

ocasek
no moc tomu nevěřím, i při 4+ jde polovina legií s Římem, navíc pak jsou nejdřív příjmy a potom teprve senát, kdy Řím za nové peníze najme další legie proti tobě

a co tohle:
v pozdní fázi hry, když je ve hře dost válek na diktátora, si necháš zvolit do své frakce jednoho konzula, nejlépe někoho bezvýznamného, aby to ostatní bez problémů podpořili ... pak druhého konzula zavraždíš (chtělo by to mít na ruce aspoň jednu assassin kartu, abys zvýšil pravděpodobnost úspěchu), o jmenování diktátora tím pádem rozhoduješ sám, tj. jmenuješ jím nějakého svého vlivného senátora ... myslím že +7 do vlivu někomu, kdo má už vlivu hodně, může slušně zamíchat hrou ... zvlášť když pak přidá do frakce další body za Podkoního ...
a to celé nejlépe ještě ve fázi, kdy si ostatní prostě nemůžou dovolit ty války nechat ležet, takže jim nezbývá nic jiného než diktátora do války poslat, což je po vítězství další vliv

17.6.2010 16:36:23

To je moc hezký plán
vražda v pravý okamžik...ale to zase spíš vyhraješ na vliv...
všiml jsem si, že moc lidi neintrikaří, žadné tajné dohody, ono v hospodě to je problém docela...tak mně napadlo, tužku a papírky...poslíčci přeci v té době byli...
jinak super věc na počítání hlasů je na BBG...
http://www.boardgamegeek.com/filepage/51515/vote-tally-tracker-for-republic-of-rome

18.6.2010 09:26:37

dojmy
Tak o vikendu s oceskem a dalsimi zahrano a je to naprosto paradni zalezitost, AH je proste AH:) Hrali jsme v sesti a nakonec prohrali, holt jsme si moc vrazeli kudly do zad (ze Eyrone?:)) a pak nebylo dost armad, abychom vyresili vsechny valky. Nehlede na to, ze jsme meli neskutecnou smulu a dva vojevudce nam zajali ve valkach, na coz je sance skutecne minimalni;)

20.6.2010 19:27:42

kandelabr

aneken
kruci, to musím zkusit! láká velice. a jak to bylo se složitostí pravidel a herní dobou?

20.6.2010 19:39:36

kandelabr
čím víc o tom přemýšlím, tak mi složitost pravidel zas až takový problém nepřijde - na rozdíl od jiných her, která mají sice pravidla mnohem jednodušší, ale musíš znát celá pravidla před začátkem, jinak vůbec nevíš co máš dělat, tak tady může stačit znalost pravidel třeba jen u jednoho člověka ... před hrou vysvětlíš jen ty principy které se táhnou celou hrou (a těch moc není) a zbytek vysvětluješ až při konkrétních fázích, což je docela stravitelné ... asi polovina fází se vyhodnocuje společně, takže tam vůbec nevadí když někdo neví co a jak, a samozřejmě v tomhle modelu předpokládám Early Republic, kterou můžete dohrát v podstatě celou bez toho abyste věděli jak funguje třeba rebelování
možná bych při první hře povolil nějaké house rules pro první kolo, hlavně možnost přerozdělování peníze mezi senátory kdykoliv, případně ještě možnost přerozdělení koncesí na konci prvního kola ... a po prvním kole již ti co dávali celé kolo pozor vědí, během druhého kola si to urovnají a od třetího až čtvrtého se již hraje normálně ... samozřejmě musíš pořád opakovat takové ty věci na počítání, třeba před každou fází příjmů říct kdo bere kolik za co

20.6.2010 19:54:26

kandelabr
Jj, je to tak, jak rika trohat, pokud primo neznas poradne pravidla, tak ti to nejak neublizi, ostatni te opravi. Hrali jsme prave tu variantu Early republic. Pravidlove to neni zadny supermazec, vse je pomerne logicke. Herni dobu ti ja nereknu, bo jsme se dostali tak do pulky hry a nevim, jak moc presne;) Jo a v Brne to ma Eyron, takze potreba budou jen lidi;)

20.6.2010 20:05:29

sobotní hra
byla moc zajímavá, hráli jsme to tak intrikánsky, že nám Půnové a spol pak dali naprdel...samozřejmě jsem opět zapoměl na jedno pravidlo, za každe dvě mrvé légie -1 popularita vojevůdci, ale to by stejně bylo jedno, protože vojevůdci buď zemřeli a nebo byli zajati...v tom složení hráčů by nám spíš vyhovovala Pozdní republika, kde by jsme se mohli vraždit a vraždit...
jinak jsme přišli na to, že koncese, kdy za nakoupení legii nebo loďstva dostaneš 3 talenty je masakr...já v první hře kdysi dávno díky ní vyhrál, ale teď jsme si zkorumpovaného senátora hlídali AŽ moc...
krásná hra díky za ní pánové

21.6.2010 08:30:17

RE
Přidávám se k pozitivnímu hodnocení, fakt se mi to líbilo, i když prohra byla velmi časná :-)
Ad Aneken a bodání kudel do zad: Tak já tě jako schopného válečníka navrhnu na válečné tažení CELÝ senát je pro, aby sis vydobyl slávu na poli válečném a ty to máš za zlé mně? Můžu já za to, že se necháš trapně zajmout? :-)

21.6.2010 09:32:17

Eyron
no když jsem ty vojevůdce posílali s minimem možných jednotek, neni se co divit...ale tvůj postoj se mi velmi líbil...Neobviním tě, za dva talenty...u tebe mělo vše cenu dva talenty:)

21.6.2010 09:34:51

Eyron
No ja jsem byl jediny predvidavy a tusil jsem, jak me vyslani na smrt dopadne;) Proto jsem byl taky v senatu proti;) Ocasek nas jako jediny zkusenak mel upozornit, ze to spatne dopadne, ale nejak se tvaril, ze ty valky zvladnem v pohode, tak jsem mu veril:D

21.6.2010 09:55:24

aneken
Já se tak tvařil, bo jsem se směřoval ke střízlivosti...no prostě jsme chtěli všichni vyhrát a ona hra nám vysvětlila, že takto neé...alespoň příště budeme diplomatičtější...a toho diktátora si schválíme...však jej pak můžeme zapíchnout další kolo...

21.6.2010 12:03:42

Scott Nicholson - video
Na youtube je detailní video o RoR od Scotta Nicholsona, takže koho zajímá hra, může se podívat na:

http://www.youtube.com/watch?v=IiHo5hCL1gc&feature=feedu

UPOZORNĚNÍ: Video má téměř 40 minut.

13.6.2011 15:36:12

perfektní video !
objektivně: pěkně a pochopitelně podané, vysvětlí ty nejdůležitější věci ve hře, srozumitelná angličtina, výborné pro úvod do hry nebo pro seznámení s hrou před čtením pravidel

subjektivně: to je bomba vidět někoho jiného než sebe jak vysvětluje RoRko !!!

13.6.2011 20:25:25

Vybíráme z Bazaru

Kvedlalové z Kvedlinburku: Alchymici
Kvedlalové z Kvedlinburku: Alchymici
Akt. cena: 1221 Kč
Končí za: 6 hodin

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas