RAF: The Battle of Britain 1940

xxxxxxxxoo hodnoceno 3x (Seznam vlastníků)

RAF: The Battle of Britain 1940 - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 2
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 300 min
Herní svět: 2. světová válka
Herní kategorie: válečná
Čeština: není
Vydavatelé: Decision Games
Autoři: John H. Butterfield
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Mezek

Teď jsem si všiml, že je na žetonech i na mapě chybně označený mezek :( To je celkem zklamání vidět u tématické hry, že napíšou ME 109, což je naprostý i když velice rozšířený nesmysl :(
18.9.2014 13:11:45

?
Zdar,
a v čem je to blbě? Jinak solo hra za Němce je super. Za Brita jsem ještě nevyzkoušel a ve dvou to jde hrát taky. Pravidla ke stažení:
http://decisiongames.com/wpsite/e-rules/

18.9.2014 14:19:27

Marabu
Správné zkrácené označení je Bf 109...

18.9.2014 14:26:44

Me 109 Bf 109
Já nevím ale nejsou oba názvy správně ? Hlavně RAF je americká hra a ti právě zkracovali tyto stroje Me 109 takže bych to jako zklamání neviděl. Osobně bych tam raději viděl to Bf109 ale nijak mi to neva :o))

18.9.2014 17:33:35

Marabu
Jak píše aradraug, správný označení je Bf. Je to samozřejmě jen "kosmetická" vada, ale zamrzí.
Me je všeobecně rozšířený omyl, protože si to lidi spojili s označením výrobce Messerschmitt a proto do toho montujou to Me.

No budu to muset překousnout, co se dá dělat :)

18.9.2014 19:26:03

Me a Bf
Oni možná Me109 občas psali i němci viz obrázek. Výstupního listu z roku 1943 z fabriky z testů stability ve vysokých výškách. http://109lair.hobbyvista.com/articles/bf-me/bf-me.htm

tím se nechci hádat ale snažím se ti dostat do hlavy že Me není špatně aby se ti hra víc líbila a měl z ní lepší pocit. :o) i když Bf by mi tam taky sedělo líp.

19.9.2014 08:53:48 | Upraveno autorem (porovnej)

Skvělá hra
Hehe, velmi psychologický přístup.
Hra je každopádně fakt namakaná. Jenom je třeba být připraven na horší herní komponenty... Za ty prachy to zamrzí, vsak jsme si tady s yodlem zhusta zanadávali. Vyloupávání žetonů je totiž fakt opruz a je to spíš trhání, stříhání, zastřihavání atd. Taky karty jsou dost tenké a měkké, doprovodné tabulky vypadají, jako že je vytiskli v copycentu na rohu na tvrdou čtvrtku, mapa by jednoznačně měla být tvrdá. Osobně jsem vyřešil tak, že jsem zakoupil euroklip (levný "rám" na obraz) a celé to zafólioval. Kdyžtak můžu přihodit foto, nemůžu si to vynachválit. Žetony na tom drží jako přibité, po odehrání dne si to člověk v klidu může dát na skříň. Celá kampaň je totiž na dýl.
Rád bych podtrhnul, že yodle tu dal ke stažení super tabulku boje, která je o 100 % lepší než origoš, přehledná a hezky graficky zpracovaná.

19.9.2014 09:03:29

Marabu
Ahoj,
celkem by mě zajímalo to foto, jak máš tu mapu zafóliovanou. Můžeš teda dát sem na zatrolenky obrázek tvojí mapy....

Jinak co náročnost pravidel, jak se Vám jeví?

19.9.2014 09:16:50

Jumbo
Ok večer zkusím vyfotit a hodím to tu. Akorát si nejsem jistej, jestli to schvalování a nahráváí fotek tady netrvá dlouho. Kdyžtak ti to můžu hodit do mailu.

19.9.2014 09:23:42

Bf/Me
Já hru určitě nezatracuju, slyšel jsem na ní jen chválu a i z toho co je vidět a dá se zběžně přečíst mě zaujala.

yodle:
Určitě se neni třeba hádat :) Za ten link děkuju, uznávám, že vidím prvně označení Me u "stodevítky" na historickém dokumentu. Ale prakticky ve všech korektních historických knihách co jsem čelt nebo mi prošli rukama bylo označení Bf a četl jsem Xkrát stížnosti na to, že se chybně užívá označení Me. Teď mě trochu zviklaly ty dokumenty ve tvým linku, ale těžko říct jak to tenkrát bylo :)
Tak jako tak se na hru chystám :)

Marabu:
Mě to prosím pošli taky do mailu, děkuju :)
Schvalování mi ted přijde nějaké dlouhé, u ponorek mi dokonce ani po víc jak 2 týdnech některý dokumenty nepustili co jsem dal do "Ke stažení". Mimochodem jsem tam nahazoval i ten Lodní deník v tom zapisovatelným pdf. Tak nevim kde je chyba, jestli v ´že nestíhaj nebo se jim na tom něco nezdálo a zamítli to.

19.9.2014 09:56:52

Barny
Já to umím hrát jen za Brity a Marabu jen za němce oba nás to moc bavilo ikdyž si myslím že za němce toho rozhodování je víc soudě z vypravění Marabu. Mohu mluvit jen o britech. Tam je to hra v očekávání kam němci poletí. Takže převážně rozhodnutí záleží kolik a jaké letky pošleš patrolovat tyto letadla pak nemůžeš použít v pozdější fázi dne kvůli dotankování. Dále Tam určuješ co na němce pošleš v jaké síle a tady musím poznamenat dle své zkušenosti se mi nevyplatilo posílat pár letek ale posílat toho co nejvíc i za cenu že pak některé sektory zůstanou zcela bez ochrany. Ano může se stát že úplně naletím a bude se jednat o klamný útok ale to k tomu patří. Dříve jsem tam posílal pár letek abych vždy měl proti němcům co poslat. V malém počtu pak střet byl zcela neúčinný povětšinou se pochroumali vzájemně pouze stíhačky a jen za velkou cenu se RAF dostala k bombardérům které jen polechtala. Proto jsem to změnil a hra jakoby dostala větší šťávu protože se začneš pohybovat více na hranách. Asi nejlepší strategie je někde uprostřed.... Toď můj výklad za RAF :o)

19.9.2014 11:43:38 | Upraveno autorem (porovnej)

Barny
Má troška do mlýna za Němce.
Můžeš hrát různě dlouhé kampaně skládající se z různých počtu dnů.
Když to hoooodne zjednoduším - na začátku dne si naplánuješ nálety na celý den, od 6 od rána do 6 do večera. Výběr cílů máš trochu ovlivněn historicky, ale pořád máš velkou možnost volby. Snaříš se vyčerpat Brity a nejlíp plánovat tam, aby jsi třeba velkým nálete vylákal do vzduchu jejich síly a jiný nálet proklouznul. Čím víc radarů na pobřežá jím poškodíš, tím hůře reagují. Máš jakýsi pool všech typů letadel, na konci dne se všichni zničení a poškození opraví a doplní, ale když ten pool vyčerpáš, nemáš už z čeho brát. To mají i Britové, kteří navíc mají i pool zkušených pilotů, kteří mohou "dojít". Útoky na letiště můžeš ničit letadla i na zemi o omezovat schopnost letiště vysílat v daném sektoru letadla do vzduchu (čím těžší poškození, táím déle opravují), útoky na továrny můžou ohrozit dodávky letadel (pool), útoky na velitelká stanoviště koordinaci Britů, dál útočíš na přístavy a města.
Při plánování náletu prostě určuješ kolik bomberů a jaký typ poletí a dáváš jim doprovod 109 a 110. Navíc volíš mezi těsným doprovodem, a volným. Striktně naplánované nálety ti samo pozměňuje kupa eventů z event karet při letu na cíl a nad cílem.
Ještě bych rád zdůraznil, že je tam super volba "historicity a obtížnosti". Je tam spoustu pravidel navíc, které to historicky hodně zpřesní (včetně nočních náletů a britských nočních stíhačů), ale zároveň zesložití a hlavně prodlouží hru. Osobně jsem to hrál prozatím bez nich jen v základní verzi a bohatě mi to stačilo na uhlídání všeho.
Čím větší nálet, tím větší pravděpodobnost masivní reakce Britů, ale algoritmus zohledňuje i počet zastoupených stíhacích jednotek v poměru k bomberům, takže rozhodně jen tak nevylákáš do vzduchu obranu pouze masivním svazem stíhačů. Navíc máš strategické karty, jako je fingovaný nálet apod, svou roli také hraje výhoda výšky. Je to fakt promakané a přitom po proniknutí do pravidel to dost odsýpá a točí se to. Někteří lidi nadavají na to, že určité části kola jsou hodně mechanické, což je pravda. Britské stíhačky na letišti musí po návratu dotankovat, přezbrojit, Němci to samé, což znamená neustále přesunování žetonů mezi chvílky na mapě. Za Němce je tohohle mechanického mecheche míň a navíc to plánování náletů je podle mě větší zábava.
Shrnuto a podtrženo, tohle je opravdu funkční solitare, který leteckým a druhoválečným fandům nelze než doporučit. Navíc bonus plně funkčí verze pro dva. Pro tu jsem pravidla nestudoval, ale bude to taky super, Němec plánuje nálet tajně na speciální kartu, kde to zapisuje, Brit bude asi muset vytušit, co a jak, bude to asi docela pokerové:-)
Pro mě jediný mínus ty zmíněné dost nekvalitní herní komponenty, hlavně tabulky jsou na odstřel. Třeba se časem podaří vyhecovat kouzelníka Yodla, aby ve stejně krásné a přehledné úpravě zpracoval a vyrobil i další tabulky, kterých je dost (formovaní svazů při odletu z Francie - tohle je fakt prdel, když se nezkoordinujou, letíte třeba s minimální krytím, které většinou končí masakrem, tuším nějaký to počasí, detekce a taktická odpověď Britů, jestli, kolik a kdy pošlou letadla atd.)
Tally-ho, vlastně Vorwärts!!!:-)

19.9.2014 12:53:32 | Upraveno autorem (porovnej)

Hra
Kluci děkuju za pěkný nástin principů hry :)
Zítra se dám do přemlouvání Ježíška aby mě pod stromeček vyzbrojil :) Předevčírem jsem si pročítal knížku o Luftwaffe takže jsem celkem navnaděnej. Jen se bojím pravidel, moje angličtina je velice mizerná :( Asi budu muset unést Marabua na víkend aby mě do toho pak zasvětil a rovnu si střihneme tu verzi pro dva :)

20.9.2014 00:45:43

RAF
Tak mi dneska pošťák přivezl balíček s hrou :) Manželka, ale trvala na tom, že to bude dárek až k vánocům, takže jsem jen okouknul jestli neni poškozená krabice od hry a musel jsem jí odevzdat a dostanu jí až pod stromeček :)
Takže jsem natěšenej jako malej kluk.

Jinak děkuju Lukáši za malou "demo ukázku" hry :)

20.10.2014 22:22:36

Hehe
Jsem holt našeptávač:-)

20.10.2014 22:46:29

Vybíráme z Bazaru

Kingdomino
Kingdomino
Akt. cena: 300 Kč
Končí za: 23 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas