Pax Pamir (druhá edice)

xxxxxxxxxo hodnoceno 205x (Seznam vlastníků)

Pax Pamir (druhá edice) - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Novověk
Herní kategorie: strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Fox in the Box
Spielworxx
Wehrlegig Games
YOKA Games
Autoři: Cole Wehrle
Rok vydání: 2019
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Vynikající hra, ale jedna výhrada ke hře

Pax Pamir je úžasná hra plná zvratů nečekaných situací a hloubky. Navíc s jednoduchými pravidly. Už dlouho mne žádná hra tak nechytila za srdce, rozum i nadšení jak tato hra.

Mám jen jedinou výhradu, která se netýká průběhu hry jako takové ale herních komponent. Herní komponenty jsou nádherné a stejně úžasné jako hra samotná …

ALE jedno velké ALE:

Nevím proč autor zvolil takové barvy hráčů jaké zvolil. Šedá je hodně tmavá a plete se s černou (na herních deskách a kotoučích téměř nerozeznatelné). A HLAVNĚ proč byla zvolená jako jedna z barev hráčů žlutá ??? Žlutá je zároveň barva ruského impéria a žlutá barva hráčových válečků se vizuálně bije a plete se žlutou barvou koalice obzvlášť když je ve hře žlutá ruská koalice a zároveň je žlutý hráč loajální třeba Britům nebo Afgháncům. Kdyby byla ve hře namísto šedé třeba fialová (odlišná od růžové britské koalice) a namísto žluté zelená (odlišná od tyrkysové afghánské), tak by bylo rozlišení kmenů hned jasnější a hra by byla opravdu dokonalá.

18.9.2021 00:11:45 | Upraveno autorem (porovnej)

@kren tak problém s rozlišením barevnosti jsem nikdy nebyl neměl a ani mě nenapadl…  hráči kteří se ti pletou a označuješ je za černého a šedého jsou dle mého názoru spíš černý a hnědý (hnědošedý) a sítotisk jsou odlišní dost. A “žlutý” hráč je spíš pískový než tebou označený žlutý, zatím co Rusové jsou opravdu žlutí, takže rozdíl v pohodě. Teď mě jen napadá jestli nemáš jinou edici než já. Já mám CZ od Foxe, co ty nemáš náhodou KS? 

______________________
admin česky vydaných her ZH
hráč a drobný sběratel
tvůrce FB, Insta. a YouTube stránek POD VÍKEM

18.9.2021 08:38:20

Ne mám taky od Foxe. Tu šedou bych ještě zkousnul, i když i tady by bylo vhodnější kontrastnější rozlišení hráčů, ale ta žlutá (ať už má jakýkoliv odstín), tak je pořád žlutá a u začínajících hráčů, to opravdu mate a splývá s těmi žlutými ruskými bloky. Hráči nějak intuitivně předpokládají, že ta žlutá patří k sobě a na herním plánu to mate.

18.9.2021 10:23:43

kren - Souhlasím s Tebou. Zpočátku mě to opravdu mátlo a při vysvětlování novým hráčům s tím je vždycky problém. Taky by mě zajímalo, co za takovým výběrem stálo.

18.9.2021 10:36:43

IN

Zajímavý postřeh, který mě také nikdy nenapadl, ale mohu to předat dále autorovi… jen škoda, že to nepřišlo dříve, mohli jsme to třeba pro reprint změnit… takhle už je na cestě.:)

----------------------
Majitel liščí krabice

18.9.2021 11:57:59

Mě barvy příjdou v pohodě, i když pravda někomu to může vadit. Na druhou stranu nikomu nic nebrání v tom, si těch pár “válečků” přemalovat ne? Jasný je to práce navíc, ale pokud jsou ty barvy pro někoho velkej problém, tak to je jistý řešení.

18.9.2021 12:24:44

My nikdy nehráli nový PP v plném počtu, takže vždy jsme vybrali jiné barvy. Ale já si spousty her vylepšil / byl donucen vylepšit z spielematerial. A tohle by mohlo být i pro PP:

https://www.spielematerial.de/en/game-pieces/cylinders/wooden-cylinder-16x10-mm.html

18.9.2021 13:58:57

Že by žlutá hráčská kolidovala se žlutou koaliční, jsem nikdy problém neměl. Možná, kdyby takhle byly alternativy ke všem třem použitým barvám koalic, bylo by to horší. Ale mohli udělat místo toho třeba bílé, to asi jo. To už mi víc vadí ta šedá a kdybych věděl, že se to dá v reprintu upravit, loboval bych třeba za fialovou nebo tak něco :))

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB

18.9.2021 15:38:39

Hlavním důvodem výběru těchto barev je, aby byly “color blind friendly”. A to pro různé druhy poruch. Dělají to i další vydavatelé jako Ion Game Design. Nevýhodou je, že pro normální lidi můžou některé ty barvy vypadat “vyblitě”.
Třeba Ticket to ride řeší přístupnost pro barvoslepé přidáváním unikátních ikon pro každou barvu vágónku na mapě.
Cole Wehrle popisuje proces výběru přes různé filtry tady:
https://twitter.com/colewehrle/status/1066349056333684737

20.9.2021 15:45:15

Color blind friendly oceňujem, sám som farboslepý a občas s tým pri hrách bojujem. Ale taktiež som názoru, že namiesto tej hráčskej žltej tam mohla byť nejaká iná aby sa to neplietlo. Bola to vlastne hneď prvá vec, čo mi napadla pri čítaní pravidiel.

20.9.2021 16:06:50

@Pizin Já jsem nezpochybňoval tóny nebo "vyblitost" barev. Naopak, mě se barvy těch bloků ,moc líbí a vůbec jsem netušil, že důvod těch odstínů je takový. Já jsem zpochybňoval použití téže barvy (byť v jiném odstínu) zároveň pro koalici a zároveň pro “kmenové”/"špionské" válce a podobnost černých a tmavošedých komponent.  

20.9.2021 19:34:21

Vybíráme z Bazaru

Expedice
Expedice
Akt. cena: 1050 Kč
Končí za: 6 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas