Pax Pamir (druhá edice)

xxxxxxxxxo hodnoceno 205x (Seznam vlastníků)

Pax Pamir (druhá edice) - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Novověk
Herní kategorie: strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Fox in the Box
Spielworxx
Wehrlegig Games
YOKA Games
Autoři: Cole Wehrle
Rok vydání: 2019
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Počet hráčů

Chtěl bych se zeptat, jestli pax neztraci v počtu hráči, jestli se dá užít i ve 2 hracích?
21.2.2020 17:32:46

:-D
Ve dvou jo, v 5 to musi byt utrpeni. Za me nejlepsi ve 3, pak ve 4.

21.2.2020 18:06:41

...
Čím méně hráčů, tím větší kontrola nad hrou. Ve dvou je hra v pohodě, ale primárně se závodí v přízni u jedné frakce, které straní oba.
___
redaktor Deskofobie

21.2.2020 21:18:35

počet

Nejlepší je hra ve třech, ale i ve dvou je to solidní zábava plná interakce. Navíc pro trochu náhody je možné přidat Wakhan karty (bit simulující třetího). Jediný počet, který podle mě Pamiru nesluší je pět lidí.

Pro dva odhodlané hráče je pak skvělá Pax Renaissance, ale ta je ve složitosti o stupeň výše.

2.7.2020 10:27:30

sólo
Má někdo zkušenosti se sólo hraním.

2.7.2020 18:38:56

Vo 2och
Je to hrateľné vo 2och?
Alebo je potrebné o tejto hre uvažovať ako o hre pre 3-4och?

Vlado "Kasi" z KE

13.12.2020 12:15:55

Faarha

Máme toho nejvíce odehráno ve dvou, cca 15 her. Za nás super, samozřejmě tři už jsou lepší, díky možnosti zapojení všech tří stran, ale i ve dvou nás hra nadchla. Dva hráči plus Vachána jsme nezkoušeli, ale i tomu bych věřil, že bude pěkná výzva.

13.12.2020 13:46:03

Hrano nekolikrat v 5
A uplna pohoda. Zvraty paradni dohrano do 2 hodin. Pokud se hraje ve 3 a kazdej vezme jinou frakci hra ztrati min 50%. Tahnout s nekym alianci ale zaroven soutezit kdo vic dane frakci podlejza to je to nej na tehle hre.

..DeskoHerky Teplice..

13.12.2020 14:33:25

Počet hráčov

Za mňa ideálny počet 3-4. Konieckoncov ako v 1ed. V 5 mi to príde málo strategické a viac random. Hra aj skončí rýchlejšie. Ak je dobrá partia hráčov sranda to je ale herný zážitok slabší.
Citelne menej krát sa dostanete na ťah. A kým čakáte na to že odohrajú až 4 protihraci situácia na markete a na mape sa diametrálne zmení.

13.12.2020 18:35:05

funguje
velkou výhodou této hry je, že funguje dobře ve všech počtech hráčů... čím víc, tím má jednotlivec menší kontrolu, ale zase dochází k zábavným zvratům...

a ve dvou je to taky skvělé, taktická až šachoidní válka...

Ivo
https://www.facebook.com/sterngame

13.12.2020 18:55:05

Ve dvou
Hru jsem si chtěla pořídit primárně pro hraní ve dvou. Po prostudování pravidel, přestože jsem z ní fakt nadšená, jsem v rozpacích stran pořízení. Mám za to, že ve dvou je to tak 80% zážitek, a že hra se rozvine v plné kráse ve 3 hráčích...Píšete tady, že i ve dvou je to super zážitek, ale mám obavy, že to většinově dopadne, jak píše yedle, ,,nakonec se primárně závodí v přízni u jedné frakce, které straní oba." Můžete mi to někdo potvrdit/vyvrátit?

15.1.2021 08:29:50

rekace na hru ve dvou
Mám odehraných pár her v dvou a hlavně v dvou (já + Vachána). Hra v dvou (hráč + hráč) se hra prezentuje hodně podobně jako šachy a je to úplně jiný styl hraní, než třeba v 3-5 hráčích. Je velký boj o karty, co umí vraždit přes špióny, neboť dvory jsou hned vedle sebe a je vše dostupnější. Často se oba držíte té své frakce, takže se spíše vyhodnocuje malá dominance (součet kmenů + špiónů na herní desce či dvoře). Myslím si, že v hře dvou hráčů je lepší přidat i třetího, což je hrou řízená Vachána. Ona je totiž odlišná tím, že je loajální všem, takže sbírá všechny barevné karty, dary jsou taky vždy pro všechny tři frakce, má zajímavě vymyšlený systém braní/hraní karet a co vlastně dělá a díky tzn. pragmatické loajalitě, která je určena vždy kartou, kterou se řídí ve svém kole, co a jak bude vyhodnocovat, si vždy bere odlišnou barvu frakcí, než mají hráči. Takže pokud hráči mají třeba žlutou a zelenou, tak ona bere vždy růžovou. Pokud oba hráči mají stejnou barvu třeba žlutou, tak ona bere v svém kole tu barvu, která je na kartě vyhodnocení akcí nejvíc vlevo, kromě žluté v tomto případě. Takže do hry vnáší něco podobného jako skutečný třetí hráč, i když neumí tak pracovat se svými špehy jako skutečný hráč. Ale soupeř je to opravdu těžký, neboť ona ve svém tahu, když radikalizuje kartu, tak ji koupí a hned zahraje na dvůr, takže vlastně umí zahrát dvě karty rovnou z nabídky, což hráč dokáže jen jednu tímto způsobem. A pak je tu ještě jedna možnost. Pokud budete chtít hrát skutečně jen dva (hráč + hráč), tak mezi vaše dvory umístěte na každé straně 3 otočené karty (aby pohyb špehů byl těžší) a bodové hodnocení upravte tak, že první hráč vítězí jen tehdy, když nad druhým vede o 6 bodů. Tím se vyhnete, že první bodovaná velká dominance, když máte rozdílné barvy, okamžitě ukončí hru. Toto pravidlo psali na boardgamegeeku. Ale za mě doporučuji tuto hru, i když ji budete hrát jen v dvou, ale spíše i s Vachánou.

15.1.2021 08:50:25 | Upraveno autorem (porovnej)

Ve dvou
Naprosto souhlasím s Chroustem, ve dvou jsou to spíš šachy a upřímně ta zábavnost není taková. Přidání Vachány je poměrně zásadní a alespoň částečně ukáže krásu hry.

15.1.2021 09:00:51 | Upraveno autorem (porovnej)

Rôzný počet hráčov

Osobne si myslím a na základe odohrnaých partiíí, že hra je v dvoch hráčoch najslabšia.

Asi ako bolo spomenuté nižšie môžte to nazvať šachovou partiou, ale táto hra ponúka oveľa viac, ako len šachy. Hra má peknú atmosféru aj svoju hlbkú, práca s mincami, kartami, rôzne akcie a ich reakcie. To čo mám rád, je práve ta radikálna zmena ponuky a stavu na mape, každý hráč vnáša do hry neznámu premeenú, ktorá mení dianie v hre, a to je to čo hra ponúka, a núti hráča sledovať dianie, každá kúpa, hranie karty, vyloženie jednotky mení pomer síl a tiež mení plány každého hráča.

ako každý počet hráčov ma trocha odlišný zážitok a priebeh, tu ten počet hráčov fakt na hru vplýva, ale zrovna vo dvojici sa hra ozaj mení na šachovú partiu, veľmi ľahko sa dosahuje dominancia a ak zrovna obaja hráči nie sú loajalní totožnej strane, tak sa hrá o okmažité víťaztvo, ešte viac je tu dôležoté si zachovať mince.

Na učenie je ideálný počet troch hráčov, kde sa pomerne ľahko udržuje prehľad a hra je zároveň dostatočne svižná, ale verím, že po pár hrách si každí povie, už aby sme boli štyria alebo piati, tá hra skrátka žijem každou zahranou akciou. A podľa mňa aj sólo hra je zaujimavejšia, ako hr apre dvoch, akurát tu sa vyžaduje taký ten postoj, rád sa hrám aj sám, ak to nie je problém, hru si opäť hráč skvele užije aj proti Vachane.

15.1.2021 09:15:59

ve dvou
Zatím jsem to hrál jen ve dvou anebo sólo (proti Vacháně) a zábava to vždy byla výborná. Hru dvou + Vachána, stejně jako hru ve více než dvou lidech, musíme teprve vyzkoušet. Každopádně pokud to ve třech a více (živých) hráčích ještě získá na zábavnosti (což předpokládám), pak jsem za to jenom rád. Nijak to ale nesnižuje zábavnost ve dvou.

Pocit "šachovosti" jsem z toho neměl, resp. otázkou je, co rozumět "šachovostí". Já tím mám na mysli případy, kdy jsou všechny herní prvky od počátku jasně dané a přítomné a hráč s nimi pak už "jenom" pracuje, zejm. v závislosti na tazích protihráče a/nebo předem nabiflovaných strategiích. Tak tomu tady ale není - díky tomu, že do hry neustále přichází nové karty (které nelze zcela předvídat - hra obsahuje podstatně více karet, než kolik se jich v partii použije, tzn. že každá hra bude pracovat s jinou a předem neznámou množinou karet umožňující jiná komba), není o zásadní překvapení nouze, včetně potřeby upravovat (a nezřídka zásadně překopávat) dosavadní strategii. Tento aspekt u šachů nehrozí - nové figury (navíc se zcela nečekanými schopnostmi) do hry nepřichází.
Určitě ale souhlasím, že podobně jako u šachů je tady potřeba sledovat soupeře a reagovat na jeho tahy (to měl asi na mysli Chroust, rozumím-li správně).

V našich hrách se vždy každý hráč spíš držel své loajality, než že bychom ji měli stejnou a soupeřili v jejím rámci. Každý si ale samozřejmě dával pozor, aby svou loajalitu neudělal příliš silnou a tím pádem atraktivní i pro soupeře - pokud by se to stalo, určitě by to dopadalo tak, jak píše Chroust.

Za mě osobně je to tedy hra, která ve dvou funguje výborně. Protože sama hra umožňuje doplnit Vachánu (a tedy hrát "ve třech") a protože ve třech či více (živých) hráčích bude (zcela nepochybně) zářit ještě víc, můžu ji osobně i pro dvojkové hraní jenom doporučit.

15.1.2021 09:17:27 | Upraveno autorem (porovnej)

Po odehrání 35 her musím říct, že hra funguje výborně ve všech počtech (tedy 1-5). Jediný, s čím je třeba počítat, se zvyšujícím počtem hráčů se hra mění ze strategické na taktickou.

Tj. v pěti hráčích je to silně taktické hraní (reagování na aktuální situaci, která je velmi fluidní). V sólu a ve dvou je to silně strategický, dá se dlouhodobě plánovat a následovat danou strategii. Ve 3-4 je to něco mezi a záleží víc na namíchaném balíku karet, stavu marketu a hráčích, jestli se to vyvine spíš jedním, nebo druhým směrem.

Suma sumárum, nemám preferovaný počet hráčů a rád si to zahraju v jakékoli sestavě.

11.4.2024 09:59:52

Vybíráme z Bazaru

Raptor
Raptor
Akt. cena: 500 Kč
Končí za: 11 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas