nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Pán Prstenů: Putování po Středozemi

Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: desková hra, kooperativní, vývoj postavy
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: ADC Blackfire Entertainment
Fantasy Flight Games
Autoři: Grace Holdinghaus
Nathan I Hajek
Rok vydání: 2019
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Když si hru koupím, dostanu Pána prstenů?

Pána prstenů mám hodně rád. Knížky jsem četl před pár lety a moc si je nepamatuju, ale filmy jsem viděl nejméně desetkrát a většinou jednou ročně si udělám den s Pánem prstenů a pustím si všechny tři díly v prodloužené verzi. Proto mě tahle hra zajímá.

A jelikož už je hra na trhu půl roku, dost hráčů ji dohrálo a bohužel se začíná objevovat čím dál víc kritických komentářů týkajících se mimo jiné i příběhu. Proto se chci hráčů, kteří hru dohráli, zeptat, jak to tedy je? Když si jí koupím, poznám v ní Pána prstenů? Nezajímají mě názory na mechaniky nebo aplikaci, pouze to, jak moc je to generická fantasy a jak moc je to "můj milášek".

Jinak bych chtěl požádat pouze o názory hráčů, kteří mají za sebou alespoň polovinu hry. Názory tipu "mám za sebou první scénář a je to boží" považuji za bezcenné.

*****
Too old to Rock'n'roll, too young to die.

Upraveno autorem (porovnej)

8.10.2019 07:25:37

slátanina

Od FFG mám několik her. Pána prstenů mám hodně rád, nicméně musím říct, že Pánoprstenů je pro mě mírné zklamání.:

1) Aplikace a styl dobrodružství někdy až silně připomíná kampaně z Imperial assaultu (Star Wars). (Třeba rozhovory v kantýně x rozhovory v hostinci...)

2) Mechanizmus zranění je převzat z X-wingů (karta zranění rub a líc, mechanika otáčení a léčení).

3) Náhodný hod kostkou je nahrazen mechanizmem tahání karet z balíku...PROČ jsou z této nahodilé mechaniky všichni tak nadšeni? Náhoda kostkou byla nahrazena náhodnou kartou. Jistě, lze to ovlivňovat, ale to hod kostkami taky (viz jiné hry od FFG). Za mě to vyjde nastejno. Pocitově bych asi radši kostku (to třesení kostkami v dlaních a doufání :) )

4) Oproti Imperial assaultu se musí s dobrodružstvím spěchat (a to každý scénář), opravdu si neužijete atmosféru. Úplně by stačilo, když by se periodicky objevovali nepřátelé (ti by tlačili dost, stačilo by to).

5) Pocit, že hraji za Aragorna nebo Gimliho? Neměl jsem. Pocit originality postav na konci? Neměl jsem. Všichni vybaveni pokročilým mixem úspěchových karet.


9.10.2019 10:03:08

dohratá prva kampaň

máme odohratú prvú kampaň vo 4och hráčoch, musím priznať, že mne sa hra veľmi páči, to že je tam alternatívny príbeh z PP je podla mňa super, to sa mi páči na všetkých FFG hrách že ponúkajú alternatívne dobrodružstvá oproti originálu, napráklad aj kartový PP LCG.

podla mňa pojem "generické fantasy" by sa dal použiť na takmer všetko vrátane onoho PP LCG, všade ak vymeníte hlavné postavy a prostredie tak to bude generické niečo...

ako som spomenul som rad že je tam úplne iný príbeh, ktorý tak môže rozšíriť a rozvetviť svet tolkiena, čo hrdinovia robili a nerobil vtedy a vtedy a teším sa na ďalšiu kampaň :)

9.10.2019 08:43:04

Spíše nedostaneš

Nejsem velký fanoušek Pána Prstenů, filmy jsem viděl jednou nebo dvakrát, knihy jsem nečetl, ale PánaOPrstenů máme za sebou téměř celou kampaň. Přikláním se k názoru, že "generická fantasy" byla vystavěna na základech, které položil Tolkien. Ten background tam asi je. Ale to je asi tak všechno. Dějová linka ani vzdáleně. A co se mě osobně týče, příběhové pozadí považuju za tu slabší část hry.

8.10.2019 21:01:13

martannen

Až se bude hra jmenovat SilmaOrillion, tak to rozhodně bude naprosto správná připomínka, jenže dokud se jmenuje PánOprstenů, tak si myslím, že má běžný fanoušek právo tam nějakého toho skrčka s bižuterií očekávat.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

8.10.2019 21:00:29

Pan Prstenu

je jen kapka ve svete Silmarillionu... Nemusi kazda hra ze sveta JRRT byt o tom, ze skrcek nese bizuterii od nekud nekam a zase zpatky...

8.10.2019 19:46:20

Bedikk

Aplikace řeší většinou problémů, mechanika s kartami je perfektním nahrazením kostky, atd.

Nic proti, ale přímo v zadání tématu diskuze je jasně napsáno, že se tady neřeší názory na mechaniky nebo na aplikaci, ale pouze to, jestli je to Pan prstenů nebo generická fantasy.

Za sebe musím říct, že já teda v hledání kouzelného žezla, ničení kouzelných zrcadel a zavírání brány, kterou se hrnou příšery vidím ledacos, ale Pana prstenů fakt ne.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

8.10.2019 19:18:42

Dobrodružná hra

Skoro by mě mrzelo, kdyby z toho všeho tady vyznívalo, že je to špatná hra. I když to evidentně někomu nesedí, což je samozřejmě v pořádku, tak osobně mám z toho třeba pocit, že je to nejlepší dobrodružná hra na trhu. A aplikaci bych jako mínus určitě neviděl, naopak řeší většinu problémů, které jiné hry zdržují, kvůli kterým se táhne příprava i děj. Stále přitom platí, že je to hráč, kdo se hýbe po mapě, kdo hraje karty (mechanika s kartami je navíc perfektním nahrazením kostky), vymýšlí strategii, dělá rozhodnutí atd.

Karetní hra je taky super, ale je to tedy úplně jiný zážitek. Jestli z toho bude cítit film vážně nevím :). Ale vzhledem k tomu, že těch rozšíření už vyšlo bambilion, tak si člověk vážně vybere. Navíc vyšly balíčky, které přímo kopírují děj knih/filmů, což je určitě super výhoda.

P.S. Jakkoliv mám Arkham Files rád, neřekl bych, že k Lovecraftovi přistupují s respektem. Tady mám pocit, že se o to vůči Tolkienovi vážně pokusili.
---
Autor hry Velryby ničí svět

8.10.2019 18:53:14

Bilajz86

Vidíš a mě už se několikrát stalo, kupříkladu jestli daný úkol plní trpaslík automaticky uspěl. To samé jak s povoláním tak jmény postav.

Upraveno autorem (porovnej)

8.10.2019 18:32:41

Porovnání

Samozřejmě, že v této hře jde poznat, že je to pán prstenů. Jsou tam totiž známá místa a známé postavy s Tolkienova díla. Nesouhlasím s názorem, že "kdyby se to neodehrávalo ve světě pána prstenů, tak se to může odehrávat kdekoliv". Stejně tak bych totiž mohl argumentovat, že kdyby se Sauron jmenoval Hitler a Saruman Mussolinni, tak by se příběh knižního pána prstenů mohl odehrávat třeba v Evropě...

8.10.2019 18:27:04

Žádný čekání nebude

Mně šlo o to, jestli v tom Pána prstenů poznám teď.

Já přímo nesnáším politiku FFG, kdy hráčům nabídne plnohodnotný zážitek až díky předraženému rozšíření, díky kterému se cena hry pravidelně zvýší o další tisícovku.

Zkrátka a jednoduše, když dostanu chuť na Pána prstenů, zahraju si konečně s Malcolmem War of the Ring, kde tu Morii, Gondor, Rohan, atd. mám už teď a nemusím na nic čekat. A navíc to bude bez aplikace.

Komu se Putování po Středozemi líbí, může si čekat na rozšíření, ale já jsem tuto hru odepsal.

*****
Too old to Rock'n'roll, too young to die.

8.10.2019 18:14:14

Počkat si

Být tebou si počkám, uvidíš co přinesou další rozšíření, třeba bude něco, co se bude odehrávat v Morii / Rohanu / Gondoru a to by tě mohlo chytnout.
Já se považuju za znalce knížek, filmy mám taky rád, ale knížky jsou TOP (dokonce hraní PoP mě navnadilo si je opět přečíst, po sto padésáté osmé) a ty známé věci se v první kampani dají hezky najít. Mě třeba pomohlo, že jsem k tomu hrál PC hru Battle for Middle Earth 2, kde v expanzi je zničení Cardollanu, na které se tu občas odkazuje.
Jediná totální kravina mi přišla, když hraješ za Aragorna a musíš plnit questy, aby ti hraničáři vůbec pomohli, to je takové divné, tady bych právě čekal nějaké bonusy (platí do budoucna i s ostatními národy).

8.10.2019 17:51:02

Díky všem...

Já to ze své strany uzavřu. Názor většiny přispěvatelů byl dost podobný, a sice přesně takový, jakého jsem se obával. A jelikož se nepovažuji za nějakého znalce Tolkienova díla, ale pouze za fanouška filmů, tak Putování po Středozemi vynechám.

Tím ale samozřejmě nekončím tuto diskuzi. Jen tím chci naznačit, že to, co jsem potřeboval, jsem se z ní už dozvěděl.

*****
Too old to Rock'n'roll, too young to die.

8.10.2019 15:39:49

..

Tady jde trochu vidět ten rozdíl, kdy lidé znají víc informací hlouběji :) Jak přesně píše Bedikk - najít se to tam dá.
Ti, kdož viděli jen filmy - ano, mohlo by to klidně být v jiném světě, s jinými jmény.
Já mám se hrou odlišný problém. Jednoduše je to jen dobrá, popřípadě obyčejná hra. A her je na výběr tolik, že úplně nechci trávit čas s obyčejnou hrou. Druhý problém je (jak je mnohokrát v diskuzích zmíněno) samotný naprosto nic neříkající příběh. A nelogičnosti během hraní.
Ale k otázce - najít se to tam dá. Ale hráči deskových her si rozhodně zasloužili více. Pocit, jako třeba fanoušci SW při hraní Rebélie. Lovercrafta při Panství hrůzy..

8.10.2019 12:39:11

Názor

Já to řeknu jednoduše bez té omáčky co tu někteří navařily.
Tahle hra je Descent 2(hraný s aplikací) s kombinovaný s karetním Pánem Prstenů. Co se týče příběhu tak první kampaň je příběh vzat z Dream-Chaser cyklo karetního Pána Prstenů. Takže když nemáš nahráno tak bude působit hodně divně. A tady mě i zarazila jedna věc ohledně hrdinů, spíš bych tam čekal Rosiel místo Eleny a taky lepší variabilitu zbraní, chybí mi nějaké útočné kouzlo když tam dali Elfí kouzelnici-bardku.

8.10.2019 12:30:12

War of the Ring

Jenže pokud ve WotR vyhraje hráč hrající za Saurona, tak sice výsledek neodpovídá předloze, ale ty tři hodiny, které tomu předcházely, ti stejně dají neskutečně silný pocit, že TEĎ jsi hrál Pána prstenů. A to v té hře ani nejsou příběhové texty.

War of the Ring JE přesně takový Pán prstenů, jak ho znají příznivci filmů a to, která strana zvítězí, na výsledku vůbec nic nemění.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

8.10.2019 10:34:58

nesrovnalosti

Ale když hrajete War of the Ring a vyhraje hráč za Saurona, tak to přece taky nekoresponduje s předlohou... To bysme nemohli hrát nic. Skupina Aragorn, Bilbo, Legolas, Gimli mě přijde v pohodě.

8.10.2019 10:26:51

LOTR

Já se tedy také připojím k negativním komentářům. Nemám načtené knihy, filmy miluji. Tady stačí skutečně dát jiná jména postavám a může to být cokoliv. Ale asi nejdivnější prostě je, že se může hrát v jedné partě za Bilba, GImliho a Aragorna. To mi hrozně vadilo a veškerá imerze šla ta tam. Takže toto byla první deskovka, kterou jsem po pěti scénářích prodal.

8.10.2019 10:00:52

Tuhle hru nech plavat...

Až příště přijedeš sám, tak konečně vytáhneme ten War of the Ring a na tuhle hru si už ani nevzpomeneš.

Jinak se divím, že zrovna ty, který jsi nesnášel aplikaci v Panství hrůzy, se zajímáš o Putování po Středozemi. Tuším, že máš absťák a tvůj letošní den s Pánem prstenů se blíží ;-)

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

8.10.2019 09:58:24

Pán Prstenů

Filmové to není, příběh je vyloženě tvořen pro knižní fanoušky. Nálada, sled vyprávění a místy i styl připomíná Tolkiena. Generickým fantasy bych to nenazval ani náhodou (pokud ovšem nebereme v potaz to, že PP je vlastně generickým fantasy, když z něj vyrostlo).
Kdo má načtené dodatky (připojené k třetí knize), ten se bude tetelit blahem, že bude poznávat vedlejší postavy, místa i důležité artefakty. V té hře je toho z Tolkiena více, než by se na první pohled zdálo.

Nejproblematičtější je využití hlavních postav. Až na jednu/dvě výjimky nedává smysl, aby se potkali v jedné skupině ještě před příběhem o Prstenu. Zase na druhou stranu, kdyby tu tyto postavy nebyly (Gandalfa si asi schovávají pro rozšíření), dost lidí by se o hru nezajímalo. A i já musím přiznat, že hrát za Aragorna nebo Gimliho mi přijde prostě zajímavější, i když to třeba nedává smysl. Možná i proto jsem hrál solo za Aragorna a Legolase, kde by se to asi nějak obhájilo.
---
Autor hry Velryby ničí svět

Upraveno autorem (porovnej)

8.10.2019 09:46:38

NPC

Ještě bych k tomu dodal, že hra na mě působí zhruba tak, že jsem začal hrát nové RPG od 1. levelu postav, které je zasazeno do světa Pána prstenů a zvolil jsem si jako hrdinu Legolase nebo Aragorna a jdeme hledat, kam se zaběhl pes Jardy Kšandičky (zápletka prvního scénáře je jiná, ale ne o moc :-) ). Tyto postavy by se měli v příběhu objevovat výhradně jako silná NPC a dotvářet tak atmosféru. Např. v nějaké bezvýchodné situaci se objeví Aragorn a jeho hraničáři a rozpráší skupinu skřetů, která obklíčila postavy hráčů. To by ten pocit Středozemně určitě posílilo více, než možnost za ně hrát. Nicméně ta jména jsou pro mnohé hráče jediným pojítkem s tím světem, takže chápu, proč je použili takto a jenom mohu doufat, že nebude v rozšíření možno hrát i za Gandalfa, po kterém spousta hráčů píše :-)

8.10.2019 09:44:43

Filmy

FFG čerpá z reálií Pána prstenů, ale nikoliv z filmů. Spousta věcí tak bude snadno identifikovatelná, protože hry i film mají stejný zdroj, nicméně FFG používá mnoho věcí, které ve filmu vůbec nebylo a dokonce ani v knihách. Už jen lokalita, v které se odehrává první kampaň PánOprstenů se ve filmu nijak neukazuje a naopak známá místa z filmu ve hře (zatím) nejsou.
Jinak za mě ta atmosféra Středozemně se tam jako najít dá. Jsou tam stejní nepřátelé, lokace, tak nějak se to drží v mantinelech Středozemě ve smyslu, že v prvním scénáři nepotkáte Balroga, nedobýváte Barad Dur apod. nicméně pro mě je rušivý element použití známých hrdinů typu Legolas, Gimli, Aragorn apod. chápu, že zvyšují prodeje, ale pro dané tažení se nehodí. Navíc v kontrastu toho, jaké mlátičky z nich udělal film, si musíte dávat pozor, aby Legolas nepodlehl v souboji s třemi skřety apod. Já bych si to více užil s anonymními hrdiny Středozemě, kteří se mají šanci vypracovat na legendy a ne naopak :-)

8.10.2019 09:35:20

Doplnění - lehký OT

Tím "miláškem" jsem myslel filmovou trilogii. A to tak, že pouze Pána prstenů a nikoliv Hobita (tam se mi první díl líbil, druhý jsem ještě ustál, ale třetí je pro mě debilita nejtěžšího kalibru).

Já třeba mám rád Star Wars i s tím vším okolo. Četl jsem knížky i komiksy a hrál několik počítačových her, takže hra z prostředí Star Wars nemusí ani obsahovat věci z původních šesti filmů a já si to v tom stejně najdu (u Star Wars ignoruji pouze věci, které se týkají nových rasově a genderově vyvážených dílů z produkce Disney, které přímo nesnáším.)

Ale jak už jsem napsal v tématu diskuze, trilogii Pána prstenů jsem sice četl, ale před mnoha lety a už si z ní skoro nic nepamatuju. Proto je pro mě důležité, jestli v Putování po Středozemi poznám filmovou trilogii. Já holt nejsem kovaný fanoušek Tolkiena a pokud jsou ve hře odkazy na Tolkienův svět, které ale nebyly ve filmech zmíněny, tak já je stejně nepoznám.

*****
Too old to Rock'n'roll, too young to die.

8.10.2019 09:22:03

Mám odehranou celou hru

Nedostaneš.
Kdyby se to jmenovalo ZaklínačO a přejmenovaly se postavy, tak to ani nepoznáš.

8.10.2019 08:41:39

Můj Milášek?

Ne ten tam není. Jen prostředí, známá místa...
Jde o to, co je Tvůj Milášek... Jestli to je těch 6 filmů, tak to tam nenajdeš. Pokud je to celé dílo JRRT, tak je to v jeho světě, když budeš chtít, hra sama to nedokáže. Klidně se to mohlo odehrávat v Terrinothu a zažitek by byl stejný.

8.10.2019 08:30:41

Dle mého nevím

Asi záleží na tom, co tím myslíš. Jestli čekáš další epický román na úrovni Tolkiena tak ne. Dostaneš "generickou" fantasy ve světě Pána Prstenů. Postavy, prostředí, situace, nálada která byla v trilogii je i tady. Příběh je samozřejmě jiný (a kratší).

Přirovnal bych to k Hvězdným válkám. Máš původní trilogii a pak další díly které skalní fanoušek nejspíš nikdy nepřijme. Ale pokud máš rád to prostředí a světelné meče co dělají vžuuum vŽUUm, tak si to užiješ.

Pána Prstenů mám rád, Pána Oprstenů taky. Hru jsem dohrál a rád vzpomínám na několik herních situací, zvratů. Ale příběh bych už zpětně neodvyprávěl, ten mi v paměti nezůstal.

8.10.2019 07:50:24

Vybíráme z aukcí

Captains of the Gulf
Captains of the Gulf
Akt. cena: 1290 Kč
Končí za: 4 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>