nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Palírna

Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: karetní hra, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: REXhry
Matagot
Paverson Games
Autoři: Dave Beck
Rok vydání: 2022
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Tento popis ještě nebyl definitivně schválen. Pokud chcete, můžete zkusit navrhnout vhodnější verzi, která by lépe odpovídala ideálnímu popisu.

Destilace je metoda oddělování kapalných látek založená na různé těkavosti složek ve vroucí kapalné směsi. Uplatňuje se v chemickém průmyslu například při zpracování ropy či v potravinářském průmyslu při výrobě pálenky — destilátů. Viz wikipedie.

Palírna je tématická ekonomická strategická hra o výrobě a prodeji pálenky založená na práci se zdroji a přizpůsobení se prvkům náhody. Ve hře se ujmete role dědiců palírny, kteří shromažďují potřebné ingredience, vybavení, odborníky ("specialisty") a recepty. Následují destilování, zrání a prodej lihovin. Ve hře se tématicky prolíná hledání optimálního řešení s vlivem přírody a tržních příležitostí, jak při nabídce karet na trhu, tak v průběhu destilace. Variabilitu ještě rozšiřují rozdílné vlastnosti osobností a rozdílné sety receptů.

Kromě známých druhů jako je Whisky, Gin, Vodka, či domácí destilát (zde označený jako Moonshine) se zde seznámíte i s destiláty z Asie, či Jižní Ameriky, které jsou v Čechách prakticky neznámé, i když ve své domovině to mají naopak.

Příprava: Každý hráč dostane svůj lihovar, list receptů, tajné cíle, kartu osobnosti s vlastním benefitem a rodinným receptem. Uprostřed stolu se rozloží karty přísad, předmětů, vybavení, specialistů, příchutí, alkoholu a dále počítadlo a etikety pro různé druhy lihovin.

Průběh: Hra se hraje na sedm kol po čtyřech fázích. Fáze jsou ještě rozloženy do jednotlivých tahů, kdy se hráči střídají, dokud mají co hrát.

  1. Fáze nákupu - nákup přísad, lahví, sudů, vybavení a receptů tak, aby výsledný produkt přinesl dostatek peněz a/nebo ocenění (vítězných bodů) zejména v aktuálním kole, ale lépe i později.
  2. Destilace jednoho nápoje, kdy první várka a zbytek se vracejí do spižírny lihovaru (horní a spodní karta), aby lihovarník zjistil, co se mu vlastně podařilo vyrobit.
  3. Prodej pálenky - vydestilované karty a druh pálenky stanoví obdržené množství peněz a vítězných bodů. Pro některé recepty je však potřeba počítat se zráním v sudu nebo hliněných nádobách. A tedy i prodej v následujícím či ještě pozdějším kole.
  4. Fáze zrání - přináší další aroma/příchuť do destilátů právě zrajících ve sklepích palíren.
  5. Na konci kola se pročistí market a zkontroluje se, zda někdo z hráčů nespnil některý z veřejných úkolů - ocenění.

Vyhodnocení: Hráči průběžně získávají body za své pálenky a ocenění. Na konci ještě přidají body za destiláty, které zůstaly neprodány ve sklepě, sbírku lahví, za neveřejné cíle, vybavení palíren a zbylý kapitál.

Shrnutí: Středně složité tématické poloeuro. Na první hru si vyhraďte alespoň dvě hodinky, spíše větší stůl a láhev kvalitního nápoje, ať si vše vychutnáte. Pravidla nejsou složitá, ale sváteční hráči budou první hru tápat, protože rozhodnutí se projevují v budoucnosti. Doporučený počet hráčů jsou tři, ale ani hra ve dvou či čtyrech neubírá zábavy. Hra není zlá, ale je to business, tak sehnat vše potřebné je výzva.

Autor: plasan

Mini a promo rozšíření (1)

Další názvy této společenské hry

  • Distilled

Vybíráme z aukcí

SUNRISE City - NIGHTS - ROZŠÍŘENÍ - NOVÉ
SUNRISE City - NIGHTS - ROZŠÍŘENÍ - NOVÉ
Akt. cena: 111 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>