Okko, Era of the Asagiri

xxxxxxxooo hodnoceno 22x (Seznam vlastníků)

Okko, Era of the Asagiri - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: desková hra, strategická
Čeština: není
Vydavatelé: Asmodée Editions
Hazgaard Editions
Autoři: Laurent Pouchain
Rok vydání: 2008
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

jake to je?

jake jsou principy souboju v teto hre a vubec, jake to je celkove? Vypada to hezky.
9.3.2009 20:00:19

rbx

me se to libi
... ale nehral jsem to jeste. Jen jsem si procital pravidla a karticky. Je to o tom, ze si bud vyberes scenar, nebo si mapu utvoris sam ze ctyr ctvercu. Kazda postava ma urcite bodove ohodnoceni vykonu, takze aby to bylo vyvazene, mely by si obe strany vybrat postavy tak, aby jejich vykon byl stejny. Scenare ti vzdy doporuci urcite postavy a celkovy vykon kazde ze stran, reknou ti legendu a utvori hraci plan. Pak uz jde jen o to, rozmistit postavy na opacne konce herniho planu a jde se na vec.
Vetsinou je to o tom eliminovat protivnika, ale scenare maji i dalsi zajimave ukoly, jako je treba braneni horskeho prusmyku, kdy zla strana musi tem dobrym zabranit prejit cely herni plan a odejit urcitymi vychody pryc. Nebo je tam ochrana jedne osoby, ktera je zranena. Vse je podano v krasne komixove grafice, kazdy scenar je doprovazen kratouckym komixem pro navozeni atmosfery a musim priznat, ze v kombinaci s nadhernym hracim planem to na me funguje spolehlive. Potemnele japonske zahrady plne sakur, ubikace osvetlene svickou... krasne.:-)

Boje probihaji tak, ze si na zacatku tahu aktivujes postavu a hodis za ni inspiration kostkami, ktere maji ruzne symboly. Kazdy symbol se da pouzit jinak, jeden je pro posileni obrany, dalsi pro pohyb navic, dalsi pro zesileni utoku atp., pricemz kazda vlastnost muze byt v jednom kole posilena pouze jednou. Nemuzes tedy dve kostky se stejnymi symboly pouzit pro posileni treba pohybu. Kostky ktere nevyuzijes, si muzes schovat na pozdeji, treba prave pro pripad utoku, nebo naopak pro pripad obrany. Jakmile tedy pristoupis k postave tak, abys ji mel na dosah dojdek utoku. Sectou se hodnoty zbrani, hodnoty postavy, hodnoty postihu a bonusu z terenu a hodnoty hodu sestistrannou kostkou. Vyssi cislo vyhrava a podle vyse rozdilu je postava bud zahnana na utek, nebo omracena, nebo vyrazena ze hry.

Pocita se tam s dohledem, vyuziva se teren, postava vidi pouze na omezene uzemi pred sebe, tudiz je moznost se k ni nepozorovane priblizit zezadu ci z boku, takze moznosti je spousta. Kdyz jsem to kupoval, tak jsem se bal, ze budu mit doma druheho Tannhausera, ale tomuto strachu jsem odolal :-) Tanny mi prijde strasne komplikovany, tady je vse jasne dane. BTW: rozsireni pridava do hry postavy z Yakuzy, proto hned nasledovala objednavka :-) Co se tyce figurek, tak se tez prodavaji, ale separatne, jsou kovove a nenabarvene stoji od 7 do 12 dolaru. Nabarvene pres 20. Jelikoz je tam tech postav dost, tak koupe figurek uz vyjde klidne na dalsich 100 dolaru, coz uz mi prijde moc. Je ale fakt, ze ty figurky jsou spis sberatelska zalezitost ke komixu, na jehoz motivy hra je.

Jinak podotykam, ze jsem to jeste nehral, ale z pravidel a knihy scenaru (dalsi se daji stahnout na netu) jsem se namlsal opravdu hodne.

9.3.2009 21:52:33

ha
a kde to maj a co to kostuje ? :

9.3.2009 22:07:50

rbx

Siaron: vis ze se to nesmi :-)
uz jsem to psal v Poslednich ulovcich. A kostuje to 850,-

9.3.2009 22:23:01

rbx
tak me to mas poseptat v PM :)

9.3.2009 22:35:42

taky chci
no tohle mě taky dost zaulajo, co takhle někdy zahrát abych věděl jestli to skutečně musím mít?

9.3.2009 22:52:42

v jednoduchosti je krása
Jaké to je? Dost dobré. Poprvé, když jsem Okko hrál, jsem byl lehce zklamán, že pravidla jsou dost jednoduchá, přeci jen z Tannhäusera jsem byl zvyklý na větší pravidlovou palbu. Po pár zahráních jsem ale dopsěl k názoru, že jednoduchá pravidla vůbec nevadí, protože hra je pokaždé jiná díky možnosti pokaždé vytvořit jiný herní plán a jinou skupinu bojovníků, z nichž každý může nést nějaké vybavení. Navíc cílem hry nemusí být zabít protivníkovy postavy, ale už psal rbx, např. zabránit protivníkovi projít, něco ubránit apod. Velkou předností hry je její rychlost, vaše první hra bude trvat asi hodinu, ale jak budete mít pravidla už zažitá, strávíte s hrou asi 40 minut. Navíc díky atraktivnímu designu hra může upoutat i hráče, kteří jinak bojové hry nehrají. A není přece nic krásnějšího než když vaše drahá polovička vaši nejsilnější postavu přinutí ustoupit do nějakého haraburdí, čímž ji dostane z ostražitého stavu do otřeseného, aby ji pak útokem zezadu zabila... ;)

10.3.2009 10:44:07

jejej,
škoda, že je to jen pro dva, když měl rbx v ruce tu krabici, pokukoval jsem lačně :) těším se na recenzi.
Okko, do duše okno

10.3.2009 11:07:35

obrázky
teda podle fotek to vypadá fatk úžasně

13.3.2009 23:36:15

rbx

Paladin
Uzasne to je. Kdyz Sydo nahledl do krabice, tak nevydrzel a i kdyz je to pro dva, tak si to presto hodla poridit :-)

13.3.2009 23:40:15

to jo
ta tamosféra těch japonských zahrad a domů je prostě neodolatelná, myslím, že už jen to provedení vtáhne do hry fest.

14.3.2009 09:40:40

Sydo a rbx
Sakra, vy me snad donutite si jeden kus taky rozbalit:) Zrovna se tu vali vedle me a kouka na me:)

14.3.2009 12:07:19

rbx

aneken
ja myslim, ze neprohloupis. Za tu cenu... no neber to, natozpak Ty, ze...;-)

14.3.2009 14:41:21

rbx
No ja ted budu testovat spis toho Dungeon Twistera, ale tomuhle se myslim brzo taky podivam na zoubek:)

14.3.2009 14:50:15

nádhera
tak nějak koukám co jsem ještě neviděl a tohle si budu muset pořídit. Zkouknul jsem to i na BGG. Mám rád Kurosavovi filmy takže nutnost. Kdyby se někdy hrálo tak stojím i ve druhé frontě na tuto hru:-)

19.3.2009 01:03:32

rbx

Boldrick
Dnes jsem si prinesl domu rozsireni. I kdyz....kdyz jsem to videl, tak mi prijde, ze to nekdo cestou zmensil... aspiruje to na nejmensi hru co jsem kdy videl :-)

19.3.2009 01:30:25

Hledám spoluhráče
Zn. hodně rychle. Potřebuji to s někým konečně testnout, hru mám doma, akorát jsem dosud neměl příležitost ji vyzkoušet. Neměl by někdo zájem o herní seanci na Praze 2?

19.5.2009 18:22:06

Prvni dojmy
Zahrali jsme s kamaradem jednu hru. Trvala asi 30 minut, tedy byla velice rychla. Prijemna hra s faktorem nahody a moznosti taktizovani. Cim vice roleplay prvku do ni vnesete, tim zabavnejsi se stava.
Me osobne se libila a narozdil od her od GW neni treba resit otazky mereni palcu, odhadovani vzdalenosti ani se hadat, ktera postava vidi kterou postavu. Dala by se relativne prirovnat k exaktnejsimu Mordheimu s mensim poctem rozmanitejsich postav a jednoznacne urcenym terenem.

20.5.2009 23:23:03

Hraní
Tak za sebe musím říci tolik. Hra je rozhodně atraktivní a díky řadě postav, kdy zhusta záleží jenom na vás, které si do mise vyberete, i relativně variabilní. Stejně tak ovšem nepřehledná, ať již jde o barevně nevýrazný herní plán či jednostranné figurky, na což si ale časem zvyknete. Horší to je s velkým podílem náhody při soubojích, což je rozhodující element pro průběh střetu. Sebelepší strategie nepomůže, pokud vám špatně padnou kostky. Takže u mne osobně jasně vyhrává podobně koncipovaný Dungeon Twister, jenž mi právě v tomhle směru přijde lépe ošetřený.

5.6.2009 18:05:54

mart
Co se týče figurek viděl sem pěkný figurky na Blackfire.Ale taky pěkně mastný.

5.6.2009 21:46:27

rbx

mart
az na ten nevyrazny hraci plan s tebou souhlasim, jen s tim rozdilem, ze pokud proste prijmes ten podil nahody, tak to ma diky vsem komponentam, od pravidel, pres scenare az po herni plan, skvelou atmosferu. Co se tyce figurek, tak ty co se daji dokoupit jsou perfektni, ale jak rekl kosibatr, tak pekne mastny. Kazdopadne Sydo prisel s informaci, ze v novem rozsireni uz budou vsechny figurky oboustranne a pujdou ziskat i zpetne pro zakladni sadu.

5.6.2009 22:18:44

2 rbx
K tomu hernímu plánu. Jako artwork je to skvělé, nevýraznost souvisí se zvolenými tlumenými barvami, které hlavně ze začátku hraní přispívají k celkové nepřehlednosti "bitevní scenérie". Nabarvené 3D figurky či plánované oboustranné tomu jistě dále dodají na atmosféře, která není špatná, ale že bych si to bůhvíjak užíval, to zase ne.

Ještě bych zmínil, že hrací plán by mohl mít nějaké klipsy, aby se nedal neopatrným pohybem lehce rozhodit (spolu s postavením figurek) a že hrací karty s vlastnostmi postav by nebylo marné zkopírovat, abych měl jako protihráč okamžité povědomí, co si soupeř může vlastně dovolit.

Mimochodem, v pravidlech jsem párkrát zaplaval a doteď netuším, jak vyhodnocovat kupř. střelecký souboj, resp. střelbu na vybraný cíl. Získává střelec bonus pro útok zezadu?

7.6.2009 10:11:19

ad figurky
sice by to cenově už asi vyšlo stejně jako ty od výrobce, ale třeba tyhle by k tomu mohli taky vypadat pěkně link:http://www.battlefield-berlin.de/shop/index.php?list=WG1418

8.6.2009 22:16:51

rbx

Paladin
...ale to jsou ony :-) Originalni. Blbe je, ze oni vsude davaji fotky techto nadhernych nabarvenych, ale ve vysledku jsou to cinove odlitky, ktere na barvu teprve cekaji. Nabarvene stoji 3x tolik.

8.6.2009 23:18:57

aha
já tam nějak postradal toho sumistu navic uz na berlinu byli docela dlouho tak jsem si to nejak nespojil.

9.6.2009 10:40:08

hra ve více lidech
Zkusili jste to někdo někdy ve více lidech, než ve dvou? Nějaký team deathmatch ve třech či čtyřech hráčích s daným budgetem pro postavení kombinovaného týmu, přičemž vyhrává ten, jehož figura zbude na herním plánu jako poslední?

9.6.2009 19:05:01

Vybíráme z Bazaru

Monumenty věků
Monumenty věků
Akt. cena: 650 Kč
Končí za: 3 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas