Neznámá planeta

xxxxxxxxxo hodnoceno 97x (Seznam vlastníků)

Neznámá planeta - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 6
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 80 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: budovatelská
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Fox in the Box
Adam's Apple Games
Portal Games
Autoři: Adam Rehberg
Ryan Lambert
Rok vydání: 2022
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Jaké máte po prvních hrách dojmy? Já mám po první hře dojmy pozitivní. Hra plyne rychle, což je dané tím, že hrají všichni zároveň. To může trochu vadit těm, kteří chtějí mít kontrolu i nad tahy ostatních hráčů (co zahráli, jestli to hráli podle pravidel atd.). Je to dost solitérní, což mi vůbec nevadí (ale opět to může některým hráčům vadit). Myslím, že díky asymetrickým planetám a různým korporacím, bude hra slušně variabilní a osobně asi nebudu potřebovat žádné rozšíření (vzhledem k množství vlastněných her se mi toto samotné jen tak neohraje). Vizuálně to na stole vypadá moc hezky. Trochu jsem se obával zdlouhavějšího počítání bodů, ale nebylo to nic dramatického. Co je dle mého větší vopruz, než počítání bodů, je míchání a třídění dílků. To ale samozřejmě nejde nijak usnadnit. Komponenty jsou z produkční stránky dobré, zvlášť dvouvrstvé desky korporací beru velice pozitivně. Co bych produkci vytkl jsou dvě věci. Susan se do krabice blbě vejde (je příliš velká) a při uložení uprostřed každé strany krabice vytlačuje rýhu, zároveň to způsobuje kolébání krabice, pokud ji člověk postaví na stojato. To ale stejně dělat nechce, protože je velice pravděpodobné, že se část dílku ze Susan rozsype. To je moje druhá výtka, protože jsem zvyklý skladovat hry na stojato :). Těším se na další partie.

29.6.2023 22:24:47

ahoj. predchvilou sme dohrali prvu particku (zakladnu hru), v trojici. jedine co ma mrzi, ze sa u nas doma pocas celej hry nedostavil wau efekt. a uz som aj prisiel na to preco, lebo ma uz pri tychto hrach viac nema co nadchnut. kazdopadne, je toto hratelne este lepsie, ako ostrov maciek (co bol doteraz moj favorit co sa tyka polyomino/tetris hier). a s tou velkostou suzan v krabici a pripadne polohovanie krabice do vertikalnej polohy, ako pises, je to presne tak. ale kvoli tomu isto nebudem ziadat peniaze spat. je to velmi dobra hra. ziadne muchy, nejasnosti, dlhe vysvetlovanie pravidiel, A/P nehrozi, aj ista miera interakcie medzi hracmi je. gut. a isto si ju zahrame doma este xy-krat. dakujeme aj Foxikom! :)

29.6.2023 22:52:07

Dojmy po první partii v šesti lidech. Hra je to dobrá, ale pro mě by byl strop hráčů tak čtyři, protože takto než se dostane na vás řada a můžete si opravdu vybrat, co chcete, se možná dostaví 3-4 x za hru a většinou jen improvizujete. Pro někoho plus, pro mě u těchto typů her minus. AP tu rozhodně může být a také se nám stala. Dílků na výběr je moc a různých typů krajiny relativně taky. Nejspíše bych tomu dal ještě jednu šanci, ale určitě v méně hráčích. Klidně bych si to představil, že je to ideální hra ve dvou, třech lidech. 

____________________________
Sám sobě hádankou.

30.6.2023 07:17:13

@Jacob my to v klubu v tomhle počtu hrajeme podle pravidel pro 2. Že se tedy otáčí o jeden stupeň podle hodin. Je to pak trochu jiná hra, na druhou stranu se mnohem lépe rozloží dílky mezi všechny hráče a nejede se jen na ty pěkné, co hezky pasují. 

Další house rule máme, že karty civilizace si bereme stylem, kdo dřív přijde, ten dřív bere. Což zrychluje přemýšlivé jedince a úplně ze hry elimininuje nutnost kapitána/prvního hráče. 

30.6.2023 08:08:36

@Jacob Tak na toto mam presne opacny nazor. Kdyz si muzu neustale vybirat, zeleny les prestava mit smysl. Cim vic lidi, cim vic je clovek tlacen do neceho, co nechce, tim zabavnejsi. V min jak 3 lidech to hrat nechci. A prave se mi libi, jak hra skaluje v poctu hracu, ze se v podstate neprodlouzi. Byt uznavam, ze v urcite kombinace korpo-planeta jsem paralyzoval sam. Ale to uz neni o poctu hracu, ale o hracich, protoze tahu je stejne +-. Soliternost taky funguje jen do doby, nez zacnete hrat asymetricke korpo a proste urcite korpo nechcete nechavat urcite typy terenu treba.

30.6.2023 09:16:56

@nameless_one asi bych to hodnotil jinak, kdybych měl hru odehrátou dříve v menším počtu hráčů, ale třeba u patchworku se střídají jen dva (i když jeden hráč může táhnou více krát za sebou), tak stejně je to dobrá hra. Ale respektuji tvůj názor. Díky asymetrickým planetám, různým korporacím, kartám a zkouškám odlišných strategií se nebojím, že by to pro dva na delší čas nestačilo (přestala být zábava)

@Fruiko díky za tipy :)

____________________________
Sám sobě hádankou.

30.6.2023 10:24:22 | Upraveno autorem (porovnej)

Ahoj, tak za mě zatím trochu smíšené pocity. Jednak mi to způsobuje silné AP (ale to je můj problém) a jednak mi přijde, že klíčová je černá stupnice, resp. dosažení 4. úrovně, kde může přijít karta, která naprosto zvrátí hru. Konkrétně mi přišla karta, která dává okamžitě 3 výsadby, což v mé situaci přineslo 11 bodů. Jasně, mohlo to být tím, že to byla opravdu specifická situace, kdy jsem výsadbou zalepil tři tříbodové sloupce / řady, možná je over-powered jen tahle karta a možná se to při asymetrii ztratí, ale jednoduše z toho mám pocit trochu nezaslouženého vítězství a docela by mě zajímala statistika - šance na vítězství hráče, který nedosáhne 4. úrovně civilizace, zatímco jeho soupeř ano.

15.7.2023 22:46:52

@Kadylek To bych řekl, že byl výsledek jen specifické sitace u vás. Nemyslím si, že to platí obecně.

Já jsem hru hrál jednou před rokem. Před pár dny jsem to učil nováčky. Jeden měl civ. lvl 4, já měl civ. lvl 2 a vyhrál jsem.

---
Pomáhám s korekturami překladů pro Fox in the Box a testováním her pro Ion Game Design.

15.7.2023 23:06:20

@Pizin Ahoj, díky za odpověď, byl to jen  dojem po první hře. Akorát byl dost silný na to, že jsem ho musel sdílet. Uvidíme, hrát budeme dál, vyzkoušíme asymetrii, zkusím tlačit jinou strategii podle dispozic korporace.

16.7.2023 07:49:38

Mě naopak po několika hrách přijde, že technologie ti sice můžou pomoci, ale ve skutečnosti jsou spíše slabší :)

Ono taky s některými kombinacemi korporací a planet je člověk schopný dojet nahoru skoro se všemi stupnicemi, tak potom postupně dostane vše. A stejně nemusí vyhrát :)

16.7.2023 11:28:39

@Maxell92 Dík za názor. Už jsem zahrál pár dalších her a nutno podotknout, že především záleží na tom, za kterou korporaci hraješ - jsou diametrálně odlišné. Takže po druhé hře za Republic ten můj dojem, že civilizace jsou klíč, dost zintenzivnil, ale pak jsem hrál za Wormhole a bylo nutné zvolit trochu jinou strategii. Na druhou stranu zatím ve všech hrách jsem se dostal na civilizaci level 4, takže v podvědomí mám, že civky jsou fajn, zvlášť když si vybíráš jako první (a třeba na tebe vykoukne parádní “seber 3 biokapsle” :)). Roli taky hrajou mise, celkově je ta hra super a baví mě víc a víc - až tak, že jsem to tam hodil do právě probíhajícího Gamefoundu, abych měl jistotu, že k tomu budu mít všechen herní materiál :D

21.7.2023 12:26:48

Mám za sebou dvě hry ve dvou hráčích a asi budu jedna z mála, která se na hype nesveze :D Za mě je to předražený tetris, který hodně láká svým tématem a vypadá naprosto báječně na stole. Že je interakce nulová, s tím jsem počítala, ale celkově mně to přišlo takové.. Kdybych to měla zestručnit - zatočím si s kolem, vezmu si dílek, položím na planetu, posunu kostičkami na stupnici, možná posunu roverem, pak počkám, co vybere další hráč, vzteknu se, nějak to tam napasuju, posunu kostičkami a tak pořád dokola :D na události jsme hráli, ale třeba “nemůžeš umístovat na okraj nebo na led” nebyly ve dvou lidech zase tak přísné. 

Nechci být na tu hru zlá, to vůbec! Já mám tetris ráda a tohle je milé, ale jen jsem asi od toho čekala trochu víc. A to nejen kvůli cenovce, ale kvůli všeobecnému hype.. 

Jinak pro dva to vůbec nevidím. Málo se točily dílky a z některých sloupečků jsme skoro ani neodebrali. Spíše bych to opravdu viděla pro více hráčů. Nebo takhle, ve více vynikne kouzlo otáčení talíře a celkově zážitek z hry, kdy člověk musí bojovat s tím, kam narvat dílky, které se mu vůbec nehodí. Takhle to byl opravdu jenom obyčejný tetris doplněný o akce navíc. 

Neodpíratelně velké plus u Neznámé planety vidím to, že ji zvládné i opravdový začátečník. Takových jednoduchých ale zároveň na stole obrovských, hezkých (a taky díky talíře) zajímavých her není nikdy dost.

 

EDIT: hráno 2x ve čtyřech a fakt super! Jak jsem byla ke hře skeptická, v tomto počtu mě to bavilo. Hodně jsme se nasmali i pohádali a bylo to super. I s pravidly a počítání bodů  1 hod 10 min, druhá hra přesně hodinu a to jenom proto, protože jsme měli u stolu AP hráče a každý tah jsme na něj čekali. Každý si jel na svém písečku, ale bylo to prostě moc fajn. Takže aspoň se potvrdilo to, co jsem napsala. Tohle není dvojkovka. 

30.8.2023 21:03:00 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Monstrum: Frankensteinovi dědicové
Monstrum: Frankensteinovi dědicové
Akt. cena: 510 Kč
Končí za: 20 hodin

Offcanvas