Napoleon's Triumph

xxxxxxxxxo hodnoceno 6x (Seznam vlastníků)

Napoleon's Triumph - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: strategická, válečná
Čeština: není
Vydavatelé: Histogame
Simmons Games
Autoři: Bowen Simmons
Rok vydání: 2007
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Pravidla

Čtu pravidla Napoleon's Triumph doplněná o příklady a poznámky, které jsem stáhnul z BGG. V příkladech jsem narazil na některé rozpory s pravidly.

Konkrétně str. 8. vystělují tam situaci, kdy oddíl má
několik jednotek a 2 kavalerie. Kavalerie chtějí přesunout z pole 121 po cestě o 2 pole tak, aby chranily přístup na poli 119 a současně přesunout zbytek sboru do rezervy.

Jejich příklad popisuje situaci tak, že nejprve pohnou samostatně každou kavalerií a pak pomocí akce sboru přesunou zbytek sboru na pole 119 do rezervy, což nedává smysl, protože na začátku tahu je kavalerie součástí sboru a tudíž jí nelze oddělit viz. pravidla na str 7.

Podle pravidel by to mělo být přesně obráceně. Nejprve zahrát Corps move oddělit kavalerii a poté přesuout zbytek sboru na 119 do rezervy. Následně pomocí dvou nezávislých příkazů přesunout cavalerie na 119 do přístupových pozic.

Chápu to správně?

P.S. Na to, že na začátku poukazují na to, že jejich poznámky mají sloužit k usnadnění pochopení pravidel, tak jsou někdy spíš matoucí.
17.9.2010 09:51:20

Vysvětlení
Mají to dobře, jen to je trochu komplikovaný příklad řešící několik pravidel najednou.

1. Pokud bys nejprve provedl pohyb sborem, nemůžeš už něj oddělit v tomtéž kole jednotky. Navíc pokud sbor vkročí do locale, tak už přes něj nemůže projít žádná jednotka po silnici (o dvě locale)
2. Takže tak jak píšou, jednotky oddělíš od sboru buď pomocí corps detach move (tak jich lze oddělit několik najednou, ale zase nemohou jít po silnici) anebo tak jak to udělali, čili 2x independent move, kdy každý independent oddělíš jednu kavalérii a můžeš jet po silnici
3. Následně můžeš ještě použít Corps move a jít o to jedno locale stejným směrem, jako předtím odpádila kavalérie

A k tomu pravidlu na straně 7 ... píše se tam: "A single detached unit is moved. If the unit is not already detached, it
can be detached as part of this command." ... to je právě tento případ

17.9.2010 10:19:18

Začínající bitva ...
Jinak právě začínám na Vassalu dvoudenní bitvu s jedním ze svých amerických soupeřů ... tak bych jí tu mohl začít popisovat a můžeme nad ní probrat pravidla. Jen se do příspěvků nedají linkovat obrázky ...

17.9.2010 10:21:15

Pokus s obrázkem
Tak zkusím obrázek:
A link: Obr

17.9.2010 10:23:11

Matto
Obrázky neva, ale dal bych to jiné diskuse.

Zpět k pravidlům. To co mi není jasné je jedna věc. Ty 2 kavalerie jsou na začátku součástí sboru a tudíž nechápu, jak je možné pomocí independent move oddělit od sboru, protože v pravidlech se jasně píše:

Unit Move (independent command). A single detached unit is moved. If the unit is not already detached, it can be
detached as part of this command.

Proto tomu nerozumím. Já jsem myslel udělat pohyb sborem Corps move a jako součást této akce oddělit před pohybem sboru ty 2 dotyčné cavalerie a pak pomocí indemedent move je přesunout na přístupové pozice.

17.9.2010 10:34:57

Matto
To čemu nerozumím je právě ta situace. Ty jednotky jsou součástí oddílu, tak jak jemožné je pomocí independent move oddělit, když pravidla říkají jasně, že to není možné.

17.9.2010 10:39:29

Parxel
Jasně, bitvu dám jinam ...

Zase dvě odpovědi :o)
Správně si myslíš, že pomocí Corps move můžeš odejít se sborem a nechat tam ty dvě kavalérie a s nimi pak hýbat samostatně pomocí unit move. Ale nemohl bys projít přes locale, kam si šel se sborem
Nicméně přesně jak se píše v tom citovaném pravidle "If the unit is not already detached, it can be detached as part of this command." ... aneb unit anebo independent (jak se taky říká) command funguje s pohybem zároveň jako detach (!). Aneb jiný příklad, corps stojí v rezervě locale, já pomocí unit command oddělím jeden pěší prapor a dám ho třeba na approach a zbytkem sboru táhnu jiným směrem pomocí Corps command ...

17.9.2010 10:46:42

Anebo obrázek
Koukni na ten obrázek k pohybu:
http://tanciky.cz/misc/deskovky/nt/downloads/napoleon_pag1of3_hires.jpg
Na tom Unit move je to vidět, buď hýbeš už detachovanou jednotkou anebo jednou ze sboru čímž jí současně detachuješ ... ty počeštěný anglický slova jsou děsný :o)

17.9.2010 10:49:30

Matto
Už mi to došlo! Já to špatně přečetl, já si dosadil místo "can" "can't" a tak mi to nedávalo smysl. Teď už to je jasný. To už dává smysl.

Jinak popřečtení cca 1/3 pravidel musím říct, že se mi to líbí čím dál víc. Jsem zvědavý jak to bude fungovat v praxi.

17.9.2010 10:58:02

Překlad
Jsem si myslel, že sis někde otočil jeden zápor :o) Tak jsem rád, že se to vyjasnilo ...
Pravidla jsou super, v textu jsou sice hodně obšírně řešeny různé specialitky, ale na 95% situací stačí těch pár základních na těch tří obrázcích ...

17.9.2010 11:07:48

Matto
Ještě jeden dotaz str 14 dole, Feint option:

(Note: if the attack is by road move [by cavalry units only, starting in reserve], it must be declared a feint).

Pokud je útok veden pohybem z cesty (pouze kavalérií, začínající v rezervě) musí být útok vyhlášen jako finta.

Nějak nechápu smysl takového pohybu(útoku). Přece jenom už před samotným pohybem musím ukázat, že se jedná o kavaléri a pokud bych musel prohlásit útok jako lest, tak by to bylo obránci od začátku jasné. V čem je přemýšlím špatně?

17.9.2010 14:24:49

Útok kavalérie po silnici
Jde zase o víc pravidel dohromady.

1. Pohybem po silnici může útočit jen kavalérie (ale může to být i sbor, jen musí být složen pouze z kavalérie)
2. Musí to být vždy finta ...

Pokud pátráš po smyslu, pak i finta má smysl ... ty jako obránce sice víš, že to je finta, ale stejně musíš vyčlenit nějakou obranu a poslat ji na patřičnou approach. Jen máš v tomto případě výhodu v tom, že VÍŠ na tuty, že to je finta a můžeš poslat jakoukoliv tlupu odranců bez rizika, že to finta není a útok rozvrátí celý tvůj sbor ...

17.9.2010 14:37:32

Matto
Ok, chápu. Takže je to tak jak jsem si myslel. Obránce to ví a smysl je v tom, že na klamný útok vypotřebuje jednotky, které by mohl použít někde jinde.

Musím říct, že až k útoku to celkem šlo. Tady v tom začínám mít trochu guláš, ale nějak to půjde a postupně si to ujasním.

17.9.2010 15:59:13

Vybíráme z Bazaru

VÁLKA O PRSTEN 2.ed - PÁNI STŘEDOZEMĚ + STROMOVOUS
VÁLKA O PRSTEN 2.ed - PÁNI STŘEDOZEMĚ + STROMOVOUS
Akt. cena: 2999 Kč
Končí za: 5 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas