Napoleon's Triumph

xxxxxxxxxo hodnoceno 6x (Seznam vlastníků)

Napoleon's Triumph - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: strategická, válečná
Čeština: není
Vydavatelé: Histogame
Simmons Games
Autoři: Bowen Simmons
Rok vydání: 2007
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

DAR z probíhající hry

Abych vám trochu přiblížil pravidla a atmosféru hry, rozhodl jsem se psát průběžný report z jedné z bitev. Je hrána přes Vassal PBEM = je to na možná několik měsíců, uvidíme jak to půjde rychle. Soupeře znám, je to Američan, hráli jsme už několik bitev a je to velmi zkušený hráč ...

Tentokrát jsme zvolili alternativní scénář, který je roztažen na dva dny (1-2.prosince 1805) a umožňuje tak daleko víc možností. Hraji za spojence (tedy Rusy a Rakušany).
20.9.2010 09:12:32

Úvodní rozestavení
V rozšířeném scénáři začínají na mapě jen dva spojenecké sbory, hráč si může zvolit které. Zbytek přichází jako posily dle pravidel příchodu posil. Francouz umisťuje své jednotky po rozmístění spojeneckých. Složení sborů je zcela na obou hráčích a ani jeden z nás nezná složení soupeře.

Mé dva sbory na mapě jsou sbory Langerona a Prebyshevského, oba na Prateckém návrší a to proto, že posily přichází z týlu od Slavkova a po císařské silnici a Pratecký hřeben je tak poněkud stranou.

20.9.2010 09:19:00

Postavení Francouzů
Soupeř zareagoval pro mě poněkud překvapivě, kdy většina jeho sil je umístěna v okolí Žuráně a císařské silnice. Legrandova a St.Hillariho divize vypadají poměrně slabé a nahrává to tak mé představě útoku na toto křídlo (pravidla vítězství jsou dána tak, že nutí spojence z počátku útočit, jinak by jistě prohrál).

Zahájil jsem příchodem čtyř sborů po silnicích z týla, přesunutím Lageronova sboru až na samý okraj Prateckého hřebene a vyslal jsem jeden prapor lehké kavalérie z Langeronova sboru proti St.Hillarimu (útok jednotky po silnici = musel jsem ukázat, že jde o kavalérii a soupeř věděl, že to je finta), abych ho donutil připoutat se k rozhraní anebo rozdrobit síly. To se podařilo, protože soupeř oddělil jeden prapor, který ponechal v rezervě a zbytek divize rozmístil na rozhraní ... viz. obrázek

20.9.2010 09:28:45

7:00 - Francouzský tah
Soupeř jde z překvapení do překvapení. Nejprve vyslal po císařské silnici 2s kavalérii, která ohrozila Bagrationa. Bagrationův sbor se tak komplet přesunul na rozhraní na císařské silnici hned vedle Holubic. Lannes odbočil z císařské silnice, prošel Jiříkovicemi a stanul pod doposud neobsazenými Starými vinohrady. Hned za ním se posunul i Bessieres, který se posunul tímž směrem a zastavil se před potokem mezi Jiříkovicemi a Buntovicemi. Kolem těch pak prošel i Vandamme, který tak bok po boku s Lannesem postupuje v první linii. St.Hilaire ohlásil hrozbu, čímž donutil mou kavalérii vyklidit pole (stáhla se mezi chalupy v Pratci). Vpřed ale nevyrazila St.Hilaireho divize, ale ona odloučená jednotka. St.Hilaire se jen vrátil zpět do reservy. Posledním postupujícím pak byl Legrand, jehož divize překročila Zlatý potok a zastavila se před bažantnicí, přímo proti postavení Langeronova sboru.
Celkově situace vypadá tak, že soupeř vyrazil prakticky se vším co má (krom Muratovy divize) směrem na Pratecký hřeben. Je možné, že je jeho cílem odříznout Langerona a Prebyshevského od přicházejících posil. To by znamenalo, že k boji dojde vskutku nečekaně brzy ...

21.9.2010 14:35:06

8:00 - Spojenecký tah
Na pravém křídle zahrozil Bagration, čímž donutil francouzskou kavalérii k ústupu. Vpřed jsem pak ale vyslal jen clonu lehkého jezdectva. Pozici na kopci severně od silnice pak zaujal malý Miloradovichův sbor.
Od Prebyshevského sboru jsem oddělil další lehkou kavalérii a vyslal ji na Staré Vinohrady krýt příchod Liechensteinova a Constantinova sboru, byť ten je ještě daleko v týlu. Samotný sbor Prebyshevského se pak posunul po Prateckém hřebeni do pozice vedle Langeronova sboru. Ten se pak v pozici u kaple svatého Antonína začal šikovat k útoku, který byl však předstíraný. Donutil tak ale dole stojící Legrandovu divizi reagovat a nepřítel vyslat vpřed jeden z praporů. Langeron následně zaujal pozici na rozhraní.
Situace: Langeron k sobě natáhnul Legrandovu divizi a díky dělostřelecké baterii může teď každé kolo (postavení je na kopci) sužovat nepřítele, který bude muset situaci nějak řešit. Navíc díky přítomnosti gardového praporu a přítomnosti Prebyshevského sboru se tu nabízí útok, který by mohl hodně ohrozit francouzské křídlo. Nepřítele to pravděpodobně donutí reagovat svižnějším útokem na Pratecký hřeben anebo naopak k ústupu, za cenu malých ztrát, do údolí Zlatého potoka.

24.9.2010 08:35:15

Matto
Paradá. Sice v tom nemám úplně přehled, protože neznám detaily bitvy o Slavkov, ale když čtu ten report, tak mám chuť si o tom něco přečíst.

Zatím jsem v půlce pravidel, protože tento týden na to nebylo moc času, ale fakt se na to těším.

24.9.2010 09:32:38

Obrázky
Já doufám, že admini brzy nahrají obrázky ... ke každému zápisu zatím jeden je.

24.9.2010 09:41:47

8:00 - Francouzský tah
Začal jsem hloupou chybou. Oddělená francouzská jednotka před Pratzí se začala formovat k útoku na ves, kde byla schovaná moje lehká kavalérie. Zavelel jsem tedy ústup, ale neuvědomil si to, že po ústupu může nepřítel pokračovat v pohybu (pokud to je také kavalérie) a ten nemusí být opět útokem. Kavalérii jsem tedy neposlal zpět, jak by se slušelo a patřilo, ale směrem ke Starým Vinohradům. Nepřítel vzápětí vytlačil mou další lehkou kavalérii přímo ze Starých Vinohradů a poté uvolnil jeden prapor od St.Hilaireho, který bleskově obsadil chalupy v Pratze. Výsledek? Moje kavalérie v totálním obklíčení musela po útoku Vandammovy divize kapitulovat. První ztráta je tu, morálka -1. Jinak pokračoval posun francouzských sil k jižní části Prateckého hřebene.
Situace: Nepřítel se již dostal na hřeben mezi moje dva sbory a zbytek armády, ale zatím jde jen o jezdeckou clonu. Nicméně nebezpečí je vskutku akutní. Pro mě je jistě zajímavá situace, kdy Legrand ponechal osamocený prapor před celým Langeronovým sborem a posunul se do mého boku. Řešení této situace musím zvážit. Nabízí se prorazit přes osamocený prapor, ale je otázka, jestli není příliš riskantní vrhnout se vpřed mezi nepřátelské divize.

29.9.2010 15:15:48

9:00 - Spojenecký tah
Tento tah jsem velmi váhal, jak jej provést.
Nejprve pohrozila útokem moje lehká kavalérie na nepřátelské jezdectvo na Starých Vinohradech. Nepřítel byl donucen ustoupit, což udělal směrem dolů ze svahu k Jiříkovicům. Moje kavalérie pak využila cesty na hřebenu a zahrozila ještě směrem k Vandammově divizi, který tak musel vyčlenit další prapor a poslat jej na rozhraní.
Dalším krokem byla hrozba od sboru Langerona, která nebyla ničím jiným, než dělostřeleckým útokem baterie od kaple sv.Antonína. Na rozhraní stojící francouzská pěchota utrpěla ztrátu (-1 morálka) a kdybych teď zavelel celému sboru k útoku, snadno by nepřítele převálcoval. Hodně jsem váhal, ale nakonec jsem rozkaz k útoku nevydal. Sbor by se totiž ocitnul obklopen ze tří stran, což v situaci kdy měl už jen čtyři prapory znamenalo neúnosné riziko jeho rozprášení. Langeron naopak couvnul se sborem zpět do rezervy, aby tak mohl čelit Legrandovu postupu. U baterie zůstal jeden prapor pěchoty.
Pak ještě zbývalo vytlačit nepřátelskou jízdu, která minulé kolo projela Pratzí a oddělila tak mé jednotky na hřebenu. Musel jsem proto vyčlenit jeden prapor ze sboru Liechensteina, aby jí zastoupil cestu do mého týla a pak jí samotný Liechensteinův sbor donutil k ústupu. Jízda ustoupila k pozici Vandammova sboru.
Zbytek už bylo jen pochodování. Prebyshevského sbor se posunul na rozhraní, aby mohl čelit očekávanému postupu nepřítele od Kobylnic, Constantinův sbor dopochodoval za Staré Vinohrady, na bojiště dorazil Dokhturovův sbor a jezdecký sbor Kienmayera, který jsem si sice šetřil na císařskou silnici, ale bude ho asi víc potřeba na návrší.
Situace: Celkově jsem se situací spokojen, největší hrozbu se už asi povedlo odvrátit a tím, že se do čela postavila poměrně malá Vandammova divize, kterou se povedlo útoky jezdectva postupně rozebrat, se nepřítel notně zdrží. Uvidím, kam se teď posune Lannesova a Bessieresova divize. Pěšáci u kaple sv.Antonína budou zničeni palbou hned další kolo a možnost následného útoku tímto směrem spojeného se zničením Legrandovy divize mě stále více láká.

30.9.2010 11:30:46

9:00 - Francouzský tah
Není radno podceňovat soupeře aneb ještě, že jsem byl opatrný. Nepřítel mě krůček po krůčku obchází kolem jižního okraje Prateckého hřebene a zároveň váže moje posily kde může.
Zahájil hrozbou od Vandamma, na kterou jsem reagoval posunem Liechensteinova sboru na rozhraní, dále pak opět vytlačil mou jízdu ze Starých vinohradů a po cestě pohrozil sboru Constantina, který jsem také poslal celý na rozhraní. Pozici Vandamma pak posílila Lannesova divize, za kterým se sune i Murat.
Na jihu pak soupeř zahájil hrozbou u Langerona. Nechtěl jsem opět dělit sbor a poslal ho proto celý na rozhraní. Hned na to se ukázalo, že soupeř klidně svůj rozdělí, aneb hrozbu provedl oddělením jednoho praporu a zbytek divize poslal na obchvat mého křídla. Dále stáhnul poškozený prapor od kaple svatého Antonína a poslal k němu celou Bessierovu divizi. Naopak St.Hilaire se stáhnul zpět na svou úvodní pozici.
Situace: Celkově to vypadá tak, že moje jižní pozice bude napadena za situace, kdy všechny mé nejbližší posilové sbory uvízly na rozhraních. Moc pěkná situace, musím zvážit, jak postupoval dál ...

4.10.2010 15:46:40

Obrázky
Vzhledem k tomu, že obrázky na webu zatím nejsou, tak posílám linky na jiné umístění:

7:00, Spojenecký tah: http://lh4.ggpht.com/_i7Rfh0_6SPc/TKnceL4OkKI/AAAAAAAAALQ/JBYhFJ8KrNA/01_07_01.jpg
7:00, Francouzský tah: http://lh3.ggpht.com/_i7Rfh0_6SPc/TKnceYCw8VI/AAAAAAAAALU/CrfHVrw9NcY/01_07_02.jpg

8:00, Spojenecký tah: http://lh3.ggpht.com/_i7Rfh0_6SPc/TKnceWpcQTI/AAAAAAAAALY/Rwd9PeAopkg/01_08_01.jpg
8:00, Francouzský tah: http://lh4.ggpht.com/_i7Rfh0_6SPc/TKnceYGFKRI/AAAAAAAAALc/M1WSYH6ke7o/01_08_02.jpg

9:00, Spojenecký tah: http://lh3.ggpht.com/_i7Rfh0_6SPc/TKncejazjoI/AAAAAAAAALg/9qgrls7oz1s/01_09_01.jpg
9:00, Francouzský tah: http://lh6.ggpht.com/_i7Rfh0_6SPc/TKncg76RKwI/AAAAAAAAALk/eDNUkx8vHBM/01_09_02.jpg

4.10.2010 16:00:43

Matto
Teď koukám na ty obrázky a fakt moc pěkný. Sice se v tom, ještě tolik nevyznám, ale to manévrování armádou se mi hodně líbí.

4.10.2010 18:11:57

10:00 - Spojenecký tah
Díky postupu nepřítele k jižnímu okraji Prateckého hřebene jsem nucen řešit situaci jak to půjde. Už teď vidím první chybu, kterou jsem udělal ... ve snaze zachovat sílu Lengeronova sboru jsem k dělům dal je 2s pěší prapor, což by mohlo znamenat problém, pokud je v Bessierově divizi těžká kavalérie. tak bud udoufat, že je u Murata v záloze. Každopádně teď je potřeba dostat Langerona zpět do rezervy, aby mohl čelit Legrandovi. Dalším krokem je samozřejmě palba artilérie, která dorazila poškozenou pěchotu nepřítele, aneb celý prapor padnul pod palbou mých děl. Dále jsem po cestě posunul odloučenou pěchotu a dostal ji na hřeben za pozice sboru Prebyshevského. Dále jsem zahrozil Liechensteinem a donutil tak poslat soupeře další prapor na rozhraní. Z týla se pak posunul sbor Kienmayerův a Dochturovův. Bagration se naopak vrátil do rezervy.
A na závěr se mi povedla moc pěkná bota. Udeřil jsem s lehkou kavalérií opět směrem na Staré Vinohrady, přičemž nepřítel ustoupil dolů ze svahu. A tady jsem se utrhnul. Ve snaze dostat jednu z nepřátelských kavalérií na rozhraní jsem v útoku pokračoval a nepřítel mazaně ustoupil znovu, čímž vlákal moji kaválerii do pěkné pasti ...

obrázek: http://lh6.ggpht.com/_i7Rfh0_6SPc/TK3DVeC_YmI/AAAAAAAAALo/Kos0hw7cT-0/01_10_01.jpg

7.10.2010 15:12:04

10:00 - Francouzský tah
A nastala černá hodinka ... i tak by se dal charakterizovat tento tah. Bohužel se naplnily moje černé předtuchy. Soupeř měl v Bessierově divizi těžkou kavalérii a protože zde bylo snad jediné místo, kde ji mohl rozumně použít, rozhodl se jí zkusit. Vyčlenil jí sice k samostatnému útoku, aby neriskovat rozpad divize kdyby neuspěl, ale i to stačilo. Jezdectvo se převalilo přes moje děla u kaple sv.Antonína a ani protiútok mých pěšáků už ho nezastavil (ztráty 1:1, ale jízda vyhrála). To bohužel mělo dalekosáhlé důsledky pro zbytek Langeronova sboru, který se tak za boje musel stáhnout a zcela neuspořádán se ocitl za pozicí Prebyschevského sboru. Gardová pěchota a všechny ostatní prapory utrpěly nemalé ztráty (celkem 5 bodů morálky + další 4 body za nasazení gardy ... a to jsem jí vlastně nenasadil)!!! Tak to se tedy nepříteli povedlo. Hned taky reagoval postupným stahováním z hřebene, kde se mohl snadno sám ocitnout v pasti. Cestou ještě smetl mé obklíčené kozáky. Celkový stav morálky je tedy 16:19 teď už ve Francouzský prospěch ...

Aktuální situace na mapě:
http://lh4.ggpht.com/_i7Rfh0_6SPc/TLb1ZaKwaVI/AAAAAAAAALw/_yPUSHV6kxI/01_10_02.jpg

14.10.2010 14:19:14 | Upraveno autorem (porovnej)

rbx

Matto
ja ti tu bohuzel nemuzu schvalovat obrazky ke kazdemu posunu na mape, takze je spis davej jinam. Diky za pochopeni.

14.10.2010 14:24:28

11:00 - Spojenecký tah
No bitva ještě neskončila a tak není třeba zoufat. Ale neúspěch to je, navíc jsem tak přišel o možnost úderu levým křídlem. Teď je každopádně nezbytné urovnat situaci a využít stažení, které nepřítel zahájil. S rozprášených praporů jsem tedy začal opět formovat Langeronův sbor, už sice nebude mít tu údernou sílu co měl, ale nasadit se stále ještě dá. Pak jsem se rozhodl zničit nepřátelskou jednotku v Pratzi, o které jsem byl přesvědčen, že to je jízda. Vesnici jsem postupem Liechensteinova sboru na jedné straně a vysláním jízdy na druhé straně obklíčil, ale útok narazil na pěchotu a byl tak odražen. Nepřítel tak sice bude asi zničen další kolo, ale mě to stálo další bod morálky. Pak ale nečekaně skóroval Constantinův sbor, který se vyhoupnul na Staré Vinohrady a byl by smetl jednotku, která zde stála a která se ukázala být pěchotou, kdyby i za cenu ztrát neustoupila. Takže jeden francouzský bod morálky dolů. No a ve finále jsem pohnul pravým křídlem v podobě Bagrationova sboru a z týlu jsem vyslal vpřed i poslední, záložní a gardový Kollowratův sbor. Uvidíme, co přinese tah soupeře ...
Celkový stav morálky: 15:18 pro soupeře

Aktuální stav na mapě:
http://lh6.ggpht.com/_i7Rfh0_6SPc/TLb1ZJJ7P7I/AAAAAAAAALs/ylrp0GoaZRY/01_11_01.jpg

14.10.2010 14:28:39

to rbx:
Jo jo, už jsem to pochopil ... dávám

14.10.2010 14:29:15

Vybíráme z Bazaru

Santiago de Cuba
Santiago de Cuba
Akt. cena: 350 Kč
Končí za: 7 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas