Mundus Novus - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2–6
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Období kolonizace
Herní kategorie: karetní hra
Čeština: není
Vydavatelé: Asmodée Editions
Autoři: Bruno Cathala
Serge Laget
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Amerigo Vespucci po cestě do Brazílie napsal do jednoho ze svých pamfletů: „pozemský ráj, pokud vůbec někde je, nemůže být daleko odtud“. Tento pamflet se jmenoval Mundus Novus a probudil zájem Evropských dobrodruhů a obchodníků o tento vzrušující Nový svět…

Mundus Novus je hra, která připomíná klasické karetní hry jako je rummy nebo žolíky, ovšem základní princip vytváření sad karet kombinuje s obchodem mezi hráči a historickým tématem. Píše se šestnácté století a hráči se stávají vlivnými španělskými námořními obchodníky, kteří hodlají vyslat své lodě do nedávno objeveného Nového světa v naději, že přivezou některé z jeho pokladů. Jejich cílem je získat vzácné zboží a prodat ho za nemalé bohatství, k čemuž budou potřebovat lodě, sklady i lidskou výpomoc.


Příprava hry:

Mundus Novus se hraje se dvěma balíčky karet: s balíčkem zboží, který obsahuje karty představující deset různých komodit označených čísly od jedné do deseti (najdete mezi nimi vše od brambor, přes kakao po incké zlato), a s balíčkem vylepšení, kde najdete karty, které svým majitelům poskytují unikátní bonusy (lodě, sklady, přístaviště i slavné historické postavy). Na začátku dostane každý hráč pět karet zboží, na stůl se vyloží řada pěti karet vylepšení a ze tří karet zdrojů je vytvořeno uprostřed stolu centrální tržiště.


Průběh hry:

Hra se hraje na kola a každé kolo je rozděleno na 4 fáze:

  1. Fáze událostí: Všechna kola (kromě toho úplně prvního) začínají událostí, která ovlivní všechny hráče. Například bouře může zdržet obchodní lodě, nebo může král dát svolení k většímu rozvoji obchodu. Jaká událost je zrovna aktivní, se určí podle symbolu na poslední kartě v řadě karet vylepšení.

  2. Fáze naskladnění: V této fázi dostanou hráči 5 karet zboží (na začátku hry už je mají) a navíc jednu kartu za každou loď, kterou už dříve získali z karet vylepšení.

  3. Fáze obchodu: Během fáze obchodu si mezi sebou mohou hráči zboží vyměňovat. Předem zvolený Vedoucí obchodu určí, kolik karet musí každý hráč nabídnout k výměně (2, 3 nebo 4). Hráč, který nabídne zboží s nejvyšší hodnotou, se stane novým Vedoucím obchodu. Může si jako první vybrat jedno zboží nabízené některým dalším hráčem a přidá si ho do ruky. Případně může vyměnit svoji kartu za kartu na centrálním tržišti. Poté ve výměně pokračuje hráč, od kterého si Vedoucí obchodu vzal kartu, a tak dále, dokud nebyly rozebrány všechny karty nabízené všemi hráči.

  4. Fáze pokroku: Nakonec mohou hráči ve fázi pokroku vyměnit svoje zboží za dublony nebo vylepšení. Jednu sadu tří nebo více karet se stejným číslem mohou hráči vyměnit za kartu vylepšení z aktuální nabídky. Větší kombinace a vzácnější suroviny umožní hráčům dosáhnout na lepší karty. Dále mohou zahrát ještě jednu sadu karet tří nebo více surovin s rozdílnými čísly, za které dostanou dublony. Čím větší kombinace rozdílných karet, tím více dublonů dostanou. Nakonec hráči odhodí všechny přebytečné karty (ovšem pokud se jim podařilo získat skladiště, mohou si několik karet uložit do dalšího kola).


Konec hry:

Pokud se některému hráči podaří vyložit kombinaci deseti různých karet (jednu od každého zboží) okamžitě vyhrává. Také může vyhrát hráč, který jako první dosáhne pětasedmdesáti dublonů. Pokud nikdo nedosáhl vítězství ve chvíli, kdy dojde balíček vylepšení, stává se vítězem hráč s nejvyšším počtem dublonů.

Autor: Arrion

Rozšíření hry (1)

Mundus Novus: Toward New Horizons (2012)

Popis ještě nebyl vložen.

rozšíření 2 - 6 hráčů

Celkové hodnocení: oooooooooo (hodnoceno 0x)

Vybíráme z Bazaru

Dorfromantik ENG
Dorfromantik ENG
Akt. cena: 650 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas