Mortum: Středověká detektivka

xxxxxxxxoo hodnoceno 25x (Seznam vlastníků)

Mortum: Středověká detektivka - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: kooperativní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: REXhry
Arcane Wonders
Cranio Creations
Grimspire
Jet Games Studio
Lavka Games
Autoři: Sergey Minevich
Rok vydání: 2021
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Ahojte všetci.

Rád by som sa vás opítal na vaše dojmy z tejto hry.

Zvažujem kúpu  a bol by som rád ak by sa niekto našiel a podelil sa o postrehy, dojmy, pocity…….

15.6.2023 17:52:57

Za mě velké zklamání. 
Nemělo to středověkou atmosféru - nikdo se tam nechová ani nemluví jako ve středověku, neřeší se tam dobové problémy... Celé je to v takovém podivném generickém nemastném neslaném low fantasy limbu. 
A ani to nebyla dobrá detektivka. Spíš taková adventura.

Mnohem víc se mi v tomhle “karetním stylu” líbili Podezřelí, ti navíc mají v krabici o případ navíc (jeden kratší a tři normální… V Mortum jsou vlastně jen dva plnohodnotné případy, jeden je krátký úvodní). Nebo pokud chce člověk středověkou atmosféru, tak Kroniky zločinu 1400.
 

⚜⚜⚜
L'Inquisiteur des Jeux de plateau
Montjoie! Saint-Denis!

15.6.2023 19:18:22 | Upraveno autorem (porovnej)

Vďaka Speedy za názor.

To čo si spomenul o komunikácii v tejto hre že je nestredoveká je zaujimavé. Keď som si pozrel predstavenie tejto hry od Rexíkou tak mi nesedel čítaný text z dobou v ktorej sa odohráva. Bol to taký dojem a asi to tak bude ako píšeš. Chcel by som jej dať šancu ale stále neviem.   Podezřelí sú super, tam nám ostáva už iba posledný prípad. Kronika 1400 má dobrú stredovekú atmosféru . 

 

19.6.2023 22:30:06

Za mě má hra spoustu pozitiv, ale i negativ. Ve stručnosti:

PLUSY

  • případy jsou opravdu zajímavé
  • hra nevede za ruku a je třeba si dělat poznámky a dávat pozor
  • v každém případu je toho spoustu k objevování a nemyslím si, že je možná na první projítí odhalit všechno
  • jednoduchá/prakticky žádná pravidla

MÍNUSY

  • hodí vás do nějakého světa, který evidentně má nějaké pozadí, zmiňují nějaké organizace, místa a rasy, ale viděl jsem to prostě jen jako nějaké názvy a nějak mě to nedokázalo vtáhnout
  • občas mi přišlo, že člověk na něco vynaložil čas a zdroje a místo odměny ho hra potrestala, to mě štvalo dost
  • zvláštní akce, které mi přišly jako nejzajímavější udělá člověk prakticky jen párkrát za celou hru
  • scénáře jsou opravdu dlouhé (3 hodiny) a jen tři, asi bych byl raději třeba za 8 hodinových scénářů nebo i 5 misí do dvou hodin

Recenze brzy (rozumějte v rámci 2-3 týdny).

20.6.2023 22:14:27 | Upraveno autorem (porovnej)

Svou přiravenou A4 prvních dojmů po prvním scénáři shrnu do 3 + 1 bodů.

+ nemá to aplikaci a samotná myšlenka takto zpracovaného příběhu (viz závěr) je to co chci a co mě baví

- potvrzuji, že to není středověká detektivka a mohlo by se to odehrát kdykoliv a kdekoliv. Některé věci mě vyloženě iritovaly…

? pravidla “roztříštěné” na kartách a postupné učení mi tady nesedlo

Velké mínus - chápu marketing, ale první výukový scénář není plnohodnotný i když se tak krabička tváří. Zarazil mě poměru balastu (poznámkové kartičky) ke kartám, které má hráč reálnou možnost projít.  Zeštíhlit a přiznat, že je to jen tutoriál by za mě bylo OK. Takto se snaží 1. příběh tvářit jako velký případ (čti hodně kartiček), ale vlastně to tak není.
A hrát to v šesti hráčích… je to jako předčítat ve školní družině gamebook. To samozřejmě není vůbec špatně a pokud k tomu tak přistoupím jsem 100% nadšen.

Závěr: kupte si to jako graficky hezky a netradičně zpracovaný detektivní gamebook, ne jako strategickou hru pro 6 hráčů.

22.8.2023 10:02:12 | Upraveno autorem (porovnej)

Dohráli jsme Mortum ve dvou. Druhý scénář jsme museli opakovat, protože jsme trefili samé slepé konce a nakonec nám závěr nevyšel. Druhé hraní stejného scénáře je zvcela logicky již méně tématické, ale na druhou stranu nás to vyloženě neobtěžovalo, aspoň jsme měli prostor scénář pořádně prozkoumat. 

Mínusy:

  • Pouze tři* scénáře.
  • *První scénář není plnohodnotný a přiložené poznámkové karty působí vyloženě jako výsměch. 
  • Druhý scénář nám přišel výrazně náročnější, než třetí.
  • Býval bych ocenil malinkou příručku pravidel, protože ta roztroušená pravidla na kartách + malé FAQ nebylo nic pro mě.

Plusy:

  • Způsob, kterým se jednotlivé scénáře při hraní rozvíjí a tím se větví možnosti, kam dále s vyšetřováním postoupit. 
  • Speciální akce, které mohou, ale nemusí odhalit další informace, včetně přepadení, které jsme používali jako nouzovku v závěru scénáře, když jsme zoufale potřebovali alespoň nějaké info. Přepadením si však znepřístupníte danou lokaci pro zbytek scénáře. Možnosti vykonávat tyto akce jsou vázány na složení Vaší pátrací skupiny.
  • Některé akce jsou přístupné pouze v daném okamžiku, buď zariskujete a využijete je, nebo jsou navždy promarněny.
  • Příběh. Zpočátku nevíte o světě vůbec nic, ale na konci třetího scénáře jsme měli dobrou představu toho, co se kolem nás dělo. 
  • Různé způsoby, jak se dobrat k potřebným informacím. 

Upřímně jsem po dohrání třetího scénáře chtěl víc, mnohem víc. 

22.8.2023 10:27:01

Me se hra libila jen zklamani bylo ze misto opravdoveho stredoveku se jedna o fantasy svet. 

..DeskoHerky Teplice..

22.8.2023 21:11:50

Vybíráme z Bazaru

Cuba Libre
Cuba Libre
Akt. cena: 1450 Kč
Končí za: 3 hodiny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas