Mars: Teraformace – Expedice Ares

xxxxxxxxoo hodnoceno 132x (Seznam vlastníků)

Mars: Teraformace – Expedice Ares - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: karetní hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Jacob Fryxelius
Nick Little
Sydney Engelstein
Rok vydání: 2021
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Tento Mars nebo původní?

Který Mars máte raději? Děkuji. 

30.11.2023 14:28:33

Velký Mars je za mě určitě lepší hra (už jen základ + Předehra), ale zároveň má tragický vizuál (nejednotné a kvalitou kolísající obrázky na kartách, dílky hexů s posunutým tiskem…) a příliš dlouhou herní dobu. Takže doma mám jen tenhle menší karetní, který má zas jiné mouchy (deska se stupnicemi má příliš malá pole na kostičky, je tam sice hodně karet, ale nepřijdou mi příliš rozdílné a rozmanité, a záleží ještě více na náhodě, v původním TM byl na začátku každého kola draft karet). Takže nedokážu jednoznačně poradit.

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

30.11.2023 14:36:58 | Upraveno autorem (porovnej)

Raději mám rozhodně “velký” Mars, ale ani tenhle není špatný.

---------------------------------------------------------------
překladatel deskovek na volné noze a ZOD club member

30.11.2023 14:58:29

Původní karetka je má delší herní čas. Je fajn. Ares mám možná radši díky kratší herní době. Uvítal bych lokalizovaná rozšíření.
Graficky je Ares možná malinko lepší (sjednocený), ale ani původní mě nijak neuráží. Herní mechaniky Aresu se mi líbí a díky tomu možná Ares preferuji (volba akcí).

30.11.2023 15:23:20

Velký Mars je výjimečná hra, ke které se spousta lidi i po těch letech neustále vrací. Malý Mars je jen hra, pro někoho komu se úplně nelíbil velký Mars, ovšem tento přístup je z pohledu masy odsouzeny k zániku, ta hra není absolutně ničím výjimečná. Těžila jen ze zavedené značky, tudiz zajisté peníze vydělala, zde o nic vic neslo. V dnešní době a záplavě stále novych her, je to jen jedna z mnoha. Pokud někoho nebavi velký Mars, určitě řekne malý Mars(pak by mě zajímalo kolikrát do roka ho ale dostane na stůl). Troufnu si tvrdit ze velký Mars se i na počet partii stále hraje mnohonasobne vic. Na BGG a tady v odehranem čase ty pozice nedrží nahodou. Tím chci říct, pokud někoho nebavi velký Mars, nebude ani malý tou hrou, kterou bude pravidelně hrát. Pokud je naopak někdo Fanda velkého, tak ho ani nenapadne měnit za malý. 

30.11.2023 16:01:40

Asi takhle - k “velkému” Marsu máme všechna proma, rozšíření, big box atd :DD a “malý” Mars jsme prodali. 

Jinak asi záleží, co od toho čekáš a taky pro kolik lidí. Čistě pro dva bych Ares určitě nekupovala (hlavní mechanismus hry, tj vybírání akci vykvete hlavně při hře více hráčů), ale pro partu nevyhraných kamarádů klidně ano. Pokud už máte něco nahráno a nevadí vám delší hry, tak není o čem - velký.

30.11.2023 16:27:07

Nevím, zda moje odpověď bude relevantní, ale jsem obhájce Expedice Ares. Když jsem se v deskoherním světe “rozkoukával”, tak mě učarovala na první dobrou. Od vizuálu až po mechanismy a do dneška se k ní rád vracím. Ale jak píšu, byla první a neměl jsem s čím srovnávat, takže jí logicky upřednostňuju :-) 

30.11.2023 16:52:34

U nás je doma Ares, z důvodu, že velký mají kamarádi. Na menším se mně líbí především simultární hraní, tedy hra podle mě je svižnější. Osobně bych asi taky řešil cenu a herní dobu. 

Ares se mně líbí víc vizuálně, zpracvoáním komponentů a herní dobou. 

Mars teraformace je zase zajímavější v tom, že tam lze nějak ovlivnit ostatní lidi u stolu i když málo na můj vkus, je z toho větší zážitek co se týká velké hry, ale je to prostě hra na celý večer většinou. 

30.11.2023 17:12:30

Ve dvou bych teda Area doporučil též. Stejně tak sólo, ale i díky souběžného hraní klidně i ve více. Velký TM bych zas už nechtěl hrát ve více jak 3, vždy se to děsně táhlo.

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

30.11.2023 21:11:54

Velkého Marsu jsme se nahráli nespočet partii v různých počtech hráčů a vždy to trvalo kolem 3,5h . Hráli jsme vše krom neklidu. Grafika nikomu nevadila. Spíš naopak. Reálné věci měli foto a scifi záležitosti byli kreslené. Draft byl super. Co mě strašně vadilo byla herní doba, kupování titulů a placení soutěží a každá mapa měla pořád stejnou sestavu titulů a soutěží. Problém dostat se ke kartám, pokud nebyli karty na dobírání tak se čekalo na začátek kola a když nebylo nic co by se hodilo tak další kolo v pytli.

 

Po dlouhé době jsem se odhodlal koupit expedici ares, říjen 2023, a čekal sem co to teda bude.

Chybí draft, ale je dost možností jak se dostat ke kartám. Zvedat produkci karet, zahrát výzkum, nebo je možnost dobrat ve fázi 2 pok ud jste ten kdo ji zahrál. Jediný vliv to má na to že nevím co si hráči draftovali. Chybí pokládání měst a lesů, ale zase to zrychluje hru. Nejdou karty, tak zahraju výzkum a dostanu se aspoñ k něčemu. Kratší herní doba. Výborné karty fází, to napětí kdo co zahraje a jak to ovlvní plány je super. Nová grafika mě moc nebere, přeplácané.(podobně jako starý vs nový port royal).

V posledni hře jsem měl vždy tolik karet že jsem nevěděl co dřív zahrát, takže super rozhodování co obětovat pro zahrání jiné karty.

Co chválím je pravidlo, že pokud máš možnost zvednou teplotu za J tepla nebo vypěstovat les za J zeleně, tak to musíš udělat (poku někdo zahraje fázi 3) - ve velkém marsu mě štvalo, že tam nic nenutí hráče zvedat faktory a tím se blížit konci hry. 

K expedici ares vyšlo pár rozšíření, zatím mám jedno, a už jsou v něm variabilní tituly a soutěže, vylepšené karty fází což dává možnost si hru vylepšit podle toho jak chci hrát.

Shrnutí: 

Velký mars je pro mě ta nej hra co sem kdy hrál i přes výhrady co k ní mám. Herní doba ji vyřadila ze sbírky.

Expedice ares je prakticky osekaný velký mars, který je víc uhlazený a nabízí jiný herní zážitek. S rozšířením je to ještě lepší. Takže ares nahradil velký mars a jsem nadmíru spokojený. Herní doba kolem 1:45h . Ares hrajem zatím jen ve dvou a je to uplně v poho. To “blafování” při výběru karty fáze je super.  Takže expedice ares je přesně ta hra kterou jsem hledal jako náhradu za velký mars. Navíc lze hrát i koop a sólo je lepší než v původním marsu.

 

30.11.2023 22:01:40 | Upraveno autorem (porovnej)

Mám rád oba. Připadá mi, že v Aresu více cirkulují karty = jde hrát tak, jak si člověk “předurčí”. Ale v MT ještě nemám vyzkoušena všechna rozšíření (byť většinu už asi ano). A MT je zase takový více rozmanitější (což může být plus i mínus zároveň).

Pán her - Nový Jičín

30.11.2023 22:46:03

Pokud dotaz smerujes na statistiku, tak si pripis +1 k velkemu Marsu.

Pokud resis, co si poridit, tak ti doporucim provest nasledujici. Velky Mars si zahraj s nekym, kdo uz ho ma, nemel by byt uplne problem nekoho v okoli najit. Misto Aresu si zkus treba na BGA zahrat Dobyvatele vesmiru online a zjistis, jestli te bude bavit mechanismus soubezneho vyberu akci a hrani karet. Alternativne se k Aresu da dostat tak, ze na hernich akcich vzhledem ke spatne prodejnosti Aresu miva Mindok akce typu “nakup hry za 2k, dostanes Ares za 1 Kc” - muzes vyrazit nebo se s nekym domluvit a poridit timhle zpusobem, pak aspon nebudes litovat, kdyz vas to nebude bavit.

1.12.2023 00:07:21

Vybíráme z Bazaru

Einfach Genial - Ingenious - Kaleidoskop
Einfach Genial - Ingenious - Kaleidoskop
Akt. cena: 300 Kč
Končí za: 20 hodin

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas