Mars: Teraformace – Expedice Ares

xxxxxxxxoo hodnoceno 132x (Seznam vlastníků)

Mars: Teraformace – Expedice Ares - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: karetní hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Jacob Fryxelius
Nick Little
Sydney Engelstein
Rok vydání: 2021
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Mars ares vs klasický

Ahojte, mám na vás otázku. Zapáčila sa mi táto hra a tak som rozmýšlaľ o jej kúpe. Čím dlhšie ale o tom rozmýšľam tak mi príde, že je to až priveľmi totožné s obyčajným marsom. Videl som na to rôzne recenzie a až na pár zmien s fázami, čo vlastne ovplyvnia produkciu, vykladanie kariet a celkovo trochu obmenia mechaniku hry, tak je to vlastne viacmenej klasický mars. A moja otázka je: Vy čo to hrajete, pociťujete rozdiel pri hraní medzi veľkým marsom a týmto? Alebo kedy si poviete, že si dáte radšej tento mars ako obyčajný? :) Rád hrám hry, no rád by som počul odporúčania od Vás, či je to tak super, aby som šiel aj do tohoto marsu a po čase neostane ležať v poličke. A argument že je krabica menšia ako veľký mars alebo možno kratšia doba hrania ako u veľkého nie sú pre mňa prvoradé. Ďakujem pekne :)

26.12.2021 15:03:09

#Mars: Teraformace  neboli “Velky Mars” je moje srdcovka - nejhranejsi hra posledni doby - az tak, ze jsem si k tomu zacal prekladat a vyrabet GIGA Mars rozsireni.

#Mars: Teraformace – Expedice Ares  jsem zatim (bohuzel) hral jen 1x. Dojem ze hry byl ale pozitivni a tak jsem predobjednal ceskou verzi (ktera bohuzel zatim nedorazila).

Pokud jsi videl nejaka videa tak jiste uz vis, ze hlavni odlisnosti je “soucasna” hra vsech hracu a volba fazi hry podobne jako v dalsi moji oblibene hre #Dobyvatelé vesmíru. Samotne karty a jejich efekty jsou pak samozrejme tou casti, ktera je vice ci mene podobna, ale rozhodne ne stejna. A popravde mam dojem, ze uplne stejne jako se ty ptas jestli ma cenu porizovat “Ares” pokud jiz mas “Velky Mars”, tak uplne stejne by mohl polozit tuto otazku nekdo kdo ma "Dobyvatele" nebo treba #Roll for the Galaxy.

Za mne osobne to smysl ma i kdyz jiz mam oboji. Jednoduse proto, ze to je zase neco noveho kde clovek muze vytvaret nejake nove kombinace karet a hledat nejakou novou peknou strategii. Pochopitelne moznosti neni ani zdaleka tolik jako ve velkem Marsu (kde uz v pocatecnim vyberu spolecnosti ma clovek pocit, ze to bude “completly new game”), ale porovnani s Dobyvateli vychazi vlastne dost podobne.

A argument “herni doby” je samozrejme platny. Kdyz budu mit k dispozici 4-5 hodin, urcite sahnu po velkem Marsu - rozhodne nezvolim variantu, ze bych hral 4x za sebou “Ares” (prestoze u Dobyvatelu to tak kdysi bylo - ze je clovek hral nekolikrat za sebou, ale to asi byla trochu jina doba - dobrych her nebylo zdaleka tolik). Takze ja verim, ze Ares se na stul dostane jako pekna hra na kratsi dobu.

26.12.2021 18:09:33

@robkin 

Ďakujem ti pekne za takúto odpoveď a pomoc :). Tak zrejme si tú predobjednávku spravím aj ja :D 

26.12.2021 18:22:11

Tak velký Mars je jakože epičtější, ale včera jsem prvně zahrál Expedici Ares a ty dojmy z herního zážitku jsou docela podobné. Jasně, není tam mapa, kam umisťuješ města a lesy, ale stejně mi hlavní těžiště přišlo hraní a kombení karet - a to zda samozřejmě funguje. Navíc “malý” Mars vypadá lépe vizuálně, má konečně sjednocený art, a největším plusem je zmiňovaná herní doba.

Ten velký jsme se švagrem a bráchou prostě hrávali jen čas od času, her je hodně a společného času méně, takže když se už sejdeme, tak spíš dáme něco na 2 hodiny, než abychom trávili třeba 4 hodiny u Marsu. Expedice je svižnější, volba akcí s bonusem pro toho, kdo ji zahraje, je dobrou volbou a hraješ souběžně, takže čekáš kratší dobu na lidi zaseknuté AP.

Kdybych si měl vybrat jen jednu, volím určitě Expedici Ares, zároveň být fanouškem Teraformace Marsu, tak si ji pořídím taky, i kdybych měl původní se všemi rozšířeními doma. :)

- - -
začínám psát o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

19.1.2022 10:00:28 | Upraveno autorem (porovnej)

Dojmy po prvních dvou hrách:

+Vizuál, kombinování karet, mechanika volby akcí, herní doba, neoprenové podložky.

-Nízká interakce mezi hráči, tragická stupnice na trackování TR (malá políčka, blbě se s tím manipuluje), chybí draft, takže je víc o náhodě, co přijde na ruku. 

20.1.2022 09:21:40

Tak nevím. Zkoušel jen sólo. Zkusím zahrát s kamarády, abych to viděl ve více lidech. Zatím mě to úplně neuchvátilo.

Pořídil jak s vidinou kratší herní doby a hezčí grafikou. Ale “stará” grafika mě neurážela a herně mi Ares připadá jako slabší Dobyvatelé vesmíru.

Musím si to ještě několikrát zkusit. Jeden z Marzů chci prodat. Málo místa, moc her. Úplně stejné téma i design 2× nepotřebuji.

5.2.2022 01:14:56

Vydrž, za chvíli tu bude recenze :-) 

Jinak sólo je výrazně jiná hra než hra ve více hráčích. Je to spíš mega sprint. Karty, které hraješ při hře více hráčů v sólu musíš odhazovat. 

Malý Mars rychle nachystáš i odehraješ. Velký Mars je zase silnější zážitek a větší zapojení do akcí druhých protože je každý limitovaný dvěma akcemi za kolo. 

5.2.2022 01:18:54

Tak o víkendu jsme zahráli s kamarády (ve 3). Zážitek pěkný. Atmosféra paráda. Je to hodně ten “klasický Mars”, jak jej znám. Hraní fází je oproti RFtG trochu odlišné. Jenom bych řekl, že se hráč, stejně jako v RFtG musí naučit “pálit” karty a hodně je točit. To jsme moc nedělali a ten rozjezd byl fakt pomalý a závěr přišel po velmi dlouhé úplně náhle - takový exponenciální průběh (dlouho nic a pak strmý nárůst rychlosti).

Ale dali jsme to za 2 hodiny s rozkoukáváním, vysvětlováním (to bylo fakt rychlé) a více méně postupným (nikoliv simultánním) hraní. Klasiku hrajeme mnohem déle, 3 - 4 hodiny. Takže asi přepnu na Ares.

7.2.2022 10:55:23

Vybíráme z Bazaru

Válka o Prsten: Rozšíření Proti Stínu
Válka o Prsten: Rozšíření Proti Stínu
Akt. cena: 450 Kč
Končí za: 13 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas