Mars: Teraformace

xxxxxxxxxo hodnoceno 994x (Seznam vlastníků)

Mars: Teraformace - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Jacob Fryxelius
Rok vydání: 2016
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

House-rules na turnaji

Chtel jsem se prihlasit na turnaj v Marsu v ramci Deskohrani, ale zavedeni jakehosi domaciho pravidla me sokovalo natolik, ze jsem se neprihlasil.
Je normalni, ze si v ramci verejnych turnaju poradatele upravuji pravidla fungujici hry podle sebe? A ted nemluvim o erratech. Prochazel jsem pravidla turnaju v dalsich vetsich hrach na Deskohrani, ale u nich zadne house-rules nebyly.
8.10.2018 20:07:01

.
Rovnomerne skozeni bych s primhourenyma ocima pochopil, kdyby nebyl poskozen aktivni hrac a kdyby si aktivni hrac aspon mohl vybrat, u koho efekt zapocne.
"Neprejici protihraci" jsou hrozbou, poskozovani hrace, ktery partii prvni kolo vyhral, se zda logicke, ale to by se dalo obejit treba tak, ze by nebyly zverejneny vysledky prvniho kola. Ale i ti neprejici protihraci by si meli v prve rade uvedomit, ze kdyz ani jeden z nich nevyhral prvni kolo, tak jejich takrka jedinou sanci na postup do finale je vyhra ve druhem kole - a vyhrat muze jen jeden (teda zazil jsem i remizu), takze misto permanentniho poskozovani viteze prvniho kola by meli hrat hlavne tak, aby sami vyhrali.
Asi nejvetsi problem a teoreticky duvod pro zavedeni nejake upravy jsou pratelstvi/rodina. Mozna by to slo vyresit tak, ze v ramci fair-play pratele a rodina nebudou hrat spolu v zadnem z kvalifikacnich kol. A pro finale? Doufat, ze se tam takovi dva nedostanou a jeden z nich neprovede kamikaze a oboustranne poskozujicimi kartami jednoho ze souperu zlikviduje. Na druhou stranu ta pravdepodobnost, ze by nastala takova situace, je hodne mala. A zapomnel jsem na dle meho nejvetsi hrozbu pro kvalifikacni kola - hrac "priroda". Nezkuseni hraci, kteri hraji casto iracionalni akce nebo v nelogickem poradi a ovlivni tim chod hry. Ti se sice do finale nedostanou, ale dokazi zamichat s kvalifikaci. Jenze proti tomu je tezko obrana.

@Pogo - diky za reakci.

14.10.2018 00:15:45 | Upraveno autorem (porovnej)

Dojmy z turnaje
Na miste se jeste odhlasovala drobna zmena: niceni jednotek nebude zasahovat hrace, ktery to zahral (odebrani prijmu zdroju pochopitelne ano - to je primo v zakladnich pravidlech).

Odehral jsem 2 partie ve 4 lidech (2. a 3. misto na finalovy stul pochopitelne nestacilo).

A jak hru ovlivnila ta uprav pravidel? Ano ovlivnili, nebudu rozporovat, ze to je zmena. Ale rekl bych ze minimalne a jak byl receno hlavnim cilem pravidla byla turnajova uprava tak aby si nemohli hraci nemohli tvorit nejake (vicemene) skryte aliance a nekoho jednoduse eliminovat. Par prikladu:
Loupez dvou jednotek zeleza: bez upravy by ukradl jen 1 jednotku, protoze prave 2 hraci meli po 1 jednotce, takhle jsme se na nej slozili.
Meteor nici 6 kytek: 4 kytky to sejmulo mne ktery jsem je mel z morskych ras, 2 kytky u Ecoline.
Zaver - skodici karty dela uprava "ucinnejsi", ale skoda se rozlozi na vice hracu, takze se da rici ze i spravedlivejsi. Pochopitelne nelze skody zacilit tak aby to bolelo nekoho nejvic, ale to je prave v rozporu se zakladni ideou - nemoznosti cilene skodit jen jednomu hraci.

Co hru ovlivnilo daleko vic bylo rozsireni Predehra. Uz jsem s nim sice hral, ale na turnaji jsme mel daleko vetsi dojem, ze to snizuje pocet generaci, za ktere se Mars teraformuje. V praxi ve 4 hracich okolo 6-7 generaci. U jineho stolu meli pry dokonce jen 5 generaci. Naopak 8 se da rict, ze je v podstate hodne dlouha hra. Takze odhadem v prumeru snizeni tak o 2 generace oproti hre jen se zakladem.
Dusledkem pak pochopitelne je to, ze nektere spolecnosti funguji lepe a jine hure nez v zakladu. Obecne mi prijde daleko vetsi tlak na hrani bodu z teraformace, na zisk titulu a soutezi. Engine na ekonomiku (vysoke prijmy) nebo na body (zvirata, mikrobi) temer nema sanci, protoze za tak kratky cas ziskam v nejlepsim pripade 2 zvirata za 2 body.

15.10.2018 10:15:56

@robkin
Hraci jeste odhlasovali zruseni te nejpitomejsi casti upravy pravidel, aspon ze oni meli dost rozumu ;) :D
K te loupezi dvou jednotek zeleza - a to prave, jak uz bylo poukazano - ukradl spatne. Podle te upravy se to melo vztahovat jen na "odhodte" a "snizte produkci", ale ne na "seberte".

K efektu Predehry - taky jsem zil v domneni, ze je dobre brat teraformovaci karty. Nez vcera hru (6 generaci) pomerne jasne ovladli dva hraci, jeden z nich mel dve Jupiterovske predehry s produkci titanu a druhy posbiral produkci energie na 5. A hrac, ktery vzal 3x zvyseni teploty a 2x ocean skoncil pomerne daleko na delenem 3-4 miste. Takze ono taky pochopitelne vzdy zalezi na kartach na ruce.

15.10.2018 11:32:01

Loupez a Predehra
Takto se to odhlasovalo, zejmena prave s odkazem na loupez, protoze "sebrat sam sobe" proste nedavalo smysl a tou zmenou ze sobe neberes ani nenicis (jednotky) se to jednotilo. Zmeny produkce se pochopitelne i nadale pripadne tykaji i hrace, ktery to zahral (standardni pravidlo Marsu - jak jiz jsem psal). Takze to sebral spravne.

Predehra: pochopitelne to zalezi na kartach a rychle body na zacatku nemusi nutne znamena vitezstvi. Ale proste ty s tou kratkou hrou je vyssi riziko toho ze se mi "vyssi prijmy" nepodari pretavit na "body". Body (zejmena TR) jsou jistota, pri partii na 5 generaci se proste kazdy bod pocita vic nez treba zvyseni prijmu penez o 2. Protoze vyuzitelny prijem penez pri zvyseni TR dostanu sice jen 4x1 = 4 penize, ale pri zvyseni prijmu dostanu 4x2 = 8 penez, ale musim nekde sehnat za 8 penez (resp. spise za ty rozdilove 4 penize) bod... a to je tezky.

15.10.2018 12:58:29 | Upraveno autorem (porovnej)

Loupez
Nerozumime si. Jde o to, ze ona uprava pravidel se tyka karet "umožňuje odhodit zdroje a/nebo snížit produkci libovolného hráče". Loupez ale do tehle kategorie vubec nepatri. Tudiz jeji efekt nema byt delen mezi vice hracu.

EDIT: Samozrejme pokud bylo pred turnajem vsem hracum ujasneno, ze i efekt loupeze se deli, tak je to neco jineho.

15.10.2018 13:47:08 | Upraveno autorem (porovnej)

Loupez
Ano - jak jsem psal - specialne Loupez se pred turnajem probirala a ujasnovala.

15.10.2018 14:00:46

Dojem z turnaje
Asi nedokážu napsat tak rozsáhlý report jako robkin, ale za sebe můžu říci, že jsem si obě partie Marsu skvěle užil a skončil 2x na druhém místě (což na finále samozřejmě nestačilo).
První partie se nám časově výrazně protáhla (9 generací) i díky dlouhému vybírání karet jednoho z hráčů při draftu. Jeden z protihráčů hrál Ecoline a měl i díky kartám předehry na začátku vcelku slušný příjem zeleně a začal mohutně zalesňovat. Další protihráč měl Tharsis a tak začal stavět města a ani já z Vitorem jsem nezůstal pozadu a začal využívat lesy ke své potřebě. Nakonec nám na mapě zůstalo asi jen 5 prázdných políček a i ostatní hráči, kteří dohráli už před více než hodinou se divili, co tam děláme. Hráč s Ecoline nakonec vyhrál o 2 body.

Druhá partie byla naprosto něco jiného (6 generací). Už jen jména hráčů mě utvrdila v tom, že ze sebe budu muset dostat to nejlepší. Vybral jsem si Phobolog a díky kartám předehry a v prvním kole vyložené Těžby na Io jsem měl rázem příjem 4 titany, což mě drželo nad vodou. Jeden z protihráčů do toho šlapal a měl před námi celkem slušný náskok, ale při konečném sčítání skončil na posledním místě. Z druhého místa jsem měl velkou radost a popravdě jsem ho ani nečekal, když jsem v průběhu hry viděl, jak to ostatní hrají a ještě mě stihli kontrolovat. Ten, kdo skončil na prvním nám utekl něco přes 10 bodů.

V obou partiích jsem měl za karty okolo 15 bodů, bral jsem vítězství za 1 titul a 1 soutěž. Fakt mám pocit, že úprava pravidel byla v pohodě a dalo se s ní super hrát. Rozhodl jsem se, že se pro porovnání zúčastním turnaje v Marsu, který přímo pořádá Mindok dle normálních pravidel.

15.10.2018 23:42:02

turnaj 4.11.
Díky moc za dojmy z turnaje z Deskohraní. Zní to jako docela příjemná akce. Podrobnější pravidla turnaje 4.11. v Praze jsem přidal na facebookovou stránku události. Pokud máte ještě nějaké dotazy, dejte vědět.

Člověk MINDOK

16.10.2018 19:42:37

vyber ze tri korporaci
Chtelo by se vykriknout: to neni Mars ale House rule! :-)

Ale pak clovek zjisti, ze ne kazde House rule je spatne. A je tomu tak i v tomto pripade. Vyber ze tri korporaci pomaha eliminovat nahodu, takze za mne palec nahoru a jsem 100% pro.

Kvituji, ze i organizatori turnaje z Mindoku jsou schopni a ochotni si pravidla upravit k lepsimu.

17.10.2018 00:11:21

House rules
Nápad výběru ze 3 korporací mi přijde taky fajn a dokonce ho také aplikujeme při soukromém hraní.
Stále se nemůžu zbavit dojmu, co bude na turnaji s hráčem, který první kolo vyhrál a poté ve druhém kole bude u stolu s hráči bez výhry, jestli ho nechají hrát nebo ho totálně potopí a nedej bože, aby mezi nimi byli lidi, co se znají?

17.10.2018 00:45:11

.
Jak uz jsem psal niz, predevsim by kazdy mel hrat za sebe. Tim, ze se budou tri snazit poskozovat jednoho, si velmi pravdepodobne minimalne dva z nich nijak nepomuzou... Navic to poskozovani neni az tak uplne snadne a zadarmo.

Jeden muj znamy teda hraje stylem, cituji [krome toho, ze misto "podelej" je tam jine explicitnejsi slovo]: "kdyz nemuzes pomoct sobe, podelej to ostatnim", ale Mars nastesti nehraje :D

17.10.2018 00:52:18 | Upraveno autorem (porovnej)

@pogo
Jen drobny dotaz. Venuse nebude, to je zrejme, ale jak to bude s promokartami (Tucnaci, Maly Asteroid, Snezne Rasy, Replikacni Roboti), taky nebudou ve hre?

17.10.2018 01:35:07

turnaj 4.11.
Ano, Venuši tentokrát hrát nebudeme. Promokarty jsme neřešili, spíš ve hrách nejsou, snad si před turnajem vzpomeneme a vyřadíme je i ze hry, ve které jsou. Pokud se týká nějakých drobných změn, jsem rád, že jsou tu vnímány pozitivně. Mars je pro nás totiž velmi srdeční záležitost. Já sám osobně jsem za poslední dva roky určitě nehrál žádnou z větších her vícekrát, než právě Mars, takže je to prostě tak, jak to sami opakovaně hrajeme. Když tady o tom píšu, nejradši bych si ten turnaj zahrál s vámi.

Člověk MINDOK

17.10.2018 08:19:19

turnaj 4.11.
Prave proto jsem se na ty promo karty zeptal, trochu jsem cekal, ze v nekterych krabicich budou a mohlo by se na ne zapomenout :)

Jeste jeden doplnujici dotaz. To finale je mysleno jako s Koloniemi navic k Predehre a H&E, ne jako Kolonie bez Predehry, je to tak?

17.10.2018 14:43:10

turnaj 4.11.
Docela jsem zvedavy, jak (a jestli vubec) bude fungovat mechanika plosin v Koloniich bez Venuse.

17.10.2018 21:25:43

Kolonie, Předehra, Venuše
Ano, ve finále vše dohromady. Kolonie bez Venuše fungují překvapivě dobře. Sám mám většinu her Kolonií odehraných bez Venuše. Ano, jsou tam karty s plošinami, ale většinou umějí plošiny samy produkovat.

Člověk MINDOK

19.10.2018 10:53:53

House - rules
Zdravím, taky jsem se chtěl vydat na turnaj, ale odrazují mě house rules ohledně škodících karet. Tyto karty tam jsou od toho, aby škodili a jsou tam záměrně, aby si člověk mohl vybrat hráče, kterého chce. Většinou toho, který vede nebo je nejsilnější. To samé platí při odhazovaní oceli. Pokud má někdo soutěž těžař je strategický si tuto kartu nechat jako žolíka, aby na konci šly misky vah na stranu hráče, který kartu zahraje. Tímhle zbytečným "ochranářstvím" a rozmělňováním škody mezi všechny hráče z toho děláte hru po slečinky. Ničemu tím nepomůžete jen omezujete strategii.

25.1.2020 12:12:06 | Upraveno autorem (porovnej)

@EjDzejRimmer
Uz se to vyresilo, na poslednim Deskohrani uz se hralo bez house rules a vsechno probehlo hladce, nebo jsem aspon zadne problemy nezaznamenal.

25.1.2020 17:44:35

Vybíráme z Bazaru

Tindaya (CZ) + set miniatur
Tindaya (CZ) + set miniatur
Akt. cena: 790 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas