nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Maka Bana

Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: desková hra, budovatelská, intriky
Čeština: není
Vydavatelé: Tilsit
Autoři: neuvedeno
Rok vydání: 2003
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Ostrov Maka Bana byl dlouho chráněn před záplavou turistů a civilizace. Není to tak dlouho co celý oplýval klidem, pohodou a nedotčenou přírodou, avšak svět je malý a tak se i na Maka Baně objevily první lodě se zvědavci a turisty. Krásná příroda i průzračně čisté moře si získaly jejich srdce a vryly se tak do jejich pamětí. Od té doby zde lidé z celého světa hledají exotickou dovolenou daleko od běžných starostí...

Maka Bana uvádí hráče do role stavitelů turistických komplexů na právě objeveném ostrově. Hráči se snaží pomocí karet postavit co nejlepší kombinace chatiček své barvy (od jedné osamělé chatičky po komplex čtyř), za které na konci hry získávají vítězné body. To ale není jen tak. Kazit plány vám budou nejen konkurenti – spoluhráči, ale také původní ostrovní božstva, na jejichž posvátné půdě stavět nesmíte.

V každém kole se hráči postupně střídají, přičemž každý tah se skládá ze dvou částí:

  1. Nejprve si musí hráč připravit projekt stavby - zvolit kombinaci tří karet „souřadnic“, které odpovídají parcele, kam se hráč chystá stavět svou chatičku. Kombinace tří karet musí obsahovat název jedné ze čtyř pláží na ostrově (Azzura, Bikini, Coquito, Diabolo), povrch, na který se bude stavět (písek, voda, kameny, tráva) a druh činnosti, který se na daném místě provozuje (kytičky, rybičky, tetování). Tyto kombinace nemají vliv na konečné bodování, všechny chatičky, ať jsou kdekoliv, jsou si rovné, podstatné je pouze jejich koncentrace v jedné oblasti. Poté, co hráč skrytě zvolí nějakou kombinaci, musí jednu ze tří karet ukázat ostatním jako indicii, kam se přibližně chystá stavět.
  2. Když mají všichni hráči připravené projekty a odhalené indicie, přichází druhá fáze tahu, totiž umístění božstev. Každý hráč vlastní jednoho bůžka své barvy a každý tah ho musí umístit na hrací desku (po vyhodnocení se mu vrací zpět). Umístěním bůžka na prázdnou parcelu zabráníte stavět pro tento tah na daném místě. Pokud tedy tušíte, že se červený chystá na tu či onu pláž, můžete mu jeho projekt překazit.

Poté, co všichni hráči vyloží své bůžky, se začíná se samotnou stavbou. Hráči postupně ve svém pořadí staví své chatičky – tedy vyloží zbylé dvě karty, a na jejich „souřadnicích“ postaví chatičku své barvy. Musí mít ale štěstí – stavět mohou pouze v případě, že na parcele není umístěn žádný bůžek a nebo pokud tam jiný hráč nestavěl před ním. Když všichni hráči postaví (nebo nepostaví) své chatičky, vezmou si zpět bůžky i karty a následuje další kolo.

Dvakrát za hru má hráč možnost využít tzv. karet malování, které mají zásadní funkci. Umožňují přebarvit chatičku cizí barvy na vlastní. Děje se tak stejně jako při běžném projektu – hráč z karet vytvoří souřadnice chatičky, kterou se chystá přemalovat, a při odhalení indicií přidá k jedné kartě i kartu malování jako varování, že se tak chystá udělat, tedy přebírat cizí chatku. Zde přichází druhá funkce bůžka, kterého v takovém případě může hráč použít na ochranu svojí chatičky, cítí-li se ohrožen. Jednoduše místo toho, aby bůžkem škodil na prázdné parcele, vymění pro tento tah jednu svou chatičku za svého bůžka a pokud se trefí, zabrání přemalování své chatičky. Pokud hráč maluje úspěšně, vymění prostě cizí chatičku za svojí.

Hra může skončit dvěma způsoby: buďto hráč vyčerpá všechny své chatičky (na začátku jich má 10) a nebo když je zastavěna celá plocha jedné pláže, v takovém případě se hraje poslední kolo hry. Poté se bodují jednotlivé kombinace chatiček, od jedné samostatné po komplex čtyř, přičemž pochopitelně čím více chatiček pohromadě, tím lépe. Vítězem je hráč s nejvyšším počtem bodů.

Hra je svižná a jednoduchá, obsahuje česká pravidla a herní materiál je zcela beze slov. Pravidla umožňují hrát hru ve dvou verzích – jednu snazší, rodinnou, kdy pravidla vysvětlíte za 5 minut – a jednu složitější, pro zkušenější hráče, kde přichází na řadu mnohem více intrik a škození.

Autor: KungPao