Lovci relikvií

xxxxxxxxoo hodnoceno 10x (Seznam vlastníků)

Lovci relikvií - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 50 min
Herní svět: Zvířátka
Herní kategorie: desková hra
Čeština: vydání ohlášeno
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: Jason Lee
Rok vydání: 2022
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Chyby v CZ pravidlech

  • Str. 2, bod 2. Upřesnění: Dílky se po zamíchání neskládají do jednoho sloupečku, jak to z textu  vyznívá, ale každá úroveň má svůj vlastní. Z anglických pravidel to je jasnější (Shuffle and stack each level of Terrain Tiles separately.).
  • Str. 3, bod 5 (připravte zásobu). Vypadla věta o tom, že když mezi 4 taženými kartami jsou duplicitní, tak je nejen dáte na sebe, ale lížou se další do té doby, než budou vyloženy 4 rozdílné karty průzkumníků. A toto pravidlo platí pro průběh celé hry (když doplňujete karty na konci vašeho tahu poté, co jste najímali průzkumníky), řešilo se to na BGG.
  • Str. 4, příklad. Mluví se o kartě “Ještěrka velitelka”, ale pod tím je obrázek, kde karta nese název “Ještěrka asistentka”. + Máte získat 6 bodů pohybu, ale na vyložených kartách je pouze 5 bodů pohybu (1 za ještěrku a 4 za rehka).
  • Str. 7, Slon štěstíčko. Jeho kartu nemůžete odstranit (pomocí efektu jiné karty či destičky), ale lze ji odhodit.

[To třetí evidentně vzniklo proto, že BF použil do grafiky  špatnou kartu pro daný příklad, ona tam totiž je jak Ještěrka asistentka, tak Ještěrka velitelka - a ta první  zmíněná  dává o bod pohybu méně.]

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

17.8.2023 19:59:06 | Upraveno autorem (porovnej)

@Jonash Str. 7, Slon štěstíčko. Jeho kartu nemůžete odstranit (pomocí efektu jiné karty či destičky), ale lze ji odhodit
Toto bych nedefinoval jako chybu CZ pravidel. Ta anglická pravidla zní zcela stejně jako česká.
---
Happy Elephant: This Explorer provides transportation for your precious Relic. They have no particular effects, but cannot be removed.
---
A o případném zákazu odhození není v těch pravidlech ani zmínka, takže nějak nevidím důvod, proč bych tu kartu Slona nemohl odhodit z ruky. Je to prostě karta jako každá druhá.

10.10.2023 23:45:47 | Upraveno autorem (porovnej)

@Azifaral Vím, že to řešili snad i kluci na JOUOBcastu, proto jsem to sem zmínil. Mělo to být spíš jako doplnění, o chybu v pravidlech na rozdíl od těch bodů výše nejde.

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

11.10.2023 07:51:51

@Jonash Ok. Spíše mám jiný problém, který už dotazuji na BGG a to s efektem Odpočinku. Opět není problém mezi CZ a ENG pravidly, tam je to stejné, ale obecně příliš nerozumím významu.

--
Při použití efektu odpočinku si vezměte z odhazovacího prostoru stejný počet karet, jako je hodnota odpočinku, a položte je dospod balíčku otočené lícem nahoru. Tyto karty můžete umístit v libovolném pořadí a můžete si také kdykoli zkontrolovat údaje o těchto kartách. Pokud vám během vašeho tahu dojde balíček karet, odhozené karty již nemícháte, abyste si vytvořili nový balíček. Proto může být efekt odpočinku velmi důležitý.
--

  1. Rozumím tomu principu, to je klasický deckbuilding mechanismus, ale nerozumím tomu, proč je mám otáčet lícem nahoru. Maximálně proto, že se na tyto karty mohu než je doberu podívat a tak budu vědět kde začínají. Ale nevím proč bych to zase tak moc dělal a navíc stejně jde o to kolik v dalších tazích budu dobírat karet, jak velký mám ten dobírací balíček atd.
  2. Ta předposlední věta mi nedává vůbec herní smysl: Pokud vám během vašeho tahu dojde balíček karet, odhozené karty již nemícháte, abyste si vytvořili nový balíček. Ještě mě napadlo, že by to byl podobný mechanismus jako je v Aeond's End, kde se ta odhazovací hromádka nepřemíchává, ale tady já dám karty z té odhazovací hromádky do dobíracího balíčku a už je v tom daném tahu nedobírám. Prostě nerozumím tomu ani náhodou. 

11.10.2023 08:32:03 | Upraveno autorem (porovnej)

@Azifaral Haha,. koukám, že řešíme úplně to samý. U této časti jsem se zasekl také a četl ji opakovaně dokola.

  1. Dáváš je dospodu balíčku lícem nahoru a v pořadí, dle uvážení, právě proto, že pak před dobíráním (skrze efekt či na konci svého tahu) víš, jaké karty ti přijdou. Je to hodně nápomocné, já třeba měl dvě karty takové, takže jsem pak věděl, jakých 4-5 karet na mě na konci čeká a díky tomu si lépe naplánoval tah/y. Protože je fakt blbý někam vlézt - třeba najít relikvii - a pak nemít lopaty na její vykopání.
  2. Ta věta Pokud vám během vašeho tahu dojde balíček karet, odhozené karty již nemícháte, abyste si vytvořili nový balíček by dle mě měla být odhozená jako samostatný odstavec, nevztahuje se přímo k tomu předtím a dost to mate. Jen to má hráči říci, řekl bych, že když karty odhodíš (tedy využiješ jejich efekt), tak jdou na odhazovací hromádku a dostaneš je zpátky až při návratu do tábora. Takže když dojdou, máš smůlu, leda bys je dostal zpátky akcí odpočinku. (Někoho by asi mohlo napadout si je zamíchat a vrátit zpět, ač je v pravidlech zmíněné, že to se stane až při návratu do onoho zákl. tábora.) 

Snad to je jasnější.

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

11.10.2023 08:56:05

@Jonash Ay caramba. :( Tak to jsem tedy naprosto nepochopil, byť tedy teď potom co jsi napsal a následném detailním přečtění pravidel to trošku dává smysl. Já předpokládal, že ti Lovci se hrají jako klasický deckbulding, jakmile dojde dobírací balíček, tak přemíchám karty a doberu do 5. Ale teď mi to asi docvaklo, že to je jinak a to tak, že karty se přemíchávají a vytváří nový dobírací balíček pouze v základním táboře, tzn. že jakmile mi dojdou karty v dobíracím balíčku, tak já se MUSÍM VRÁTIT DO ZÁKLADNÍHO TÁBORA. Tam si teoreticky můžu najmout nového společníka, pokud na to mám prachy, a pak přemíchám komplet karty. To ale zase na druhou stranu trochu popírá systém odhazování karet a zeštihlování balíku, protože když ho budeš mít hodně štíhlý a nebudeš mít moc karet s efektem odpočinku, tak ho budeš často přemíchávat a vracet se zpět. Do háje, ale toto tedy v těch pravidlech není napsáno příliš jasně. :( 

11.10.2023 09:20:19 | Upraveno autorem (porovnej)

Jako je i není. Já to od začátku hrál dobře, problém jsem měl jen s tímhle jedním odstavcem, kde mi trvalo to pochopit.

Takže jo, karty můžeš koupit jen při návratu do tábora a jen v tom případě zamícháš úplně VŠECHNY karty a vytvoříš nový balíček.

Zeštíhlování smysl nějaký dává, protože třeba v sólu musím na konci tahu odhodit nezahrané karty - může mi zbýt v ruce jen jedna -, a když mi jich právě zbylo dost nevyužitých, protože byly slabé a nešly poskládat na požadavky akce, tak tím rychleji se dostanu ke konci balíčku a tím rychleji se mi i blíží konec partie, který je jiný než při hře více hráčů. Ale i v multiplayeru to smysl mít bude, protože se snažíš být co nejvíce efektivní, jde přeci jen o závod, kdo ty relikvie najde dříve. A se silnějšími kartami to jde lépe. Ač je fakt, že já karty s efektem odstraňování v těch pár hrách nevyužil = ani je nekupoval. 

@Azifaral 

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

11.10.2023 11:18:50 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Zaklinac stary svet-Eredin na koni(figurka, karta)
Zaklinac stary svet-Eredin na koni(figurka, karta)
Akt. cena: 500 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas