nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Logik

Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 20 min
Herní svět: Abstraktní
Herní kategorie: logická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Alga (Brio)
Bonaparte
Clipper
Hasbro
Parker Brothers
Autoři: Mordecai Meirowitz
Rok vydání: 1971
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Jak bych to jen vymyslel? Zkusím tam dát dvě barvy a určitě vynechám jedno prázdné místo, at si s tím soupeř láme hlavu. Táák, to se povedlo, takovou těžkou kombinaci jsem vymyslel...

Tato hra je ve světě známá pod názvem Mastermind a to již od roku 1971. Do České republiky se dostala pod názvem Logik. Jak již název napovídá, jedná se o logickou hru pro dva hráče. 


Z čeho se hra skládá:

Základem této hry je plastová krabička s otvory v řadách nad sebou pro různobarevné kolíčky. Při samotné hře se do každé řady se umísťují různobarevné kombinace hracích kolíčků, které jsou nedílnou součástí této hry. Pak jsou ve hře kolíčky bodovací, nebo sloužící jako nápověda hádané kombinace. Otvory pro tyto kolíčky jsou umístněny vždy vedle každé řady, jsou menší a tvoří čtverec. Tyto bodovací kolíčky se liší barvou i tvarem. Jedny jsou červené (nebo černé) a druhé pak žluté (nebo bílé). Na začátku krabičky je oddělena jedna řada otvorů pro druhého hráče, který zde vymyslí nějakou barevnou kombinaci z hracích kolíčků a tuto přikryje stříškou. To proto, aby ji hráč, který se ji snaží uhodnout, neviděl. V první verzi hry se používalo jen 6 barev, později se objevilo barev 8. Hádá se čtyřmístná kombinace. V některých verzích  této hry se můžeme setkat i s pětimístnou kombinací.


Průběh hry:

Jeden hráč vybere určitou kombinaci, kterou ukryje po stříšku a pak druhý hráč začne tuto kombinaci hádat. Do každé řady naskládá nějakou kombinaci barevných kolíčků a počká, až mu ji protihráč pomocí červených a žlutých kolíčků, určených pro nápovědu, ohodnotí. Pravidla pro hodnocení jsou taková, že pokud hráč uhádne ve svém pokusu kolíček, který má stejnou barvu jako kolíček z hádané kombinace a zároveň je i ve stejném sloupci jako v kombinaci ukryté pod stříškou, obdrží červený (nebo černý) kolíček. Jestliže se v dané kombinaci (naskládané v jedné řadě)  trefil  pouze stejnou barvou, ale ve sloupečku směrem k hádané kombinaci je na jiném místě, obdrží  žlutý (nebo bílý) kolíček. S přibývajícími pokusy vzrůstá šance propočítat a logicky odvodit dle obdrženého hodnocení, která barva patří do kterého otvoru. Každý hráč má na uhádnutí dané kombinace 10 pokusů.


Konec hry:

Hra končí, jakmile hádající hráč uhádne kombinaci, kterou mu protihráč schoval pod stříšku. Po tomto pokusu si hráči vymění role a ten, komu bude stačit méně pokusů na uhodnutí kombinace, se stává vítězem.

Autor: Kent

Další názvy této společenské hry

  • Geheime Code
  • Logic
  • Mastermind
  • Mistrz Logiki

Vybíráme z aukcí

Predám Střet civilizací: Monumentální vydání
Predám Střet civilizací: Monumentální vydání
Akt. cena: 90 €
Končí za: 1 den

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>