Legend of the Five Rings

xxxxxxxxxx hodnoceno 13x (Seznam vlastníků)

Legend of the Five Rings - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 8
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: karetní hra, sběratelská
Čeština: není
Vydavatelé: Alderac Entertainment Group
Five Rings
Wizards of the Coast
Autoři: Bryan Reese
David Seay
David Williams
John Zinser
Mark Wootton
Rok vydání: 1995
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Pomozte nám objevit kouzlo této hry.

Ahoj,

velmi se nám líbil art i svět do kterého je zasazená tato hra, příběhy jednotlivých frakcí, prostě všechno. Když tedy vyšla Ivory edition, která měla být přístupnější pro nováčky, rozhodli jsme se s ženou začít L5R hrávat. Karetky nás baví hodně s CCG i LCG hrami máme poměrně dost zkušeností.
Koupili jsme proto 4 plechovky, kde byly už představěné nějaké baličky a asi 20-30 boostrů (nejen ivory).
Nastudovali jsme pravidla (a to byla zkouška sama o sobě, opravdu nám to nepřišlo nějak přátelsky sepsáno pro nováčky a hledat pravidla v 3 různých bookletech byl děs).
A zahráli jsme několik partií, věříme, že i poměrně správně podle pravidel.

A máme z toho velmi rozpačitý pocit. Hlavně díky tomu, že při souboji se nedávají žádná částečná zranění, prostě jeden vyhraje o bod a druhý ztratí všechno a je v zásadě rozhodnuto.
Nerozumíme tomu, nějak nám zatím nepřišlo extra výhodné útočit ze začátku hry, protože šance něco zničit je spíš malá a ze strany obránce je jednoduché tomu předejít. Případně nechám útok projít a tím je soupeřova síla vyčerpána a pro mě je snadné zaútočit na něm v příštím kole.
A ano, jsou jiné cesty k vítězství a občas se to povedlo díky Honor, ale tak jako tak, zatím samotná hra vypadá často takto. Oba hráčí hromadí, hromadí, stůl je plný karet a až má někdo pocit, že by přece jen mohl mít dostatečnou převahu, zaútočí a ve chvíli, kdy dojde k většímu střetu někdo přijde o většinu svých jednotek a je rozhodnuto a vlastně nemá cenu dohrávat. Prostě to končí takovým neuspokojivým pocitem.
Hrajeme to špatně? Vypadají vaše hry jinak? Strašně bychom chtěli mít tuhle hru rádi a i jsme do ní (relativně) dost investovali, ale zatím tomu tak není...

15.4.2015 09:39:32

Elwen
Kouzlo hry přijde se zkušenostmi a se stavbou použitelných balíků.

Útok ze začátku hry může být celkem dobrá taktika a nemusí vždycky znamenat, že soupeř má ve svém kole otevřenou cestu - můžeš mít postavy nebo předměty, které dávají postavám Conquerora, můžeš mít karty nebo schopnosti na opětovné narovnání útočníků (tedy budoucích obránců), pokud máš v provinciích něco použitelného, tak si po provedení útoku nějakého toho obránce nakoupíš (a občas i jeden obránce pěkně zavaří - vlastní hořká zkušenost)...možností je hafo.
Taky dost záleží, za jaké klany hrajete. Každý klan má některá vítězství jednodušší a některá složitější - třeba Kudlanky snažící se o osvícení budou mít před sebou nejspíš dost trnitou cestu...

Jinak zkus kontaktovat uživatele #5C4RL37, ten určitě poradí více než já.

15.4.2015 10:12:00

kouzlo hry
To hromadění je největší jev když chce člověk vyhrát cestou války jak já říkám. Je ta více způsobů. Nejlepší způsob je si zahrát proti zkušenému hráči který i doučí pravidla. Kde se pohybuješ?

15.4.2015 10:30:14

Elwen
Je toho strašně moc. Ideálně zahrát si s někým zkušenějším a klidně i několik hodin prokecat možnosti. L5R je poměrně komplikovanou a hlubokou záležitostí. Tebou popsané hromadění je spíš začátečnický jev. Při military střetnutí je obvyklé, že se nechá celý útok projít a druhá strana zas příští kolo udělá to samé. Je to otázka tzv. tempa. Kdo má tempo (není pod tlakem, část věci nemusí dělat ale jen může), kontroluje hru a vyhrává.... Tohle je ale špička ledovce (e;

Pokud ve svém okolí nikoho nemáte, tak alespoň koukněte sem:
http://kolatinformant.com/2014/08/gempukku-series-intro-deck-building/
!Hlavně na ty odkazy na strangeassembly (jsou docela stěžejní)!
(A raději tam koukněte, i když někoho v okolí máte.)

Další díl gempukku series http://kolatinformant.com/2014/01/gempukku-series-dirty-koku/

A hlavně hrát, hrát, hrát, zkoušet nové balíky, hrát a hrát.

15.4.2015 11:15:36 | Upraveno autorem (porovnej)

Díky :)
Super, díky za tak rychlé reakce! My jsme se přestěhovali do Banské Bystrice (SK) a místní herní komunitu docela známe, takže by bylo (super) překvapení najít tu někoho, kdo L5R často hrává.
Nejlraději bychom měli postavené nějaké 4 balíky, které jsou vůči sobě alespoň trochu vyrovnané a hráli to spíše rekreačně.
Jsem ale moc rád, že slyším, že hromadění jednotek a útok není běžný obraz hry!
Vám ale skutečně nevadí, že neexistuje částečné poškození? Mně to osobně příjde dost brutální jako herní systém, že ten kdo prohraje ztratí všechny jednotky, které se boje zúčastnily.
A ano, často jsem nechal projít útok, a mohl jsem příští kolo zaútočit já, jenže bez conquererů jsem pak zase já měl otevřenou cestu k sobě. No, bylo by skvělé to zahrát s někým zkušenějším! Díky i za linky, určitě to ještě prostudujeme.

15.4.2015 12:23:17

poškození
Proto člověk musí přemýšlet s kým na koho a jak za útočí, ono třeba přijít o drahého a silného jedince pak není dobrý.

15.4.2015 12:30:10

Elwen
Všechno nebo nic. Častečně to teď řeší Resilient (Once per game per card, a Resilient card does not die in battle resolution.).
A nevadí. Jednak by to vedlo k patovým situacím, hromadění jednotek a je to i jednoznačna výhoda třeba pro lvy vs. pavouky, kde by těm prvním stačilo čekat až došplhají ke 40 cti (už i tak bývá problém dohnat turbo honor balíky nebo někoho s funkčním dishonorem). A hlavně je to další zajimavý strategický/taktický prvek, se kterým je třeba počítat (a kterého lze pěkně využít).

15.4.2015 14:11:46 | Upraveno autorem (porovnej)

http://kolatinformant.com/2015/04/the-passion-of-legend-of-the-five-rings/

27.4.2015 22:23:55

Vybíráme z Bazaru

Heroes of Land, Air & Sea (EN)
Heroes of Land, Air & Sea (EN)
Akt. cena: 80 €
Končí za: 4 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas