nepřihlášený

přihlásit

registrovat

La Granja

Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: PD-Verlag
Pearl Games
Stronghold Games
Autoři: Andreas Odendahl
Michael Keller
Rok vydání: 2014
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

 - „Hej, José, mám tady víno a olivy a potřebuju někoho, kdo je odveze na trh, než úplně seschnou! Vstávej, sežeň povoz a už ať jsi na cestě!“
-„Mañana, tati, léto je dlouhé, počkáme, až jich dozraje víc!“

La Granja je farmářskou hrou z prostředí slunné Mallorcy, kde budete pěstovat obilí, víno a olivy a chovat prasátka. To vše budete moci na oslících vozit do města na trh, nebo řemeslníkům, kteří vás za to naučí nějaký ten fígl pro lepší práci na farmě. K tomu všemu si budete moci najmout pomocníky, specializované na určitou oblast farmaření.


Průběh hry

 Hra trvá přesně 6 kol a každé kolo má 4 fáze rozdělené na jednotlivé kroky:

  1. Farmářská fáze: Nejprve každý hráč zahraje jednu kartu pod svoji herní desku. V závislosti na tom, kam ji zahrál, se z ní může stát: pole, rozšíření farmy, tržní vozík, nebo pomocník. Poté si dobere karty do limitu ruky. Poté přichází příjem, kdy rostou na polích plodiny, rodí se selátka a ti šikovnější získají i nějakou tu minci do rodinné pokladny. Nakonec si hráči mohou koupit dílek střechy, který jim přinese vítězné body (VB) a jednorázový bonus.
  2. Příjmová fáze: V této fázi se hodí (2 x počet hráčů + 1) kostkami. Poté v pořadí kola postupně hráči vybírají po jedné kostce, která je podle předem daného schématu spojena s určitou akcí (podobně jako v Yspahanu) - tu ihned provedou. Akci poslední kostky, která zbude, provádějí všichni hráči.
  3. Přepravní fáze: Hráči nejprve ze svých kartiček skrytě zvolí svůj obchodní plán na dané kolo. Ten se skládá z určitého počtu dodávek zboží (oslíků) a odpočinku (slamáky). Odpočinek určí pořadí na další kolo (ti odpočatější mají výhodu), oslíci určí, kolik zboží hráč smí vyvézt na své vozíky, nebo řemeslníkům do města. Už v novém pořadí kola pak hráči vyvážejí. Plné vozíky se umisťují na centrální desku, odkud vytlačují vozíky s nižší hodnotou (a samy mohou být vytlačeny vozíky s hodnotou vyšší). Za umístění i vytlačení soupeřů hráči získávají body. Navíc za zaplnění vozíku hráč získá užitečnou multifunkční bedničku. Pomoc řemeslníkům se vyplácí rovněž ziskem bodů a také ziskem bonusových příjmových kartiček různých druhů.
  4. Bodovací fáze: Na konci každého kola je každý hráč odměněn za odpočinek (slamáky) a za vozíky, které má aktuálně na trhu. Nakonec se otočí kartičky střech na nové kolo.

Konec hry

Hra končí po šesti kolech. Závěrečné bodování spočívá v přepočtu zbylého zboží na peníze a jejich směně na vítězné body. Hráč s nejvíce vítěznými body se stává vítězem hry.

 

Jádrem hry jsou karty, které přinášejí spoustu klíčových rozhodnutí - čím víc mám polí, tím více mám k dispozici plodin, čím více vozíků, tím více bodů, čím více pomocníků, tím efektivnější akce a konečně rozšíření farmy poskytují všelijaké výhody a zvýšení limitu karet na ruce.

Důležité jsou také akce kostek - umožňují zisk plodin a prasat, hraní karet, zpracování zboží (které vyžadují zejména bodově hodnotnější vozíky), zisk peněz, dodatečných dodávek (oslíků) a také slamáků.

Vše je potřeba vhodně nakombinovat a přizpůsobit i momentální situaci ve hře - rozhoduje pořadí hráčů, kostky, které padnou, a někdy třeba i to, že v ruce zrovna nemám správný druh pole, nebo vozík s vhodnými požadavky.

 

Autor: Kew