Kronika zločinu

xxxxxxxxoo hodnoceno 151x (Seznam vlastníků)

Kronika zločinu - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: desková hra, kooperativní, intriky
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: David Cicurel
Rok vydání: 2018
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Kronika vs. Detektiv

Detektiv: Po stopách zločinu vyšla dřív ,tak má malinký náskok,ale zajímalo by mě ,která se víc líbí. Nejde mi o to kterou koupit,samozřejmě obě :+).
Takže Detektiv nebo Kronika ?
25.6.2019 10:46:07

Obě hry fungují výborně
Určitě jsou srovnatelné, celkový pocit ze hry je podobný. Zásadní rozdíl je v náročnosti, komplexnosti a délce hry. Detektiv je výrazně náročnější, komplexnější a zahrání jednoho scénáře zabere více času. Kronika je přístupnější, méně komplexní, svižnější. Z mého pohledu záleží v první řadě na hrající skupině, respektive každém jednotlivé hráči. Skupina náročných hráčů složitých her si pravděpodobně víc užije Detektiva, u méně náročných hráčů, ale i úplných nehráčů, má mnohem větší šanci na úspěch Kronika.

Člověk MINDOK

25.6.2019 11:20:51

Porovnání
Ona kronika trochu klame tělem. Tváří se jako jednoduchá hra s aplikací, ale to je jen zdání. I tady je důležité dělat si poznámky a je důležité všechno důkladně prozkoumat. Já jsem při spoustě her měl pocit, že už všechno vím a že mám na všechno dost času, ale vždycky jsme na to doplatili.
Jediný neduh, který hra má je to, že se chová jako počítačová adventura. Takže někdy potřebujete použít konkrétní věc na konkrétním místě na konkrétní osobu a pokud sice víte, co máte udělat, ale nevíte jaký přesný postup programátoři naplánovali, tak se můžete trochu zadrhnout.
Takže doporučuji koupit obě, obě mají výborně vystavěné případy, které jsou zábavné.

27.6.2019 18:43:28

Porovnanie
Aplikácie:
- áno, pri Kronike sa pracuje s aplikáciou viac a ak sú hráči zbrklí, tak sa hra ľahko zvrhne len na nerozvážne lietanie s mobilom po stole, ak to ale hráte poctivo (napr. ja som *** drobný spojler *** nenašiel počas scenára vražednú zbraň, avšak počas hry bolo niekoľko lokácií, kde som predpokladal, že by byť mohla... a aj keď som ju v hre nevidel, tak nikto by mi nezabránil, aby som si zbraň vytiahol z kariet a skúsil, či sa tu naozaj nachádza - chybný pokusom by som stratil asi 5 minút - celkovo v hre možno tak 10 minút, čo je nič *** koniec spojleru ***), tak každý krok vyžaduje poctivé zváženie, diskusiu a rozobratie a niekedy aj prijatie frustrácie, že neviem, čo skúsiť (aj keď by som mohol skúšať naslepo a niečo by som našiel, ale nevedel by som prečo som to našiel)
- pri detektívovi je nevýhoda toho, že neustále musíte mať u seba rozložené veľké zariadenie, aby sa to dalo prehľadne čítať, ale je to vlastne len vedľajšia pomoc, nezasahuje tak aktívne priamo do procesu
- áno, pri kronike je používania aplikácie dosť, ale texty sú krátke a dávajú len indície, ktoré potom treba bez aplikácie zhodnotiť a rozhodnúť sa ako ďalej, keď som čítal dojmy niektorých vo vedľajšom vlákne, tak ma od hry skoro odradili, ale potom som pozrel tutorial rodneyho smitha a spôsob používanie aplikácie ma nadchla a som rád, že som na tie dojmy niektorých nedal, ale overil si to sám

Mechaniky hry:
- detektív vám nikdy nepovie aký je správny výsledok, ten si musíte vydedukovať z rôznych indícií, za to vám ale vždy dá niekoľko ciest k indíciám... v detektívovi sa nezaseknete - áno, môžete ísť mimo, ale vždy máte, čo robiť
- v kronike to je naopak - výsledok viete presne odhaliť, ale musíte nájsť k nemu cestu, tú vám hra sama nedá a áno, niekoľkokrát som pozeral na dôkazy a ľudí a nechápal ako ísť ďalej... kronika má oveľa viac voľnejší svet a preto hrozí, že vám unikne drobnosť a zaseknete sa, ale keď ju odhalíte, tak sa bijete do hlavy, že ako ste si takú blbosť mohli nevšimnúť :D
- v detektívovi sa cítite viac ako detektív preto, že skladáte indície do finálneho výsledku, v kronike zase preto, že si hľadáte tie správne cestičky a máte svoju cestu viac vo svojich rukách

Čas:
- detektív má scenáre dlhšie, tam sme pod tri hodiny asi nešli, v kronike som dal prvý scenár za 1hodinu 15minút, aj keď keby sme boli dvaja, tak by to bolo lepšie a trochu dlhšie

Záverečné slovo:
- niekto hovoril, že keď je v kronike aplikácia, tak že všetko musí čítať a druhý len počúvajú, ale toto isté je aj v detektívovi - preto si myslím, že obe hry sú najlepšie v dvoch - jeden číta, druhý píše... potom spolu zhodnotíte.

28.6.2019 15:45:26

Porovnání na přání
Byl jsem požádán, abych zde porovnal obě hry, tak jsem tady. Chtěl bych dopředu upozornit na dvě věci:
1. protože hraju dost hry na PC, nejsem příznivec aplikací v deskových hrách
2. z obou her jsem odehrál jeden scénář, a tak to berte opravdu jako první dojmy a ne recenzi


Jak už jsme psal ve vedlejší diskuzi, Kronika je pro mě příběhová hra, ve které místo listování knihou načítám jeden QR kód za druhým. Příběh, který jsme hráli, byl velmi přímočarý a nestalo se nám během hry ani jedinkrát, že bychom se nějak zasekli a nevěděli co dál. O nějaké hluboké dedukční činnosti nemohla být ani řeč. V podstatě šlo o to načíst nějaký QR kód s jiným a něco nám z toho vypadlo.

Detektiv nás oproti tomu hodil do případu, kde jsme od začátku měli několik možností, jak ho začít řešit a zárověň věděli, že všechno rozhodně nestihneme. MINISPOILER: Hned z kraje jsme museli kromě jiných možností řešit například to, jestli se jít podívat na místo činu a nebo si jen přečíst zápis z laboratoře. Udělat oboje se nám zdálo ztrátou času. KONEC MINISPOILERU!
Vše co uděláte stojí čas a ten je zde velmi neúprosný. V Kronice taky nějak ubíhá čas, ale tam je vám to úplně jedno, protože vám nic nenaznačuje, že by byl čas nějak důležitý. V Detektivovi máte na vyřešení případu několik herních dní a když vám čas dojde, skončili jste.

Každé rozhodnutí vám obvykle přinese nové stopy a možnosti, díky kterým jsme většinu času ve hře trávili opravdu dedukční činností, vytvářeli teorie a vzájemně jsme si je vyvraceli a div se u toho nezhádali :) Protože zde opravdu záleží na každém dalším kroku. V Kronice mi přišlo, že každá další stopa a nebo člověk mi jasně říká, kam mám jít dál.

Kronika je jednoduchá adventurní hra s detektivama a krátkou herní dobou. Velkou část času trávím ve hře načítáním QR kódů a to mě nebaví. Dokážu si ale představit, že někomu, kdo mobilní a PC hry nehraje, to může připadat jako zajímavý a neobvyklý koncept. Hra bude taky rozhodně lákat cenou.

Detektiv je hluboká dedukční záležitost na celé odpoledne/večer. Nevýhoda této hry je nutnost přístupu k internetové databázi, ke které bych rozhodně nedoporučoval menší zařízení než tablet. Noťas je ideální. Zároveň mi ale databáze ve hře dává smysl.

Kroniku zločinu už hrát nepotřebuju, zato se těším na podzim, kdy jsme si naplánovali projet Detektiva celého.

1.7.2019 12:53:12

Názor
Dle mého názoru jasně vede Detektiv. Už jenom z pohledu té detektivní práce a dedukce. U Detektiva začínáte na začátku jednoho velkého příběhu, který postupem času začne dávat smysl. Vždy na začátku máte k dispozici nějaké stopy, nějaká vodítka. Vždy se můžete rozhodnout, kterou cestou půjdete a tato cesta vám postupně odkrývá nové možnosti a nové směry pátrání. To Kronika nemá. Kronika má jednoduchý příběh určitého scénáře, jednoho zavražděného a několik podezřelých. Na vás je pouze najít stopy a z nich něco vyčmuchat. Navíc neustále skenování všech důkazů postavám, když se na ně chcete zeptat, začíná být otravné. Mám za sebou zatím jen jeden případ (+ tutoriál, ale ten nepočítám) a už teď mi to skenování začíná vadit. Detektiv má nenásilný princip, prostě nacházíte karty, které zkoumáte a když vás zajímá konkrétní věc, jdete za ní. Tady prostě jenom skenujete co se dá, abyste vůbec něco zajímavého našli.. Žádný velký příběh z toho necítím.

Podle mého to jsou dvě úplně odlišné hry, kde si Kronika pouze "hraje" na detektivní práci. Z Detektiva jsem tu atmosféru přímo cítila. Navíc práce s internetovou databází mě velmi bavila a ještě víc mi přiblížila tu detektivní práci. Takže pokud se někdo rozhoduje, podle mě není o čem. Samozřejmě není na škodu pořídit obě dvě, ale fungují na úplně jiném principu a budete z nich mít úplně rozdílné pocity. Kdybych se musela rozhodovat, rozhodně a bez váhání bych šla do Detektiva.

"Určitě jsou srovnatelné, celkový pocit ze hry je podobný" - Pardon, tak to ani náhodou. Jak říkal Kubrt ve svém videu, ty hry jsou úplně o něčem jiném, nejsou srovnatelné. A nemůžu říct, že bych měla podobné dojmy z obou her, je to blbost.

4.7.2019 19:17:40 | Upraveno autorem (porovnej)

Na druhou stranu..
Ale zase na druhou stranu musím říct, že ty první dva scénáře jsem hrála sólo. Když jsem si včera večer sedla ke třetímu případu s přítelem, zase jsem měla úplně jiné pocity a dojmy. Hlavně, toto je úplně první hra, u které přítel řekl doslova: "Jo baví mě to, zítra pokračujeme." A to mám doma her spoustu. Ale co tím chci vyjádřit.. Přítele zase naopak nebavil Detektiv, protože na něj byl moc náročný, musel u něj moc přemýšlet. Takže opravdu záleží na tom, s kým ty hry hrajete. Po včerejšku nemůžu říct, že by Detektiv byla špatná hra - není. Jen bych ji spíše doporučila lidem jako je můj přítel - kteří nemají moc rádi náročné hry.

6.7.2019 10:38:17

Vybíráme z Bazaru

Unmatched souboj legend
Unmatched souboj legend
Akt. cena: 500 Kč
Končí za: 1 den

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas