nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Kremlin

Počet hráčů: 3 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 75 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: intriky
Čeština: není
Vydavatelé: Avalon Hill
Fata Morgana Spiele
Jolly Roger Games
New Games Order, LLC
Autoři: Urs Hostettler
Rok vydání: 1986
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Čistky KGB - všichni se třesou, kdo půjde na Sibiř - a vůbec netuší, že největší dilema má sám šéf KGB. Ještě včera mu Lysenkovští separatisté (kteří na něj mají určitý vliv) říkali, že soudruh Fakov je nedůvěryhodný a měl by stavět železnici. Jenže sotva začal připravovat papíry, ozvali se Reformní expanzionisté, že soudruh Fakov určitě ne - a protože mu koupili Daču a ne jen Žiguli, musel je poslechnout. Poslal tedy na Sibiř Senilova - tady sice křičeli Staří marxisté, ale protože ti mu nekoupili nic, měli smůlu.....

Ve hře Kremlin se hráči stávají frakcemi v boji o místa ve vládě komunistického SSSR. Cíl je jednoduchý - ovládat 3x za hru politika, který zamává davům při slavnostní vojenské přehlídce u příležitosti VŘSR (mladší hráči nechť si dohledají reálie....). Cesta k cíli už tak jednoduchá není. Je potřeba zákulisními machinacemi dostat na místo generálního tajemníka ÚV KSSS svého člověka.

Na začátku hry tedy hráči tajně deklarují 1 - 10 bodů vlivu na politiky ve straně (na každého politika jiný, tzn. jednou 1 bod, jednou 2 body, ... jednou 10 bodů) Následně tyto body (dle vlastního uvážení) veřejně vyhlašují, ať již všechny, nebo jenom část. A platí, že kdo má nejvíce bodů vlivu, ovládá daného politika a říká, co má dělat. Důležité je neodhalovat předem, kdo je "favoritem" strany, protože pokud řeknu, že na někoho mám maximální vliv, ostatní se postarají, aby se mu Sibiř stala novým domovem. Snem každé frakce tedy je, aby se "její" politik dostal do čela strany cizím přičiněním - teprve pak je čas vyhlásit svůj vliv a slíznout smetanu.

Ve hře mohou politici dělat jen to, co jim umožňuje pozice, kterou má ve vládě:

  • šéf KGB posílá lidi na Sibiř
  • ministr obrany označuje podezřelé živly a může zahájit proces
  • ministr zahraničí navrhuje nového generálního tajemníka (pokud ten stávající umře, "pracuje" na Sibiři, atd.)
  • a generální tajemník přeskupuje celou stranu dle svých představ a "mává" z tribuny

Výsledkem je "kontrolovaný chaos", kdy se každý snaží neprozradit své žhavé kanditáty na nejvyšší funkce, ale zároveň nesmí dopustit, aby se tito lidé stali obětmi čistek, popř. aby je stres v práci nezbavil zdraví (hrozí pak infarkt a smrt).

Hra má celkem 10 kol, v každém kole je 8 fází (v každé se děje něco jiného) a vyhrává frakce, která buď 3x zamává z tribuny, nebo která ovládá po desátém kole nejvýše postaveného politika.

Autor: Kolouch