nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Královské rošády

Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: karetní hra, intriky
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: 999 Games
Albi
Filosofia Editions
Hans im Glück
Rio Grande Games
Autoři: Lutz Stepponat
Rok vydání: 2006
Sdílej: Facebook, Google+

Popis hry

Upravit

Pár století nazpět, král u moci nepohodlný, ambiciózní šlechtic v pozadí, černé i čisté praktiky povoleny. Takto by se dala vystihnout jednoduchá karetní hra Královské rošády.

Hráči přestavují jednotlivé šlechtice bojující o moc pomocí svých pomocníků - panensky čistých Romea a Julie, královny či samotného krále. Pomocníků přiklánějících se na obě strany, trubadůrové a jim podobní. V neposlední řadě využijete pomoc černých a zákeřných pomocníků jako jsou mág, čarodejnice či dýku do zad vrážející vrah a zrádce.

Průběh hry není nikterak složitý, každý hráč má svůj balíček karet (pro všechny hráče je stejný, jen barevně odlišený, ze kterého si dobírá karty do počtu 3 v ruce. Karty se pokládají na střídačku po směru hodinových ručiček do sloupců jejichž počet je rovný počtu hráčů. Každý sloupec má svou nominální hodnotu kterou získá hráč, který v daném sloupci uspěje. Každá karta má svou nominální bodovou hodnotu, někdy podmíněnou spoluprací s jinou kartou, někdy přímo závislá na počtu ostaních karet ve sloupci. Aby protivníci nemohli tak snadno odhalovat vaše plány, tak kartičky pokládáte lícem dolů a Vaši právě položenou kartičku otočí až karta položená ve sloupci pod ní. Jednotlivé kartičky mají většinou i speciální funkci, přičem tato vlastnost je napsána přímo na kartě a  není nutné neustálé nahlížení do pravidel i u nováčka.

Hra končí tehdy, když je v každém sloupci alespoň tolik karet jako je nominální hodnota sloupce. (o sloupec s nominální hodnotou 1 mohou hráči bojovat klidně i 10ti kartami, pokud v dalším herním sloupci není splněna podmínka alespoň rovnosti počtu karet a bodů. Ukončení hry nastává okamžitě, nehraje se do dokončení kola, a otočí se včechny do této chvíle neotočené herní karty, uplatní efekty na kartách, pokud mají vliv při vyhonocování a spočítá bodový součet karet jednotlivých hráčů v konkrétním sloupci. Hráč který získal nevyší počet bodů vyhrává a bere si kartičku s body za sloupec a vyhodnotí se další sloupec. (toto neplatí pokud se do konečné fáze vyhodnocení dostal žebrák některého z hráčů, v tom přípatě získává body hráč s nejnižším bodovým součtem).

Hraje se 6 kol a vyhrává ten, kdo má na konci 6tého kola za ukořistěné sloupce nejvíce bodů. Pravidla ještě nadbíhají snaze hráče o nezaměřování se boje o sloupce s nejvyšší bodovou hodnotou, ale o sbírání i jednotlivých symbolů umístěných vedle bodové hodnoty. Při získání všech 6ti symbolů na ukořistěných kartičkách se bodový zisk dvojnádobí. Povětšinou je toto pravidlo rozhodující, pokud se některému z hráčů podaří tuto podmínku splnit.

Autor: cholerus

Další názvy této společenské hry

  • Kabale und Hiebe
  • Ruse and Bruise