nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Keythedral

Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: desková hra, budovatelská
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Pro Ludo
PS-Games
Autoři: Richard Breese
Rok vydání: 2002
Sdílej: Facebook, Google+

Popis hry

Upravit

V království Keyland se rozhodl místní král vybudovat velkou Keythedrálu. Na její stavbu bude zapotřebí spousta materiálu a ten z hráčů, jenž přispěje na její stavbu nejvíce bude vyhlášen vítězem a zaujme v postavené Keythedrále to nejdůležitější čestné místo.

Keythedral je budovatelská hra je spíše rodinnějšího charakteru, s krásnými ilustracemi a obsahuje prvky tvorby variabilního herního plánu, umisťování dělníků (woker placement), zisk surovin (8 druhů) a jejich proměňování za zisk stavebních žetonů s VB. Jedná se o hru s výraznějším prvkem taktizování a působení škod ostatním hráčům a dalšími vcelku neotřelými nápady. Hra obsahuje zkrácenou a standardní verzi a hraje se v závislosti na počtu hráčů na přibližně sedm (resp. deset kol). Každé kolo je rozděleno do 5 fází, při kterých se hráči postupně střídají. Herní doba při čtyřech hráčích je přibližně hodina.

Průběh hry:

Před začátkem hry se dle pravidel umístí pole základů budoucí katedrály, kolem něj základní políčka výnosů určená v pravidlech, kolem kterých hráči následně kladou další vylosovaná políčka výnosů, a v mezerách mezi nimi staví své očíslované chatrče tak, aby se z nich v další fázi dokázali svými dělníky dostat na přilehlá pole výnosů a zajistili si tak co nejvyšší variabilitu získaných surovin. Tak vzniká při každé hře vždy originální herní plán.

Hru začíná nejmladší hráč a určuje, ze kterého čísla chatrče/domu budou dělníci všech hráčů vyrážet. To poskytuje dostatek prostoru pro taktické úvahy, která políčka výnosů je lépe obsadit dříve než soupeř, protože na jednom poli výnosů může pracovat pouze jeden dělník jednoho hráče. V pozdějších fázích hry (kdy hráči přestaví své chatrče na domy a ze kterých pak vyrážejí pracovníci dva) začne být na plánu velmi těsno a rozmyslet si správně svůj tah začne být pro hráče zcela klíčové. Po (ne)umístění všech pracovníků každý hráč obdrží suroviny, které získal na políčkách výnosů.

V další fázi pak hráči různými způsoby přispívají získanými surovinami na stavbu katedrály (splněním požadavků na stavebních žetonech), blokují ostatní hráče stavbou plotů kolem libovolných polí výnosů, přestavují své chatrče na domy, nebo vyměňují své suroviny za jiné u obchodníků. V této fázi do hry vstupuje možnost zakoupit karty práv, které mění požadavky na stavbu, působí škody ostatním hráčům a přinášejí další variabilní možnosti zisku surovin a jsou tedy velmi zajímavým prvkem, který silně ovlivňuje celý průběh hry. Ve hře nejsou přítomny žádné peníze, za vše se platí získanými surovinami.

Po každém kole pak probíhá aukce o dalšího začínajícího hráče, platidlem jsou opět libovolné suroviny.

V úvodních fázích hry hráči spíše přispívají na hrubou stavbu Keythedrály, takže stavební požadavky na žetonech obsahují spíše poptávku po dřevě, kamenech a jídle pro stavební dělníky. V pozdějších fázích při dokončování stavby pak narůstá poptávka po výrobcích z ušlechtilých materiálů (umělecké kovářské předměty, zlacení, vitrážové sklo).


Konec hry:

Ve chvíli, kdy je splněn poslední stavební požadavek splněn, hra končí a hráči sečtou VB na získaných stavebních žetonech. Hráč, jenž dosáhl nejvíce VB, je pak vítězem hry.

Autor: Úderník

Rozšíření hry

Keythedral Expansion (2004)

Popis ještě nebyl vložen.

rozšíření 3 - 5 hráčů od 12 let

Celkové hodnocení:oooooooooo(hodnoceno 0x)