nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Kalimambo

Počet hráčů: 3 - 7
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: není
Vydavatelé: Zoch Verlag
Autoři: Antonio Scrittore
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook, Google+

Popis hry

Upravit

Složitý je pohyb buší,
Což bílý muž stěží tuší.
Ten, kdo vede skupinku,
Nevyhne se hovínku,
Když jsi vzadu, ach můj bože,
Hned tě trkne nosorožec.
...stará africká ukolébavka.

Úvod do hry

Kalimambo je rychlá jednduchá párty hra na skupinku poutníků postupujících africkou buší. Na cestě se vyskytují hromádky sloního trusu, kterým se snažíte vyhnout, abyste nezískali mínusové body. Na konci skupinky je nosorožec Mambo, který každou chvíli někoho trkne mezi půlky, což zase znamená mínusové body. Kdo má na konci nejméně bodů, ten vyhrál.

Kalimambo je určeno pro 3-7 hráčů od 8 let a trvá 20-30 minut.

Příprava hry

Příprava hry je jednoduchá, rozloží se čtvercový herní plán obsahující do kruhu uzavřenou cestu dlouhou 32 políček. Náhodně se na políčka rozmístí dřevěné hromádky hovínek, které zde zůstanou po celou dobu. Každý hráč si vezme figurku a 12 karet (číslovaných 0-11) ve stejné barvě. Ty slouží pro odehrání 12 kol hry. Figurky se náhodně rozmístí na cestu jedna za druhou bez mezer.

Na začátek skupinky se postaví Kali, figurka černého tučňáka a na konec zase nosorožec Mambo. Kali dostne také svých 12 karet, které se zamíchají a položí lícem dolů. Poslední akcí před započetím hry je napsání jmen hráčů na dodávanou bodovací tabulku.

Průběh hracího kola

Hrací kolo probíhá vždy stejně. Nejprve všichni hráči vyberou jednu kartu a položí ji lícem dolů doprostřed desky. Přidá se horní karta z balíčku černých karet Kaliho. Pak se karty otočí a seřadí podle čísel.

Hráč s nejvyšší kartou posune svou figurku na první volné políčko před skupinkou. Je-li tam hovínko, zapíše si 3 trestné body. Pokud je více hráčů se stejnou kartou, přesouvá se ten, který byl nejvíc vzadu a ostatní zůstávají stát. Takto se postupně odehrají všechny karty a končí kolo.

Speciální pravidla pro Kaliho a Mamba

Postavičky Kaliho a Mamba mají speciální pravidla. Kali má své karty, takže se pohybuje spolu s ostatními figurkami hráčů. Ovšem případné mínus body nezískává on, ale vždy hráči, kteří v tomto kole dali nejnižší kartu.

Nosorožec Mambo je vždy poslední postavičkou ve skupince. Jakmile se figurka stojící před ním posune kupředu, Mambo se ihned rozbíhá a zastaví se až zase narazí na některého z poutníků, který je poslední. Tento poutník dostává tolik trestných bodů, kolik prázdných políček musel Mambo přeběhnout. Pokud by Mambo měl trknout Kaliho, opět získává trestné body ten, kdo vynesl nejnižší kartu. Kali tedy po celou hru zůstává bez trestných bodů.

Konec hry

Hra končí po 12 kolech, kdy hráči zahráli všechny své karty. Kdo má na kontě nejméně trestných bodů, je vítězem.

Autor: husak